Cranbrook & District Kennel Club
Sunday, August 26, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Colette Ritchie --
GCh Ufourea All About Andy
"Andy"
Breeder/Owner/Handler: Colette Ritchie
Ufourea German Pinschers


Best In Show
Judge: Denise Smith
Bouvier des Flandres  
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Denise Smith
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 119
Best Puppy In Show
Judge: Denise Smith
Papillon  
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
Best Baby Puppy In Show
Judge: Denise Smith
Pomeranian   Pikkinokka's Gotsta Spirit
Best Veteran In Show
Judge: Denise Smith
Cairn Terrier  
GCh Grayfriar's Max








Group 1 - Denise Smith Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   15
Group 2nd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   14
Group 3rd    Eltin's Persnickety Spice   Setter (Irish)   13
Group 4th   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   9
BPIG    Puppylove Delamatchas Tanner   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Localuna's Viva La Revolution
  Pointer (German Short-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Treebeard's Galileo
  Barbet   0
Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Vielseitigs Its A Bugs Life



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Vielseitigs Its A Bugs Life

Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Ch Auburnmist Moonlight Sonata



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberghost Lonsdales Gloriana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Timberghost Lonsdales Gloriana

Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silver Fog Rumba

Best Puppy In Breed
Silver Fog Rumba



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silver Fog Rumba

Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Eltin's Persnickety Spice

Best Of Opposite Sex
Ch Trusask's Rockstar Liam

Select Bitch
GCh Windwood Celestial Starlight



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Eltin's Persnickety Spice

Reserve Winners Bitch
Palarset Tarasmemorablemoments

Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Puppylove Delamatchas Tanner

Best Puppy In Breed
Puppylove Delamatchas Tanner


Winners Dog: (1-0-0-0)
Puppylove Delamatchas Tanner


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Especially Dixie Chick



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pawmarc's He's In The Dryver's Seat


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RoseWin's Legacy In Time







Group 2 - William Smith Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   14
Group 2nd   
Ch Summit Special Vintage
  Basenji   12
Group 3rd   
Ch Ethos No Ordinary Love
  Whippet   10
Group 4th    Deisters Magical Spice Of Life   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   7
BPIG   
Ch Summit Special Vintage
  Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Chilcotin's Moonlight Harvest
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Homegrown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: William Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Summit Special Vintage

Best Of Opposite Sex
GCh Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Best Puppy In Breed
GCh Summit Special Vintage



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Sillys Cinder Ella

Best Puppy In Breed
Ch RHK Sillys Cinder Ella


Winners Dog: (1-0-1-1)
Teckelwood RHK Kissys Flame


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windyoak's Dress Blues


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windyoak's Dress Blues


Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Deisters Magical Spice Of Life



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Deisters Magical Spice Of Life

Reserve Winners Bitch
Deisters Moonlight Sugar Magic

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Matsutake's Miss Independence

Best Puppy In Breed
Matsutake's Miss Independence



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Matsutake's Miss Independence

Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pikkinokka's Star Kissed



Judge: William Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Ethos No Ordinary Love

Best Of Opposite Sex
GCh Surrey Hill's Launch Time At Mariner

Best Puppy In Breed
GCh Ethos No Ordinary Love

Select Bitch
GCh Brushwood Meant To Be







Group 3 - Denise Smith Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   19
Group 2nd   
GCh Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   17
Group 3rd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   15
Group 4th   
GCh Libertesse Scouts Honour
  Great Dane   14
BPIG   
Ch Janterra's Locked In
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Desertwind's Betcha X Luke
  Saint Bernard   0
Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari

Best Puppy In Breed
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Creo's Neon Moon

Best Of Opposite Sex
Abbycreek Chevy

Best Puppy In Breed
Ch Creo's Neon Moon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Abbycreek Chevy


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Tybrushe's Deja Vu



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Janterra's Locked In



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
Ch Daynakin N EBD First Date Fate

Best Puppy In Breed
Ch Daynakin N EBD First Date Fate



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Seelowens Riptide


Winners Dog: (1-0-0-0)
Seelowens Riptide


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BigLuv's Let It Ride







Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Jewel's White Aquavit Straight Up



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Jewel's White Aquavit Straight Up

Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Asgardian's Diamond Inthe Ruff



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kuvuk's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Mother Of Dragons

Best Puppy In Breed
Ch Kuvuk's Harvest Moon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kuvuk's Mother Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Apollo Landing





Group 4 - William Smith Top Dog
Points
Group 1st   
Cearuil's Radha Ta Me
  Kerry Blue Terrier   19
Group 2nd   
Ch Beinnein's Beyond The Blue
  Scottish Terrier   18
Group 3rd   GCh Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   17
Group 4th   
Kingsmere Tenacious Timbit
  Bull Terrier (Miniature)   16
BPIG    Villam's Klaus Langford   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ganymede's Holy Grail
  Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Judge: William Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Monterra Airedancers Don't Blink

Best Puppy In Breed
Crandales Tap'n Juniper Berry



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Crandales Tap'n Juniper Berry

Reserve Winners Bitch
Tappenaire's Hazel Peasblossom





Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kingsmere Tenacious Timbit

Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grayfriar's Max



Judge: William Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Beinneins Sweet Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Beinneins Sweet Dreams

Reserve Winners Bitch
Beinneins Here I Come

Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cearuil's Radha Ta Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cearuil's Radha Ta Me


Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dralion's Lead On McDuff

Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sahuaro Sunset Skippin CJ Pacific Rim



Judge: William Smith

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Villam's Flamin' Rose

Best Of Opposite Sex
Villam's Klaus Langford

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Villam's Klaus Langford

Best Puppy In Breed
Villam's Klaus Langford


Winners Dog: (1-1-0-1)
Villam's Klaus Langford


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Mapherna's Cinder Elly

Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Beinnein's Beyond The Blue



Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt



Judge: William Smith

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Distaff Blackbird

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart

Select Bitch
Ch Red Rocks Tequila Sunrise



Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In







Group 5 - William Smith Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks
  Papillon   30
Group 2nd   
Ch Diabolbric's Rumour Of War
  Pug   11
Group 3rd   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   9
Group 4th   
Casa Bonita Admire Montclaire
  Chihuahua (Short Coat)   7
BPIG   
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pikkinokka's Gotsta Spirit   Pomeranian   0
Best Veteran In Group   
GCh Paradisewing's Black Pearl
  Papillon   0
Judge: William Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lakewood's Picante

Best Of Opposite Sex
Airescot Sunset

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lakewood's Picante


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakewood's Picante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Airescot Sunset

Judge: William Smith

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Gleneire's Royal Supernova

Best Of Opposite Sex
Urqhartamore' Gracie's What A Wonderful World

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Gleneire's Royal Supernova


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Gleneire's Royal Supernova

Judge: William Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dafawn's Dragon Slayer

Best Puppy In Breed
Dafawn's Dragon Slayer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dafawn's Dragon Slayer


Judge: William Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Casa Bonita Admire Montclaire

Best Of Opposite Sex
GCh Misty Meadow's Love Of My Life-PC

Best Puppy In Breed
Casa Bonita Admire Montclaire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Casa Bonita Admire Montclaire

Judge: William Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Adagio Seda Story Of Light



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Adagio Seda Story Of Light

Judge: William Smith

Best Of Breed: 18 pts (5-5-6-3)
GCh Valifyre Freespirit Icy Sparks

Best Of Opposite Sex
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Of Winners: (5-5-6-3)
Blicci's Notable Fringed Benefit

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher


Winners Dog: (5-5-6-3)
Valifyre Nanrich Autobahn

Reserve Winners Dog
Valifyre Predestination


Winners Bitch: (5-5-6-3)
Blicci's Notable Fringed Benefit

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Par Tee Girl





Judge: William Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Diabolbric's Rumour Of War







Group 6 - Denise Smith Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   17
Group 2nd   Ch Mrang Belcourt Communicate   Poodle (Miniature)   16
Group 3rd   
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders
  Chow Chow   14
Group 4th   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   10
BPIG   Ch Mrang Belcourt Communicate   Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Berlane Casta Spell By Gernada   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
Ch Angelsun It's All About Me
  German Pinscher   0
Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Premjer Boston-Pinch

Best Of Opposite Sex
Ch Destiny's Dutchess

Best Puppy In Breed
Premjer Boston-Pinch


Winners Dog: (1-0-0-1)
Premjer Boston-Pinch


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Nyan Chow's Time Works Wonders

Best Of Opposite Sex
Chowridge Halsey Wanna B A Star

Best Puppy In Breed
Chowridge Halsey Wanna B A Star

Select Bitch
GCh Chowridge Embers Copper Rose


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh BFF's Piece de Resistance

Best Of Opposite Sex
Tonka VIII

Best Puppy In Breed
Bff's Quantum Leap


Winners Dog: (3-0-0-1)
Tonka VIII

Reserve Winners Dog
Bff's Quantum Leap


Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ufourea All About Andy



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Keez Kause For Koncern



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Mrang Belcourt Communicate

Best Puppy In Breed
GCh Mrang Belcourt Communicate

Select Bitch
GCh Keja Sonora Sintaro Mystical Beige



Judge: Denise Smith

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sintaro Ultra Manners Are Optional

Best Of Opposite Sex
Sintaro Her Manners Are M.I.A.

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sintaro Ultra Manners Are Optional

Best Puppy In Breed
Sintaro Her Manners Are M.I.A.


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sintaro Her Manners Are M.I.A.

Reserve Winners Bitch
Seransil Conbrio Promise Me



Group 7 - Jack Kilgour Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   16
Group 2nd   
GCh Tallywood Transilience
  Collie (Rough)   15
Group 3rd   
GCh Peikkovuoren Vahca
  Finnish Lapphund   14
Group 4th   Ch Silverspar's Still The One   Old English Sheepdog   11
BPIG    Snowycreek's Light Up My Life   German Shepherd Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   0
Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kicking K's Just A Dream

Best Puppy In Breed
Kicking K's Just A Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kicking K's Just A Dream

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Alistair's Xtremely Cute



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Teseko's Tigress

Best Of Opposite Sex
GCh Kon Tiki av Vikholmen



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tallywood Transilience



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Peikkovuoren Vahca

Best Of Opposite Sex
GCh Peikkovuoren Veni

Select Bitch
Ch Peikkovuoren Mussukka



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Snowycreek's Light Up My Life

Best Puppy In Breed
Snowycreek's Light Up My Life

Select Bitch
GCh Snowycreek's Galileo Galassia



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Snowycreek's Light Up My Life

Reserve Winners Bitch
Snowycreek's Illicit Interlude

Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silverspar's Still The One



Judge: Jack Kilgour

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Longhauls Its My Turn

Best Puppy In Breed
Ch Shelgrande E Street Band

Select Dog
GCh Shelgrande Westpointe Notable



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By