Alberta Kennel Club
Saturday, August 3, 2019 - Ltd Breed Show for Group 6



Related Results

Conformation

Friday, August 02
Friday, August 02 (Ltd Breed Show for Retrieving Breeds)
Saturday, August 03
Saturday, August 03 (Ltd Breed Show for Group 6)
Sunday, August 04
Sunday, August 04 (Ltd Breed Show for Group 3)
Monday, August 05
Monday, August 05 (Ltd Breed Show for Pointing Breeds)

Obedience

Friday, August 02 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 03 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 04 (Obedience Trial 3)
Monday, August 05 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, August 02 (Rally Trial 1)
Friday, August 02 (Rally Trial 2)
Saturday, August 03 (Rally Trial 3)
Sunday, August 04 (Rally Trial 4)
Sunday, August 04 (Rally Trial 5)
Monday, August 05 (Rally Trial 6)

Related Specialties

Papillon Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Bulldog Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Saint Bernard Fanciers Of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Pointer Club Of Canada [National] - Saturday, August 03 - Conformation
Borzoi Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Shiba Inu Canada [Regional] - Friday, August 02 - Conformation
Shiba Inu Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Alberta Sporting Hound Association - Friday, August 02 - Conformation
Boston Terrier Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Bullmastiff Fanciers Of Canada [National] - Friday, August 02 - Conformation
Great Dane Club of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Great Dane Club of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Obedience
Great Dane Club of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Rally Obedience
Old English Sheepdog Fanciers Western Canada - Friday, August 02 - Conformation
Dalmatian Club Of Western Canada - Friday, August 02 - Conformation
Samoyed Association Of Canada [National] - Saturday, August 03 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, August 04 - Conformation
Staffordshire Bull Terrier Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, August 03 - Conformation
All Terrier Club Of Alberta - Friday, August 02 - Conformation
Western Canada Samoyed Club - Friday, August 02 - Conformation
Poodle Club Of Alberta - Sunday, August 04 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Chinese Crested Club Of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Conformation
Chinese Crested Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/








Group 6 - Raymundo Lo Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha
  Shiba Inu   54
Group 2nd   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   38
Group 3rd    Honeycreek Tibicinan & Ashlyn King Of Diamonds   Tibetan Terrier   37
Group 4th   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   36
BPIG    DanBro's Who's That Girl   Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jet Oppositional Defiance   Schipperke   0
Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Danmar Buck



Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Mackendrick Counter2Counter

Best Of Opposite Sex
Mackendrick Whats The Skinny At Garnsey

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mackendrick Counter2Counter

Best Puppy In Breed
DanBro's Who's That Girl

Select Dog
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mackendrick Counter2Counter

Reserve Winners Bitch
DanBro's Who's That Girl

Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GChEx Iroc Viva Las Vegas

Best Of Opposite Sex
GCh Over The Tops Workin Nine To Five

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Puppy In Breed
Rugerlane's Legend Of The Jungle


Winners Dog: (1-3-3-1)
Rugerlane's Legend Of The Jungle


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Bulldacious Twix Up My Sleeve

Reserve Winners Bitch
Overthetops Don't Take My Man

Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold


Winners Dog: (1-0-1-0)
Visionary's Vengeance Is Mine


Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Lacrima Christi Chasin' Dreams At TR

Best Of Opposite Sex
Ch Kalokairie Eyes On The Prize


Winners Dog: (1-0-1-1)
Penwiper's Northwest Edition


Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
GCh Viktoria Slavic Storm

Best Puppy In Breed
GCh Viktoria Slavic Storm


Winners Dog: (2-0-1-1)
Shades Of Gold

Reserve Winners Dog
Dare To Dream Browny San-Mar


Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Bonden's Red Ferrari

Best Of Opposite Sex
Beaukees Killer Cruise

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Beaukees I Walk The Line

Best Puppy In Breed
Beaukees I Walk The Line


Winners Dog: (2-1-1-0)
Beaukees I Walk The Line

Reserve Winners Dog
Oskar Admiraal Lilou Of Bloom White


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Beaukees Killer Cruise

Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Edencourt Little White Lie

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Coronado Yellow Roses

Best Puppy In Breed
Seransil Singular Sensation

Select Bitch
Ch Elkridge Here Comes The Sun


Winners Dog: (1-5-1-2)
Seransil Singular Sensation


Winners Bitch: (1-5-1-2)
Coronado Yellow Roses

Reserve Winners Bitch
Coronado Topiary Startothright

Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 15 pts (1-5-6-4)
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha

Best Of Opposite Sex
Ch Princesse Jasmine d'Urajiro

Best Of Winners: (1-5-6-4)
Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Best Puppy In Breed
Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Select Dog
Ch Sunojo's How We Say Zee

Select Bitch
GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow


Winners Dog: (1-5-6-4)
Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Judge: Raymundo Lo

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Honeycreek Tibicinan & Ashlyn King Of Diamonds


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By