GCh Gatehouse Royal Princess
Doberman Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Princess - (Female)
Owner: Rhonda Drake & Scott Drake & Maura Reilly
Breeder: Maura Reilly and Rhonda Drake
Handler: Maura Reilly
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 78 77 73 70 N/A
Group Ranking: 593 588 540 508 N/A
All Breed Ranking: 3557 3534 3337 3160 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   8
Win Record - 2017
Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Alberto Berrios 8

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Carlos Quinones N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 8 8 8 8 8
Group Ranking: 68 68 61 63 58
All Breed Ranking: 429 423 395 382 345

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 4 3   0 0 0 0 0   217
Win Record - 2016
Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Joy Lynne Huntley 4
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Julio Rueda 0
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Judy Horton 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 1 (0-1-0-1)
  Select Bitch   Michael Lanctot N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Esther Joseph 7
  Group 3rd   Esther Joseph 23
Sunday Best Of Breed   Denys Janssen 11
Saturday BPIG   Norma Egginton N/A
Friday Best Of Breed   Wayne Douglas 12
  BPIG   Wayne Douglas N/A
  Group 4th   Wayne Douglas 30

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   William Gunn N/A
  Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4 (0-1-2-2)
  Select Bitch   William Gunn N/A
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
  BPIG   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 18
Saturday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Hennigan N/A
  Best Of Breed   Ann Hennigan 5 (0-3-2-1)
Friday BPIG   Patricia Cruz N/A
  Group 4th   Patricia Cruz 12
  Best Puppy In Breed   Patricia Cruz N/A
  Best Of Breed   Patricia Cruz 4 (0-3-1-1)
  Select Bitch   Jack Ireland N/A

Show Date
Conception Bay Kennel Club August 13 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Guy Jeavons N/A
  Reserve Best Puppy In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 2
  BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 3rd   Mark Houston-McMillan 11
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2
  BPIG   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Puppy In Show   Stephen Dainard N/A
  Reserve Best Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 1
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Group 3rd   Bruce Owen 11
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1
  BPIG   Stephen Dainard N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 7

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Select Bitch   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
Wednesday Best Of Opposite Sex   Melody Roth N/A
  Select Bitch   Peter Machen N/A
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
  Best Puppy In Breed   Melody Roth N/A
Tuesday Select Bitch   Avery Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Select Bitch   Doug Gaudin N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  BPIG   Avery Gaudin N/A

Show Date
Greater Mid-Ontario Doberman Fanciers July 31 to July 31, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Paul Stanton N/A
  Best Puppy In Breed   Paul Stanton N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 5 (0-2-2-2)
Sunday Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 5 (1-2-1-2)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5

Show Date
Newfoundland (All-Breed) Kennel Club July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Betty Leininger N/A
  Group 2nd   Jack Ireland 16
  Best Puppy In Breed   Betty Leininger N/A
  Best Of Breed   Betty Leininger 4 (0-1-2-2)
  Best Puppy In Breed   Jack Ireland N/A
  Best Of Breed   Jack Ireland 4 (0-1-2-2)
  BPIG   Betty Leininger N/A
  Group 1st   Betty Leininger 22
  BPIG   Jack Ireland N/A
Saturday Best Puppy In Show   Wendy Maisey N/A
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Group 1st   Wendy Maisey 23
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 4 (0-1-2-2)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   Anik Primeau N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Anik Primeau N/A
  Best Of Breed   Alan Ewles 3

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Elizardo Valadez (0-3-1-2)
  Best Puppy In Breed   Elizardo Valadez N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Elizardo Valadez N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Sean Shields N/A
  Winners Bitch   Judi Elford (0-3-1-3)
  Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Sean Shields N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judi Elford N/A
  BPIG   Judi Elford N/A
Friday Winners Bitch   Corinne Walker (0-2-2-3)
  Winners Bitch   Mike Jackman (0-2-1-3)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Corinne Walker N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Mike Jackman N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Shinichi Sonoda N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Shinichi Sonoda N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Walter Pinsker N/A
  Best Puppy In Breed   Walter Pinsker N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Walter Pinsker N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   Irene Latchford N/A
  Reserve Winners Bitch   Irene Latchford N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Ann Felske-Jackman N/A
  Reserve Winners Bitch   Lee Steeves N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Marilyn O'Neill N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Vickie Umpleby N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By