Aurora & District Kennel Club
Saturday, May 28, 2016 - Show # 2



Related Results

Conformation

Saturday, May 28 (Show # 1)
Saturday, May 28 (Show # 2)
Sunday, May 29 (Show # 3)
Sunday, May 29 (Show # 4)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS COL GCh / CAN / AM CH Summerford's What Ever
Owner: Francisco Javier Chavez Pouchard & Christina Koffman-Heard
Breeder: Christina Koffman-Heard
Sponsor: John Affel


Best In Show
Judge: Thora Brown
Petit Basset Griffon Vendeen  
GCh Auriga Peter Parker
Points: 133 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Thora Brown
Shetland Sheepdog   Laureate Red Red Wine








Group 1 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   36
Group 2nd   
GCh Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   34
Group 3rd   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   32
Group 4th   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   30
BPIG    Especially Tantalizing Treat   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Best Of Opposite Sex
Seasyde Best Seller

Best Puppy In Breed
Seasyde Best Seller


Winners Dog: (1-0-0-1)
Seasyde Best Seller

Junior Puppy Dog Class
1st Seasyde Best Seller



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl

Best Of Opposite Sex
GCh Timberblac's True Brew

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Rowansgaard Laurel

Best Puppy In Breed
Rowansgaard Derechoe


Winners Dog: (1-2-1-1)
Rowansgaard Barnaby Rudge

Open Dog Class
1st Rowansgaard Barnaby Rudge


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Rowansgaard Laurel

Reserve Winners Bitch
Rowansgaard Derechoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Rowansgaard Derechoe

Open Bitch Class
1st Rowansgaard Laurel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
Ch Strmynghts PartyTillCowsComHome

Best Of Opposite Sex
GCh Chestnut Doesn't Get Better Than This

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Ambercroft Briarwood Irshdance

Best Puppy In Breed
Happy Acres The Lone Ranger

Select Dog
Ch Happy Acres Just Sam

Select Bitch
GCh Shadymist Ambercroft Shesofine


Winners Dog: (2-3-3-2)
Trowsnest Second Wind II

Reserve Winners Dog
Happy Acres The Lone Ranger

Senior Puppy Dog Class
1st Happy Acres The Lone Ranger

Open Dog Class
1st Trowsnest Second Wind II


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Maktawae Ride N Shotgun

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Keepsake's The Gusto Man At Asklar

Select Bitch
Ch Akira's Tears Of The Phoenix


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Maktawae Ride N Shotgun

Reserve Winners Bitch
Asklar's Lets Ride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maktawae Ride N Shotgun

Open Bitch Class
1st Asklar's Lets Ride


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Forest Cove Token To Kylador



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Forest Cove Token To Kylador

12-18 Month Bitch Class
1st Forest Cove Token To Kylador


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Reidwood Riders Up




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shillalah's Red Cedar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shillalah's Red Cedar

Open Bitch Class
1st Shillalah's Red Cedar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nickleodeon's Life Of Riley




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ataboy's Red Hot Bullet

Open Dog Class
1st Ataboy's Red Hot Bullet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Carnaby Between Friends

Best Puppy In Breed
Especially Tantalizing Treat



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Especially Tantalizing Treat

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Tantalizing Treat


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona

Best Of Opposite Sex
Shore Rudy Liberty forRuskate

Best Puppy In Breed
Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shore Rudy Liberty forRuskate

Junior Puppy Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling

Best Of Opposite Sex
Calabri Tally Ho

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Ferngold's Royal Sterling


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Calabri Tally Ho

Open Bitch Class
1st Calabri Tally Ho


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   13
Group 2nd   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   12
Group 3rd   Ch Clandara's Poetry In Motion   Whippet   10
Group 4th   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   8
BPIG   
Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid

Select Dog
GCh Bushwacker Mercury Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hocquart Against All Odds Arielle

Best Puppy In Breed
Hocquart Against All Odds Arielle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hocquart Against All Odds Arielle

Junior Puppy Bitch Class
1st Hocquart Against All Odds Arielle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bartag Grreat Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bartag Grreat Time

12-18 Month Dog Class
1st Bartag Grreat Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Otrada Astarta Rezvaya Quiero

Best Of Opposite Sex
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Lapidus Ted du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lapidus Ted du Grand Fresnoy

Senior Puppy Dog Class
1st Lapidus Ted du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pawprints Palakore Spellmaster




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hunu The Patriot At Freestyle MW

Best Puppy In Breed
Hunu The Patriot At Freestyle MW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hunu The Patriot At Freestyle MW

Senior Puppy Dog Class
1st Hunu The Patriot At Freestyle MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Priderocks Simply Irresistible

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Priderocks Simply Irresistible

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Bebe


Winners Dog: (1-1-0-1)
Priderocks Simply Irresistible

Junior Puppy Dog Class
1st Priderocks Simply Irresistible


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Ridgeville's Bebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Ridgeville's Bebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Clandara's Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Forgetmenot My Lil Angel



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Forgetmenot My Lil Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Forgetmenot My Lil Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Summerford's What Ever
  Newfoundland   13
Group 2nd   
Pyrview's Sultan Of Soul
  Great Pyrenees   12
Group 3rd   
GCh Seabury's Sophie Tucker
  Portuguese Water Dog   11
Group 4th   
Knatchbull's Teka At La Balsa
  Bullmastiff   8
BPIG   
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mount Magic's Vieraugler Vista

Best Of Opposite Sex
Haustier's I'm Not Sayin'

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mount Magic's Vieraugler Vista

Best Puppy In Breed
Virginia V.D. Wustynnei


Winners Dog: (1-2-0-0)
Haustier's I'm Not Sayin'

Open Dog Class
1st Haustier's I'm Not Sayin'


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mount Magic's Vieraugler Vista

Reserve Winners Bitch
Virginia V.D. Wustynnei

Junior Puppy Bitch Class
1st Virginia V.D. Wustynnei

Open Bitch Class
1st Mount Magic's Vieraugler Vista


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Knatchbull's Teka At La Balsa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Knatchbull's Teka At La Balsa

Open Bitch Class
1st Knatchbull's Teka At La Balsa


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sioul's Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Hausenbrook's Put A Spell On U



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pyrview's Sultan Of Soul


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pyrview's Sultan Of Soul

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pyrview's Sultan Of Soul



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brixi Angels Bemetta



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brixi Angels Bemetta

Reserve Winners Bitch
Kumnc Tango's Czech Girl Xena

12-18 Month Bitch Class
1st Brixi Angels Bemetta

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kumnc Tango's Czech Girl Xena


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Seabury's Sophie Tucker

Best Of Opposite Sex
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Puppy In Breed
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ondulado's Nautical

Senior Puppy Bitch Class
1st Ondulado's Nautical


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowmist's Everyone's Oreo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Snowmist's Everyone's Oreo

12-18 Month Dog Class
1st Snowmist's Everyone's Oreo



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Toulin's Quite The Spectacle
  Scottish Terrier   17
Group 2nd   
GCh Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   13
Group 3rd    Cashelmara Glenariff   Kerry Blue Terrier   10
Group 4th   
Drytowns M.J. MacKerron
  Skye Terrier   9
BPIG   
Beaute Noire Von Ahndeggoense
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blue Rock The Dude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jewels Lunah Eclipse

Best Of Opposite Sex
Jewels Love The Drake

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jewels Lunah Eclipse


Winners Dog: (1-2-0-0)
Jewels Love The Drake

Open Dog Class
1st Jewels Love The Drake


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cairwick Aisleen Kirn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cairwick Aisleen Kirn

12-18 Month Bitch Class
1st Cairwick Aisleen Kirn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cashelmara Glenariff

Open Bitch Class
1st Cashelmara Glenariff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Happy Hart's Hugs And Kisses

Best Puppy In Breed
Foxlore Cinnamon Twist



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Happy Hart's Hugs And Kisses

Reserve Winners Bitch
Foxlore Cinnamon Twist

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxlore Cinnamon Twist

Open Bitch Class
1st Happy Hart's Hugs And Kisses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silvershadow Summer Eclipse

Best Puppy In Breed
Beaute Noire Von Ahndeggoense



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silvershadow Summer Eclipse

Reserve Winners Bitch
Beaute Noire Von Ahndeggoense

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaute Noire Von Ahndeggoense

12-18 Month Bitch Class
1st Silvershadow Summer Eclipse


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Toulin's Quite The Spectacle

Best Of Opposite Sex
MacRitchies Wee Burn

Select Dog
GCh Deghall Count On Me



Winners Bitch: (0-1-3-0)
MacRitchies Wee Burn

12-18 Month Bitch Class
1st MacRitchies Wee Burn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drytowns M.J. MacKerron

12-18 Month Dog Class
1st Drytowns M.J. MacKerron



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Clandara's Outlaw

Best Of Opposite Sex
Clandara Deltoro Rock And Roll

Best Puppy In Breed
Clandara Deltoro Full Moon Fever



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Clandara Deltoro Rock And Roll

Reserve Winners Bitch
Clandara Deltoro Full Moon Fever

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara Deltoro Full Moon Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Clandara Deltoro Rock And Roll


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh
  Havanese   17
Group 2nd   Ch MnSpaws Show Stopper In Vegas   Pug   12
Group 3rd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   10
Group 4th   
Ch Mystik Dramatique Design
  Italian Greyhound   9
BPIG   Ch MnSpaws Show Stopper In Vegas   Pug   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tallygolds Misty Evening



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tallygolds Misty Evening

12-18 Month Bitch Class
1st Tallygolds Misty Evening


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somershire's In The Money

Best Puppy In Breed
Somershire's In The Money


Winners Dog: (1-0-0-0)
Somershire's In The Money

Junior Puppy Dog Class
1st Somershire's In The Money



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
Abrazame's Downton Abbey



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Twinkle's Ammolite

Reserve Winners Bitch
Abrazame's Downton Abbey

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Senior Puppy Bitch Class
1st Abrazame's Downton Abbey

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Amaryllis

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Ammolite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mystik Dramatique Design




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Kristari's Wicked Dreams

Best Of Opposite Sex
Kristari's Easy Does It

Best Puppy In Breed
Kristari's Easy Does It

Select Dog
GCh Tinyprints Watch Me Win



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Kristari's Easy Does It

Reserve Winners Bitch
Pomywoods Witches Brew

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomywoods Witches Brew

Senior Puppy Bitch Class
1st Kristari's Easy Does It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch MnSpaws Show Stopper In Vegas

Best Of Opposite Sex
GCh Claripugs The Diplomat

Best Puppy In Breed
Ch MnSpaws Show Stopper In Vegas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Prima Donna

Best Puppy In Breed
Shoalcreek's Justatitch Gemma



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Prima Donna

Reserve Winners Bitch
Rigair Jassie Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Gemma

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Prima Donna

Open Bitch Class
1st Rigair Jassie Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   6
Group 2nd   
Ch Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   5
Group 3rd    Carrington Butterfly Kisses   Poodle (Standard)   4
Group 4th    Koyotes Maui's Black Hibiscus   Shiba Inu   2
BPIG    Koyotes Maui's Black Hibiscus   Shiba Inu   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Crestagard's Tattletail Mae




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sincerely JP Moonlight Milla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sincerely JP Moonlight Milla

Open Bitch Class
1st Sincerely JP Moonlight Milla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Carrington Butterfly Kisses

Best Of Opposite Sex
Linden's Blackjack One Ten

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Carrington Butterfly Kisses


Winners Dog: (1-1-0-0)
Linden's Blackjack One Ten

12-18 Month Dog Class
1st Linden's Blackjack One Ten


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Carrington Butterfly Kisses

Open Bitch Class
1st Carrington Butterfly Kisses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koyotes Maui's Black Hibiscus

Best Puppy In Breed
Koyotes Maui's Black Hibiscus



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Koyotes Maui's Black Hibiscus

Junior Puppy Bitch Class
1st Koyotes Maui's Black Hibiscus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Celamour Disney's Magic

Best Puppy In Breed
Celamour Disney's Magic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Celamour Disney's Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Celamour Disney's Magic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ahkama Losar Khampa


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ahkama Losar Khampa

12-18 Month Dog Class
1st Ahkama Losar Khampa



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Classical Playin' With Fire
  Bearded Collie   25
Group 2nd   
GCh Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   23
Group 3rd   
Ch Hellwigg N' Shereldean's CMYK
  German Shepherd Dog   16
Group 4th   
GCh Majestique Justice For All
  Briard   14
BPIG    Laureate Red Red Wine   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Novacoast Believe In Magic

Best Of Opposite Sex
Tresrullah's Charlotte's Web



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tresrullah's Charlotte's Web

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Angel Alkira

12-18 Month Bitch Class
1st Aleshanee Angel Alkira

Canadian Bred Bitch Class
1st Tresrullah's Charlotte's Web


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Classical Playin' With Fire

Select Bitch
Ch Classical's Frankly My Dear




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Milsean's Misty Dawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Milsean's Misty Dawn

Open Bitch Class
1st Milsean's Misty Dawn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Majestique Justice For All




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thistlebrae Piece Of My Heart

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Piece Of My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thistlebrae Piece Of My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Piece Of My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Thistlebrae Spectre

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Travler Hiddn' Gem

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Thistlebrae Spectre

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Spectre


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thistlebrae Spectre

Junior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Spectre


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Thistlebrae Travler Hiddn' Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Travler Hiddn' Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hellwigg N' Shereldean's CMYK

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kyon's Nordic Mjolnir

Best Of Opposite Sex
Tsarshadow Kyon Legendary Saga

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kyon's Nordic Mjolnir

Best Puppy In Breed
Kyon's Nordic Mjolnir


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kyon's Nordic Mjolnir

Senior Puppy Dog Class
1st Kyon's Nordic Mjolnir


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tsarshadow Kyon Legendary Saga

Reserve Winners Bitch
Kyon's Nordic Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Tsarshadow Kyon Legendary Saga

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Nordic Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tasiahills Celtic Ways


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tasiahills Celtic Ways

12-18 Month Dog Class
1st Tasiahills Celtic Ways



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc

Best Of Opposite Sex
Schap Ovcji Koder My Bear Dalia

Best Puppy In Breed
Schap Ovcji Koder My Bear Dalia



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Schap Ovcji Koder My Bear Dalia

Senior Puppy Bitch Class
1st Schap Ovcji Koder My Bear Dalia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Ch Laureate Red Red Wine

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Goldenhylite's Tim McGraw

Best Puppy In Breed
Ch Laureate Red Red Wine

Select Dog
Ch Wistwin Equinox


Winners Dog: (2-2-2-1)
Goldenhylite's Tim McGraw

Reserve Winners Dog
Fabina Heathrick Heart Settler

Junior Puppy Dog Class
1st Fabina Heathrick Heart Settler

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Goldenhylite's Tim McGraw


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Lynphil Morning Snuggles

Reserve Winners Bitch
Dury Voe Girl Crush

Junior Puppy Bitch Class
1st Dury Voe Girl Crush

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynphil Morning Snuggles


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By