GCh Jonnie Danes Eight Shades of Grey
Great Dane
(Click on breed to view standings)

Call Name: Grayson - (Male)
Owner: Mary Flynn
Breeder: Jordan & Lonnie Illingworth
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 10 7 9 11 5
Group Ranking: 123 107 84 147 89
All Breed Ranking: 781 689 560 883 570

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 1   0 0 0 0 0   69
Win Record - 2024
Show Date
Kent Kennel Club May 24 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Best Of Breed   Enrique Gonzalez Razo 3 (2-1-1-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Mary White 9
  Best Of Breed   Mary White 0
Sunday Group 1st   Joyce Love 47
  Best Of Breed   Joyce Love 0

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 11 to April 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show Stefan Mitrevski N/A
  Best Of Opposite Sex   Penny Lewis N/A
Saturday Select Dog   David Gilmour N/A
Thursday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Lynn White 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 2 (2-0-1-0)

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show Ann Felske-Jackman N/A
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 1 (0-0-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Linda St-Hilaire 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (1-0-1-1)
Friday Select Dog   Melody Roth N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Select Dog LTD Breed Show Todd Foley N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 16 16 18 19 16
Group Ranking: 175 170 216 232 206
All Breed Ranking: 1052 1023 1324 1393 1231

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   83
Win Record - 2023
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Gloria Kerr N/A
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 8 (3-3-1-2)
  Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A
  BPIG   Jo Ann Pavey N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Joanne Fernall N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Joanne Fernall 9 (3-3-2-2)
Saturday Best Puppy In Breed   Dana Cline N/A
  Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A
  Best Of Breed   Sean Shields 0
Saturday Select Dog   Michael Gelinas N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Gelinas N/A
Friday Select Dog   Sandy Gelinas N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Gelinas N/A
  BPIG   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Charles Olvis N/A
  Best Of Breed   Charles Olvis 4 (1-1-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Elizabeth Muthard N/A
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4 (1-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  BPIG   Ainslie Mills N/A
Friday Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-2-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Ron Mahon N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Ron Mahon 3 (1-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Paul Lawless N/A
  Best Of Breed   Paul Lawless 3 (1-1-2-0)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Philip Wendling N/A
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Sulie Greendale-Paveza N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Dusan Paunovic N/A
  Best Of Opposite Sex   Dusan Paunovic N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Elizabet Caminade-Lavault N/A
  Best Of Opposite Sex   Elizabet Caminade-Lavault N/A
Friday Best Puppy In Breed   Gerard Cox N/A
  Best Of Breed   Gerard Cox 0

Show Date
Great Dane Club Of Ontario August 26 to August 26, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   James Moses N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Edna Gonzalez-Rubio N/A
Friday Best Puppy In Breed   Michael Hill N/A
  BPIG   Michael Hill N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Shirley Bell N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Lana Ferguson N/A
  Best Of Breed   Lana Ferguson 6 (0-3-3-1)
  Group 4th   Lana Ferguson 18
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Joyce Love N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Patricia Taylor N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Patricia Taylor (3-2-2-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Patricia Taylor (3-2-2-0)
  Winners Dog   Joyce Love (3-4-2-1)
  BPIG   Joyce Love N/A
  Group 4th   Joyce Love 28
  Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A
  Best Of Winners   Joyce Love (3-4-2-1)
  Best Of Breed   Joyce Love 9 (3-4-2-1)
Friday Winners Dog   Barbara Arndt (1-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
  Best Of Winners   Barbara Arndt (1-2-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Barbara Arndt N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Yvonne Savard (3-1-4-0)
  Best Of Winners   Yvonne Savard (3-1-4-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A
Sunday Winners Dog   Benjamin Luxton (3-2-3-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Benjamin Luxton N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Mary Spinelli N/A

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
Thursday Reserve Winners Dog   Heather Langfeld N/A
  Reserve Winners Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Heather Langfeld N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
Wednesday Winners Dog   Jocelyne Gagne (3-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (3-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Sean Shields N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By