Elsie Murray Canine Centre Society
Saturday, November 11, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Michelle Scott
German Shepherd Dog  
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko
Points: 314 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Poodle (Standard)  
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money
Points: 254
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Australian Shepherd  
Graceland's Hide The Evidence
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Pomeranian  
Windmist Pinch Me I'm Dreaming








Group 1 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Upcountry's Perpetual Motion
  Vizsla (Smooth)   61
Group 2nd   
GCh Loretta Labs Persistence Of Memory
  Retriever (Labrador)   56
Group 3rd   
GChB Allsgold Where The Wild Things Are
  Retriever (Golden)   41
Group 4th   
GChG Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   31
BPIG   
Ashmores The Eighth Note
  Weimaraner   3
Best Baby Puppy In Group    Earendel's Under Cover Of The Night   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch HH Shining Star At Nowwithem




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Best Of Opposite Sex
GChB Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Best Puppy In Breed
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Select Dog
GCh Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda


Winners Dog: (2-2-1-1)
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Reserve Winners Dog
Affinity Night Watch

Junior Puppy Dog Class
1st Opalisle Sunrise Prince Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Affinity Night Watch


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Ronevorg Fly The Maple Flag

Reserve Winners Bitch
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Open Bitch Class
1st Ronevorg Fly The Maple Flag


Class results courtesy of: Classic Show Services


Winners Dog: (3-3-3-1)
Wherokoura And The Thunder Rolls

Reserve Winners Dog
Tashora Reflection of Dutton

Junior Puppy Dog Class
1st Wherokoura And The Thunder Rolls

Senior Puppy Dog Class
1st Tashora Winter Wonderland

Open Dog Class
1st Tashora Reflection of Dutton


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Westbrook's Full Throttle

Reserve Winners Bitch
Sweetgold Denim 'N Diamonds

Senior Puppy Bitch Class
1st Westbrook's Full Throttle
2nd Sweetgold Denim 'N Diamonds

Open Bitch Class
1st Lexagold's Clear The Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 14 pts (2-6-5-2)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
Ch Makaila's Pull And Peel

Best Of Winners: (2-6-5-2)
Britton's Crown Jewel

Best Puppy In Breed
Tchesinkut's Mediangeles Shyver Me Tymber

Select Dog
Ch Tchesinkut's Black Tie Affair

Select Bitch
Ch Makaila's Creme de la Creme


Winners Dog: (2-6-5-2)
Rainydaze's Tall Lover Man

Reserve Winners Dog
Soundviews Blumanchew

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rainydaze's Tall Lover Man

Open Dog Class
1st Soundviews Blumanchew


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Kasomor's Quack Faster

Best Puppy In Breed
Ch Kasomor's Quack Faster



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Fieldgate's 007

Best Of Opposite Sex
Fieldgate's Champagne



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fieldgate's Champagne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne

4-6 Month Bitch Class
1st Fieldgate's Dream Comes True


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Puppy In Breed
Kingdoms Reign Over The Land



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Ch Sherlock's Got A Secret

Select Dog
Ch Quinlan Moonlight In The Sky

Select Bitch
GCh Andsome Promise



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Andsome So Precious

12-18 Month Bitch Class
1st Andsome So Precious

4-6 Month Bitch Class
1st Earendel's Under Cover Of The Night


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Keypoint's My What A Guy That Gaston




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Coomara's Oran Mor

Best Puppy In Breed
Topknotz Murphy Mystic Ceili


Winners Dog: (2-0-0-0)
Coomara's Oran Mor

Reserve Winners Dog
Topknotz Murphy Mystic Ceili

Junior Puppy Dog Class
1st Topknotz Murphy Mystic Ceili

Open Dog Class
1st Coomara's Oran Mor



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
Ch Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Upcountry's All The Right Moves


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Ashmores The Eighth Note

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Ashmores The Eighth Note

Best Puppy In Breed
Ashmores The Eighth Note


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ashmores The Eighth Note

Reserve Winners Dog
Target's Reign Of Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Ashmores The Eighth Note

Senior Puppy Dog Class
1st Target's Reign Of Fire


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Target's Fire N Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   25
Group 2nd   
GChS TOTR This Cats Max
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd    Barkerville Bianca SS   Dachshund (Standard Smooth)   12
Group 4th   
Grandcru Bannock
  Greyhound   10
BPIG   
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust
  Basenji   N/A
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Polo's The Royal Advisor

Best Of Opposite Sex
Polo's These Diamonds Are Rio

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Best Puppy In Breed
Suni's Irish Cream With Polo


Winners Dog: (2-2-1-0)
Suni's Irish Cream With Polo

Reserve Winners Dog
Polo's My New Design

Junior Puppy Dog Class
1st Suni's Irish Cream With Polo
2nd Polo's My New Design


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Polo's These Diamonds Are Rio

Reserve Winners Bitch
Polo's Rio Diamonds

Junior Puppy Bitch Class
1st Polo's These Diamonds Are Rio
2nd Polo's Rio Diamonds


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust

Best Puppy In Breed
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Barkerville Bianca SS



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Barkerville Bianca SS

Reserve Winners Bitch
Barkerville Eugenie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barkerville Bianca SS
2nd Barkerville Eugenie


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Grandcru Bannock

Best Of Opposite Sex
Andare Windwood Runnin In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Grandcru Bannock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Grandcru Bannock

12-18 Month Bitch Class
1st Grandcru Bannock


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (2-1-5-0)
GChS TOTR This Cats Max

Best Of Opposite Sex
Wyndragon Time Hoarder

Best Of Winners: (2-1-5-0)
Beaubijou's Flyboy

Best Puppy In Breed
Wyndragon Time Hoarder

Select Dog
GChS Habi Nago Manwe


Winners Dog: (2-1-5-0)
Beaubijou's Flyboy

Reserve Winners Dog
Songbird's Master Of Mischief

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Beaubijou's Flyboy

Open Dog Class
1st Songbird's Master Of Mischief


Winners Bitch: (2-1-5-0)
Wyndragon Time Hoarder

Junior Puppy Bitch Class
1st Wyndragon Time Hoarder


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Prima's Watch Me Reach For The Moon




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hive's The Queen Bee
  Boxer   36
Group 2nd   
GChS BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   32
Group 3rd   
Ch CR Prince Charming
  Leonberger   27
Group 4th    Laurado's 'N Sobeit's Spill The Tea At Mihi   Great Dane   22
BPIG    Legendale N KO's Luk Of The Draw   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hive's Jalapeno Business
  Boxer   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GChB BernEden's It's A Pixie Party

Best Of Opposite Sex
Bernergold Heir To The Throne

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Seaberns Calm Before The Storm


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hive's The Queen Bee

Best Of Opposite Sex
Mephisto's Handsome Devil

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Mephisto's Handsome Devil

Best Puppy In Breed
Mephisto's Handsome Devil


Winners Dog: (1-2-0-1)
Mephisto's Handsome Devil

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Handsome Devil

4-6 Month Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Samson's Takes Flight to Annarva

Reserve Winners Bitch
Mephisto's Devil In Disguise

Junior Puppy Bitch Class
1st Samson's Takes Flight to Annarva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto's Devil In Disguise


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons


Winners Dog: (1-0-1-0)
Twyceluvd Song Of The Heart

Open Dog Class
1st Twyceluvd Song Of The Heart



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Invictus Porolissum Cane Corso



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Best Of Opposite Sex
Ch Ronnie De Akido San

Best Puppy In Breed
Legendale N KO's Luk Of The Draw



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Legendale N KO's Luk Of The Draw

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Chiseled To Perfection

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N KO's Luk Of The Draw

12-18 Month Bitch Class
1st Brauchbar Chiseled To Perfection


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GCh CR Prince Charming

Best Of Opposite Sex
Ch Gryphoenix Athena The Wise

Select Dog
Ch Kamenah's Joyous Journey

Select Bitch
Ch Little Mtn's Dakota Soleil


4-6 Month Bitch Class
1st Gryphoenix Beaujolais Nouveau


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stillstream's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Snowlegend Irresistible Franz


Winners Dog: (2-0-0-0)
Snowlegend Irresistible Franz

Reserve Winners Dog
Xuebi From Hillset

12-18 Month Dog Class
1st Xuebi From Hillset

Open Dog Class
1st Snowlegend Irresistible Franz



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hjohoo's Yes Hjo Can
  Cairn Terrier   36
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   32
Group 3rd   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   29
Group 4th   
GChS Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   28
BPIG   
Ch Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs
  Bull Terrier (Miniature)   2
Best Baby Puppy In Group    Quarrydene's Surely A Diamond   Cairn Terrier   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire



4-6 Month Bitch Class
1st Takala Trails Nova


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams

Select Bitch
Ch Milar Marilu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

Best Puppy In Breed
Versaterre's Call To Order


Winners Dog: (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

Junior Puppy Dog Class
1st Versaterre's Call To Order



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
Romcana Crystal River

Select Bitch
GChB Delicious Abernethy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Hjohoo's Yes Hjo Can

Best Of Opposite Sex
Galastar's Jewel Of The Nile

Best Puppy In Breed
Galastar's Jewel Of The Nile

Select Bitch
Ch Galastar's Perseverance



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Galastar's Jewel Of The Nile

Reserve Winners Bitch
Goldenears Brave Enough To See It

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Jewel Of The Nile

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenears Brave Enough To See It

4-6 Month Bitch Class
1st Quarrydene's Surely A Diamond


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu

Select Bitch
Ch VonAksu's Roberta Flack



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Moonshadows Northern Lights

Open Bitch Class
1st Moonshadows Northern Lights


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Magic VI Victoria's Secret

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Empire Creator Incredible

Best Puppy In Breed
Empire Creator Incredible


Winners Dog: (1-2-1-0)
Empire Creator Incredible

Junior Puppy Dog Class
1st Empire Creator Incredible


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Envoy Magic VI Victoria's Secret

Reserve Winners Bitch
Amberbliss Astro Flach Spirit

Senior Puppy Bitch Class
1st Envoy Magic VI Victoria's Secret

Open Bitch Class
1st Amberbliss Astro Flach Spirit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Bachram's Bright Warrior

Best Puppy In Breed
Bachram's Bright Warrior



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Bachram's Bright Warrior

Reserve Winners Bitch
Larkhill's Under A Violette Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfall's Aquamarine From Juvelisto

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkhill's Under A Violette Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bachram's Bright Warrior
2nd Larkhill's Music And Passion


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GChS Darwyn's Notorious

Best Of Opposite Sex
Darwyn's Noble Warrior

Best Puppy In Breed
Darwyn's Noble Warrior

Select Bitch
GCh Darwyn's Ma Belle Amie


Winners Dog: (1-0-0-3)
Darwyn's Noble Warrior

Senior Puppy Dog Class
1st Darwyn's Noble Warrior



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ladyleigh Term Of Endearment

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ladyleigh Chasing The Son

Best Puppy In Breed
Ladyleigh Term Of Endearment


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ladyleigh Chasing The Son

Open Dog Class
1st Ladyleigh Chasing The Son


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ladyleigh Term Of Endearment

Senior Puppy Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   35
Group 2nd   
Ch Sightnscent Dont Speak
  Miniature Pinscher   34
Group 3rd   
GChB Chriscendo Mighty Cute
  Pomeranian   32
Group 4th   
GCh Westmeath Play It Again Sam
  Yorkshire Terrier   30
BPIG    Moyola Sweeties From Chance   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Windmist Pinch Me I'm Dreaming
  Pomeranian   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Of Opposite Sex
Windmist C-Aura's Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windmist C-Aura's Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Windmist C-Aura's Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Xtreme Sealegends Harper's Goddess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Moyola Sweeties From Chance

Best Puppy In Breed
Moyola Sweeties From Chance


Winners Dog: (2-2-1-1)
Moyola Sir Oliver For Morwenna

Reserve Winners Dog
Hearthfriend Revelstoke

Senior Puppy Dog Class
1st Moyola Sir Oliver For Morwenna

12-18 Month Dog Class
1st Hearthfriend Revelstoke


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Moyola Sweeties From Chance

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Mistral

Senior Puppy Bitch Class
1st Moyola Sweeties From Chance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Mistral

4-6 Month Bitch Class
1st Lucidity's True Story


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Montclaire's Bravado

Best Puppy In Breed
Ch Montclaire's Bravado



4-6 Month Bitch Class
1st Montclaire's Summer Romance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solarus Luna

Best Puppy In Breed
Solarus Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solarus Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Solarus Luna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch MistyTrails Coconut MooDonna

Best Of Opposite Sex
Ch Vanstone Little Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ch MistyTrails Coconut MooDonna

Select Dog
Ch Vanstone Journey With Cinnabarmm

Select Bitch
Ch Adel Rio-Primero



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
G-James Of Angela White

Best Of Opposite Sex
Ch Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Best Of Winners: (1-1-0-1)
G-James Of Angela White


Winners Dog: (1-1-0-1)
G-James Of Angela White

Open Dog Class
1st G-James Of Angela White


Winners Bitch: (1-1-0-1)
J-Benny Of Angela White

Open Bitch Class
1st J-Benny Of Angela White


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
Annacott Animato Kiki Dee

Best Of Opposite Sex
Ch Disyre Ever Ready

Best Puppy In Breed
Annacott Animato Kiki Dee

Select Bitch
Ch Annacott Tiarna Fandango Fanfare


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Puppy In Breed
Cristyhill's Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-1-0)
Cristyhill's Bad Moon Rising

Junior Puppy Dog Class
1st Cristyhill's Bad Moon Rising

4-6 Month Dog Class
1st Windmist Pinch Me I'm Dreaming


4-6 Month Bitch Class
1st Windmist My Time To Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Belleterre I'll Be There



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Belleterre I'll Be There

Reserve Winners Bitch
Belleterre Shadows On A Dime

12-18 Month Bitch Class
1st Belleterre I'll Be There
2nd Belleterre Shadows On A Dime

4-6 Month Bitch Class
1st Smart Connection Born This Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Best Of Opposite Sex
Apricot Kiss U R My Forever Mouse

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Best Puppy In Breed
Apricot Kiss U R My Forest King

Select Dog
Ch Monirentes Zurbagan


Winners Dog: (1-1-1-0)
Apricot Kiss U R My Forest King

Junior Puppy Dog Class
1st Apricot Kiss U R My Forest King


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Westmeath Play It Again Sam




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   56
Group 2nd   
Ch Estate's Kid Rock
  Dalmatian   50
Group 3rd    Ambrier's Pinball Wizard   Tibetan Spaniel   45
Group 4th   
Ch Lyric's Diamond All Star
  Poodle (Miniature)   44
BPIG   
Ch Amberbull Can't Tell Me Nothin
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sito's You Bring The Whiskey, I'll Bring The Wine   Boston Terrier   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eisbar's Precious Pinot Blanc

Open Dog Class
1st Eisbar's Precious Pinot Blanc



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Encores Rockin The Pandemonium

Best Of Opposite Sex
Ch Purejoy's Let's Get Serious

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Encores In Search Of The Crown

Reserve Winners Bitch
Purejoy's Single Rose Valentina

Canadian Bred Bitch Class
1st Encores In Search Of The Crown

Open Bitch Class
1st Purejoy's Single Rose Valentina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GCh Waylin's One Of Lifes Sweet Mysteries



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Estate's Kid Rock

Best Of Opposite Sex
Ch Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Ch Salvadorada Hasta La Vista

Select Dog
Ch Tonofdal Malawina Over The Rainbow

Select Bitch
Ch Winterspear At Highgate



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 11 pts (3-6-0-3)
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Best Of Opposite Sex
Bountybull's Ultra Glide Edition

Best Of Winners: (3-6-0-3)
Bountybull's Ultra Glide Edition

Best Puppy In Breed
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Select Bitch
GCh Archibulls Living Blossom


Winners Dog: (3-6-0-3)
Bountybull's Ultra Glide Edition

Reserve Winners Dog
Bountybull's U Can't Touch This

Junior Puppy Dog Class
1st Bountybull's Ultra Glide Edition

Canadian Bred Dog Class
1st Domini Canis By Labralayne

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This

4-6 Month Dog Class
1st Bountybull's Veni Vidi Vici
2nd Fernridge's IL Gladiatore


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Fuyumi Hime Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Junior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Senior Puppy Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Lyric's Diamond All Star

Select Bitch
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Hushaby's Belle Of The Ball

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby's Belle Of The Ball

4-6 Month Bitch Class
1st Ripleys Smoke And Mirrors


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Of Opposite Sex
GCh Violet's Golden Charm

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Afterglow Continental Diplomat

Best Puppy In Breed
Afterglow Continental Diplomat

Select Dog
Ch Gardenpath Inspiration


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Afterglow Continental Diplomat

Reserve Winners Bitch
Violet Finds A Lucky Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Afterglow Continental Diplomat

Open Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny

4-6 Month Bitch Class
1st Violet Painted Lake Of Summer Zenyas


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Island West Kinsol Pfeffa Regime



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Island West Kinsol Pfeffa Regime

12-18 Month Bitch Class
1st Island West Kinsol Pfeffa Regime


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Muscle Bunny

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sunojo's Muscle Bunny

Best Puppy In Breed
Sunojo's Muscle Bunny

Select Dog
GChB Sunojo I Aim To Misbehave


Winners Dog: (1-1-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Open Dog Class
1st Sunojo's Bad Decisions


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sunojo's Muscle Bunny

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's Muscle Bunny


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
Sealegends Scarlett Rose



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ambrier's Pinball Wizard

Open Dog Class
1st Ambrier's Pinball Wizard



Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   59
Group 2nd    Moxie's Rocknrolla   Collie (Rough)   57
Group 3rd    Cynclair Bel Air   Collie (Smooth)   44
Group 4th   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   36
BPIG   
Graceland's Hide The Evidence
  Australian Shepherd   1
Best Baby Puppy In Group    Zandria's Honor Among Thieves   Shetland Sheepdog   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Priestcreek's Queen Of Sass

Best Puppy In Breed
Priestcreek's Queen Of Sass



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Priestcreek's Queen Of Sass

Junior Puppy Bitch Class
1st Priestcreek's Queen Of Sass


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Graceland's Hide The Evidence

Best Puppy In Breed
Graceland's Hide The Evidence

Select Dog
Ch Vanstone Stand And Deliver


Winners Dog: (2-0-2-0)
Graceland's Hide The Evidence

Reserve Winners Dog
Vanstone Premiere Take It To The Bank

Junior Puppy Dog Class
1st Graceland's Hide The Evidence

12-18 Month Dog Class
1st Vanstone Premiere Take It To The Bank



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Kaizen's Celticmoon N Aychess

Select Dog
Ch Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Pollux Des Montagnes

Best Puppy In Breed
Deerpark Hanky Panky At Steinhaus


Winners Dog: (3-0-0-0)
Pollux Des Montagnes

Reserve Winners Dog
Crossroads Take The Money And Run

Junior Puppy Dog Class
1st Deerpark Hanky Panky At Steinhaus

12-18 Month Dog Class
1st Crossroads Take The Money And Run

Open Dog Class
1st Pollux Des Montagnes



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Nahrof Semper Supra

Best Puppy In Breed
GCh Nahrof Semper Supra


Winners Dog: (1-0-1-0)
MVR Wannabe Tartan Something

Open Dog Class
1st MVR Wannabe Tartan Something



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GChB Lanvern's British Justice

Best Of Opposite Sex
GCh Aktiv's Sugar Rush

Select Bitch
GCh IB'lieve's Lil Miss K-Os'


Winners Dog: (1-0-1-3)
Boyero Yield to Temptation

12-18 Month Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 12 pts (3-5-5-0)
Moxie's Rocknrolla

Best Of Opposite Sex
Aurealis Obsession

Best Of Winners: (3-5-5-0)
Moxie's Rocknrolla

Best Puppy In Breed
Brightmore Cardoness Davenloch Shot Rock

Select Dog
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis


Winners Dog: (3-5-5-0)
Moxie's Rocknrolla

Reserve Winners Dog
Brightmore Cardoness Davenloch Shot Rock

Senior Puppy Dog Class
1st Brightmore Cardoness Davenloch Shot Rock

12-18 Month Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back

Open Dog Class
1st Moxie's Rocknrolla


Winners Bitch: (3-5-5-0)
Aurealis Obsession

Reserve Winners Bitch
Davenloch Sweet Child Of Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath

Senior Puppy Bitch Class
1st Aurealis Obsession

12-18 Month Bitch Class
1st Belfair Lochlaren Sherloch The Story In Your Eyes

Open Bitch Class
1st Davenloch Sweet Child Of Mine
2nd Takozo Queen Of Hearts


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (4-2-1-1)
Cynclair Bel Air

Best Of Opposite Sex
Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Best Of Winners: (4-2-1-1)
Cynclair Bel Air

Best Puppy In Breed
Davenloch The Company You Keep

Select Dog
Ch Tamaron's Lord Of The Rings

Select Bitch
Ch Cherfire's Silent Night


Winners Dog: (4-2-1-1)
Cynclair Bel Air

Reserve Winners Dog
Tercan 'N Zandria's Song And Dance

Junior Puppy Dog Class
1st Davenloch The Company You Keep

12-18 Month Dog Class
1st Moxie Matchless

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cynclair Bel Air
2nd Tercan 'N Zandria's Song And Dance


Winners Bitch: (4-2-1-1)
Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Reserve Winners Bitch
Belfair Hooked On A Feeling

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Open Bitch Class
1st Belfair Hooked On A Feeling


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu

Best Puppy In Breed
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Woodside's Pepper 2nd



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Woodside's Pepper 2nd

Open Bitch Class
1st Woodside's Pepper 2nd


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stargazer Merrimac Saturn's Titan



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 13 pts (6-5-2-1)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
GChG CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (6-5-2-1)
Apple Acres Fresh Face

Best Puppy In Breed
Swim Friend Jp's Sonic Inception

Select Dog
GCh Zesta No Motive Required


Winners Bitch: (6-5-2-1)
Apple Acres Fresh Face

Reserve Winners Bitch
Northview Girl On Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverwinds Little Irish Miss

Senior Puppy Bitch Class
1st Northview Girl On Fire
2nd Martinique Yeyetzi

12-18 Month Bitch Class
1st Northview Wild Honey

Open Bitch Class
1st Apple Acres Fresh Face

4-6 Month Bitch Class
1st Avoca's Flash Like A Diamond


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Dougal Mackenzie Of The Racing Winds

Select Dog
Ch Ravinel The Renaissance



Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By