MBIS MBISS CAN GCHG AM GCHB INT CH BANBURY'S IMAGINE DRAGONS
Bullmastiff
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dragon - (Male)
Owner: Paul & Lynne Rehsler
Breeder: Paul & Lynne Rehsler
Conformation Handler: Debbie Cornell – Charneski
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 N/A
Group Ranking: 13 12 16 27 N/A
All Breed Ranking: 85 73 88 165 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 1 3 3 7   0 0 0 0 0   552
Win Record - 2024
Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 10, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Julio Rueda 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Catherine Barlow 2 (0-2-1-0)

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association May 23 to May 26, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Norberto Barcos 0
  Group 4th   Norberto Barcos 12
Thursday Best Of Breed   Vincent O'Brien 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Maribel Sy 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Maribel Sy 20
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Ainslie Mills 29
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Michael Lanctot 14
Friday Reserve Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 130
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   David Denis 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 31

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mary White 32
  Best Of Breed   Mary White 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina 1 (0-1-1-0)
Thursday Group 4th   Tannis Postma 11
  Best Of Breed   Tannis Postma 1 (0-1-1-0)

Show Date
Bullmastiff Fanciers of Canada [Regional] April 20 to April 20, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Joseph Smith N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Lee Whittier N/A
Saturday Group 3rd   Richard Lewis 50
  Best Of Breed   Richard Lewis 7 (4-1-1-2)
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Karen Day 7 (4-1-1-2)
  Best Of Breed   Darle Heck 7 (4-2-1-1)
  Group 4th LTD Breed Show Karen Day 63
  Group 2nd   Darle Heck 51
Thursday Best Of Breed   Lynne Harwood 6 (3-2-1-1)
  Group 3rd   Lynne Harwood 45

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ben Wasylyshen 26
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Barbara Heal 27
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Rita Walker 29
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Kim Hamel 1 (0-1-1-0)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 9 8 8 8 6
All Breed Ranking: 49 47 44 43 40

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 4 12 10 15 11   0 0 0 0 3   2191
Win Record - 2023
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Buckley 0
Saturday Best Of Breed   Jessi Limatainen 2 (0-2-1-0)

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] November 30 to December 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Delvina Beaulac 32
Thursday Best Of Breed   Dawne Deeley 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Dawne Deeley 18

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Shawn Nichols 27
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-1-0)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Ivey 0
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Darle Heck 26
Friday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 24

Show Date
Bullmastiff Fanciers of Canada [Regional] October 07 to October 07, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 12 (3-4-3-3)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Gelinas 9 (3-4-2-1)
  Group 3rd   Kathrine Grant 27
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 10 (3-4-2-2)
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 9 (3-4-1-2)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 14 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 0
Friday Group 4th   Mark Houston-McMillan 14
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Thursday Best Of Breed   Brian Reid 1 (1-0-1-0)

Show Date
Skaha Kennel Club September 01 to September 04, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Marcie Dobkin 0
Sunday Best Of Breed   Carmen Navarro 0
  Group 3rd   Carmen Navarro 16
Saturday Best Of Breed   Siben Yin 0
  Group 1st   Siben Yin 18
Friday Reserve Best In Show   David Kelland 190
  Best Of Breed   Linda Reidel 0
  Group 1st   Linda Reidel 16

Show Date
Alberni Valley Kennel Club August 08 to August 10, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Reserve Best In Show   John Palmer 126
  Best Of Breed   John Palmer 0
  Group 1st   John Palmer 8
Wednesday Reserve Best In Show   Terry Carter 127
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 8
Tuesday Reserve Best In Show   Patricia Cummins 107
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Group 1st   Patricia Cummins 11

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 05 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed LTD Breed Show Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   David Denis 0
  Group 4th LTD Breed Show Cheryl Myers-Egerton 8
  Group 3rd   David Denis 8
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 11
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 7

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 49
Saturday Best In Show   Christy Jie Wang 314 *
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Pierrette McLean 53
Friday Best Of Breed   Christy Jie Wang 0
  Group 4th   Christy Jie Wang 26
Thursday Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Victoria City Kennel Club July 14 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Janet Lobb 26
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 30
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 12 to July 13, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Gerardo Bernard 0
  Group 3rd   Gerardo Bernard 15
Wednesday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 2nd   Margaret Jones 19

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 18
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 3rd   Denys Janssen 18

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 4th   Kim Hamel 8
Sunday Best In Show   Cheryl Paterson 150 *
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 16
Saturday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Group 3rd   Wendy Hamilton-Petkau 12
Friday Group 1st   Sharon Derrick 14
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 25
Saturday Best Of Breed   Kerryn Harvey 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Kerryn Harvey 25
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Shawn Nichols 22
Thursday Best Of Breed   Delvina Beaulac 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Delvina Beaulac 17

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 12, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-0-1-2)
  Group 2nd   Yvonne Savard 19
Sunday Group 2nd LTD Breed Show Mel Saranchuk 20
  Best Of Breed   Wendy Schira 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Mel Saranchuk 2 (0-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 19

Show Date
Bullmastiff Fanciers of Canada [Regional] June 04 to June 04, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 20 (3-6-3-9)

Show Date
Bullmastiff Fanciers of Canada [National] June 03 to June 03, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Moses 21 (3-6-3-10)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 10 (2-4-2-3)
  Group 2nd   James Moses 94
Saturday Best Of Breed   Mary White 11 (2-5-2-3)
  Group 1st   Mary White 103

Show Date
Kelowna Kennel Club May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Murray Eason 1 (0-0-2-0)
  Group 4th LTD Breed Show Murray Eason 19
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Heather Langfeld 29
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-2-0)
  Select Dog LTD Breed Show Dianne Ivey N/A
  Group 2nd   Honey Glendinning 27
Friday Select Dog   Edgar Bajona N/A

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Todd Foley 6 (1-3-1-2)
  Group 3rd   Todd Foley 33
Saturday Select Dog   Sandra Lex N/A
Friday Best Of Breed   Esther Joseph 7 (1-4-1-2)
  Group 4th   Esther Joseph 31
Thursday Best Of Breed   Laurel Deptuch 5 (0-4-1-1)
  Group 4th   Laurel Deptuch 27

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (0-0-1-2)
  Group 3rd   Tempest Deptuch 38
Saturday Best Of Opposite Sex   Juan Luis Martinez Gutierrez N/A
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-1-1)
Thursday Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Bennett 0
Saturday Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 0
Friday Best Of Breed   Dawne Deeley 0

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Stephen Dainard 30
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Steeves 2 (0-2-1-0)

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 4th   Lee Anne Bateman 39
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 3 3 3 6
Group Ranking: 20 27 30 59
All Breed Ranking: 162 202 202 221 394

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 1 8 11 3   0 0 0 0 0   669
Win Record - 2022
Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 03 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue Bownds 34
  Best Of Breed   Sue Bownds 6 (0-4-1-2)
Saturday Group 3rd   Anjeli Vaid 32
  Best Of Breed   Anjeli Vaid 5 (0-4-1-1)

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 01 to December 02, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mukal Vaid 4 (0-3-1-1)
  Group 3rd   Mukal Vaid 30
Thursday Best Of Breed   Kerry Lee 4 (0-3-1-1)
  Group 2nd   Kerry Lee 40

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Of Breed   Nancy Simmons 0
Friday Group 3rd   Vickie Umpleby 38
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Cesar Gutierrez Perez 17
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   James Reynolds 17
Friday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 18

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
  Group 2nd   Ricardo Saldana 24
Thursday Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Carmen Haller N/A
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 14 (4-3-5-3)
  Group 2nd   Judith Shurb 41

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 15 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 3rd   Douglas Anderson 19
Saturday Best Of Breed   Doris Willis 0
Friday Best In Show   Wendy Hamilton-Petkau 161 *
  Best Of Breed LTD Breed Show Roberta Parish 0
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Group 4th LTD Breed Show Roberta Parish 9
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 25
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 0

Show Date
Glacier View Kennel Club August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Peter Laventhall-Wolfish N/A
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-1-2-0)
Friday Select Dog   Sharon Derrick N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Terry Gains 2 (0-1-2-0)
  Group 4th   Terry Gains 7
Wednesday Select Dog   Patricia Taylor N/A
Tuesday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Vickie Umpleby 7

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy McVeigh 3 (0-3-1-0)
  Group 2nd   Judy McVeigh 10
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 4 (0-3-1-1)
  Group 2nd   Wendy Schira 10
Saturday Best Of Breed   Richard Paquette 3 (0-3-1-0)
  Group 3rd   Richard Paquette 7

Show Date
Victoria City Kennel Club July 15 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (1-1-1-0)
Saturday Select Dog   Patricia Lanctot N/A
Friday Best Of Breed   Colette Muldoon 2 (1-1-1-0)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Francis Smith Moffat 29
Friday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Ekarat Sangkunakup 31
Thursday Best Of Breed   Delvina Beaulac 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Grant Townsend 25

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (1-1-1-0)
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Judi Elford 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Laurel Deptuch 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Laurel Deptuch 18
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Geraldine Taylor 23

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 2 (0-1-1-1)
Thursday Best Of Breed   Kim Hamel 2 (0-2-1-0)

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 2 (0-1-1-1)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 3 4 4 4 3
Group Ranking: 23 29 26 22 33
All Breed Ranking: 122 158 144 125 181

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 5 8   0 0 0 0 0   559
Win Record - 2021
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Thomas Alexander 36
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3 (0-2-1-1)
  Group 4th   Richard Lopaschuk 39

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Sandy Alexander 50
Thursday Best Of Breed   Laurel Deptuch 4 (0-3-1-1)
  Group 4th   Laurel Deptuch 40

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 2 (1-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3 (1-2-1-0)

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 3 (1-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (1-2-1-0)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Darle Heck N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Friday Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-2-1-0)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Carmen Haller N/A
Sunday Select Dog   Linda Kraft N/A
Saturday Select Dog   Grant Townsend N/A
Friday Select Dog   Ed Wild N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 3rd   Heather Brennan 37
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 4th   Sylvia Barkey 37
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 3rd   Nancy Popovich 40

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 0
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Thursday Best Of Breed   Karen Day 0

Show Date
Bullmastiff Fanciers of Canada [Regional] September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Canadian Bred   James Reynolds N/A
  Select Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   William Byrne N/A

Show Date
Skaha Kennel Club September 03 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 4th   Tempest Deptuch 19
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Group 4th   Peter Laventhall-Wolfish 33
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 27
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 2nd   Janet Lobb 16

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mavis McClintock 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Brenda Wilson 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Brenda Wilson 21

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Raymond Yurick 17
Tuesday Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Bruce Fraser 19
Monday Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Susan Quesnel 26

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Laurel Deptuch 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Cummins 1 (1-0-1-0)

Show Date
Mount Cheam Canine Association July 16 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Shurb 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Judith Shurb 37
Saturday Winners Dog   Gordon Hayburn (2-0-1-0)
Friday Winners Dog   David Gilmour (2-0-1-0)

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Honey Glendinning N/A
Saturday Best Of Winners   Carol Graham (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Carol Graham 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Carol Graham (2-2-0-0)
Friday Reserve Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
Thursday Best Of Winners   Tannis Postma (2-2-0-0)
  Best Of Breed   Tannis Postma 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog   Tannis Postma (2-2-0-0)
  Group 3rd   Tannis Postma 39

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 9 9 8 5 4
Group Ranking: 223 223 212 182 160
All Breed Ranking: 1322 1322 1252 1117 1015

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2020
Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Kim Ramey-Leblanc 1

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot (1-0-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Jack Kilgour N/A
  Winners Dog   Jack Kilgour (1-0-1-0)

Show Date
Bullmastiff Fanciers of Canada [Regional] October 12 to October 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Shaun Watson N/A
  Best Puppy In Breed   Shaun Watson N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Dan Ericsson N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Dan Ericsson (1-2-2-3)
  Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Reserve Winners Dog   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Carlos Quinones N/A
  Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A
Friday Reserve Winners Dog   Sandy Alexander N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 08 to June 11, 2019
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Baby Puppy In Group   Bonnie Derry N/A
Monday Best Baby Puppy In Group   Thomas Alexander N/A
Sunday Best Baby Puppy In Group   David Denis N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Ed Wild N/A

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Baby Puppy In Group   Michael Camac N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By