Saskatoon Working and Herding Dog Association
Saturday, May 15, 2021 - Saturday Specialty



Related Results

Conformation

Saturday, May 15 (Saturday Specialty)
Sunday, May 16 (Sunday Specialty)



Results courtesy of:


-- Saskatoon and Area Working and Herding Dog Association --
www.swhda.ca










Specialty - Sharon Derrick Top Dog
Points
Best In Multi Breed Specialty   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   0
Best Puppy In Multi-Breed Specialty   
Corimist Destiny Awaits
  Bearded Collie   0
Best Veteran In Multi-Breed Specialty   GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand   German Shepherd Dog   0




Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   38
Group 2nd   
Ch NitroBerner's Dancing Prince
  Bernese Mountain Dog   37
Group 3rd   
Baywood Reminiscent
  Portuguese Water Dog   34
Group 4th   
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   32
BPIG   
Bolder's Flatten The Curve
  Bullmastiff   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
  Great Dane   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-0)
Ch Mojo's Cause'n A Riot With London

Best Of Opposite Sex
Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Puppy In Breed
Mojo's Agent Starling At Kaspyn



Winners Bitch: (0-0-1-0)
Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch NitroBerner's Dancing Prince

Best Of Opposite Sex
Tailspins The One And Only

Best Puppy In Breed
Tailspins The One And Only



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tailspins The One And Only

Reserve Winners Bitch
Tanouk Vom Durrbachler Wald

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
Ch Breakout N Zaizoe's Spicy Hot

Best Of Opposite Sex
Ch Livin My Way At Tybrushe

Best Puppy In Breed
Livin's Heaven's On Fire

Select Dog
Ch Livin N Tybrushe's Burninbridges



Winners Bitch: (0-5-2-1)
Livin's Heaven's On Fire

Reserve Winners Bitch
Bimberg's I'm So Fancy

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Of Opposite Sex
Kenterains First To Qualify

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Puppy In Breed
Bolder's Flatten The Curve


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kenterains First To Qualify


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Reserve Winners Bitch
Bolder's Flatten The Curve

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Baystar Shayera Key Lime Pie

Best Of Opposite Sex
GCh Regnancy's Always Siriusly Charming

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Baystar Shayera Key Lime Pie


Winners Dog: (1-2-1-0)
Janterra's Living In The Storm


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Baystar Shayera Key Lime Pie

Reserve Winners Bitch
Shayera Baystar Pumpkin Pie

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (1-4-1-3)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
GCh Liveskys A Wish Ur Heart Makes

Best Of Winners: (1-4-1-3)
Paquestones Piece Of My Heart

Best Puppy In Breed
Steelrose Hot Lips Olympian

Select Bitch
GCh Kiltic's Bacardi Breeze


Winners Dog: (1-4-1-3)
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit


Winners Bitch: (1-4-1-3)
Paquestones Piece Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Steelrose Hot Lips Olympian

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ventdunord Not Far From The Tree



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ventdunord Not Far From The Tree

Reserve Winners Bitch
Ventdunord Rises From The Flame

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baywood Reminiscent

Best Of Opposite Sex
Baywood's Lady Ada Of Armada

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baywood Reminiscent


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baywood Reminiscent


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baywood's Lady Ada Of Armada

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kanook's Walk With Blue Thunder


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Starquest Put A Spell On Snowbastian

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Big Love



Group 7 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   41
Group 2nd   
Corimist Destiny Awaits
  Bearded Collie   37
Group 3rd   Ch Sugarok Midnight White Legend Of Maui   Finnish Lapphund   31
Group 4th   
Ch Zesta Girl Interrupted
  Shetland Sheepdog   30
BPIG   
Corimist Destiny Awaits
  Bearded Collie   N/A
Best Veteran In Group   GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand   German Shepherd Dog   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Ksenia's Work Of Art

Best Of Opposite Sex
Downriver Ride To Cowcutta

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cowcutta's Back N The Saddle


Winners Dog: (1-1-0-1)
Downriver Ride To Cowcutta


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cowcutta's Back N The Saddle

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
Turbar's Spinal Tap

Best Of Opposite Sex
Dancin' Eyes Midnite March

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Turbar's Spinal Tap

Best Puppy In Breed
Turbar's Spinal Tap

Select Dog
Ch Dancin' Eyes Memphis Legend

Select Bitch
GCh KC Cropduster Annie


Winners Dog: (2-2-3-1)
Turbar's Spinal Tap

Reserve Winners Dog
Turbar's Shakin' it At Carnival


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Dancin' Eyes Midnite March

Reserve Winners Bitch
Dancin' Eyes G. I. Jane

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Corimist Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
Ch Hpnotiq's Nissan Skyline

Best Puppy In Breed
Corimist Destiny Awaits

Select Bitch
GCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Corimist Destiny Awaits

Reserve Winners Bitch
Hpnotiq's Uniquely Baijiu

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pardon My French du Bois du Tot


Winners Dog: (0-1-0-0)
Pardon My French du Bois du Tot


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Picardiers Recklessly InLove

Best Puppy In Breed
Picardiers Recklessly InLove



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Picardiers Recklessly InLove

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Edenrock When Angels Land At Koallies

Best Of Opposite Sex
Ch Koallies Fonehill Fraternity



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Edenrock When Angels Land At Koallies

Reserve Winners Bitch
Cherfire Lochanside Aurora

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sugarok Midnight White Legend Of Maui



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Puppy In Breed
Woodsides June Bug



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Woodsides June Bug

Reserve Winners Bitch
Legend's Double Vision

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Valubal Word Puzzle

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes Butch Cassidy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Valubal Word Puzzle

Best Puppy In Breed
Valubal Word Puzzle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stoneyroydes Butch Cassidy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Valubal Word Puzzle

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 10 pts (2-6-1-2)
Ch Zesta Girl Interrupted

Best Of Opposite Sex
GCh Ksenia's Finesse In Chrome

Best Of Winners: (2-6-1-2)
Zesta Unquestionablu

Best Puppy In Breed
Zesta Unquestionablu

Select Bitch
Ch Ksenia's Prim And Proper


Winners Dog: (2-6-1-2)
Ksara Whatever Willaby

Reserve Winners Dog
Prairiemist Innovative


Winners Bitch: (2-6-1-2)
Zesta Unquestionablu

Reserve Winners Bitch
Zesta Answer The Bling

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bernerbarn Curious George

Best Of Opposite Sex
Redrose's Peppermint Patty

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bernerbarn Curious George

Best Puppy In Breed
Redrose's Peppermint Patty


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bernerbarn Curious George


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Redrose's Peppermint Patty

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By