MBIS GCH Rugerlane’s Legend of the Jungle
Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Mowgli - (Male)
Owner: Shannon CHAPMAN
Breeder: Shannon CHAPMAN & Ricardo Blanco Vazquez
Conformation Handler: Shannon CHAPMAN & Shannon Scheer
Website: http://www.rugerlane.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 28 28 28 28 28
All Breed Ranking: 272 272 272 272 272

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   38
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 6 (1-5-1-0)
Friday Best Of Breed   Terry Carter 5 (1-3-1-1)
  Group 4th   Terry Carter 28

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 29
Group Ranking: 24 23 23 22 295
All Breed Ranking: 191 186 198 203 2405

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 4 3 0 1   0 0 0 0 1   522
Win Record - 2019
Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Nicholas De Bedout N/A
Saturday Best Of Breed   Geoff Whitfield 6 (0-3-3-1)
Friday Select Dog   Tim Thomas N/A

Show Date
Group Six Specialty Club Of BC November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 3

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (1-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 5 (1-4-1-0)
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 5 (1-4-1-0)
Friday Best Of Breed   Marion Postgate 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Marion Postgate 44

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Judith Byrne N/A
Friday Select Dog   William Byrne N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Judith Byrne 14
Saturday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   William Byrne 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   William Byrne 17

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  BPIG   Kathrine Grant N/A
Sunday Select Dog   Wanda Spediacci (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Wanda Spediacci (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Arthur Fry N/A
  Best Puppy In Breed   Arthur Fry N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Group 1st   Mel Saranchuk 12
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3 (2-1-1-0)
Saturday Best In Show   Cheryl Paterson 183 *
  Best Puppy In Show   Cheryl Paterson N/A
  Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  BPIG   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Cheryl Paterson 13
  BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Group 1st   Joy Hodgkinson 15
Friday Best In Show   Susan Quesnel 181 *
  Best Puppy In Show   Susan Quesnel N/A
  BPIG   Susan Quesnel N/A
  Group 1st   Susan Quesnel 12
  BPIG   Terry Gains N/A
  Group 2nd   Terry Gains 9
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Best Puppy In Breed   Susan Quesnel N/A
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karen Day 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Karen Day N/A
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-1-1-1)
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Joe Purkhiser (Col) N/A
  Best Of Opposite Sex   Joe Purkhiser (Col) N/A
Friday Best Puppy In Breed   Murrel Purkhiser N/A
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 2 (0-1-1-1)

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Ashley Reid N/A
  Select Dog   Ashley Reid N/A
  Best Puppy In Breed   Ashley Reid N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Lyn Brand N/A
Saturday Select Dog   Yvonne Savard N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A

Show Date
Bulldog Club Of Canada [Regional] August 04 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A
  Best Of Winners   Carlos Quinones N/A
  Best Bred By Exhibitor   Carlos Quinones N/A
  Winners Dog   Carlos Quinones N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Bev Anderson N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Vicki Abbot N/A
  Best Of Breed   Vicki Abbot 9 (0-6-2-2)
Saturday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Raymundo Lo N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Raymundo Lo (1-3-3-1)
  Winners Dog LTD Breed Show Raymundo Lo (1-3-3-1)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Winners   Sandy Alexander (1-6-3-2)
  Winners Dog   Sandy Alexander (1-6-3-2)
Friday Winners Dog   Joanne Paulk (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Joanne Paulk N/A
  Best Of Winners   Joanne Paulk (1-2-1-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Winners Dog   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Winners Dog   Kim Ramey-Leblanc N/A
Thursday Winners Dog   Charles Olvis N/A
  Best Of Breed   Charles Olvis 0
  BPIG   Charles Olvis N/A
  Best Puppy In Breed   Charles Olvis N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Barbara Heal (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Michelle Scott (1-0-1-0)

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Winners   Glen Stark (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (1-1-0-1)
  Winners Dog   Glen Stark (1-1-0-1)
Sunday Reserve Winners Dog   James Ham N/A
  Best Puppy In Breed   James Ham N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Ricardo Saldana N/A
  Best Of Winners   Ricardo Saldana (2-1-0-1)
  Winners Dog   Ricardo Saldana (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 3 (2-1-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  Reserve Winners Dog   Barbara Heal N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Winners Dog   Doug Gaudin N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Winners   Janet Lobb (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Janet Lobb (1-1-0-0)

Show Date
Bulldog Club of Canada [National] April 20 to April 20, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Anneke Van Der Wijst N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Francesco Cochetti N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By