Am GCH BISS Can GCH CinniBon's She's The One, CGN
Boxer
(Click on breed to view standings)

Call Name: Elle - (Female)
Owner: Gloria Bracchetti; Ernie Perry & Bonnie Wagaman
Breeder: Bonnie Wagaman & Carol Nieblas
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2021
Show Date
Boxer Club of Canada [Regional] September 12 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Roberta Parish N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 16 16 12 11 10
Group Ranking: 130 130 121 105 93
All Breed Ranking: 756 756 713 630 569

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   8
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Heather Brennan N/A
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (2-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-0-1)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vivian Maury 0
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Lana Ferguson N/A
  Select Bitch LTD Breed Show Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Select Bitch   Arne Foss N/A
Friday Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-1-0-1)
Thursday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 3 (1-2-0-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 5 5 5 5 4
Group Ranking: 22 22 23 23 21
All Breed Ranking: 142 135 128 122 115

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 5 12 9   0 0 0 0 1   723
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 3 (0-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Esther Joseph 3 (0-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Geoff Whitfield 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Carl Liepmann 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 4th   Arley Hussin 14
  Best Of Breed   Arley Hussin 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gary Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   John Wade 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Laurel Deptuch N/A
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 9
Saturday Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Vickie Umpleby 7
  Group 3rd   Pamela Bruce 8
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shirley Bell 3 (0-0-1-3)
Friday Best Of Breed   Niksa Lemo 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 5
  Group 2nd   Kim Meredith-Cavanna 45
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4
  Best Of Breed   Bruce Owen 4
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 32
  Group 1st   Bruce Owen 32

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Ann Felske-Jackman 27
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 5 (1-2-1-2)
Saturday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Guillermo Carrillo (Dr) 53

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-0-1-1)
Wednesday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
Tuesday Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Judith Byrne 13

Show Date
Northern Ontario Boxer Club August 03 to August 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 7

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Letitia Bett 12
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Thursday Group 3rd   Dianne Miller 17
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Wednesday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 5 (1-3-0-2)
  Best Of Breed LTD Breed Show Melvin Beech 5
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 5 (1-3-0-2)
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Stewart Dankner 14

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-1-0-2)
  Select Bitch   Thomas Alexander N/A
  Group 3rd   Patricia Taylor 23
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-0-2)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-0-1)
Thursday Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Nancy Tibben 22

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kresten Scheel 2
  Group 4th   Kresten Scheel 22
Saturday Group 4th   Brenton Wright 17
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (1-0-0-1)
Friday Group 4th   Birte Scheel 16
  Best Of Breed   Birte Scheel 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (1-0-0-1)

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 1
  Best Of Breed   Tannis Postma 3
  Group 3rd   Heather Langfeld 16
  Group 2nd   Tannis Postma 21
Saturday Best Of Breed   Rita Biddle 1
  Best Of Breed   Corinne Walker 3
  Group 1st   Rita Biddle 31
Friday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1
  Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 13

Show Date
Boxer Club Of Canada [National] June 09 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   David Strachan N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Jos De Cuyper N/A
Sunday Best Of Breed   Michael Canalizo 18 (5-6-4-4)
  Group 3rd   David Strachan 71
Saturday Best Of Opposite Sex   Garry Newton N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Nelson Huber N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Leblanc 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 2 (2-0-0-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carol Gray 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rita Walker 23
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
Saturday Group 3rd   Jocelyne Gagne 17
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 2nd   Dianne Miller 25
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gerson Ayala 4 (0-1-1-3)
  Group 4th   Ole Nielsen 21
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (0-1-1-3)
  Group 3rd   Gerson Ayala 29
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 7 (1-2-3-2)
  Best Of Breed   Phred Wong 6 (1-2-3-1)
Friday Best Of Breed   Darle Heck 4 (1-2-1-1)
  Select Bitch   Chakkapan Chantarasmee N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Wendy Schira N/A
  Select Bitch   Karl Erik Johansson N/A
Saturday Select Bitch   Doug Windsor N/A
  Select Bitch   Jon Cole N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 0
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 0
  Best Of Breed   Kim Hamel 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (2-0-1-1)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 6 5 7
Group Ranking: 51 61 56 57 99
All Breed Ranking: 297 372 347 341 555

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 6 5   0 0 0 0 0   353
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mary Spinelli 3 (3-0-0-1)
  Group 4th   Mary Spinelli 27
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 3 (3-0-0-1)
Thursday Best Of Breed   Lee Steeves 2 (2-0-0-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 3 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Donna Conod 3 (2-1-0-1)
  Group 4th   Donna Conod 15
Saturday Best Of Breed   Anik Primeau 3 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (2-1-0-1)
  Group 3rd   Anik Primeau 21
  Group 4th   Judith Taylor 18

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Jack Ireland N/A
  Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Moses N/A
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4 (0-2-0-3)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 4 (0-2-0-3)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-0-1)
  Group 4th   Margaret Jones 10
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Melody Roth 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Heather Langfeld 25
  Group 3rd   Melody Roth 17

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Carol Graham 26
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-0-1-2)
  Group 2nd   Bruce Fraser 30
Friday Best Of Breed   Nancy Tibben 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Nancy Tibben 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Davor Javor N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Ursula (Timmy) Ralfe N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (2-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (2-3-0-1)
Friday Best Of Breed   Dianne Ivey 5 (2-3-0-1)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 5 (2-3-0-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Group 2nd   Philip Wendling 29
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 22
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 29

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Thursday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 13

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Cathy Delmar 2 (0-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Group 3rd   Sean Delmar 10

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Shreve 1
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Elizabeth Hindley 2

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Beverly Capstick N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Louis Blais 0
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-0-1)

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 37 37 36 N/A N/A
Group Ranking: 526 524 489 N/A N/A
All Breed Ranking: 3191 3174 3008 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Select Bitch   Brian Reid N/A
Wednesday Select Bitch   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  BPIG   Bonnie Derry N/A
  Group 3rd   Bonnie Derry 11
Saturday Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Rick Fehler N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  BPIG   Rick Fehler N/A
  BPIG   Donna Conod N/A
  Select Bitch   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
Saturday Select Bitch   Glen Stark N/A
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Select Bitch   Richard Paquette N/A

Show Date
Boxer Club of Central Ontario August 07 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Carlos Quinones N/A
  Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A

Show Date
Boxer Club of Canada [National] August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Ann Gilbert N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Gilbert N/A
  Best Of Winners   Ann Gilbert N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Carlos Quinones N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A

Show Date
Northern Ontario Boxer Club August 05 to August 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   David Gilmour N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Jean Lawless (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Jean Lawless N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Jean Lawless N/A
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   George Marquis N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Ronald Spritzer (Dr) N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ronald Spritzer (Dr) N/A
Friday Winners Bitch   Shirley Bell (0-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Shirley Bell N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Shirley Bell N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Bitch Class   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Juan Miranda Saucedo N/A
  1st 4-6 Month Bitch Class   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Baby Puppy In Group   Juan Miranda Saucedo N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By