Charlotte County Kennel Club
Friday, September 13, 2019 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lee Steeves
Norwich Terrier  
Ch TriNor Everlasting Hope
Points: 64 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Steeves
Akita  
GCh Triumf Sibiri Magnat
Points: 56
Best Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Collie (Rough)   Glasgowhill Langsyne Continuum
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Spaniel (American Cocker)   Nevaehleas Le Grande Fromage








Group 1 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   11
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   10
Group 3rd   Ch Marsuvica's Colour Of Black   Spaniel (American Cocker)   9
Group 4th   
Driftwood's Moxie Marie
  Retriever (Labrador)   3
BPIG   
Driftwood's Moxie Marie
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nevaehleas Le Grande Fromage   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl's Duke Of York Touton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl's Duke Of York Touton

12-18 Month Dog Class
1st Mistcurl's Duke Of York Touton



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bitagold Cardshark At Mermaid

Best Puppy In Breed
Ch Bitagold Cardshark At Mermaid




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Driftwood's Moxie Marie

Best Puppy In Breed
Driftwood's Moxie Marie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Driftwood's Moxie Marie

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Cross Border News

Junior Puppy Bitch Class
1st Driftwood's Moxie Marie

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica's Cross Border News


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
Ch Marsuvica's Colour Of Black

Best Of Opposite Sex
Nevaehlea's Music Box Dancer

Best Puppy In Breed
Bleumoon's@Rockwell Ms D'meanr

Select Dog
Ch Ashleysown Optical Illusions


3-6 Month Dog Class
1st Nevaehleas Le Grande Fromage


Winners Bitch: (0-3-3-0)
Nevaehlea's Music Box Dancer

Reserve Winners Bitch
Bleumoon's@Rockwell Ms D'meanr

Junior Puppy Bitch Class
1st Bleumoon's@Rockwell Ms D'meanr

Canadian Bred Bitch Class
1st Nevaehlea's Music Box Dancer

Open Bitch Class
1st Nevaehlea's Made to Order

3-6 Month Bitch Class
1st Marsuvica's Get Up And Go
2nd Nevaehlea's Que Sera Sera


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Follyhills Winoka AfterTheRain




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   3
Group 2nd   Ch Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   2
Group 3rd   
Ch Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   1
Group 4th   
Ch Telkel Wait And See SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   0
BPIG No Entry
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telkel Wait And See SL




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Daring In Dublin




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiromols Morning Moon




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   13
Group 2nd   Ch Homeport Longshoreman   Newfoundland   12
Group 3rd   
GCh Katmandu Dot Ca
  Boxer   9
Group 4th   
GCh TriLa's Workin The Strip
  Great Dane   8
BPIG   
Allettare Triple Crown Red Mirage
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katmandu Dot Ca




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Pine Ridge's Feel The Thunder

Best Of Opposite Sex
Pine Ridge's When In Rome



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pine Ridge's When In Rome

12-18 Month Bitch Class
1st Pine Ridge's When In Rome


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Allettare Triple Crown Red Mirage

Best Of Opposite Sex
Allettare Rock Solid

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Allettare Triple Crown Red Mirage

Best Puppy In Breed
Allettare Triple Crown Red Mirage


Winners Dog: (1-1-0-0)
Allettare Rock Solid

12-18 Month Dog Class
1st Allettare Rock Solid


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Allettare Triple Crown Red Mirage

Junior Puppy Bitch Class
1st Allettare Triple Crown Red Mirage


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TriLa's Workin The Strip




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

Canadian Bred Bitch Class
1st Abby of Hovisbyhart Estate


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Homeport Longshoreman

Best Of Opposite Sex
Homeport Maritime Maid



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Homeport Maritime Maid

Reserve Winners Bitch
Homeport Next Tide

12-18 Month Bitch Class
1st Homeport Next Tide

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Homeport Maritime Maid


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace

Best Puppy In Breed
Esmond's Chase The Ace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Esmond's Chase The Ace

Senior Puppy Bitch Class
1st Esmond's Chase The Ace


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Best Puppy In Breed
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch TriNor Everlasting Hope
  Norwich Terrier   7
Group 2nd   
GCh D.B.F. Change Maker
  Russell Terrier   6
Group 3rd   
GCh Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   5
Group 4th   
Ch Venturi Little Rascal
  Parson Russell Terrier   4
BPIG    Rosewoods All Fired Up At Sudeley   Parson Russell Terrier   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Upthecreek's Flights Of Fancy

Best Puppy In Breed
Upthecreek's Flights Of Fancy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Upthecreek's Flights Of Fancy

Junior Puppy Bitch Class
1st Upthecreek's Flights Of Fancy


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TriNor Everlasting Hope




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Venturi Little Rascal

Best Of Opposite Sex
Sudeley Sweet Mystery

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sudeley Sweet Mystery

Best Puppy In Breed
Rosewoods All Fired Up At Sudeley


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sudeley Sweet Mystery

Reserve Winners Bitch
Sudeley Queen Of All

Open Bitch Class
1st Sudeley Sweet Mystery
2nd Sudeley Queen Of All


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mardigrais Written In The Stars
  Cavalier King Charles Spaniel   6
Group 2nd   
GCh Guemart Brave Princess
  Yorkshire Terrier   5
Group 3rd   Ch Scherzando Quantum   Chinese Crested   1
Group 4th   
GCh Rockit's Simply Irresitable
  Miniature Pinscher   0
BPIG   
GCh Guemart Brave Princess
  Yorkshire Terrier   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mardigrais Written In The Stars




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Best Puppy In Breed
Scherzando Quantum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Senior Puppy Bitch Class
1st Scherzando Quantum


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Guemart Brave Princess

Best Of Opposite Sex
Ch EKN Sassyville Sargeant Voight

Best Puppy In Breed
GCh Guemart Brave Princess

Select Bitch
Ch Risha Catch Me If You Can




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   3
Group 2nd   
Rhapsody's Destined To Be Mine
  German Pinscher   2
Group 3rd   
GCh Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   1
Group 4th    Tsukime's Hanako At Akanami   Shiba Inu   0
BPIG No Entry
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhapsody's Destined To Be Mine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhapsody's Destined To Be Mine

Open Bitch Class
1st Rhapsody's Destined To Be Mine


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tsukime's Hanako At Akanami



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tsukime's Hanako At Akanami

Open Bitch Class
1st Tsukime's Hanako At Akanami


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   15
Group 2nd    Glasgowhill Langsyne Continuum   Collie (Rough)   11
Group 3rd    Riverwild's Spice Of Life   Australian Cattle Dog   10
Group 4th    Lakeside's Sidekick In Blue   Miniature American Shepherd   9
BPIG    Glasgowhill Langsyne Continuum   Collie (Rough)   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Riverwild's Spice Of Life

Best Puppy In Breed
Riverwild's Spice Of Life



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Riverwild's Spice Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwild's Spice Of Life


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Cowboy's She's Got Sass

Select Bitch
Ch Saffire's Spellbound At Garrison



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Cowboy's She's Got Sass

Reserve Winners Bitch
Lakesides Sweet Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Cowboy's She's Got Sass

12-18 Month Bitch Class
1st Lakesides Sweet Dreams


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Malinger's Crown Of Fire




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glasgowhill Langsyne Continuum

Best Puppy In Breed
Glasgowhill Langsyne Continuum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glasgowhill Langsyne Continuum

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill Langsyne Continuum


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Travler's Take The Mustang Pledge

Best Of Opposite Sex
Travler's Leap Of Faith

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Travler's Take The Mustang Pledge


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Travler's Leap Of Faith

Reserve Winners Bitch
Feoras Hidden Grace

Open Bitch Class
1st Travler's Leap Of Faith
2nd Feoras Hidden Grace


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lakeside's Sidekick In Blue

Best Of Opposite Sex
Riverside Bare Bones Of Sidekick

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lakeside's Sidekick In Blue

Best Puppy In Breed
Lakeside's Sidekick In Blue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lakeside's Sidekick In Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Lakeside's Sidekick In Blue


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services

Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By