GCh Murdock's Phantom Power
Scottish Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gordie - (Male)
Owner: Joanne McCall and Mike Nugent
Breeder:
Conformation Handler: Connie Krohn and Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 11 12 14 14 14
All Breed Ranking: 122 121 123 126 126

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 13 14 8 11   0 0 0 0 1   882
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donald Mahoney 13
  Best Of Breed   Donald Mahoney 4

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Esther Joseph N/A
Saturday Select Dog   Fred Bassett N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Friday Select Dog   Shawn Nichols N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 5 (2-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 5 (2-1-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judith Taylor 1
  Group 2nd   Judith Taylor 14
  Group 1st   Wayne Thompson 17
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 1
  Group 2nd   Terry Carter 13
Saturday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 1
  Group 3rd   Manuel Queijeiro 14
Friday Group 1st   Carol Graham 16
  Group 1st   Edgar Bajona 16
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Javinder Singh Pawar N/A
Saturday Best Of Breed   William Byrne 4 (1-1-2-1)
  Group 3rd   William Byrne 23
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 4 (2-1-1-1)
  Group 3rd   Judith Byrne 22

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 17
Sunday Best Of Breed   Hans van den Berg 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Arthur Fry 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Kathrine Grant 20

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Claudio Rossi 7 (1-4-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Carol Gray N/A
Friday Select Dog   Weng Woh Chan N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Dianne Ivey N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 3rd   Grant Townsend 19
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Best Of Breed   Murrel Purkhiser 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 18

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   James Ham 5
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   James Ham 0
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 4th   Stephen Dainard 9
Saturday Best Of Breed   Carol Gray 0
  Group 4th   Carol Gray 8
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 4th   Richard Lopaschuk 13

Show Date
Red River Terrier Association August 17 to August 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 3rd   Carmen Haller 19
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0
Thursday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 33

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Raymond Lariviere N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Harold Pybus N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Shawn Nichols N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] August 03 to August 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Michael Yates N/A
Sunday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 02 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Dan Ericsson N/A

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Hastings N/A
Saturday Group 1st   Rick Fehler 13
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 2 (0-1-1-1)
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 9
  Group 3rd   Margaret Moran McQuinn 8

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Charles Olvis N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Kim Ramey-Leblanc N/A
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (0-1-1-1)

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
Saturday Select Dog   Brenton Wright N/A

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 4th   Shawn Nichols 14 (0-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Eric Soti 0
  Group 1st   Linda Kraft 20 (0-0-1-0)

Show Date
Fort Garry Kennel Club June 28 to June 28, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Leyda Perez 0
  Group 4th   Leyda Perez 16

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 4th   Thomas Alexander 4
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 4th   Rita Walker 3
  Group 4th   Bruce Fraser 4
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 6
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 07 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Charles Bett 10
  Group 1st   Letitia Bett 10
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 10
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 10
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 1st   Nancy Popovich 9
  Group 2nd   Bonnie Derry 8

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Ricardo Saldana N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Barbara Heal N/A
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 5 (2-1-1-2)
  Group 4th   Barbara Arndt 37
Friday Best Of Breed   James Ham 5 (2-1-1-2)
  Group 2nd   James Ham 33

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 22
Saturday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Pierrette McLean 24
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 21

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kristen Francis 3
  Group 2nd   Kristen Francis 17
Sunday Best Of Breed   Doug Windsor 3
Saturday Reserve Best In Show   Edgar Bajona 137
  Best Of Breed   Terry Carter 3
  Group 1st   Terry Carter 16

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Terry Gains 10
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 32
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (1-1-1-1)
Saturday Group 2nd   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (1-1-1-1)
Friday Group 2nd   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (1-1-1-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Robert Dawson N/A
Saturday Winners Dog   Judy McVeigh (5-3-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francesco Cochetti 6 (4-2-0-1)
  Best Of Winners   Francesco Cochetti (4-2-0-1)
  Winners Dog   Francesco Cochetti (4-2-0-1)
Saturday Reserve Winners Dog   Sandra Anderson N/A
Friday Reserve Winners Dog   Judi Elford N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By