Ch Riverwaves Carry The Skies RN CGN
Portuguese Water Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Atlas - (Male)
Owner: Sandra Allen & Roslyn Eskind
Breeder: Sandra Allen
Conformation Handler: Meagan Graham
Performance Handler: Meagan Graham
Website: http://www.riverwavesporties.com/home


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Jose Antonio Molina Ortiz N/A
Friday Select Dog   Graham Kerr N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Fred Dewsbury N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ann Felske-Jackman N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 28 27 23 22 20
Group Ranking: 412 395 378 362 334
All Breed Ranking: 2513 2445 2355 2272 2111

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   21
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   John Rowton N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Margaret Jones (2-3-1-1)
  Winners Dog   Olga Gagne (2-3-1-1)
  Best Of Winners   Margaret Jones (2-3-1-1)
Saturday Best Of Winners   Heather Langfeld (2-3-2-1)
  Winners Dog   Heather Langfeld (2-3-2-1)
  Winners Dog   Melody Roth (2-3-2-1)

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Heather Brennan 0
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Friday Best Of Breed   Sandra Mashford 0
  BPIG   Sandra Mashford N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Winners Dog   Johan Becerra-Hernandez (2-1-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Philip Wendling N/A
  Reserve Winners Dog   Philip Wendling N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Winners Dog   Anna Hewson N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim (1-1-0-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Aramis (Joy) Lim (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
Saturday Group 4th   Honey Glendinning 19
  Winners Dog   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Puppy In Breed   Diane Adorno-LeGrande N/A
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
  Winners Dog   Diane Adorno-LeGrande N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A
  Best Of Winners   Maribel Sy (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Maribel Sy 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Maribel Sy (1-1-0-0)

Show Date
Portuguese Water Dog Club Of Canada [National] May 20 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Danik Dancause N/A
  Best Puppy In Breed   Danik Dancause N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Kathrine Grant N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Nancy Popovich N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Winners Dog   Marilyn O'Neill (2-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
Friday Reserve Winners Dog   Jacqueline Rusby N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2018

Win Record - 2018
Show Date
North Gower Dog Club December 16 to December 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Patricia Hunt 99.0
  Novice B   Patricia Hunt 97.0

Show Date
Champlain Dog Club November 10 to November 10, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Darwin Boles 95.0
  Novice B   Darwin Boles 92.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By