GCHEX MBIS BISS MRBIS BPIS Wimaru's Faugh A Ballagh RN
Staffordshire Bull Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Murphy - (Male)
Owner: Terrina Maciborski & Dave Tate
Breeder: Dave Tate
Handler: Terrina Maciborski
Website: http://www.wimarustaffords.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 6 6 N/A N/A N/A
Group Ranking: 68 61 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 644 597 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 1 0 1   122
Win Record - 2018
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Veteran In Show   Raymond Yurick N/A
  Best Veteran In Group   James Reynolds N/A
Sunday Best Veteran In Group   Patricia Hastings N/A
Saturday Best Veteran In Show   Mel Saranchuk N/A
  Best Veteran In Group   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Veteran In Group   Gloria Geringer N/A

Show Date
All Terrier Club Of Alberta August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Pamela Bruce 122
  Best Veteran In Group   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 10

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Group   William Byrne N/A
  Best Veteran In Group   Judith Byrne N/A
Friday Best Veteran In Show   Honey Glendinning N/A
  Best Veteran In Show   Linda Kraft N/A
  Best Veteran In Group   Honey Glendinning N/A
  Best Veteran In Group   Linda Kraft N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Show   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Veteran In Group   Ole Nielsen N/A
  Best Veteran In Group LTD Breed Show Keith Brown N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Staffordshire Bull Terrier Club Of Canada [National] August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kenneth Meneer N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 8 8 8 8 9
All Breed Ranking: 114 113 104 96 106

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 2 12 8 10 5   0 0 0 0 0   755
Win Record - 2016
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ed Wild 10
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
  Best Of Breed   Ed Wild 1
Saturday Group 2nd   Ron Mahon 13
  Group 4th   David Swartwood 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 1
  Best Of Breed   David Swartwood 1
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 30
  Best Owner Handled In Group   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 4
Saturday Group 1st   Thora Brown 31
  Best Of Breed   Thora Brown 4

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Philip Wendling 15
  Best Of Breed   Philip Wendling 2

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 15
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 4

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sylvia Barkey 9
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 3
Saturday Group 1st   Martin Doherty 13
  Best Of Breed   Martin Doherty 3
  Best Of Breed   Bill Walkey 3
Friday Group 2nd   Margaret Jones 10
  Group 2nd   Maribel Sy 10
  Best Of Breed   Margaret Jones 1
  Best Of Breed   Maribel Sy 1

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 14 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Arndt 27
  Best Of Breed   Barbara Arndt 2
Saturday Group 3rd   Glen Stark 26
  Best Of Breed   Glen Stark 2
Friday Group 3rd   Richard Lopaschuk 28
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 6

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Larry Kereluke N/A
  Group 1st   Larry Kereluke 9
  Group 1st   Peter Machen 9
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Saturday Reserve Best In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 1st   Michael Lanctot 10
  Group 1st   Patricia Lanctot 10
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1
Friday Group 4th   Joy Hodgkinson 6
  Group 1st   Rick Fehler 10
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Best Of Breed   Rick Fehler 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Jacqueline Stacy 20
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 3
Sunday Group 3rd   Vickie Umpleby 32
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 5
Saturday Best Of Breed   Carol Gray 7
  Best Of Breed   Terry Stacy 4
Friday Group 1st   Karen Doyle 34
  Best Of Breed   Karen Doyle 4

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Jack Ireland 7
  Group 3rd   Sharon Derrick 5
  Best Of Breed   Jack Ireland 1
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1
Sunday Best In Show   Richard Lopaschuk 128 *
  Group 3rd   Valerie Gervais 7
  Group 1st   Richard Lopaschuk 9
  Best Of Breed   Valerie Gervais 1
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Saturday Group 3rd   Letitia Bett 7
  Best Of Breed   Letitia Bett 1

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 13 to May 16, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Janet Lobb 23
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
Sunday Group 2nd   Joe Lobb 32
  Best Of Breed   Joe Lobb 6
Saturday Group 3rd   Patricia Hastings 27
  Best Of Breed   Patricia Hastings 5
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 40
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 7
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 7
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 4

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 5
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 8
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 8

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Valerie Gervais 13
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
Saturday Group 2nd   Linda Kraft 14
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 14
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 5 5 5
All Breed Ranking: 61 59 61 61 54

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 7 25 12 9 8   0 0 0 0 1   1402
Win Record - 2015
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 20 to November 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 20
  Group 1st   Heather Langfeld 20
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Saturday Group 1st   Katelon Bajona-Fox 16
  Group 1st   William Byrne 16
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Group 3rd   Dianne Ivey 16
  Group 4th   Alan Ewles 15
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Best Of Breed   Alan Ewles 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ian Rasmussen 8
Saturday Group 3rd   Sharon Derrick 42
  Best Of Breed   Sharon Derrick 7

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 40
  Best Of Breed   Michael Lanctot 4
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 40
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
Friday Group 2nd   Joe Lobb 30
  Best Of Breed   Joe Lobb 3

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Paula Hartinger 30
  Best Of Breed   Paula Hartinger 4
Saturday Group 3rd   Roger Hartinger 24
  Best Of Breed   Roger Hartinger 4
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Allan Pepper 19
  Best Of Breed   Allan Pepper 1
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 1
Thursday Best Of Breed   Pamela Bruce 1

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Rowton 17
  Best Of Breed   John Rowton 6
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 26
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6
Friday Group 4th   Shirley Limoges 18
  Best Of Breed   Shirley Limoges 4
Thursday Group 3rd   Judith Taylor 19
  Best Of Breed   Judith Taylor 4

Show Date
All Terrier Club Of Alberta July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Macbeth 7

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 107
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 9

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 11
  Best Of Breed   Allan Brown 2
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Group 2nd   Ed Wild 13
  Group 3rd   Neil Graves 12
  Best Of Breed   Ed Wild 2
  Best Of Breed   Neil Graves 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Alex Yu-Feng Zee 27
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 2
Sunday Group 2nd   Federico Fernandez 32
  Best Of Breed   Federico Fernandez 2
Saturday Group 2nd   Chris Graham 33
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Friday Group 1st   Thomas Alexander 31
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Linda Kraft N/A
  Reserve Best In Show   Stephen Dainard N/A
  Group 1st   Linda Kraft 8
  Group 1st   Judy McVeigh 7
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Group 1st   Michael Shoreman 7
  Group 4th   Rosemary Shoreman 2
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen N/A
  Group 1st   Denise Cornelssen 8
  Group 2nd   Russel Fletcher 4
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Russel Fletcher 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Judy Webb 23
  Best Of Breed   Judy Webb 1
Sunday Group 3rd   Darryl Vice 24
  Best Of Breed   Darryl Vice 2
Saturday Group 4th   Ted Fahlgren 26
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 15 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk N/A
  Group 1st   Richard Lopaschuk 29
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4
Sunday Reserve Best In Show   Avery Gaudin N/A
  Group 1st   Darle Heck 31
  Best Of Breed   Darle Heck 4
Saturday Group 1st   Avery Gaudin 30
  Best Of Breed   Avery Gaudin 3
Friday Group 1st   Doug Gaudin 28
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lucie Paradis 174
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 15
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 16
  Best Of Breed   Lucie Paradis 1
Friday Group 1st   Elaine Whitney 15
  Group 1st   Robert Whitney 15
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Best Of Breed   Robert Whitney 1

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Toddie Clark 4
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 25
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4
Friday Group 3rd   Houston Clark 17
  Best Of Breed   Houston Clark 3

Show Date
Battle River Canine Association March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 29
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 5
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 4
Friday Group 4th   Michael Hill 30
  Best Of Breed   Michael Hill 5

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 06 to March 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Grant Townsend 10
  Group 1st   Judith Shurb 12
  Best Of Breed   Grant Townsend 3
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
Saturday Group 1st   Robert Whitney 12
  Group 1st   Elaine Whitney 12
  Best Of Breed   Robert Whitney 3
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3
Friday Reserve Best In Show   Ray Smith N/A
  Group 1st   Ray Smith 12
  Best Of Breed   Ray Smith 3

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Lanctot 30
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6
Saturday Group 2nd   Michael Lanctot 34
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5
Friday Group 1st   Judith Shurb 31
  Best Of Breed   Judith Shurb 4

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 7 7 8
All Breed Ranking: 92 88 84 77 80

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 1 19 10 10 5   1 0 0 0 1   973
Win Record - 2014
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 14 to November 16, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Paul Odenkirchen 14
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 2
Saturday Group 1st   Ricardo Saldana 17
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 31 to November 02, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 6

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 26 to September 28, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Ivey 14
  Best Of Breed   Dianne Ivey 2
Saturday Group 1st   Janet Lobb 14
  Group 1st   Joe Lobb 16
  Best Of Breed   Janet Lobb 2
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
Friday Group 1st   Harold Pybus 16
  Best Of Breed   Harold Pybus 2

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Len Harfield 28
  Best Of Breed   Len Harfield 4
Friday Group 3rd   Elaine Whitney 17
  Best Of Breed   Elaine Whitney 4

Show Date
Saskatchewan Terrier Association August 31 to August 31, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Paquette 24
  Best Of Breed   Wendy Paquette 4

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 01, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Thomas Alexander 22
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Sunday Group 1st   Margaret Moran McQuinn 24
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 4
Saturday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 21
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Russel Fletcher 9
  Best Of Breed   Russel Fletcher 1
Saturday Group 1st   Lucie Paradis 15
  Best Of Breed   Lucie Paradis 3
Thursday Group 4th   Lynda Berar 13
  Best Of Breed   Lynda Berar 3

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Arne Foss 64
  Best Of Breed   Arne Foss 6
Saturday Best Of Breed   Filiberto Arniella 5
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 4
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 4th   Cec Ringstrom 2
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday Group 2nd   John Rowton 2
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Yvonne Savard 23
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2
Saturday Best Of Breed   Jackie Browning 3

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Linda Kraft 154
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 13
  Group 1st   Linda Kraft 14
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3
  Best Of Breed   Linda Kraft 3
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 14
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 3
Friday Group 2nd   Carol Graham 12
  Group 3rd   Nancy Popovich 13
  Best Of Breed   Carol Graham 3
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Alan Ewles 12
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 13
  Best Of Breed   Alan Ewles 2
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2
Saturday Best In Show   Janet Lobb 159
  Group 1st   Joe Lobb 14
  Group 1st   Janet Lobb 13
  Best Of Breed   Joe Lobb 2
  Best Of Breed   Janet Lobb 1
Friday Group 1st   Honey Glendinning 15
  Group 3rd   Grant Townsend 13
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2
  Best Of Breed   Grant Townsend 2

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 30 to June 02, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Norman Kenney 17
  Best Of Breed   Norman Kenney 4
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 4

Show Date
Fort St John & District Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Phyllis Pancel 3
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 1
Sunday Group 3rd   Garry Allan 3
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 4
  Best Of Breed   Garry Allan 2
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
Saturday Group 4th   Walter Pinsker 3
  Best Of Breed   Walter Pinsker 2

Show Date
Chautauqua Canine Club April 11 to April 13, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Dianne Miller 12
  Group 3rd   Natalie Dunfee 9
  Best Of Breed   Dianne Miller 3
  Best Of Breed   Natalie Dunfee 3
Saturday Group 1st   Alan Ewles 13
  Group 1st   Walter Pinsker 13
  Best Of Breed   Alan Ewles 3
  Best Of Breed   Walter Pinsker 3
Friday Reserve Best In Show   Edward MacDonald N/A
  Group 1st   Edward MacDonald 12
  Group 1st   Ray Smith 12
  Best Of Breed   Edward MacDonald 3
  Best Of Breed   Ray Smith 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4

Show Date
Battle River Canine Association March 21 to March 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Nancy Popovich 18
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 07 to March 09, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Denise Cornelssen 8
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3

Show Date
Alberta Kennel Club January 17 to January 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thora Brown 21
  Best Of Breed   Thora Brown 4
Saturday Best Of Breed   Patricia Fitzsimmons 4

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 18 18 18 16 13
All Breed Ranking: 219 211 207 190 178

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 3 13 7 11 4   0 0 0 0 2   450
Win Record - 2013
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Group 3rd   Mike Macbeth 11
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Saturday Best Of Breed   Christian Gomez 3
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 3

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Letitia Bett 5
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Group 3rd   Karsten Kaemling 5
  Group 2nd   Rick Fehler 5
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 15, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
Friday Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 13
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3
Saturday Best Of Breed   Starr White 3
Friday Group 3rd   Bart Miller 21
  Best Of Breed   Bart Miller 2
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 28
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1

Show Date
All Terrier Club of Alberta August 02 to August 02, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Bo Skalin 5

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ronald Besoff 4
Saturday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 4

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 05 to July 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Avery Gaudin 10
  Group 1st   Doug Gaudin 10
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Saturday Group 1st   Charles Cyopik 11
  Group 1st   David Eadie 10
  Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Best Of Breed   David Eadie 0
Friday Group 3rd   Everett Mincey 8
  Group 1st   Marilyn Mincey 11
  Best Of Breed   Everett Mincey 0
  Best Of Breed   Marilyn Mincey 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Bruce Owen 3
  Group 3rd   Doug Windsor 1
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
Saturday Group 2nd   Martin Doherty 4
  Group 3rd   Brenton Wright 3
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Friday Group 1st   Carol Graham 5
  Group 2nd   Valerie Gervais 4
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Saskatchewan Terrier Association May 04 to May 04, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jack Ireland 0
Saturday Best Of Breed   John Rowton 0
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Chautauqua Canine Club April 12 to April 14, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Robert Whitney N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 2
  Group 1st   Robert Whitney 2
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Saturday Reserve Best In Show   Ann Hennigan N/A
  Group 1st   Ann Hennigan 4
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Friday Reserve Best In Show   Edward MacDonald N/A
  Group 1st   Edward MacDonald 4
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 1
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Edward MacDonald 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 3
Saturday Group 2nd   Honey Glendinning 41
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3
Friday Group 3rd   Joe Lobb 23
  Best Of Breed   Joe Lobb 2

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2013
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Neil Graves 25
  Best Of Breed   Neil Graves 6
Friday Group 3rd   Grant Townsend 7
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Buchanan 13
  Best Of Breed   Janet Buchanan 3
Saturday Group 4th   Thomas Alexander 11
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3
Friday Group 3rd   Thora Brown 13
  Group 4th   Allan Brown 11
  Best Of Breed   Thora Brown 3
  Best Of Breed   Allan Brown 3

Show Date
Alberta Kennel Club January 18 to January 20, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michael Shoreman 33
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Saturday Group 3rd   Rosemary Shoreman 31
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Group 4th   Lowell Davis 27
  Best Of Breed   Lowell Davis 0

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 22 25 26 23 31
All Breed Ranking: 235 246 257 233 339

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 3 13 6 2   0 0 0 0 0   456
Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Larry Kereluke 29
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Saturday Best Of Breed   John Rowton 1
Friday Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 29
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Honey Glendinning 11
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 1
Friday Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 3
Friday Best Of Breed   Karsten Kaemling 1

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Burke 150
  Group 1st   Thomas Burke 7
  Best Of Breed   Donald Duncan 0
  Best Of Breed   Thomas Burke 0
Saturday Group 2nd   Morley Thornton 5
  Group 3rd   Fred Gordon 5
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Friday Best Of Breed   Jean Bateman 0
  Best Of Breed   Richard Lake 0

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Fred Dewsbury 8
  Group 3rd   Nancy Popovich 10
  Best Of Breed   Nancy Popovich 1
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 1
Saturday Group 2nd   Larry Kereluke 14
  Group 2nd   Russel Fletcher 14
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
  Best Of Breed   Russel Fletcher 1
Friday Best Of Breed   John B. Ross 1
  Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Donald Emslie 10
  Best Of Breed   Donald Emslie 4
  Best Of Breed   Tim Doxtater 4
Saturday Group 2nd   Letitia Bett 14
  Best Of Breed   Letitia Bett 4
  Best Of Breed   Charles Bett 4
Friday Group 2nd   Denise Cornelssen 16
  Group 2nd   Doreen Marsh 16
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 4
  Best Of Breed   Doreen Marsh 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   John Rowton 6
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 6
  Best Of Breed   John Rowton 2
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2
Saturday Group 2nd   Linda Millman 8
  Group 1st   Judith Shurb 10
  Best Of Breed   Linda Millman 2
  Best Of Breed   Judith Shurb 2
Friday Group 2nd   Skip Stanbridge 8
  Best Of Breed   Skip Stanbridge 2

Show Date
Chautauqua Canine Club April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Doug Gaudin 14
  Group 2nd   Avery Gaudin 12
  Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
Saturday Reserve Best In Show   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Honey Glendinning 15
  Group 2nd   Darle Heck 13
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2
  Best Of Breed   Darle Heck 2
Friday Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  Group 2nd   Wayne Thompson 14
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2012

Win Record - 2012
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Michel Calhoun 93.0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Novice A   Christopher Cornell 81.0
Friday Novice A   Shirley Hubenig 95.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By