Ch Shades Of Gold
French Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Nugget - (Male)
Owner: Denise Smith
Breeder: Roechelle Balentyne
Conformation Handler: Denise Smith
Performance Handler: DeniseSmith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Saturday Select Dog   John Constantine-Amodei N/A
Friday Select Dog   Terry Carter N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 26 25 23 24 32
Group Ranking: 172 169 160 166 213
All Breed Ranking: 1470 1439 1355 1364 1703

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 3   0 0 0 0 0   52
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Patricia Trotter N/A
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
  Best Puppy In Breed   Charles Trotter N/A
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
Saturday Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Friday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Javinder Singh Pawar N/A
  Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 3 (1-2-1-0)
Saturday Select Dog   Judith Byrne N/A
Friday Select Dog   William Byrne N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Wanda Spediacci (Dr) N/A
  Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 1 (1-0-1-0)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Joyce Love N/A
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 4th   Mel Saranchuk 5
Saturday Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 4th   Joy Hodgkinson 6
Friday Best Puppy In Breed   Susan Quesnel N/A
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Group 4th   Terry Gains 5

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Ashley Reid N/A
  Best Of Breed   Ashley Reid 0
Sunday Best Puppy In Breed   Lyn Brand N/A
  Best Of Breed   Lyn Brand 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Lyn Brand N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Opposite Sex   Yvonne Savard N/A
Friday Best Puppy In Breed   Sandra Orford N/A
  Best Of Breed   Sandra Orford 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (1-0-0-1)
  Winners Dog   Sylvia Barkey (1-0-0-1)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
Saturday Select Dog   Richard Paquette N/A
Friday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (1-1-2-1)
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Group 3rd   Mel Saranchuk 11

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ann Hennigan N/A
Saturday Select Dog   Susan Norris-Jones N/A
Friday BPIG   Bonnie Derry N/A
  Group 2nd   Bonnie Derry 8
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 3 (0-0-2-2)
  Select Dog   Bruce Fraser N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Harold Pybus N/A
  Best Of Opposite Sex   Harold Pybus N/A
Saturday Best Puppy In Breed   John Rowton N/A
  Best Of Winners   John Rowton (3-2-0-1)
  Best Of Breed   John Rowton 5 (3-2-0-1)
  Winners Dog   John Rowton (3-2-0-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (3-2-0-1)
Thursday Best Puppy In Breed   Diane Fast N/A
  Reserve Winners Dog   Diane Fast N/A
  BPIG   Diane Fast N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Dan Ericsson (2-2-1-1)
Sunday Reserve Winners Dog   Vicki Abbot N/A
Saturday Winners Dog LTD Breed Show Raymundo Lo (2-0-1-1)
Friday Best Puppy In Breed   Joanne Paulk N/A
  Best Of Winners   Joanne Paulk (3-1-1-1)
  Winners Dog   Joanne Paulk (3-1-1-1)

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk (1-0-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A
  Winners Dog   Joe Lobb (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Opposite Sex   Janet Lobb N/A
  Winners Dog   Janet Lobb (1-0-0-1)
Friday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
  Winners Dog   Linda Kraft (1-0-0-1)
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-0-0-1)
  BPIG   Linda Kraft N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 1
  BPIG   Terill Udenberg (Dr) N/A

Show Date
Yukon Kennel Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Patricia Lanctot N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Barbara Heal N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Carmen Haller N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Michelle Scott N/A

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Janet Buchanan N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Donnelle Richards N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By