Alberta Kennel Club
Sunday, August 4, 2019 - Ltd Breed Show for Group 3



Related Results

Conformation

Friday, August 02
Friday, August 02 (Ltd Breed Show for Retrieving Breeds)
Saturday, August 03
Saturday, August 03 (Ltd Breed Show for Group 6)
Sunday, August 04
Sunday, August 04 (Ltd Breed Show for Group 3)
Monday, August 05
Monday, August 05 (Ltd Breed Show for Pointing Breeds)

Obedience

Friday, August 02 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 03 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 04 (Obedience Trial 3)
Monday, August 05 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, August 02 (Rally Trial 1)
Friday, August 02 (Rally Trial 2)
Saturday, August 03 (Rally Trial 3)
Sunday, August 04 (Rally Trial 4)
Sunday, August 04 (Rally Trial 5)
Monday, August 05 (Rally Trial 6)

Related Specialties

Papillon Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Bulldog Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Saint Bernard Fanciers Of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Pointer Club Of Canada [National] - Saturday, August 03 - Conformation
Borzoi Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Shiba Inu Canada [Regional] - Friday, August 02 - Conformation
Shiba Inu Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Alberta Sporting Hound Association - Friday, August 02 - Conformation
Boston Terrier Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Bullmastiff Fanciers Of Canada [National] - Friday, August 02 - Conformation
Great Dane Club of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Great Dane Club of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Obedience
Great Dane Club of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Rally Obedience
Old English Sheepdog Fanciers Western Canada - Friday, August 02 - Conformation
Dalmatian Club Of Western Canada - Friday, August 02 - Conformation
Samoyed Association Of Canada [National] - Saturday, August 03 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, August 04 - Conformation
Staffordshire Bull Terrier Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, August 03 - Conformation
All Terrier Club Of Alberta - Friday, August 02 - Conformation
Western Canada Samoyed Club - Friday, August 02 - Conformation
Poodle Club Of Alberta - Sunday, August 04 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Chinese Crested Club Of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Conformation
Chinese Crested Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/








Group 3 - Dan Ericsson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   86
Group 2nd   
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock
  Bullmastiff   70
Group 3rd   
Ch Gentry's Dragon Fyre V Scion
  Doberman Pinscher   62
Group 4th   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   48
BPIG   
Ch Cilka's Iron Giant
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mojo's Cause'n A Riot With London
  Akita   0
Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Of Opposite Sex
GCh Tan-Ro Minoka Stellar



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mytuk She B Stingn

Best Of Opposite Sex
Novamal Slowsippin At Orionblu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mytuk She B Stingn

Best Puppy In Breed
Novamal Slowsippin At Orionblu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Novamal Slowsippin At Orionblu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mytuk She B Stingn

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GCh Tailspins Her Heart Will Go On

Best Of Opposite Sex
Tailspins Northern Reflections

Select Bitch
Ch Nitroberner's Fire Me Up


Winners Dog: (3-1-0-2)
Tailspins Northern Reflections

Reserve Winners Dog
Alpinemist's I Can Fly


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Alpinemist's Wish Upon A Star

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Firefly's Shaken Not Stirred

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Firefly's Shaken Not Stirred

Best Puppy In Breed
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Select Dog
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer


Winners Dog: (2-2-3-0)
TJ's Guinness Black And Tan

Reserve Winners Dog
Gallardo's Kronwalled


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Firefly's Shaken Not Stirred

Reserve Winners Bitch
Gallardo's Kite Like Girl

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GCh Gaffle's Sir Kingsley V Kilmarnock

Best Of Opposite Sex
GCh Ironbull's High Price Benelli

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Banbury N Backshifts BeachBabe

Best Puppy In Breed
Banbury's Imagine Dragons

Select Dog
GCh Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Select Bitch
Ch Kenterain's Dixie Thunder Rose


Winners Dog: (1-2-2-3)
Banbury's Imagine Dragons


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Banbury N Backshifts BeachBabe

Reserve Winners Bitch
Kenterains Turnin Trixs

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget

Best Of Opposite Sex
Island Reign's Candy Crush

Select Bitch
Ch Avitus' Baba Yaga



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Island Reign's Candy Crush

Reserve Winners Bitch
Island Reign's A Class Act

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 13 pts (2-1-5-6)
Ch Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Opposite Sex
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Winners: (2-1-5-6)
Tor Zvezdnyi Strazh

Select Dog
GCh Cassels Moonshine Whiskey

Select Bitch
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob


Winners Dog: (2-1-5-6)
Tor Zvezdnyi Strazh

Reserve Winners Dog
Mojave's Opulence


Winners Bitch: (2-1-5-6)
Gentry's Simply Clever

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 12 pts (2-4-6-1)
Ch Allyndane's Last Bet On Black

Best Of Opposite Sex
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Winners: (2-4-6-1)
Keirkane's Perfect Harmony

Best Puppy In Breed
Ch Cilka's Iron Giant

Select Dog
GCh Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki


Winners Dog: (2-4-6-1)
Livesky's After Party In Vegas

Reserve Winners Dog
Regalblack's Sweet Red Kupid


Winners Bitch: (2-4-6-1)
Keirkane's Perfect Harmony

Reserve Winners Bitch
Paquestone Kapari Livin' It Up

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gary Schneider-Alki The World Is Our Oyster


Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Asta's Nyte Flyte

Best Of Opposite Sex
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Asta's Nyte Flyte

Best Puppy In Breed
Far Away Nyte Star Of Asta

Select Dog
Ch Maratime Carlito Shall We Dance


Winners Dog: (3-1-1-1)
Asta's Nyte Flyte

Reserve Winners Dog
Sisu Life's Journey To The Past


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Asta's Enchanted Alpenglow

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ashemburg Kizz My Frozen Asset

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Tierney's Bet'n I'm The One

Best Puppy In Breed
Ch Robban's Last Bean N The Maplemor Pod V Nighthawk

Select Bitch
Ch Robban's Last Bean N The Maplemor Pod V Nighthawk


Winners Dog: (1-1-1-1)
Tierney's Bet'n I'm The One


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Ashemburg Kizz My Frozen Asset

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Desertwind's Betcha X Luke



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Desertwind's Benita X Luke

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch SnowyDreams What Lies Ahead

Best Puppy In Breed
Ch SnowyDreams What Lies Ahead



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By