West Kootenay Kennel Club
Sunday, August 20, 2017



Related Results

Obedience

Saturday, August 19 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 19 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 20 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 20 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, August 19 (Rally Trial 1)
Saturday, August 19 (Rally Trial 2)
Sunday, August 20 (Rally Trial 3)
Sunday, August 20 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Sharon Derrick
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's Here We Go Again
Points: 115 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sharon Derrick
Yorkshire Terrier  Ch Pastoral Rising Star
Best Puppy In Show
Judge: Sharon Derrick
Border Terrier   Playmoor Kittle-Bee Code Blue
Best Veteran In Show
Judge: Sharon Derrick
Retriever (Golden)  
Ch Mostabear's Breakn Nadina Story








Group 1 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Parador High Road
  Pointer (German Short-Haired)   26
Group 2nd   
GCh Camalire's Dbl B First Edition
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd   
Ch LK Wallaby
  Lagotto Romagnolo   20
Group 4th   Ch Palarset's Million Dollar Baby   Setter (Irish)   17
BPIG    Danrich's Skyfire Abroad   Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Mostabear's Breakn Nadina Story
  Retriever (Golden)   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh LK Wallaby

Best Of Opposite Sex
LK Promise Pixie

Best Puppy In Breed
LK Promise Pixie



Winners Bitch: (0-2-1-0)
LK Promise Pixie

Reserve Winners Bitch
West Coast Bea Loved

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Parador High Road



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GCh Camalire's Dbl B First Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Ambertru's Silver Lining

Select Dog
GCh Allsgold's Golden Rusty Nut



Winners Bitch: (0-1-3-1)
LamornaBreeznAdina MintBubbles

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh Lonsdale The Major General

Best Of Opposite Sex
Ch Oaksill Twisted Sister

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Danrich's Skyfire Abroad

Best Puppy In Breed
Danrich's Skyfire Abroad

Select Dog
Ch Purcell Charlton OneMoreRodeo


Winners Dog: (2-4-2-1)
Danrich's Skyfire Abroad

Reserve Winners Dog
Traynors Cherokee Chief

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Redmoon's What The Duck



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Palarset's Million Dollar Baby

Best Of Opposite Sex
GCh Russell's Isobelle At Palarset



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Trax Team Spirit

Best Of Opposite Sex
Trax Edenrock Start Me Up

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Trax Team Spirit

Best Puppy In Breed
Trax Team Spirit


Winners Dog: (2-4-0-0)
Trax Edenrock Start Me Up

Reserve Winners Dog
Trax The Beautiful Monster


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Trax Team Spirit

Reserve Winners Bitch
Trax Moral Of The Story





Group 2 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   11
Group 2nd   Ch Sinclair Fly Like A Bird   Whippet   10
Group 3rd   GCh Amahte's Duma Kukimbia   Ibizan Hound   7
Group 4th    Deisters Olivia Is Magical   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   5
BPIG   Ch Sinclair Fly Like A Bird   Whippet   N/A
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Teckelwood Texas Independence SL

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Best Of Opposite Sex
Deisters Life With Gusto

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Best Puppy In Breed
Deisters Moonlight Sugar Magic


Winners Dog: (1-2-0-0)
Deisters Life With Gusto


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Deisters Olivia Is Magical

Reserve Winners Bitch
Deisters Moonlight Sugar Magic

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Pikkinokka's June Bug

Best Of Opposite Sex
Topas Sire Of Storm Valley


Winners Dog: (1-0-0-1)
Topas Sire Of Storm Valley


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Amahte's Duma Kukimbia

Best Of Opposite Sex
Ch Amahte's Kilima Njaro



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Sinclair Fly Like A Bird

Best Of Opposite Sex
Ch Alacrity N McCartney Celestin

Best Puppy In Breed
Sinclair Fly Like A Bird



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sinclair Fly Like A Bird





Group 3 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty
  Boxer   17
Group 2nd   Ch Mostabear Simplyblack Capstone   Newfoundland   12
Group 3rd   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   7
Group 4th   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   6
BPIG    Darbydale Sent My Best Friend For Hapipaws   Newfoundland   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Ashmoors Channel Into Bayside
  Newfoundland   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh NitroBerner's Coco Chanel



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Gallardo Tybrushe GirlAlmighty



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Remember Me's Code Of Conduct

Reserve Winners Bitch
Destiny's Touch Or Royalty- Payton

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rambull's Rumour Has It

Best Of Opposite Sex
Rambull's She's My Kind Of Crazy



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rambull's She's My Kind Of Crazy

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fiveam's Finish What Ya Started


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fiveam's Finish What Ya Started


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kuvuk's Collective Soul

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Game Of Thrones

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Game Of Thrones



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kuvuk's Game Of Thrones

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Mother Of Dragons





Group 4 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   7
Group 2nd    Playmoor Kittle-Bee Code Blue   Border Terrier   5
Group 3rd   
Ch Tidewalker Storm Chaser
  Australian Terrier   2
Group 4th   
Ch Takala Trails Darcy
  Irish Terrier   1
BPIG    Playmoor Kittle-Bee Code Blue   Border Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tidewalker Storm Chaser



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Playmoor Kittle-Bee Code Blue

Best Of Opposite Sex
Playmoor It's A Wonderful Life

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Playmoor Kittle-Bee Code Blue

Best Puppy In Breed
Playmoor Kittle-Bee Code Blue


Winners Dog: (1-2-0-0)
Playmoor Kittle-Bee Code Blue


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Playmoor It's A Wonderful Life

Reserve Winners Bitch
Kittle-bee Blue Mouse

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Grayfriar's Max



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Darcy



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
GCh Cleghorn's Fortune And Glory







Group 5 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pastoral Rising Star   Yorkshire Terrier   13
Group 2nd   Ch Lakewood's Mambo Man   Affenpinscher   9
Group 3rd   
Ch Havasmallpaw Go Lucky Ruby
  Havanese   7
Group 4th    Urqhartamore' Emerald Harmony   Cavalier King Charles Spaniel   5
BPIG   
Ch Havasmallpaw Lucy In The Sky W Diamonds
  Havanese   N/A
Best Veteran In Group    Urquhart's Dexter Duke Of Inverness   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lakewood's Mambo Man


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lakewood's Mambo Man

Reserve Winners Dog
Baker's Acre Diesel Power Monkey


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Urqhartamore' Emerald Harmony

Best Puppy In Breed
Ch Cantebury Three Dog Night



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Urqhartamore' Emerald Harmony

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Casa Bonita Tsentara Grand

Best Puppy In Breed
Casa Bonita Tsentara Grand



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Casa Bonita Tsentara Grand

Reserve Winners Bitch
Lil Treasures Destinys Queen Isabella

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Havasmallpaw Go Lucky Ruby

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw Lucy In The Sky W Diamonds


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Annacott Animato Catch U Later



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Best Puppy In Breed
Diamondice Cana Luck Be A Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diamondice Cana Luck Be A Lady

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Pastoral Rising Star

Best Of Opposite Sex
Quikdraw There's A Rumour

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Quikdraw's Dare To Compare

Best Puppy In Breed
Kiwiblue French Kiss


Winners Dog: (1-2-1-0)
Quikdraw's Dare To Compare


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Quikdraw There's A Rumour

Reserve Winners Bitch
Kiwiblue French Kiss





Group 6 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass
  Bulldog   5
Group 2nd   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   4
Group 3rd   
GCh Kandansk Aftermath
  Poodle (Miniature)   3
Group 4th   
Ch Beauty Queen Browny San-Mar
  French Bulldog   2
BPIG    Sunside Follow My Dream   Shih Tzu   N/A
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Babylon's Nebuchadnezzar Salute To Topbrass



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Beauty Queen Browny San-Mar



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kandansk Aftermath



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery



Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darken's Wish You Were Here

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunside Follow My Dream

Best Puppy In Breed
Sunside Follow My Dream


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunside Follow My Dream




Group 7 - Sharon Derrick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha
  German Shepherd Dog   30
Group 2nd    Merit's Preachin' To The Choir   Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 3rd   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   25
Group 4th   Ch Milaro Super Nova Blackcomb   Belgian Shepherd Dog   18
BPIG    Casselcreek Buffcap Fascinator   Australian Shepherd   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride
  Australian Shepherd   0
Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Dancin' Eyes 737 Midnite Ride

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek Buffcap Fascinator

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Superfly's The Grateful Red

Best Puppy In Breed
Ch Casselcreek Buffcap Fascinator

Select Dog
Ch Casselcreek Thunderstruck


Winners Dog: (2-2-2-1)
Superfly's The Grateful Red

Reserve Winners Dog
Sliding S Do Or Die Superfly


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Superfly's Drop Red Gorgeous

Reserve Winners Bitch
Keechak's Rise Of The Phoenix

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Milaro Super Nova Blackcomb



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Milaro Super Nova Blackcomb

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Koliako Solhaven Seabreeze Delight

Best Of Opposite Sex
Koliako's Simply Bodacious

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Koliako Solhaven Seabreeze Delight

Best Puppy In Breed
Koliako's Simply Bodacious


Winners Dog: (1-1-0-0)
Koliako's Simply Bodacious


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Koliako Solhaven Seabreeze Delight

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dumuir A Time To Remember

Best Puppy In Breed
Koliako's Simply Bewitching



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dumuir A Time To Remember

Reserve Winners Bitch
Koliako's Simply Bewitching

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bigsky's Kayene Pepper Marleesha


Winners Dog: (1-0-1-0)
CL's Sign Othe Times Marleesha


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarshadows Red Tyr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarshadows Red Tyr


Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 12 pts (3-6-2-2)
GCh Firestar's Destiny At Startoga

Best Of Opposite Sex
Ch Galenabay Kootenay Crush

Best Of Winners: (3-6-2-2)
Prairiemist Chai Latte Leith

Best Puppy In Breed
Ch Cassbar's Snowpocalypse

Select Dog
Ch Cassbar's Snowpocalypse

Select Bitch
Ch IvanLee TriEcho's Beyond Violet


Winners Dog: (3-6-2-2)
Galenabay Born To Run

Reserve Winners Dog
Leith Kelticshoman Prairiemist


Winners Bitch: (3-6-2-2)
Prairiemist Chai Latte Leith

Reserve Winners Bitch
Galenabay Skyfall

Judge: Sharon Derrick

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Merit's Preachin' To The Choir

Best Of Opposite Sex
Merit's Red Dirt Girl

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Merit's Preachin' To The Choir


Winners Dog: (1-2-0-0)
Merit's Preachin' To The Choir


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Merit's Red Dirt Girl

Reserve Winners Bitch
Full Sail's How Do You Like Me Now

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By