Vancouver Island Dog Fanciers' Association
Thursday, July 13, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Gerardo Bernard
Siberian Husky  
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
Points: 318 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gerardo Bernard
Deerhound (Scottish)  
GChG Necesse's Defendo Dominus
Points: 300
Best Puppy In Show
Judge: Gerardo Bernard
Afghan Hound  Ch Polo's Crown Me King
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gerardo Bernard
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
Pikkinokka Avatar's Triple Jump








Group 1 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   142
Group 2nd   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   126
Group 3rd   
Ch Clarity's Serendipity
  Pointer (German Short-Haired)   121
Group 4th   
GChS Birdzthewrd Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   96
BPIG    Kempfer's A Rose By Any Other Name   Pointer (German Short-Haired)   4
Best Baby Puppy In Group   
Pikkinokka Avatar's Triple Jump
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lagotto Hill Anginetti




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 15 pts (4-7-5-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Aviators Syrah's Water On The Rocks

Best Of Winners: (4-7-5-0)
Kitsana's Odds On Favourite

Best Puppy In Breed
Westbrook's Red

Select Dog
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men


Winners Dog: (4-7-5-0)
Kitsana's Odds On Favourite

Reserve Winners Dog
Westbrook's Red

Junior Puppy Dog Class
1st Westbrook's Red
2nd Coppermoon Totally Worth It

12-18 Month Dog Class
1st Verdoro's Top Secret

Open Dog Class
1st Kitsana's Odds On Favourite


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 14 pts (3-4-4-4)
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
GCh Watermark's I Got Your Number

Best Of Winners: (3-4-4-4)
Red Hill's Marcia Bradie

Select Dog
GCh Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Select Bitch
GChB Nirvelli World Needs A Melody


Winners Dog: (3-4-4-4)
Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Reserve Winners Dog
Rainkist's Born A Wicked Crime

12-18 Month Dog Class
1st Rainkist's Born A Wicked Crime

Canadian Bred Dog Class
1st Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Open Dog Class
1st Cedar Fog's Wicked Magic


Winners Bitch: (3-4-4-4)
Red Hill's Marcia Bradie

Reserve Winners Bitch
Redfox Dazzling Firefly

12-18 Month Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly
2nd Topaws Basket Of Gold
3rd By The Bay Spring's Diu Regnare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Red Hill's Marcia Bradie

4-6 Month Bitch Class
1st Pikkinokka Avatar's Triple Jump


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Towerpoint Westward Bound

Best Of Opposite Sex
Ch Caniscaeli Sinfonia Allegria

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Towerpoint Westward Bound


Winners Dog: (1-1-0-1)
Towerpoint Westward Bound

Open Dog Class
1st Towerpoint Westward Bound


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Aerislunam Stella Coeli

12-18 Month Bitch Class
1st Aerislunam Stella Coeli


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Cantabria Justify

Best Of Opposite Sex
Cantabria Lochsong

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Cantabria Justify

Best Puppy In Breed
Cantabria Justify


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cantabria Justify

Senior Puppy Dog Class
1st Cantabria Justify


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cantabria Lochsong

Reserve Winners Bitch
Cantabria Annie Laurie

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantabria Lochsong

Open Bitch Class
1st Cantabria Annie Laurie


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Statesman's Kinda Meant To Be



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Statesman's Kinda Meant To Be

Open Bitch Class
1st Statesman's Kinda Meant To Be


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Zoldmali Ilka

Best Puppy In Breed
Acorn Acres Kujenga



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Acorn Acres Kujenga

Reserve Winners Bitch
Zoldmali Dinamit

Senior Puppy Bitch Class
1st Acorn Acres Kujenga

Open Bitch Class
1st Zoldmali Dinamit


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Ch Bartland's Smoke On The Water

Best Puppy In Breed
Target's Fire N Ice



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Target's Fire N Ice

Junior Puppy Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   28
Group 2nd   Ch Polo's Crown Me King   Afghan Hound   27
Group 3rd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   26
Group 4th   
GCh Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   19
BPIG   Ch Polo's Crown Me King   Afghan Hound   5
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Polo's Crown Me King

Best Puppy In Breed
Ch Polo's Crown Me King




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flying High Colibri


Winners Dog: (1-0-0-0)
Flying High Colibri

Open Dog Class
1st Flying High Colibri



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Meriadoc Wynfield Zen Garden

Best Of Opposite Sex
Ch Lemonladies Queensland

Best Puppy In Breed
Ch Lemonladies Queensland



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wynfield Meriadoc One Moment In Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynfield Meriadoc One Moment In Time


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Puppy In Breed
Phenomenal Pharaoh King

Select Dog
GCh Couture's Thain Of The Shire


Winners Dog: (1-0-2-0)
Phenomenal Pharaoh King

Junior Puppy Dog Class
1st Phenomenal Pharaoh King



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Best Puppy In Breed
Donachies Hogmanay



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Donachies Hogmanay

Reserve Winners Bitch
Donachies Blue Moon Of Scota

Senior Puppy Bitch Class
1st Donachies Hogmanay

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Blue Moon Of Scota


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Serenity's Joy To The World



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Serenity's Joy To The World

Open Bitch Class
1st Serenity's Joy To The World


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Best Of Opposite Sex
Briaroot's If You Give A Mouse A Cookie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Open Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Coso's Spirit Of Shona

Best Puppy In Breed
Coso's Ama La Vita

Select Dog
GChS TOTR This Cats Max


Winners Dog: (1-3-2-1)
Puff The Magic Wyndragon

Open Dog Class
1st Puff The Magic Wyndragon


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Coso's Spirit Of Shona

Reserve Winners Bitch
Coso's Ama La Vita

Senior Puppy Bitch Class
1st Coso's Ama La Vita
2nd Coso's Miss Coco Morning Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coso's Spirit Of Shona


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Open Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Aberle's Violet Lite Bright

Best Of Opposite Sex
Shetara's Right By Your Side At Donachie

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Counterpoint Let's Get This Party Started

Best Puppy In Breed
Shetara's Right By Your Side At Donachie

Select Bitch
Ch Meadowmouse Bombalurina


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Counterpoint Let's Get This Party Started

Reserve Winners Bitch
Donachies Stone Of Destiny

12-18 Month Bitch Class
1st Counterpoint Let's Get This Party Started

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Stone Of Destiny

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donachie's Celtic Song of Nine


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Gerardo Bernard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   17
Group 2nd   
GCh Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
  Boxer   16
Group 3rd   
GChS Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   15
Group 4th   
GCh ConnQuest Girl Gone Bad
  Doberman Pinscher   14
BPIG   
Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group    Whoosh Pele's Moonlight On Water   Portuguese Water Dog   0
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
High Oaks Break The Ice

Best Puppy In Breed
High Oaks Break The Ice


Winners Dog: (1-0-0-0)
High Oaks Break The Ice

Junior Puppy Dog Class
1st High Oaks Break The Ice



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 5 pts (2-1-0-3)
GChB ConnQuest Girl Gone Bad

Best Of Opposite Sex
Brauchbar When Sparks Fly

Best Of Winners: (2-1-0-3)
Brauchbar When Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Brauchbar When Sparks Fly

Select Bitch
GChB Gentry N Salieri Coco Martini


Winners Bitch: (2-1-0-3)
Sant Kreal Rated R

Open Bitch Class
1st Sant Kreal Rated R


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Best Puppy In Breed
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Prince Charming


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Prince Charming

Open Dog Class
1st CR Prince Charming



Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki



4-6 Month Bitch Class
1st Whoosh Pele's Moonlight On Water


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arreo Von Haus Sperling



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arreo Von Haus Sperling

Open Bitch Class
1st Arreo Von Haus Sperling


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive

Best Of Opposite Sex
Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Yun Duan Man Bu Ciel Phantomhive

Best Puppy In Breed
Sancha's Excelsior Reginae Dominum


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Senior Puppy Bitch Class
1st Sancha's Excelsior Reginae Dominum


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiraly's Hot Stuff




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Gerardo Bernard Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   33
Group 2nd   
Ch Milar Paco
  Fox Terrier (Smooth)   23
Group 3rd   
GChB Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   22
Group 4th   
Ch Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik
  Staffordshire Bull Terrier   17
BPIG    McRaegan's High Time To Shine   West Highland White Terrier   9
Best Baby Puppy In Group    Mysticgold's One Drop Too Many   West Highland White Terrier   0
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Indus Aoife

Best Puppy In Breed
Takala Trails P!nk Glitter In The Air



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Indus Aoife

Reserve Winners Bitch
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails P!nk Glitter In The Air

12-18 Month Bitch Class
1st Indus Aoife
2nd Indus Alexa Play Me A Song

Open Bitch Class
1st Indus A Fish Called Wanda


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ezra The Mischief Of Nosehill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ezra The Mischief Of Nosehill

12-18 Month Bitch Class
1st Ezra The Mischief Of Nosehill


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Elwha's Little Miss Clever Clogs




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Takala Trails Rhett


Winners Dog: (1-0-0-0)
Takala Trails Rhett

12-18 Month Dog Class
1st Takala Trails Rhett



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick

Best Puppy In Breed
Kerion Bluecrush's Maverick


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick

Senior Puppy Dog Class
1st Kerion Bluecrush's Maverick



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Slicey's Charlize The Rose of Trallee




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Kellterra She's Got Swagger Too

Best Of Winners: (2-2-1-0)
A-Lunit Ewidoir

Best Puppy In Breed
A-Lunit Ewidoir


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Kellterra She's Got Swagger Too

Reserve Winners Bitch
Amblegreen Sidney By The Sea

Junior Puppy Bitch Class
1st Amblegreen Sidney By The Sea

Senior Puppy Bitch Class
1st Kellterra She's Got Swagger Too


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Freedom Stryker

Best Puppy In Breed
Joy-A-Len's Freedom Stryker


Winners Dog: (1-0-0-1)
Joy-A-Len's Freedom Stryker

Senior Puppy Dog Class
1st Joy-A-Len's Freedom Stryker



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lucas (Estonia)

Select Dog
GCh Kometa Rossi Kovid




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bachram's Bright Warrior

Best Puppy In Breed
Bachram's Bright Warrior



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bachram's Bright Warrior

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bachram's Bright Warrior


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Distaff A Spot Of Bother

Reserve Winners Bitch
Distaff All In

Canadian Bred Bitch Class
1st Distaff All In

Open Bitch Class
1st Distaff A Spot Of Bother


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 9 pts (5-3-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Of Winners: (5-3-1-1)
Brodwin Amazing Grace

Best Puppy In Breed
McRaegan's High Time To Shine


Winners Bitch: (5-3-1-1)
Brodwin Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Brodwin Aka Electra

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysticgold's Thyme After Thyme

Senior Puppy Bitch Class
1st Brodwin Aka Electra

Open Bitch Class
1st Brodwin Amazing Grace

4-6 Month Bitch Class
1st Mysticgold's One Drop Too Many
2nd Ladyleigh Term Of Endearment


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   32
Group 2nd   
GCh Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   23
Group 3rd   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   20
Group 4th   
GChG Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   18
BPIG    Spoildrotten Sealegends Snow Princess   Maltese   1
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Coconut MooDonna
  Havanese   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lyn's Sir Thomas At Lemoge



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GChG Mingchen Rewind

Select Dog
GCh Stay In Touch Of An Excellent Choice



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Of Opposite Sex
Ch Cheyennes Lil Drummer Boy

Best Puppy In Breed
Ch Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Specialty La Belle's Luna

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Pandabear's Astro

Best Puppy In Breed
Ch MistyTrails Lil Prince Of Finland

Select Dog
Ch MistyTrails Lil Prince Of Finland


Winners Dog: (2-4-2-1)
Pandabear's Astro

Reserve Winners Dog
Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Canadian Bred Dog Class
1st Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pandabear's Astro


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Pandabear's Willow

Reserve Winners Bitch
MistyTrails Bageera's Raksha

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Bageera's Raksha
2nd Specialty Brie's Laurel

Senior Puppy Bitch Class
1st Pandabear's Willow
2nd Havadahl China Doll

4-6 Month Bitch Class
1st MistyTrails Coconut MooDonna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Best Puppy In Breed
Spoildrotten Sealegends Snow Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten Sealegends Snow Princess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Sightnscent Dont Speak

Best Of Opposite Sex
Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Rae Anne's Top Gun

Select Dog
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ven-Mar Araunah Versace


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ven-Mar Araunah Versace

Open Dog Class
1st Ven-Mar Araunah Versace



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lemoge's Luke The Giver Of Light

Best Of Opposite Sex
Lemoge's Snow Angel

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lemoge's Snow Angel

Best Puppy In Breed
Lemoge's Snow Angel


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lemoges Silver Prince Charming

Senior Puppy Dog Class
1st Lemoges Silver Prince Charming


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lemoge's Snow Angel

Reserve Winners Bitch
Koehl's Ice Ice Baby

Junior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Snow Angel

Open Bitch Class
1st Koehl's Ice Ice Baby


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Hyclass Summer Love

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful

Best Puppy In Breed
Hyclass Summer Love


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hyclass Summer Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Summer Love


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Standing Ovation

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Sky's The Limit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Standing Ovation

Senior Puppy Dog Class
1st Spoildrotten's Standing Ovation


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Sky's The Limit

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Sky's The Limit


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Gerardo Bernard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunojo I Aim To Misbehave
  Shiba Inu   22
Group 2nd   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   20
Group 3rd   
GCh Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   19
Group 4th   
Ch Wildx Tango Pequeno Moloso
  French Bulldog   15
BPIG   
Ch Wildx Tango Pequeno Moloso
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Artemis Moon Of Frog Castle
  French Bulldog   0
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin's Sound Of Music

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Waylin N Havasu's Moon Landing

Select Dog
GChB Waylin's Tony The Tiger


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellisabull's Private Eye Jones


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellisabull's Private Eye Jones

12-18 Month Dog Class
1st Bellisabull's Private Eye Jones



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sevenmoons Star Of Anise




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso

Best Of Opposite Sex
Carpe Diem Bulldog Nicki

Best Puppy In Breed
GCh Wildx Tango Pequeno Moloso



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Carpe Diem Bulldog Nicki

Reserve Winners Bitch
BFF's Whiskey Lullaby

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's Whiskey Lullaby

Senior Puppy Bitch Class
1st Carpe Diem Bulldog Nicki

4-6 Month Bitch Class
1st Artemis Moon Of Frog Castle


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Of Opposite Sex
Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Gardenpath Inspiration

Best Puppy In Breed
Gardenpath Inspiration


Winners Dog: (1-2-1-0)
Gardenpath Inspiration

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Inspiration


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Reserve Winners Bitch
Amazing Jolene Beyond Compare

Junior Puppy Bitch Class
1st Berkshire Piedmont Kizomba With Haseya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amazing Jolene Beyond Compare


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Select Dog
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Flowers In The Spring



12-18 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trekhond's King Of The Road

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Gerardo Bernard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)




Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Lucie Paradis (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   38
Group 2nd   
Ch Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   35
Group 3rd   
GChB Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   34
Group 4th   Ch Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade   Welsh Corgi (Pembroke)   33
BPIG   
Tresta Bait And Switch
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nahrof Semper Supra
  Border Collie   0
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
McCrystal Forever Timeless

Best Of Opposite Sex
Valle de Beraka Khaleesi

Best Of Winners: (2-4-1-0)
McCrystal Forever Timeless

Best Puppy In Breed
Kelkary Gamsun Ohana At Central Perks

Select Dog
GCh Rhosown's Anchor My World


Winners Dog: (2-4-1-0)
McCrystal Forever Timeless

Reserve Winners Dog
Alom Vazquez

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Alom Vazquez

Open Dog Class
1st McCrystal Forever Timeless


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Border Lane Air On The G String

Select Bitch
Ch Outburst Goddess Of War


4-6 Month Dog Class
1st Nahrof Semper Supra



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Of Opposite Sex
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Best Puppy In Breed
Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Our Top Gun

Junior Puppy Dog Class
1st Joy-A-Len's Our Top Gun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Joy-A-Len's Orange Blossom Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Joy-A-Len's Orange Blossom Special


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beardsanbrow's Sandrina

Open Bitch Class
1st Beardsanbrow's Sandrina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Tallywood Coalescence




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Calibre's Hitting Paydirt



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Calibre's Hitting Paydirt

Open Bitch Class
1st Calibre's Hitting Paydirt


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Kohlein's Karly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kohlein's Henninger


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kohlein's Henninger

Open Dog Class
1st Kohlein's Henninger


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kohlein's Karly

Open Bitch Class
1st Kohlein's Karly


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Keecams Sweet Bethany

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Distinct's Sweet Journey To Fate

Best Puppy In Breed
Keecams Sweet Bethany


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Keecams Sweet Bethany

Reserve Winners Bitch
Renaissance Farms Little Shelby Cobra

Junior Puppy Bitch Class
1st Keecams Sweet Bethany

12-18 Month Bitch Class
1st Renaissance Farms Little Shelby Cobra


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Island Bound Wild Flower

Best Of Opposite Sex
GCh Blueshire's Big Ben



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Island Bound Wild Flower

Open Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Amberlyn's Music And Lyrics

Best Of Opposite Sex
Tresta Renoir

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Tresta Renoir

Best Puppy In Breed
Tresta Bait And Switch

Select Dog
Ch Cincerlee's Revival


Winners Dog: (3-3-1-1)
Tresta Renoir

Reserve Winners Dog
Tresta Bait And Switch

Junior Puppy Dog Class
1st Tresta Bait And Switch

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee Prince Of The Universe

Open Dog Class
1st Tresta Renoir


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Tresta Chasing Summer

Reserve Winners Bitch
Conspirito For The Win

12-18 Month Bitch Class
1st Tresta Chasing Summer

Open Bitch Class
1st Conspirito For The Win
2nd Mysticisle Glamour Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Conspirito's Salt Water Taffy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lucie Paradis (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade




Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By