Multi Group Winning, RBIS, GCh Cowboy's Locked and Loaded, TD, SDN
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: GAGE - (Male)
Owner: Jen Stairs & Dennis Witham
Breeder: Dennis Witham
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2021

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 6 4 16 N/A
Group Ranking: 24 36 39 114 N/A
All Breed Ranking: 139 196 216 657 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 2 1   0 0 0 0 0   390
Win Record - 2021
Show Date
Tantramar Kennel Club October 10 to October 10, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   William Byrne 45
  Group 2nd   Judith Byrne 44

Show Date
Cobequid Dog Club October 09 to October 09, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Heather Langfeld 41

Show Date
Halifax Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 4 (2-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Kim Leblanc 13 (5-5-2-2)
  Best Of Breed   Barbara Heal 13 (6-5-1-2)
  Group 3rd   Barbara Heal 38
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 11 (3-5-2-2)
  Best Of Breed   Margaret Jones 10 (3-5-1-2)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 43
  Group 4th   Margaret Jones 32

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 21 to August 22, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 10 (2-3-4-2)
  Best Of Breed   Judith Byrne 11 (3-4-4-1)
  Group 1st   Avery Gaudin 41
  Group 2nd   Judith Byrne 35
Saturday Best Of Breed   William Byrne 11 (3-4-4-1)
  Select Dog   Doug Gaudin N/A
  Group 1st   William Byrne 44

Show Date
Moncton Kennel Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Stewart Dankner N/A
Sunday Select Dog   Philip Wendling N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 3 (2-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 7 (4-2-2-0)
  Select Dog   Guy Jeavons N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 N/A
Group Ranking: 10 10 10 10 N/A
All Breed Ranking: 70 70 67 63 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 2 1 0   0 0 0 0 0   262
Win Record - 2020
Show Date
Miramichi Kennel Club October 30 to November 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Avery Gaudin 14
Saturday Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Doug Gaudin 17
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-1-2-0)

Show Date
Miramichi Kennel Club September 25 to September 27, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 15 (6-6-2-2)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 28
Saturday Reserve Best In Show   Brian Reid 174
  Best Of Breed   Brian Reid 14 (5-6-2-2)
  Group 1st   Brian Reid 31
Friday Best Of Breed   Wendy Anderson 14 (5-6-2-2)
  Group 1st   Wendy Anderson 27

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Allan Brown N/A
Saturday Select Dog   Jo Ann Pavey N/A
Friday Select Dog   Elaine Whitney N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Richard Lopaschuk (1-4-2-3)
  Best Of Winners   Richard Lopaschuk (1-4-2-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
Saturday Winners Dog   Olga Gagne (1-3-2-3)
  Best Of Winners   Olga Gagne (1-3-2-3)
  Winners Dog   Michelle Scott (1-3-2-3)
  Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Winners   Michelle Scott (1-3-2-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Olga Gagne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Michelle Scott N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 11 to October 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Sean Delmar N/A
  Winners Dog   Sean Delmar (1-3-1-4)
  Best Puppy In Breed   Sean Delmar N/A
  Best Of Winners   Sean Delmar (1-3-1-4)
  1st Junior Puppy Dog Class   Sean Delmar N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Winners Dog   Cathy Delmar (2-3-1-3)
  Winners Dog   Sandy Alexander (2-3-1-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Cathy Delmar N/A

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Judith Byrne (1-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Winners Dog   William Byrne (1-0-1-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Byrne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   William Byrne N/A

Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Rosemary Shoreman N/A
  Winners Dog   Manuel Queijeiro (1-0-1-1)
  Winners Dog   Rosemary Shoreman (1-0-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Manuel Queijeiro N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Rosemary Shoreman N/A
Saturday Winners Dog   Fred Dewsbury (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Fred Dewsbury N/A
  Winners Dog   John (Fred) Peddie (1-0-2-1)
  Best Puppy In Breed   John (Fred) Peddie N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Fred Dewsbury N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   John (Fred) Peddie N/A
  BPIG   John (Fred) Peddie N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Pamela Bruce (2-1-2-2)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Winners   Pamela Bruce (2-1-2-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
Friday Reserve Winners Dog   Stephen Andrews N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Stephen Andrews N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Sharon Derrick N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Harold Pybus N/A
  Best Baby Puppy In Group   Karsten Kaemling N/A
  Best Baby Puppy In Group   Harold Pybus N/A

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Joe Lobb N/A
  Best Baby Puppy In Group   Janet Lobb N/A

Show Date
Oromocto Kennel Club June 08 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Michael Lanctot N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Michael Lanctot N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Terry Gains N/A
  Best Baby Puppy In Group   Heather Langfeld N/A
  Best Baby Puppy In Group   Terry Gains N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Heather Langfeld N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By