Belleville & District Kennel Club
Saturday, October 23, 2021 - Show-4



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 171 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 154
Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Poodle (Standard)  
Ch Lakeridge Spending It In Style








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   29
Group 2nd   
GCh Meliagold The Phantom Menace
  Retriever (Golden)   26
Group 3rd   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   23
Group 4th   
GCh Carnaby It Takes A Village
  Spaniel (English Cocker)   20
BPIG    Seasyde Whisky In A Teacup   Pointer   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seasyde Whisky In A Teacup

Best Puppy In Breed
Seasyde Whisky In A Teacup



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seasyde Whisky In A Teacup

Junior Puppy Bitch Class
1st Seasyde Whisky In A Teacup

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shadowland Cuss A Blue Streak



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 9 pts (4-4-1-1)
Chablais Mateo

Best Of Opposite Sex
Staghorn Do Ron Ron To Elmhill

Best Of Winners: (4-4-1-1)
Chablais Mateo

Best Puppy In Breed
Breezeline's Flying Solo

Select Dog
Ch Startop's Rhetoric

Select Bitch
Ch Tchesinkut Link To Blackwoods


Winners Bitch: (4-4-1-1)
Staghorn Do Ron Ron To Elmhill

Reserve Winners Bitch
Staghorn's Rising Up From The Ashes

Senior Puppy Bitch Class
1st Breezeline's Flying Solo

12-18 Month Bitch Class
1st Staghorn's Rising Up From The Ashes

Open Bitch Class
1st Staghorn Do Ron Ron To Elmhill
2nd Chablais Benedict

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Puppy In Breed
Ch Redshadow's Here's The Kaboom

Select Dog
GCh Roaneden's Thunderstruck



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
Autumncolors Shiraz Wine



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Autumncolors Shiraz Wine

Reserve Winners Bitch
Broughall's Run For Carnations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors Shiraz Wine

Open Bitch Class
1st Broughall's Run For Carnations

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Harbinger's Highland Treasure

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Its A Wonderful Life

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Harbinger's Highland Treasure


Winners Dog: (1-1-0-0)
Harbinger's Highland Treasure

Open Dog Class
1st Harbinger's Highland Treasure

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silverstone Seaside Sunrise

Best Puppy In Breed
Carannagh's Mairead



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silverstone Seaside Sunrise

Reserve Winners Bitch
Carannagh's Mairead

Junior Puppy Bitch Class
1st Carannagh's Mairead

Open Bitch Class
1st Silverstone Seaside Sunrise

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby It Takes A Village



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Long Lane Calm Before The Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Long Lane Calm Before The Storm

12-18 Month Bitch Class
1st Long Lane Calm Before The Storm





Group 2 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   26
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   25
Group 3rd   
GChB Aureate's Sweet Envie
  Whippet   22
Group 4th   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   17
BPIG   
Ch Altcar's Over The Lydiate
  Whippet   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Ch Curtisfarms Taybro Juliet



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Shillington Curtisfarms Chanel

Open Bitch Class
1st Shillington Curtisfarms Chanel

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Freckashpeng Vaughn Rurik

Best Of Opposite Sex
GCh Kishniga's Millenium Gal

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Simple Obsession Staying Power

Best Puppy In Breed
Jantar The Storyteller


Winners Dog: (3-1-1-1)
Simple Obsession Staying Power

Reserve Winners Dog
Elance Revelation

Senior Puppy Dog Class
1st Jantar The Storyteller

Open Dog Class
1st Simple Obsession Staying Power
2nd Elance Revelation


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Sedona Tourmaline

Open Bitch Class
1st Sedona Tourmaline

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Egbar N Palakore Mr Moonlight



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Best Of Opposite Sex
B'havens Prime And Reddy MS

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Select Bitch
Ch Trakehndachs Glamour Girl For Sunrise-XO


Winners Dog: (1-0-0-2)
B'havens Prime And Reddy MS

12-18 Month Dog Class
1st B'havens Prime And Reddy MS


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prelude Small Town Girl Brighthope MW


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Starbarrack Sweet Victory SW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Starbarrack Sweet Victory SW

Open Dog Class
1st Starbarrack Sweet Victory SW


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Doscartha Quiet Thunder Of Ulster

Select Dog
Ch Baileysong Chase N The Dream



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mountinridge's Uluzambezi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mountinridge's Uluzambezi

Open Bitch Class
1st Mountinridge's Uluzambezi

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Deiconsorti Baghdad Acclaimed

Best Of Opposite Sex
Feinouk Belle Starr

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Feinouk Belle Starr

Best Puppy In Breed
Feinouk Belle Starr


Winners Dog: (1-1-1-0)
Khamsin's King Of The Road

12-18 Month Dog Class
1st Khamsin's King Of The Road


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Feinouk Belle Starr

Junior Puppy Bitch Class
1st Feinouk Belle Starr

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Opposite Sex
Ch Freckashpeng Cause For Applause

Best Puppy In Breed
Ch Altcar's Over The Lydiate

Select Dog
Ch Vrymeer Westbound To Santa Fe

Select Bitch
Ch Altcar's Over The Lydiate



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Vrymeer Falcon Lair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vrymeer Falcon Lair





Group 3 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   26
Group 2nd   
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call
  Samoyed   25
Group 3rd   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   24
Group 4th   
Ch Acostar's Hold My Beer
  Portuguese Water Dog   23
BPIG   
Liberator's Good Vibrations
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Soul Of Angels Camry

Best Of Opposite Sex
Amelhuk Zhemchug V Serebre

Best Puppy In Breed
Amelhuk Zhemchug V Serebre


Winners Dog: (1-0-0-1)
Amelhuk Zhemchug V Serebre

Junior Puppy Dog Class
1st Amelhuk Zhemchug V Serebre


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar

Best Of Opposite Sex
Belnois My Kind Of Country Girl

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Belnois My Kind Of Country Girl

Best Puppy In Breed
Ch Belnois On My Way

Select Dog
Ch Belnois On My Way


Winners Dog: (1-2-2-1)
Rockyvista Rundle

Open Dog Class
1st Rockyvista Rundle


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Belnois My Kind Of Country Girl

Reserve Winners Bitch
Mount Magic's Karma Chameleon

12-18 Month Bitch Class
1st Belnois My Kind Of Country Girl

Open Bitch Class
1st Mount Magic's Karma Chameleon

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Liberator's Kodachrome

Best Puppy In Breed
Liberator's Good Vibrations


Winners Dog: (1-0-2-0)
Liberator's Good Vibrations

Junior Puppy Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Corleone Royal Titan

Best Puppy In Breed
Corleone Royal Titan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Corleone Royal Titan

Junior Puppy Dog Class
1st Corleone Royal Titan


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Acostar's Hold My Beer

Best Of Opposite Sex
Seabury Vulcan Surprise Party

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Northskys Gift Of The Moon

Best Puppy In Breed
Seabury Vulcan Surprise Party


Winners Dog: (2-3-1-0)
Northskys Gift Of The Moon

Reserve Winners Dog
Acostar's Evans And Tate Moscato

12-18 Month Dog Class
1st Acostar's Evans And Tate Moscato

Open Dog Class
1st Northskys Gift Of The Moon


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Seabury Vulcan Surprise Party

Reserve Winners Bitch
Seabury Vulcan Marina Del Rey

Junior Puppy Bitch Class
1st Seabury Vulcan Surprise Party
2nd Acostar's Amber Waves Of Grain

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury Vulcan Marina Del Rey

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Komorebi's A Diamond In The Ruff

Best Of Opposite Sex
Komorebi's Don't Just Fly Soar



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Komorebi's Don't Just Fly Soar

Reserve Winners Bitch
Komorebi's Be Kind

12-18 Month Bitch Class
1st Komorebi's Don't Just Fly Soar

Open Bitch Class
1st Komorebi's Be Kind

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Perun's Mystic Topaz

Best Of Opposite Sex
Ch Perun's Turbo Charged

Best Puppy In Breed
Perun's Mystic Topaz



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Perun's Mystic Topaz

Senior Puppy Bitch Class
1st Perun's Mystic Topaz





Group 4 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   16
Group 2nd   
Ch Massawippi Money Talks
  Schnauzer (Miniature)   15
Group 3rd   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   12
Group 4th   
GCh Thunderally's Mischevious Casper
  Bull Terrier (Miniature)   9
BPIG   
Ch Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Benchmark's Best Kept Man



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Mischevious Casper



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Gaegordon's Aurora Blaze

Best Of Opposite Sex
Emjade Firefinch Ablaze

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Gaegordon's Bristle McMac


Winners Dog: (2-2-1-0)
Gaegordon's Bristle McMac

Reserve Winners Dog
Gaegordon's Beau Bristle

Canadian Bred Dog Class
1st Gaegordon's Bristle McMac
2nd Gaegordon's Beau Bristle


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Emjade Firefinch Ablaze

Reserve Winners Bitch
Gaegordon's Devil Wears Prada

12-18 Month Bitch Class
1st Gaegordon's Devil Wears Prada

Open Bitch Class
1st Emjade Firefinch Ablaze

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Massawippi Money Talks

Best Of Opposite Sex
Tuxntails Just Because

Best Puppy In Breed
Ashlyn's Hidden Gem



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tuxntails Just Because

Reserve Winners Bitch
Ashlyn's Hidden Gem

Junior Puppy Bitch Class
1st Ashlyn's Hidden Gem

Open Bitch Class
1st Tuxntails Just Because

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Keepsake Boreal Victorious

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake Boreal Victorious


Winners Dog: (2-0-1-0)
Diamondjewel's Murphy

Reserve Winners Dog
Wheatenbrook's Ace Of Diamonds

12-18 Month Dog Class
1st Diamondjewel's Murphy

Open Dog Class
1st Wheatenbrook's Ace Of Diamonds


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blythfell Search Engine

Open Dog Class
1st Blythfell Search Engine






Group 5 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   23
Group 2nd   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   20
Group 3rd   
Ch Cogie's One With The Force
  Chihuahua (Short Coat)   16
Group 4th   
Ch Hearts Delites' A Change Is Gonna Come
  Havanese   15
BPIG    Romiche I Have A Dream   Pekingese   N/A
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Havadream Simply Irresistible

Best Of Opposite Sex
Ch Obi Wan Kenobi De La Geode



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Havadream Simply Irresistible

Reserve Winners Bitch
Halcyonia Hemingway At Night

12-18 Month Bitch Class
1st Halcyonia Hemingway At Night

Open Bitch Class
1st Havadream Simply Irresistible

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lutindor Ohla Labella



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cogie's One With The Force


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cogie's One With The Force

Open Dog Class
1st Cogie's One With The Force


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gardine Don't Stop Believing



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Merilend Oscar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Merilend Oscar

12-18 Month Dog Class
1st Merilend Oscar


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Dramatique Beauty Through Grace

Best Of Winners: (0-2-0-1)
Dramatique Beauty Through Grace


Winners Dog: (0-2-0-1)
Celtic Glenlivet Straight Up

Open Dog Class
1st Celtic Glenlivet Straight Up

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Romiche I Have A Dream

Best Puppy In Breed
Romiche I Have A Dream



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Romiche I Have A Dream

Reserve Winners Bitch
Lionking Beautiful Trauma

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche I Have A Dream

Open Bitch Class
1st Lionking Beautiful Trauma

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Xoe's Legend Of Mor'du

Best Of Opposite Sex
Xoe's Lead Jammer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Xoe's Legend Of Mor'du

Best Puppy In Breed
Xoe's Legend Of Mor'du


Winners Dog: (1-1-0-0)
Xoe's Lead Jammer

Canadian Bred Dog Class
1st Xoe's Lead Jammer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Xoe's Legend Of Mor'du

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Legend Of Mor'du

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Shoalcreek's Emily



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Justatitch Shoalcreek's Star

Reserve Winners Bitch
Shoalcreek's Justatitch Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Raven

Open Bitch Class
1st Justatitch Shoalcreek's Star





Group 6 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   17
Group 2nd   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   16
Group 3rd   
Ch Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   14
Group 4th    Brenheather's Why So Serious   Boston Terrier   13
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brenheather's Why So Serious


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brenheather's Why So Serious

Open Dog Class
1st Brenheather's Why So Serious


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Rio At Jacib Of The Tivoli Bulls

Best Of Opposite Sex
Ch Bulldacious Crazy Af

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Rio At Jacib Of The Tivoli Bulls


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Cherokee Legend Jacib's Lotto

12-18 Month Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Lotto

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dragonslayer Tai's Charcoal

Best Of Opposite Sex
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dragonslayer Tai's Charcoal

Best Puppy In Breed
Dragonslayer Tai's Red Sonya


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dragonslayer Tai's Charcoal

12-18 Month Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Charcoal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dragonslayer Tai's Red Sonya

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonslayer Tai's Red Sonya

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lakeridge Spending It In Style

Best Puppy In Breed
Ch Lakeridge Spending It In Style



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Whitedoves Diamond In The Mist

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitedoves Diamond In The Mist

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wolfriver Taiho Koki



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch KhoQeemo Metog Tsering

Best Of Opposite Sex
Metshag Well S'ben A Minute At Lochnquay

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Metshag Well S'ben A Minute At Lochnquay

Best Puppy In Breed
Metshag Well S'ben A Minute At Lochnquay


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Metshag Vanna White

Reserve Winners Bitch
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Metshag Vanna White

Open Bitch Class
1st MeTshag Wangmo Creme de la Creme



Group 7 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   28
Group 2nd   
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter
  Shetland Sheepdog   26
Group 3rd   
GCh Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   22
Group 4th   
Ch Chaparral's French Tryst
  Berger Des Pyrenees   20
BPIG   
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle

Best Puppy In Breed
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaparral's French Tryst



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Assets Take A Chance On Me



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Best Of Opposite Sex
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Opposite Sex
Ch Rocky Ridge Here For The Party

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Keecams Follow Me De'ja Vu

Best Puppy In Breed
Keecams Follow Me De'ja Vu

Select Bitch
Forestwood Confetti From The Clouds


Winners Dog: (1-1-1-2)
Follow Me Wild Thing

Canadian Bred Dog Class
1st Follow Me Wild Thing


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Keecams Follow Me De'ja Vu

Senior Puppy Bitch Class
1st Keecams Follow Me De'ja Vu

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One

Best Puppy In Breed
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Senior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Laureate Unapologetic

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Laureate Unapologetic

Best Puppy In Breed
Laureate Unapologetic

Select Dog
Ch Prairiemist Irish Tune


Winners Dog: (1-1-2-0)
Glencastle Triumphant Journey

Canadian Bred Dog Class
1st Glencastle Triumphant Journey


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Laureate Unapologetic

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Unapologetic

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts (2-1-3-2)
GCh Cymry Winter Moonlight

Best Of Opposite Sex
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Winners: (2-1-3-2)
Cymry Silverstone Soul Mate

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Dog
Ch Calawynn As You Like It

Select Bitch
GCh Bredright Light Up The Night At Glenora


Winners Bitch: (2-1-3-2)
Cymry Silverstone Soul Mate

Junior Puppy Bitch Class
1st Cymry Silverstone Soul Mate

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By