Multi BIS, RBIS GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick SDHF
Retriever (Golden)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Isla - (Female)
Owner: Robert Paterson & Jacqueline Morasco
Breeder: Robert Paterson, Jacqueline Morasco, Terryl Schulte
Handler: Colin Brownlee & Jacqueline Morasco
Website: http://www.conquerergoldens.com


dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 5 5 5 5 4
Group Ranking: 24 24 23 21 20
All Breed Ranking: 102 100 97 91 84

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 7 3 6   0 0 0 0 0   806
Win Record - 2016
Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Kathrine Grant N/A
  Best Of Opposite Sex   Elizardo Valadez N/A
Friday Group 4th   Sean Shields 29
  Group 3rd   Sylvia Barkey 27
  Best Of Breed   Corinne Walker 7 (4-2-1-1)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 6 (3-2-1-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Starr White 16
  Group 2nd   Dianne Miller 12
  Best Of Breed   Starr White 4 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Dianne Miller 4 (1-2-1-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Walter Pinsker N/A
Saturday Group 4th   Ronnie Natividad 42
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 9 (2-5-2-1)
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 6 (2-3-1-1)
  Select Bitch   Shinichi Sonoda N/A

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jacqueline Rusby 30
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 11
Saturday Group 4th   Cheryl Myers-Egerton 36
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 11

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 35
  Group 2nd   Thomas Alexander 32
  Best Of Breed   Sandy Alexander 10 (3-4-2-2)
  Best Of Breed   Irene Latchford 10 (3-4-2-2)
Saturday Group 2nd   Lee Steeves 30
  Group 1st   Wendy Schira 38
  Best Of Breed   Lee Steeves 11 (4-5-2-1)
  Best Of Breed   Wendy Schira 10 (3-5-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Vickie Umpleby N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Sandy Alexander 40
  Best Of Breed   Thomas Alexander 9 (2-5-2-1)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 8 (1-5-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A
  Best Of Opposite Sex   Dana Cline N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 12 (3-6-1-3)
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 10 (3-5-1-2)
Friday Group 4th   Larry Kereluke 27
  Best Of Breed   Larry Kereluke 12 (2-6-2-3)
  Select Bitch   David Kelland N/A

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Stewart Dankner 64
  Best Of Breed   Stewart Dankner 17

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 61
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 12 (3-4-2-4)
Saturday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 76
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 14 (4-4-3-4)
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 10 (4-3-1-3)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 57
  Best Of Breed   Michael Lanctot 13 (5-4-2-3)
Saturday Group 1st   Patricia Lanctot 67
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 12 (6-3-1-3)
Thursday Group 4th   Jeremy Browne 40
  Best Of Breed   Jeremy Browne 11 (6-3-1-2)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 8 9 9
All Breed Ranking: 36 37 44 44 49

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 1 15 21 4 8   0 0 0 0 1   2108
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (1-3-2-2)
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 8 (3-4-1-1)
Sunday Best Of Breed   Lee Steeves 9 (3-4-2-1)

Show Date
Southwestern Ontario All Retriever Society December 27 to December 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Davor Javor 12

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 11 (4-5-2-1)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 10 (3-5-2-1)
Friday Group 4th   Cheryl Paterson 44
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 12 (3-7-2-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Barbara Arndt 59
  Best Of Breed   Barbara Arndt 21
Friday Group 4th   Keke Kahn 35
  Best Of Breed   Keke Kahn 13
  Best Of Breed   Shirley Limoges 12

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 30 to November 01, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Steven Keating (Dr) 369
  Group 1st   Steven Keating (Dr) 55
  Best Of Breed   Steven Keating (Dr) 13

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 6 (1-3-1-2)
Saturday Select Bitch   Rui Oliveira N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 09 to October 12, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lee Anne Bateman 41
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 10
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 8
Friday Group 2nd   Richard Meen (Dr) 35
  Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 6

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 02 to October 04, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Heather Brennan 19
  Best Of Breed   Heather Brennan 5
Friday Group 2nd   Harold Pybus 23
  Best Of Breed   Harold Pybus 8

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Marjorie Martorella 2 (0-1-1-1)
Friday Group 2nd   Wendy Schira 27
  Best Of Breed   Wendy Schira 6 (1-3-2-1)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mel Saranchuk 18
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3
Saturday Group 2nd   Lynda Saranchuk 20
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3
Friday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 11
  Group 2nd   Richard Paquette 16
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 3
  Best Of Breed   Richard Paquette 4

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 4 (0-1-2-2)
Saturday Group 4th   Gordon Hayburn 44
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 7 (2-1-3-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Linda St-Hilaire N/A
  Best Of Breed   Klaus Anselm (Dr) 3 (1-2-0-1)

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Irene Latchford 4 (3-1-0-1)
Saturday Group 2nd   Fabian Daza 24
  Best Of Breed   Fabian Daza 3 (2-0-1-1)

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Cec Ringstrom 79
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 6
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 6

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 11 to August 13, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Avery Gaudin 60
  Group 1st   Avery Gaudin 4
  Group 2nd   Olga Gagne 3
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
Tuesday Group 1st   Doug Gaudin 4
  Group 1st   Marilyn O'Neill 4
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Honey Glendinning 134 *
  Group 1st   Michael Lanctot 33
  Group 1st   Patricia Lanctot 29
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5 (2-2-0-2)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 5 (2-2-0-2)
Wednesday Group 4th   Mike Macbeth 23
  Group 2nd   Kristen Francis 28
  Best Of Breed   Mike Macbeth 5 (1-3-0-2)
  Best Of Breed   Kristen Francis 6 (1-4-0-2)
Tuesday Group 2nd   Honey Glendinning 34
  Group 1st   Michel Bouchard 36
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6 (1-5-0-1)
  Best Of Breed   Michel Bouchard 5 (1-4-0-1)

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Rosemary Shoreman 23
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (0-3-0-1)
Thursday Group 4th   David Paterson 20
  Group 2nd   Michael Shoreman 24
  Best Of Breed   David Paterson 5 (1-3-0-2)
  Best Of Breed   Michael Shoreman 5 (1-3-0-2)
Wednesday Group 4th   Michael Woods (Dr) 22
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4 (1-3-0-1)
  Best Of Breed   Alan Ewles 4 (1-3-0-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Larry Kereluke N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Leyda Perez N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 04 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Phyllis Pancel 27
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 8 (2-4-1-2)
  Best Of Breed   Ed Wild 11 (4-4-2-2)
Saturday Group 3rd   Deborah Graffmann 19
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 8 (3-4-0-2)
  Best Of Breed   Robert Whitney 10 (3-5-1-2)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 02 to July 03, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Judith Shurb 30
  Best Of Breed   Judith Shurb 11
Thursday Group 2nd   Robert Rowbotham 34
  Best Of Breed   Bruce Fraser 13

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Saturday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 22
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 4
Friday Group 1st   Carol Graham 23
  Group 1st   Joy Hodgkinson 24
  Best Of Breed   Carol Graham 2
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ann Hearn 19
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 18

Show Date
Aurora & District Kennel Club May 29 to May 31, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Linda Kraft N/A
Friday Group 3rd   Ray Smith 20
  Best Of Breed   Ray Smith 11 (3-5-1-3)

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Tempest Deptuch 13 (5-5-1-3)
  Select Bitch   Heather Brennan N/A
Sunday Select Bitch   Pierrette McLean N/A
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 31
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 12 (6-4-0-3)

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Nancy Popovich 20
  Best Of Breed   Nancy Popovich 7 (3-2-0-3)
Saturday Group 4th   Honey Glendinning 19
  Best Of Breed   Honey Glendinning 9 (4-4-0-2)
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 5 (3-2-0-1)

Show Date
Victoria County Kennel Club April 24 to April 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 61
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 17 (4-8-2-4)
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Edgar Bajona 65
  Best Of Breed   Edgar Bajona 12 (4-6-1-2)
Saturday Select Bitch   Francis Smith Moffat N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Lee Anne Bateman 22
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 6

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joanne Fernall 37
  Best Of Breed   Davor Javor 16 (7-6-2-2)
  Select Bitch   Patrice Johansen N/A
Saturday Group 4th   Gordon Hayburn 36
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 18 (7-8-2-2)
  Best Of Opposite Sex   Dianne Jovanovic N/A
Friday Reserve Best In Show   Joy Hodgkinson N/A
  Group 1st   Joy Hodgkinson 43
  Group 2nd   John Hodgkinson 43
  Best Of Breed   Pierre Talbot 18 (7-8-2-2)
  Best Of Breed   Jean Delisle 18 (7-8-2-2)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Ed Wild N/A
Saturday Select Bitch   Denise Branch N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Terry Stacy N/A
Saturday Select Bitch   Carl Liepmann N/A
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 14 (3-8-1-3)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 19 (6-10-2-2)
Saturday Select Bitch   Ron Tolson N/A
Friday Select Bitch   Doug Windsor N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 9 9 11 10 12
Group Ranking: 71 70 80 78 83
All Breed Ranking: 312 309 340 324 355

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 2 0   0 0 0 0 0   310
Win Record - 2014
Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mareth Kipp 23
Friday Best Of Breed   Ramon Podesta 20

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sari Brewster Tietjen 5
Friday Best Of Breed   Thora Brown 1

Show Date
Nipissing Kennel Club October 11 to October 13, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   William Gunn 7

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Mary White 23
  Best Of Breed   Mary White 5
Friday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 1

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Fernall 16

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 8
Saturday Best Of Breed   Carmen Battaglia (Dr) 8

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Robert Shreve 52
  Best Of Breed   Robert Shreve 14

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Doris Willis 4
Monday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 5
  Best Of Breed   Carol Graham 5

Show Date
Kars Dog Club July 18 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 10

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 28
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 5
Saturday Best Of Breed   David Eadie 5
Friday Group 1st   Letitia Bett 17
  Best Of Breed   Letitia Bett 5

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 22, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 3
Saturday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 4
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 3
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3

Show Date
Ontario County Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ole Nielsen 50
  Best Of Breed   Ole Nielsen 13
Friday Best Of Breed   Joanne Fernall 9

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2013
Show Date
Maritime Golden Retriever Club September 01 to September 01, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Howard Falberg N/A
  Best Opposite in Juvenile Sweeps   Melanie Conrad N/A

Show Date
Golden Retriever Club of Canada August 31 to August 31, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   Henric Fryckstrand N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By