Battle River Canine Association
Sunday, October 27, 2019



Related Results

Obedience

Friday, October 25 (Obedience Trial 1)
Saturday, October 26 (Obedience Trial 2)
Sunday, October 27 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, October 25 (Rally Trial 1)
Saturday, October 26 (Rally Trial 2)
Sunday, October 27 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
BIS RBIS BPISS MBPIS GCHEX Ghostpine's DiamondOfHope RN RATI RATN
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Judith Byrne
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 322 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Byrne
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 252
Best Puppy In Show
Judge: Judith Byrne
Shetland Sheepdog  Ch Coastalview Gloryhill Penyrose
Best Brace In Show
Judge: Judith Byrne
Siberian Husky Ch Ringkona's Calm Bfor The Storm & Siberian Husky Ch Ringkona's Strawberry Ripple








Group 1 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   45
Group 2nd   
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   38
Group 3rd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   36
Group 4th   
Mistcurl Bartibog River Capt
  Retriever (Curly-Coated)   27
BPIG    Taffy's Twin Storm Jayda   Retriever (Golden)   N/A
Best Brace In Group    Taffy's Tynehead Storm Of Bruin   Retriever (Golden)   0
Best Brace In Group    Taffy's Twin Storm Jayda   Retriever (Golden)   0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
Lahrheim's Just Do It

Best Puppy In Breed
Lahrheim's Just Do It

Select Dog
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Lahrheim's Just Do It

Reserve Winners Bitch
Clarity's Take The Shot

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Itzawhat Birds Of A Feather

Best Puppy In Breed
Itzawhat Birds Of A Feather



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Itzawhat Birds Of A Feather

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
GCh Canzas Sparkling Rosie

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Taffy's Twin Storm Jayda

Best Puppy In Breed
Taffy's Twin Storm Jayda

Select Bitch
Ch Verdoro's Gold Bar


Winners Dog: (3-3-1-2)
RedtailSportGoldenEyeHunter

Reserve Winners Dog
Kohana's Aint Too Proud To Beg


Winners Bitch: (3-3-1-2)
Taffy's Twin Storm Jayda

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Smilin In The End

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 15 pts (3-8-1-4)
GCh Westholms Who's Your Daddy

Best Of Opposite Sex
Ch Compass' Guiding Light

Best Of Winners: (3-8-1-4)
Torngat's Lucky Penny

Best Puppy In Breed
Torngat's Lucky Penny

Select Bitch
Ch Torngat Evenmist Tickled Pink


Winners Dog: (3-8-1-4)
Torngat's Waldegrave

Reserve Winners Dog
Ridge View Leffe Brune


Winners Bitch: (3-8-1-4)
Torngat's Lucky Penny

Reserve Winners Bitch
Denlyn's Romulin Wyne

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Littlebay Gordgeous At Foxvale



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Sun Surf And Sand



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Windwood Celestial Starlight

Select Bitch
Ch Eltin's Persnickety Spice



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Best Of Opposite Sex
GCh Braewood Highland Fling

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Brandia's Spark In The Dark

Best Puppy In Breed
Brandia's Spark In The Dark

Select Bitch
Ch Nikomidiya Ice Ice Baby


Winners Dog: (2-2-1-2)
Canrick's Patriot

Reserve Winners Dog
Rachris A Spark In The Dark


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Brandia's Spark In The Dark

Reserve Winners Bitch
Canrick's Hallelujah

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Finnibone's Illusion Is Real



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Finnibone's Cuz Mama Can





Group 2 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   32
Group 2nd   Ch Konza-Plum Creek Bugatti At Elance   Borzoi   29
Group 3rd   
Telford's Calling The Shots
  Beagle   25
Group 4th   
GCh Era Of The Command Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   24
BPIG   
Telford's Calling The Shots
  Beagle   N/A
Best Brace In Group    RHK Frostys Dark Diva   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Brace In Group   
GCh RHK Sunrise's Night Phantom
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Telford's Calling The Shots

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Calling The Shots



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Konza-Plum Creek Bugatti At Elance

Best Of Opposite Sex
Ch Elance Malificent

Select Dog
Ch Wolfwoods' Spirit Walker



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 7 pts (0-4-3-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
RHK Frostys Dark Diva

Best Puppy In Breed
RHK Frostys Dark Diva

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Select Bitch
Ch RHK Mochas Melody In Stripes



Winners Bitch: (0-4-3-1)
RHK Frostys Dark Diva

Reserve Winners Bitch
RHK Miss Chloe

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ironwill's Wonder Woman

Best Puppy In Breed
Telkel Dance To The Music SL



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Telkel Dance To The Music SL

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Armin Von Bienenman

Best Of Opposite Sex
Wiretap Zinging In The Rain

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Armin Von Bienenman

Best Puppy In Breed
Wiretap Zinging In The Rain


Winners Dog: (1-2-0-0)
Armin Von Bienenman


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wiretap Zinging In The Rain

Reserve Winners Bitch
Wiretap After The Rain

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Heathview Falconbridge

Best Puppy In Breed
Rocklakes If You Got The Time


Winners Dog: (2-0-1-0)
Hawkhaven Autumn's Shadow

Reserve Winners Dog
Rocklakes If You Got The Time


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Lena Bea



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ridgeville's Lena Bea

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 8 pts (0-5-2-2)
Ch Manorcourt's Maple Maid

Best Of Opposite Sex
Ch Counterpoint Johnny B Goode

Select Dog
Ch Lynallan's Talk About Me

Select Bitch
Ch Tarapaca's Fiery Black Label



Winners Bitch: (0-5-2-2)
Tarapaca's Zavala

Reserve Winners Bitch
Dreamwindz Veuve Clicquot





Group 3 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   69
Group 2nd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   65
Group 3rd   
GCh Cassius de Akido San
  Doberman Pinscher   63
Group 4th   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   56
BPIG    Debalys Spring Fling   Siberian Husky   N/A
Best Brace In Group   Ch Ringkona's Calm Bfor The Storm   Siberian Husky   0
Best Brace In Group   Ch Ringkona's Strawberry Ripple   Siberian Husky   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quantum & Minda's Enforcer V Aracari


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Wolfwalkers She Is On Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Tonomi's Shout It Out Loud

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Wolfwalkers She Is On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Tonomi's Shout It Out Loud


Winners Dog: (1-2-1-0)
Arcticice Road Warrior


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Wolfwalkers She Is On Fire

Reserve Winners Bitch
Arcticice She's Got Rhythm

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (2-1-0-3)
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Opposite Sex
Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Nitroberner's Fire & Fury

Best Puppy In Breed
Drumroll Down Under V. Sasaunna

Select Bitch
GCh NitroBerner's Coco Chanel


Winners Dog: (2-1-0-3)
Nitroberner's Fire & Fury

Reserve Winners Dog
Drumroll Down Under V. Sasaunna


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Die Immer Lacht V. Sasaunna

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 8 pts (2-2-1-4)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Newalba's Seductive Sorceress

Best Of Winners: (2-2-1-4)
Hitt's Truth Be Told

Best Puppy In Breed
Rachris Spirit Of Glenstrae

Select Bitch
GCh Faberly's Key To Summer


Winners Bitch: (2-2-1-4)
Hitt's Truth Be Told

Reserve Winners Bitch
Briante's Diamonds And Pearls

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Allyrae's Stormin Norman

Select Dog
Ch B'mew Newcastle Cheeto Bandito



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Arcticice Qimmiq Wanutka

Best Of Opposite Sex
Arcticice Qimmiq Yentna



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Arcticice Qimmiq Yentna

Reserve Winners Bitch
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GCh Cassius de Akido San

Best Of Opposite Sex
Karlee's Stix And Stones

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Karlee's Stix And Stones

Best Puppy In Breed
Brauchar Rich And Rare

Select Dog
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch

Select Bitch
Ch Sharinway's Happy Hooker


Winners Dog: (2-1-3-1)
Brauchar Rich And Rare

Reserve Winners Dog
Mojave's Opulence


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Karlee's Stix And Stones

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (1-1-5-0)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Kiltic's Bacardi Breeze

Best Of Winners: (1-1-5-0)
Darkhorse's Pie In The Sky

Best Puppy In Breed
Kiltic's Bacardi Breeze

Select Dog
GCh Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki


Winners Dog: (1-1-5-0)
Darkhorse's Pie In The Sky


Winners Bitch: (1-1-5-0)
Kiltic's Bacardi Breeze

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Tamarackgsmd Lethal Weapon

Best Puppy In Breed
Tamarackgsmd Murphy Cooper


Winners Dog: (2-0-0-0)
Tamarackgsmd Lethal Weapon

Reserve Winners Dog
Tamarackgsmd Murphy Cooper


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Foxglove Elysium Von Alpensee



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Foxglove Elysium Von Alpensee

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bendegeit's Arson Around


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tailcreek's Black Watch


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho

Best Of Opposite Sex
Crooks Mastinos Baby Doll

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho

Best Puppy In Breed
Crooks Mastinos Baby Doll


Winners Dog: (1-1-0-0)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crooks Mastinos Baby Doll

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Baywood Seaside Penny

Best Puppy In Breed
Baywood's Feeling Nauti



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Baywood Seaside Penny

Reserve Winners Bitch
Baywood's Feeling Nauti

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Fortails Gypsy Rose



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fortails Gypsy Rose

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Northern Star Shylo

Best Puppy In Breed
Northern Star Shylo

Select Dog
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Northern Star Shylo

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Histyle's Make It Rain

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 11 pts (3-4-3-2)
Ch Debalys Spring Fling

Best Of Opposite Sex
GCh Debalys Christmas Caper

Best Of Winners: (3-4-3-2)
Snowydreams Life OfTheParty

Best Puppy In Breed
Ch Debalys Spring Fling

Select Dog
Ch SnowyDreams What Lies Ahead

Select Bitch
Ch Ringkona's Calm Bfor The Storm


Winners Dog: (3-4-3-2)
Snowydreams Life OfTheParty

Reserve Winners Dog
Bingo-Bongo


Winners Bitch: (3-4-3-2)
Excaliburs' Enchanted Rose

Reserve Winners Bitch
Kuvuks Fooled Us All





Group 4 - Javinder Singh Pawar Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Quarrydene's Masterpiece
  Cairn Terrier   25
Group 2nd   
GCh Glenshiel's Valkyrie
  Scottish Terrier   22
Group 3rd   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   16
Group 4th   Ch Villam's Going Komando   Schnauzer (Miniature)   15
BPIG    Acebreeders Mischeif Managed   Australian Terrier   N/A
Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Acebreeders Mischeif Managed

Best Puppy In Breed
Acebreeders Mischeif Managed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Acebreeders Mischeif Managed

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 7 pts (2-1-1-4)
GCh Versaterre Fetch It

Best Of Winners: (2-1-1-4)
Castle Guard Homeward Bound

Best Puppy In Breed
Castle Guard Homeward Bound

Select Bitch
Ch Bodacious Chock Full Of Sugar


Winners Dog: (2-1-1-4)
Kismet's Delgado

Reserve Winners Dog
Versaterre Half Sour


Winners Bitch: (2-1-1-4)
Castle Guard Homeward Bound

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Romcana Jessie Jay

Best Puppy In Breed
Romcana Jessie Jay



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Romcana Jessie Jay

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bullydust Sussex At Lady Sylvia



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Celtic Spirit

Select Dog
Ch Tarahill's Celtic Fire



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Villam's Going Komando



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Glenshiel's Valkyrie

Best Of Opposite Sex
GCh Murdock's Phantom Power

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Langholm's Mactyrus

Best Puppy In Breed
Langholm's Mactyrus

Select Dog
Ch Glenshiel's Red Samurai


Winners Dog: (2-1-2-1)
Langholm's Mactyrus

Reserve Winners Dog
VDK's Thorburn Of Glenshiel


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Beinnein Shady Lady At Dondare

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Javinder Singh Pawar Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   50
Group 2nd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   47
Group 3rd    Yorkhaven Mz Behaven   Yorkshire Terrier   46
Group 4th   
Ch Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   42
BPIG   
Ch Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   N/A
Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jamesbonny Master Brandon



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Dafawn's Dragon Slayer

Best Of Opposite Sex
Ibiza On My Love Vom Loewengarten

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Louis

Best Puppy In Breed
Ibiza On My Love Vom Loewengarten


Winners Dog: (2-1-1-0)
Louis

Reserve Winners Dog
Linda's Timbit's Timmy


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Ibiza On My Love Vom Loewengarten

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Ch Samajotos Lil Me

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Puppy In Breed
Chi'Veneziani Alefer's Pluto


Winners Dog: (2-1-0-1)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Reserve Winners Dog
Mini's Black Panther


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Delrae's Talitha To Biskaya

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Best Of Opposite Sex
Willowglyn Enchantress

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Best Puppy In Breed
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Select Dog
GCh Zen's Shake It Up


Winners Dog: (3-3-1-0)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Reserve Winners Dog
Willowglyn Captain Morgan


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Willowglyn Enchantress

Reserve Winners Bitch
Sol'tanto Zefira d'Amore

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh My Exotic World Dreamweaver

Best Of Opposite Sex
Ch Karakorum's Northern Lights

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Sirius' Black Tie N Tails At Moonjinx

Best Puppy In Breed
Sirius'Andromeda At Moonjinx

Select Bitch
GCh Karakorum's Flashdance


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Sirius'Andromeda At Moonjinx

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Adagio Seda Story Of Light

Best Of Opposite Sex
Ch Christa's Jumpy Clown Replay Of Moment

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Seda's Sun Rises With Lucido

Best Puppy In Breed
Specialty Sasha's Nora


Winners Dog: (1-1-1-1)
Seda's Sun Rises With Lucido


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Specialty Sasha's Nora

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Diavolino's A Kiss For Luck

Best Puppy In Breed
Diavolino's A Kiss For Luck



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Diavolino's A Kiss For Luck

Reserve Winners Bitch
Diavolino's Kiss The Dealer

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mightymites Naughty N Nice

Best Of Opposite Sex
Mightymites Bound Tobe Naughty

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mightymites Naughty N Nice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mightymites Bound Tobe Naughty


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mightymites Naughty N Nice

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Marron's Wish Upon A Star

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kildrummy Angel Above Me

Best Puppy In Breed
Kildrummy Angel Above Me


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kildrummy Angel Above Me


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Marron's Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Nadshell Nerine Bowdenii

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kane Romans Nadezhdoy

Best Of Opposite Sex
Winniepekes' Precious Mitzi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kane Romans Nadezhdoy

Best Puppy In Breed
Kane Romans Nadezhdoy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kane Romans Nadezhdoy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Winniepekes' Precious Mitzi

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Of Opposite Sex
Terra Marie's Hold Your Horses

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Terramarie's Dolce Vita

Best Puppy In Breed
Terramarie's Dolce Vita


Winners Dog: (1-1-0-1)
Terra Marie's Hold Your Horses


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Terramarie's Dolce Vita

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Xoe's Wheat King At Eleki

Best Of Opposite Sex
Aisle's Northern Lights



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aisle's Northern Lights

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Jolie Douce Douce Folie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Geana Of Elltseya Toy

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Roeders Onyx N Ivory

Best Of Opposite Sex
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor

Best Puppy In Breed
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor

Select Bitch
Ch Roeders Maple Leaf Molly



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Yorkhaven Mz Behaven

Best Of Opposite Sex
Halimeda's York Monte Cristo

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Yorkhaven Royal Confessions

Best Puppy In Breed
Yorkhaven Requesting A Rainbow


Winners Dog: (1-2-0-1)
Halimeda's York Monte Cristo


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Yorkhaven Royal Confessions

Reserve Winners Bitch
Yorkhaven Requesting A Rainbow





Group 6 - Javinder Singh Pawar Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunside Never Say Never
  Shih Tzu   35
Group 2nd   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   31
Group 3rd   Ch Soba Cruising The Iroc Strip   Bulldog   29
Group 4th   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   26
BPIG    Jet Oppositional Defiance   Schipperke   N/A
Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Henry Face To Face

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Northern Light

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Northern Light



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bromley Rock's Northern Light

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Soba Cruising The Iroc Strip

Best Of Opposite Sex
Casagrande's Kick The Dust Up

Best Puppy In Breed
CasaGrande's Pinky Macdonald



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Casagrande's Kick The Dust Up

Reserve Winners Bitch
CasaGrande's Pinky Macdonald

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Visionary's Vengeance Is Mine

Select Dog
Ch ChowRidge Jed Da Bear


Winners Dog: (1-0-1-0)
Visionary's Vengeance Is Mine


Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Milo's Here Comes Freddie

Best Of Opposite Sex
GCh Ellemstra Unforgettable

Select Bitch
Ch Echoview Toys In The Attic



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Dalfire Celtic Cross

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Shades Of Gold

Best Of Opposite Sex
Fierte Aracari Take The Cannoli

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Romcana Adam Jacson

Best Puppy In Breed
Ch Shades Of Gold


Winners Dog: (1-2-1-0)
Romcana Adam Jacson


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Fierte Aracari Take The Cannoli

Reserve Winners Bitch
Bullridge Bernadette Theory

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky

Best Of Opposite Sex
Marymay Berry

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky

Best Puppy In Breed
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Dog: (1-2-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Marymay Berry

Reserve Winners Bitch
Konalea's Sky's The Limit

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Select Dog
Ch Beaukees Southern Comfort Zone



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kandansk Quintessential



Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Seransil Singular Sensation

Best Puppy In Breed
Seransil Singular Sensation


Winners Dog: (2-0-0-0)
Seransil Singular Sensation

Reserve Winners Dog
Cremelulas Mr Bojangles


Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet

Best Puppy In Breed
Jet Oppositional Defiance

Select Dog
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam


Winners Dog: (2-0-2-0)
Jet Oppositional Defiance

Reserve Winners Dog
Monterrez Superstar


Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Satika's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Tsukime's Kaori At D C Kin

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Satika's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
Tsukime's Kaori At D C Kin


Winners Dog: (2-1-0-0)
Satika's The Force Awakens

Reserve Winners Dog
Satika's Just Between Friends


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Tsukime's Kaori At D C Kin

Judge: Javinder Singh Pawar

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Sunside Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Sunside Rhythm Of The Night

Best Puppy In Breed
Sunside Rhythm Of The Night



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Sunside Rhythm Of The Night

Reserve Winners Bitch
Mydream's Shall We Dance



Group 7 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   60
Group 2nd   Ch Coastalview Gloryhill Penyrose   Shetland Sheepdog   57
Group 3rd   
GCh Bluecaleb's Loving The Storm
  Old English Sheepdog   40
Group 4th   
Ch Curig Jedi Master
  Welsh Corgi (Pembroke)   37
BPIG   Ch Coastalview Gloryhill Penyrose   Shetland Sheepdog   N/A
Best Brace In Group    Coastalview Gloryhill Penyrose   Shetland Sheepdog   0
Best Brace In Group   Ch Coastalviews Miss Fashionista   Shetland Sheepdog   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Spader Thrill Of The Chase



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
Ch Saffire's I'll Have Another

Best Of Opposite Sex
Misconduct

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Misconduct

Best Puppy In Breed
Ch Saffire's I'll Have Another

Select Dog
Ch Sheep's Kin Smokin' Gun


Winners Dog: (1-1-3-0)
Talk About That Boom Boom


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Misconduct

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ragtyme Soul Of Motion

Best Of Opposite Sex
Hpnotiq's Prairie Sunrise

Best Puppy In Breed
Hpnotiq's Prairie Sunrise



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hpnotiq's Prairie Sunrise

Reserve Winners Bitch
Hpnotiqs Silver Willow

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh Kon Tiki av Vikholmen

Best Of Opposite Sex
Ch Cardoness Omniscient Victress

Best Puppy In Breed
Omniscient's Braveheart


Reserve Winners Dog
Shadanatam Dragon Tattoo


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Of Opposite Sex
Powerhouse's Black Cat Dust



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Powerhouse's Black Cat Dust

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Nebadon's Natural Coat Of Color

Best Puppy In Breed
Granbre's Avenging Angel

Select Bitch
Ch Gracelyn's Hot And Spicy Pepper



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Granbre's Avenging Angel

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Cardoness Off To The Fair

Best Puppy In Breed
Ch Cardoness Off To The Fair

Select Bitch
Ch Charvell Prairiemist Debutante



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Caradilis Alpine Chalet

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tamaron's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
Tamaron's All Night Long

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tamaron's Calamity Jane

Best Puppy In Breed
Tamaron's All Night Long


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamaron's All Night Long


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tamaron's Calamity Jane

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Bearspaw Odin's Tippel

Best Of Opposite Sex
Lighthouse Kielo At Bearspaw

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Bearspaw Odin's Tippel

Best Puppy In Breed
Bearspaw Odin's Tippel


Winners Dog: (1-3-0-0)
Bearspaw Odin's Tippel


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Lighthouse Kielo At Bearspaw

Reserve Winners Bitch
Tibone Larzac

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Puppy In Breed
Woodside's Leppard



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Woodside's Leppard

Reserve Winners Bitch
Mystksand Bee Doo Bee Doo

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Gerplu Kaffon

Best Of Opposite Sex
Ch Tri-Star Audna Amy

Best Puppy In Breed
Gerplu Kaffon


Winners Dog: (1-0-0-2)
Gerplu Kaffon


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Bluecaleb's Loving The Storm

Best Of Opposite Sex
Ch Bluecaleb Remember Tomorrow

Best Puppy In Breed
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 16 pts (6-3-4-4)
Ch Coastalview Gloryhill Penyrose

Best Of Opposite Sex
Prairiemist Regarding Henry

Best Of Winners: (6-3-4-4)
Prairiemist Regarding Henry

Best Puppy In Breed
Ch Coastalview Gloryhill Penyrose

Select Dog
Ch Prairiemist Sudden Impulse

Select Bitch
GCh Zesta Callisto


Winners Dog: (6-3-4-4)
Prairiemist Regarding Henry

Reserve Winners Dog
Zesta Shaken Not Stirred


Winners Bitch: (6-3-4-4)
Willowglyn Euphoria

Reserve Winners Bitch
Zesta New Edition

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Best Puppy In Breed
Crosswinds Practical Magic From SDPD


Winners Dog: (1-1-1-0)
Crosswinds Thor From SDPD

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Curig Jedi Master

Best Of Opposite Sex
Ch Quanda Over A Mile To Khaskova



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Quanda's On A Mission Ziemac

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By