Fogelhund's I'm A Riser
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Susan & Michael Riemer
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  Reserve Winners Dog LTD Breed Show Dana Garcia Tice N/A
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (2-0-4-2)
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Pierre Talbot N/A
  Winners Dog   Pierre Talbot (1-0-3-2)
Friday Winners Dog   Yvonne Savard (1-0-1-2)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Yvonne Savard N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Patricia Lanctot (1-0-2-1)
  Reserve Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Thomas Alexander N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Michael Lanctot N/A
  Reserve Winners Dog   Sandy Alexander N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Michael Lanctot N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Sandy Alexander N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Lee Anne Bateman (2-2-1-2)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Arley Hussin N/A
Friday Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (2-2-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Dianne Miller (1-1-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Dianne Miller N/A
Thursday Winners Dog   Elaine Whitney (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Elaine Whitney (1-1-1-0)
  Winners Dog   Letitia Bett (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Letitia Bett (1-1-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Elaine Whitney N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Letitia Bett N/A
Wednesday Winners Dog   Rick Fehler (1-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Rick Fehler N/A
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Joy Lynne Huntley (1-1-1-0)
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Rick Fehler N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Fernando Da Costa Maia N/A
Friday Reserve Winners Dog   Michael Lanctot N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By