MBISS, MBPIG , BPISS , BPIS CKC. GCHS, AKC, GCH. Danetastix’s Bust A Move
Great Dane
(Click on breed to view standings)

Call Name: MC - (Male)
Owner: Tam Pregent
Breeder: Tam Pregent & Scott Johnson
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 10 7 6 2 1
Group Ranking: 123 107 79 50 34
All Breed Ranking: 781 689 534 315 202

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 0   0 0 0 0 0   69
Win Record - 2024
Show Date
Forest City Kennel Club June 28 to June 30, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Juan Pio Milano Ruiz N/A
  Best Of Opposite Sex   Gerardo Paolucci N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 11 to April 14, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Stefan Mitrevski 2 (0-0-2-1)
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-0-2-1)

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Tabatha Buckley-Bettis N/A
Friday Best Of Breed   Ernesto Lara 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Melody Roth 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   Melody Roth 26

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6 (3-2-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 7 (3-3-2-0)
Friday Best Of Breed   John Bryson 0
  Group 3rd   John Bryson 25

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 19 19 18 17 16
All Breed Ranking: 109 107 104 104 99

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 7 7 14   0 0 0 0 1   1082
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Nancy Popovich 6 (3-3-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Paterson 6 (3-3-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Veronica Mercer 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 01 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Annika Ulltveit-Moe 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Ann-Christin Johansson 4 (1-1-1-2)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 5 (1-2-2-1)
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Sandy Gelinas 11

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Espen Engh 4 (1-2-2-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Starr White N/A
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 5 (1-2-3-0)
  Group 4th   Michael Hill 24
Saturday Best Of Breed   Shawn Bennett 6 (1-3-3-0)
  Group 4th   Shawn Bennett 38
Friday Best Of Breed   Danik Dancause 3 (1-1-2-0)
  Group 4th   Danik Dancause 15

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Glen Stark 16
Saturday Best Of Breed   Fabian Daza 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Fabian Daza 20
  Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 15

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Philip Wendling 15
  Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-1-2-0)
Saturday Group 1st   Sulie Greendale-Paveza 46
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 5 (1-2-3-0)
Friday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 1 (0-0-2-0)

Show Date
Great Dane Club Of Canada [Regional] August 27 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ron Mahon N/A

Show Date
Great Dane Club Of Ontario August 26 to August 26, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   James Moses N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 24 to August 27, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Edna Gonzalez-Rubio N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 16 (4-5-6-2)
Friday Select Dog   Michael Hill N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lana Ferguson N/A
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Patricia Taylor 6 (3-2-2-0)
  Group 4th LTD Breed Show Patricia Taylor 22
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 4 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Barbara Arndt 19

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 14, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   William Stebbins 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   William Stebbins 25
Sunday Best Of Opposite Sex   Diane Adorno-Legrand N/A
Saturday Best Of Breed   Joaquin Rosa 7 (1-3-3-1)
  Group 1st   Joaquin Rosa 52
Friday Select Dog   Nancy Tibben N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 7 (3-1-4-0)
  Group 3rd   Yvonne Savard 30
Sunday Group 1st   Benjamin Luxton 60
  Group 4th LTD Breed Show Sei-ichiro Ishimaru 45
  Best Of Breed LTD Breed Show Sei-ichiro Ishimaru 7 (2-2-4-0)
  Best Of Breed   Benjamin Luxton 7 (3-2-3-0)
Saturday Best Of Breed   Mary Spinelli 9 (4-2-4-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 02 to August 04, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (2-0-1-0)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (2-0-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Sean Shields 3 (3-0-1-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 38

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donna Conod 2 (0-0-3-0)
  Group 4th   Donna Conod 21
Thursday Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Group 4th   Tony Vandendool 23

Show Date
Great Dane Club of Ontario June 10 to June 10, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kathryn Young 15 (4-8-3-1)

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ron Mahon 6 (2-2-2-1)
  Group 2nd   Ron Mahon 26
Saturday Best Of Breed   Wendy Anderson 13 (4-7-2-1)
  Group 1st   Wendy Anderson 38
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 7 (2-3-2-1)
  Group 1st   Stephen Dainard 25

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jorge Nallem 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Jorge Nallem 28
Friday Best Of Breed   Sharon Redmer 7 (1-6-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Carolyn Cederman 7 (1-6-1-0)
  Group 2nd   Sharon Redmer 51

Show Date
Kent Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Michael Gelinas 19

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Melody Roth 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Melody Roth 21

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 14 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ron Mahon 18
  Best Of Opposite Sex   Douglas Anderson N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Sandra Lex 14
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Sandy Gelinas 16
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Michael Gelinas 20

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Todd Foley 4 (2-1-2-0)
  Best Of Breed   Kinji Itoi 5 (2-1-3-0)
Saturday Best Of Breed   William Lee 3 (1-1-2-0)
  Group 4th   William Lee 55

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 2 (0-0-3-0)
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (2-1-2-0)
  Group 4th   Yvonne Savard 53
Friday Best Of Breed   Dann Wilson 3 (1-1-2-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Sharon Luckhart 0
Saturday Best Of Breed   Lana Ferguson 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Edna Gonzalez-Rubio 59
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 1 (0-0-2-0)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 4 4 3
Group Ranking: 48 74 70 61
All Breed Ranking: 331 509 477 452 403

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 3 4   0 0 0 0 2   317
Win Record - 2022
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed LTD Breed Show Bruce Owen 0
  Group 4th   Wendy Anderson 48
  Group 2nd LTD Breed Show Bruce Owen 50
  Best Of Breed   Wendy Anderson 4 (0-2-3-0)
Tuesday Group 3rd   Melody Roth 24
  Best Of Breed   Melody Roth 3 (0-1-3-0)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kresten Scheel N/A
Saturday Best Of Breed   Birte Scheel 6 (2-2-3-0)
Friday Select Dog   Peter Laventhall-Wolfish N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gary Anderson 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-2-0)

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-0-3-0)

Show Date
Association of Great Dane Fanciers August 26 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Susan Yotive 19 (2-8-10-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 25 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Wendy Paquette N/A
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 10 (2-3-6-0)
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 47
Thursday Group 4th   David Kelland 26
  Best Of Breed   David Kelland 7 (2-3-3-0)

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Sharon Luckhart 1 (0-0-2-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Penny Lewis 3 (0-2-2-0)

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 05 to August 06, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Heather Jones 1 (0-0-2-0)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4 (1-2-2-0)
  Group 4th   Michael Gelinas 10
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (1-2-2-0)
Tuesday Best Of Breed   Michael Lanctot 4 (1-2-2-0)
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 4 (2-2-1-0)
  Group 3rd   Michael Lanctot 17
  Group 4th   Sandy Gelinas 15

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Owen 3 (1-0-3-0)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Carol Gray 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Carol Gray 24

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sylvia Barkey N/A
Saturday Select Dog   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog LTD Breed Show Dana Garcia Tice N/A
Saturday Best Of Breed   Pierrette McLean 4 (1-1-3-0)
Friday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 3 (1-1-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robin Hughes 2 (0-0-3-0)
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Heather Brennan 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Karen Day N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mary White N/A
Saturday Select Dog   James Reynolds N/A
  Select Dog LTD Breed Show Darle Heck N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 14 14 13 12 14
Group Ranking: 257 250 239 213 202
All Breed Ranking: 1666 1626 1524 1364 1218

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   15
Win Record - 2021
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Wendy Anderson N/A
Friday Best Puppy In Show   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
  BPIG   Grant Townsend N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club September 23 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Maritza de la Vega Hernandez N/A
  Best Of Breed   Maritza de la Vega Hernandez 0
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 4th   Rick Fehler 4
Thursday BPIG   Joe Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Barbara Arndt N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Arndt N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-1-1-0)

Show Date
Association of Great Dane Fanciers August 27 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Danik Dancause
  Best Puppy In Breed   Danik Dancause N/A
  Best Of Winners   Danik Dancause
Friday Reserve Winners Dog   Carol Gray N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 13 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Senior Puppy Dog Class   Kathrine Grant N/A
  Reserve Winners Dog   Kathrine Grant N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Rowbotham N/A
  Reserve Winners Dog   Bruce Owen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Robert Rowbotham (2-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 06 to August 09, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Sunday Best Of Breed   Lynn White 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Lynn White N/A
  Winners Dog   Lynn White (2-0-0-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (2-0-0-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (2-0-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (2-0-0-0)

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   Nancy Tibben (2-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Nancy Tibben N/A
  Best Of Opposite Sex   Nancy Tibben N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Tibben N/A

Show Date
Champlain Dog Club July 09 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Jo Ann Pavey N/A
  Winners Dog   Jo Ann Pavey (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 1 (2-0-0-0)

Show Date
Champlain Dog Club July 05 to July 08, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Winners   Joe Lobb (1-1-0-0)
  Winners Dog   Joe Lobb (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (1-1-0-0)
Wednesday Best Puppy In Breed   Heather Langfeld N/A
  Winners Dog   Heather Langfeld (1-0-0-0)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Tuesday Reserve Winners Dog   Robert Whitney N/A
Monday Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Winners   Janet Lobb (2-1-0-0)
  Winners Dog   Janet Lobb (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 2 (2-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By