MBIS RBIS MBPISS BPIS GCH Coralyns Reflection On Ice
Spaniel (English Cocker)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gordie - (Male)
Owner: Cora Rempel Langlois
Breeder: Cora Rempel Langlois & Donna Meyer
Conformation Handler: Cora Rempel Langlois
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 3 3 3 2 1
Group Ranking: 80 80 75 69 62
All Breed Ranking: 314 314 298 260 246

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 0   0 0 0 0 0   47
Win Record - 2020
Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   Sandra Anderson 27
  Group 3rd   Richard Paquette 16
  Best Of Breed   Sandra Anderson 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-2-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 16 16 16 16 18
All Breed Ranking: 67 64 73 67 91

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
5 2 17 3 6 5   0 0 0 0 0   1542
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Charles Trotter 140 (0-0-1-0)
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 1st   Guy Jeavons 29
Friday Group 3rd   Judith Shurb 23
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wayne Thompson 1
  Best Of Breed   Catherine Barlow 1
  Group 4th   Wayne Thompson 14
  Group 1st   Catherine Barlow 27
Sunday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 2
  Group 1st   Manuel Queijeiro 33
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 2
Friday Best Of Breed   Edgar Bajona 2
  Best Of Breed   Anik Primeau 2
  Group 4th   Edgar Bajona 16
  Group 2nd   Anik Primeau 22

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
Friday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Jean-Louis Blais 40

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joyce Love N/A
  Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
Saturday Best In Show   Joy Hodgkinson 184 *
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   John Hodgkinson 36
  Group 1st   Joy Hodgkinson 35
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (0-1-2-0)
  Select Dog   Terry Gains N/A
  Group 3rd   Cheryl Paterson 28

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 1
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Group 1st   Ron Mahon 34
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1
  Group 3rd   Barbara Heal 28

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 4th   Rita Walker 21
  Group 1st   Patricia Taylor 30
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 15 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 33
Friday Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Peter Machen 26
Thursday Select Dog   Murray Eason N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 4th   Richard Paquette 15
  Group 1st   Ron Mahon 24
Wednesday Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 22
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
Tuesday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 4 (2-2-1-0)

Show Date
Lakehead Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 1st   Sandra Anderson 25
Saturday Best In Show   Sandra Anderson 104 *
  Reserve Best In Show   Pamela Bruce 96
  Best Of Breed   John Rowton 1
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 1
  Group 1st   John Rowton 30
  Group 1st   Robert Rowbotham 30
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Group 2nd   Pamela Bruce 25

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mark Houston-McMillan 159 *
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 18

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 4th   Glen Stark 20
Saturday Best In Show   Joy Hodgkinson 118 *
  Best In Show   John Hodgkinson 118 *
  Group 1st   John Hodgkinson 28
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Group 1st   Joy Hodgkinson 27

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jack Ireland 28
  Best Of Breed   Jack Ireland 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Saturday Group 3rd   Edgar Bajona 15
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 20 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joanne Fernall 1

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 17 19 18 17 42
Group Ranking: 249 322 305 296 691
All Breed Ranking: 1233 1589 1511 1448 3529

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 1   64
Win Record - 2018
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 4th   Cesar Gutierrez Perez 21
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Of Breed   Linda Buckley 0
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Puppy In Breed   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  BPIG   Carol Graham N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Sulie Greendale-Paveza N/A
  Best Of Breed   Sulie Greendale-Paveza 0

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Noe Aburto Velazquez 0
Saturday Best Of Breed   Ana Vazquez Lievano (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 3rd   Janet Lobb 11
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Group 2nd   Patricia Lanctot 17
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 4th   Michael Lanctot 11
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney (1-0-1-0)
  BPIG   Robert Whitney N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Winners Dog   Thora Brown (1-0-0-1)

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 0
  BPIG   Pamela Bruce N/A
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 0
  BPIG   Carl Liepmann N/A
Friday Best Of Breed   Rafael de Santiago 0

Show Date
Westwind Sporting Dog Club July 12 to July 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  BPIG   Thomas Alexander N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A
  Best Of Opposite Sex   Maribel Sy N/A
  Winners Dog   Maribel Sy (2-1-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Joseph Gregory N/A
  Best Of Winners   Joseph Gregory (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Joseph Gregory 2 (2-1-0-0)
  Winners Dog   Joseph Gregory (2-1-0-0)
Thursday Best Puppy In Breed   Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Of Opposite Sex   Aramis (Joy) Lim N/A
  Winners Dog   Aramis (Joy) Lim (2-1-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By