GCh Palakore's Talisman
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Lucky - (Male)
Owner: Jan Carr
Breeder: Jan Carr
Handler:
Website: http://www.palakore.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 47 46 51 59 73
All Breed Ranking: 381 378 406 474 595

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 1 4   0 0 0 0 2   238
Win Record - 2017
Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 6 (1-3-2-1)
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 8 (3-4-2-0)
Friday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 9 (4-4-1-1)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (0-3-1-2)
Friday Best Of Breed   Sean Shields 2 (0-2-1-0)

Show Date
All Hound Club Of Ontario October 29 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 9

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 10 (3-3-2-3)
Saturday Select Dog   Gloria Geringer N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Gunnar Nymann N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis 3 (1-0-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Group 4th   Guy Jeavons 11
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-1-1)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 4 (2-0-1-2)
Saturday Group 4th   Glen Stark 11
  Best Of Breed   Glen Stark 4 (2-0-1-2)
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 4 (2-0-1-2)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   James Reynolds 15
  Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Michel Bouchard 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (0-0-1-2)
Friday Group 2nd   Ray Smith 15
  Best Of Breed   Ray Smith 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   William Gunn 2 (0-0-1-2)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Best Of Breed   Alberto Berrios 0
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Group 3rd   Sandra Lex 7
  Group 4th   Judith Byrne 8
  Best Of Breed   Sandra Lex 4 (1-0-1-3)
  Best Of Breed   Judith Byrne 4 (1-0-1-3)
Wednesday Best Of Breed   Kerrie Reeder 4 (1-0-1-3)
  Best Of Breed   Robert Whitney 4 (1-0-1-3)

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-1-1-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 3 (0-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (1-2-1-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 3
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3
Saturday Group 2nd   Jack Ireland 13
  Best Of Breed   Jack Ireland 4
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Terry Carter 2
  Best Of Breed   Janet Lobb 3
Thursday Best Of Breed   Joe Lobb 4
  Best Of Breed   John Rowton 3

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ivan Sandoval 10
  Best Of Breed   Anna Hewson 5
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 6
  Best Of Breed   Starr White 5

Show Date
Eastern Canada Dachshund Club May 13 to May 13, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Multi Breed Specialty   Dianne Graham N/A
  Best Of Breed   Dianne Graham 9
  Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Dianne Graham N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Roberto Flaquer Rocha 5
Friday BPIG   Barbara Arndt N/A
  Best Of Breed   Barbara Arndt 4

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Winners   Mel Saranchuk (2-2-1-2)
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk (2-2-1-2)
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Martin Doherty N/A
  Best Of Winners   Martin Doherty (1-2-1-2)
  Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Winners Dog   Martin Doherty (1-2-1-2)
Friday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
  1st Bred By Exhibitor Dog Class   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (2-2-1-2)
  Best Of Winners   Kim Ramey-Leblanc (1-2-1-3)
  Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Winners Dog   Kim Ramey-Leblanc (1-2-1-3)

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 6

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By