GCH Chetcote The Musketeer
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Stylz - (Male)
Owner: Theresa Shepherd and Philippa Smedley
Breeder: Philippa Smedley
Conformation Handler: Theresa Shepherd
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 8 10 8 11 8
Group Ranking: 153 169 145 216 129
All Breed Ranking: 1270 1346 1155 1569 988

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 1   44
Win Record - 2018
Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 8 (1-2-5-1)
Friday Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-1-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Dawson 16

Show Date
All Hound Club of Ontario June 01 to June 01, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Claire (Kitty) Steidel 8

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Opposite Sex   Edna Gonzalez-Rubio N/A
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-0-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
Friday Best Of Breed   Mary White 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A
Saturday Select Dog   Beverly Capstick N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva 8 (3-3-2-1)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
  Select Dog   Peter Martin N/A
Friday Best Puppy In Breed   Stewart Dankner N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dana Cline N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 44 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 525 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4314 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bruce Owen 4 (3-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
  Best Of Winners   Bruce Owen (3-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Bruce Owen (3-1-1-0)
Thursday 1st Junior Puppy Dog Class   Allan Pepper N/A
  Best Puppy In Breed   Allan Pepper N/A
  Winners Dog   Allan Pepper (3-3-3-0)
Wednesday 1st Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  Best Puppy In Breed   Jeremy Browne N/A
  Winners Dog   Jeremy Browne (1-0-3-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Gloria Geringer N/A
Friday Winners Dog   Gunnar Nymann (4-0-2-4)

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Jocelyne Gagne N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Jocelyne Gagne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By