Cobequid Dog Club
Sunday, March 26, 2017



Related Results

Obedience

Saturday, March 25 (Obedience Trial #1)
Sunday, March 26 (Obedience Trial #2)

Rally Obedience

Saturday, March 25 (Rally Trial #1)
Sunday, March 26 (Rally Trial #2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: John Muldoon
Spaniel (American Cocker)  
Ch Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John Muldoon
German Shepherd Dog  
Ch Toska vom Troyan Schloss
Best Puppy In Show
Judge: John Muldoon
Pomeranian  
Ch Chriscendo Conquistador
Best Baby Puppy In Show
Judge: John Muldoon
Retriever (Golden)   Canwin's Do D Crime Do D Time








Group 1 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   32
Group 2nd   
Ch Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   26
Group 3rd    Legacyk Cool Morning Mist   Pointer (German Short-Haired)   23
Group 4th   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   20
BPIG   
Castlegar Smooth Sailing
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Canwin's Do D Crime Do D Time   Retriever (Golden)   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Pageska's FM3 Cinch

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's OL Morgan

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pageska's FM3 Cinch

Select Bitch
Ch Pageska's OL Morgan


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pageska's FM3 Cinch

Open Dog Class
1st Pageska's FM3 Cinch


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Lova Des Vallons De La Sone

12-18 Month Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Apple

Best Of Opposite Sex
Simba del Fiume

Best Puppy In Breed
Simba del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-1)
Simba del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Simba del Fiume



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist

Best Of Opposite Sex
Breezycreeks Tiny Tornado

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist

Best Puppy In Breed
Breezycreek Strykes Again


Winners Dog: (2-1-0-0)
Legacyk Cool Morning Mist

Reserve Winners Dog
Breezycreek Strykes Again

Junior Puppy Dog Class
1st Breezycreek Strykes Again

Open Dog Class
1st Legacyk Cool Morning Mist


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Breezycreeks Tiny Tornado

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Breezycreeks Tiny Tornado


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Mistcurl Capt Worden Of Canaan


3-6 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Ambertru's Magical Quetip

Best Of Opposite Sex
Ch Sunkozi Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Stellaquyn Livin' On a Prayer


3-6 Month Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Everwood Limitless Range Sista

Best Of Opposite Sex
Wildbrook's First Edition

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Castlegar Smooth Sailing

Best Puppy In Breed
Castlegar Smooth Sailing


Winners Dog: (1-3-0-2)
Wildbrook's First Edition

Canadian Bred Dog Class
1st Wildbrook's First Edition


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Castlegar Smooth Sailing

Reserve Winners Bitch
Everwood N Camlab Country Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Camlab's Traveling Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlegar Smooth Sailing

Open Bitch Class
1st Everwood N Camlab Country Girl


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Cfyre's Rory Of Bainwood



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Nevaehlea's Limited Edition

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs

Best Puppy In Breed
Chicoryhill's-JD-At-Velcoffs


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Nonnies Special Blend

Best Puppy In Breed
Bluestones Hanging With Giants



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bluestones Hanging With Giants

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluestones Hanging With Giants


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Waternymphs Trid Tested N True

Best Of Opposite Sex
Adamants Right As Rain

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Waternymphs Trid Tested N True

Select Bitch
Ch Waternymph Duart January Jones


Winners Dog: (1-3-0-1)
Waternymphs Trid Tested N True

12-18 Month Dog Class
1st Waternymphs Trid Tested N True


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Adamants Right As Rain

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Affair Of Th Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Affair Of Th Heart

Open Bitch Class
1st Adamants Right As Rain
2nd Ruskate Shore Alicenwonderland


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Best Puppy In Breed
Harbourpoints Lil Brown GIrl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbourpoints Lil Brown GIrl

Senior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoints Lil Brown GIrl


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Deerview Delta's Whitby Jet



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   7
Group 2nd    Royeljokers River Dance   Irish Wolfhound   6
Group 3rd   
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos
  Afghan Hound   5
Group 4th   
Ch TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   3
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Junior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wasenshi's Locked'N Loaded

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wasenshi's Locked'N Loaded



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Royeljokers River Dance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Royeljokers River Dance

Open Bitch Class
1st Royeljokers River Dance


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   25
Group 2nd    Galwood Krismas Holly   Rottweiler   17
Group 3rd   
Ch Skansen's Big Girls Don't Cry
  Schnauzer (Giant)   15
Group 4th   
Ch Katmandu Dot Ca
  Boxer   14
BPIG   
Dushanbe's Looking Mint
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Best Puppy In Breed
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Senior Puppy Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Backcountry's Life Of Riley

Best Of Opposite Sex
Myramountain The Midas Touch

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Backcountry's Life Of Riley

Best Puppy In Breed
Myramountain The Midas Touch


Winners Dog: (1-1-0-0)
Myramountain The Midas Touch

Junior Puppy Dog Class
1st Myramountain The Midas Touch


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Backcountry's Life Of Riley

Open Bitch Class
1st Backcountry's Life Of Riley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Katmandu Dot Ca

Best Of Opposite Sex
Tiamat's Bringing Sexy Back

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Tiamat's Bringing Sexy Back

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman

Select Bitch
Ch Tiamat's Chiara Via Nuova


Winners Dog: (1-1-1-1)
Briley Officer And A Gentleman

Junior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Tiamat's Bringing Sexy Back

Open Bitch Class
1st Tiamat's Bringing Sexy Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Of Opposite Sex
GiZah's Out of This World

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Puppy In Breed
Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bramstoke's Walkin In Memphis

Senior Puppy Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Bitch: (1-1-0-0)
GiZah's Out of This World

Open Bitch Class
1st GiZah's Out of This World


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sharinway's You Are Not Alone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sharinway's You Are Not Alone

Open Bitch Class
1st Sharinway's You Are Not Alone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tonquin Time At Britlinblue




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Norlil's Gabriel of Orovale




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Highseas Towline Warrior

Select Dog
Ch Alegup's Hero Of Bishop Falls


Winners Dog: (1-0-1-0)
Highseas Towline Warrior

Open Dog Class
1st Highseas Towline Warrior



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Galwood Krismas Holly

Select Bitch
GCh Trojan's New Girl in Town



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Galwood Krismas Holly

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Galwood Krismas Holly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Looking Mint

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Dushanbe's Looking Mint

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Looking Mint

Select Bitch
Ch Snowshoe Let's Ride


Winners Dog: (2-4-1-1)
Dushanbe's In Your Dreams

Reserve Winners Dog
Dushanbe's Rock My World

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's In Your Dreams
2nd Dushanbe's Rock My World


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Dushanbe's Looking Mint

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams
2nd Dushanbe's Showcase

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe Just Minted Brightwood

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dushanbe's Looking Mint


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Skansen's Big Girls Don't Cry




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Regalridge Hey Look Me Over
  Welsh Terrier   14
Group 2nd   
GCh Comberdown Finnegan
  Border Terrier   13
Group 3rd    Marlyn My Cherie Amour   Russell Terrier   11
Group 4th   
Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   10
BPIG   
Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch HollyTroy's What a Pretty Face ChanTilly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Comberdown Finnegan

Select Dog
Ch Ganymede's Alchemist




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Best Puppy In Breed
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Senior Puppy Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trollhattan's Katrina Two



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trollhattan's Katrina Two

Open Bitch Class
1st Trollhattan's Katrina Two


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Dragonfox Fireball Kreuzritter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dragonfox Fireball Kreuzritter

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonfox Fireball Kreuzritter


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Trumphill Le Marquis de Boeuf

Best Of Opposite Sex
Caudlewood Sheza Playgirl

Best Puppy In Breed
Caudlewood Sheza Playgirl



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Caudlewood Sheza Playgirl

Reserve Winners Bitch
Trumphill's Le Petit Petard

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Playgirl

Open Bitch Class
1st Trumphill's Le Petit Petard


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marlyn My Cherie Amour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marlyn My Cherie Amour

Open Bitch Class
1st Marlyn My Cherie Amour


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
Presbrooke Stand Back


Winners Dog: (1-0-0-0)
Presbrooke Stand Back

Senior Puppy Dog Class
1st Presbrooke Stand Back



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Best Of Opposite Sex
Kalimars' Lookinglass Foxy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Best Puppy In Breed
Kalimars' Lookinglass Foxy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kalimars' Lookinglass Foxy

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalimars' Lookinglass Foxy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regalridge Hey Look Me Over




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whiteheather's Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Whiteheather's Perfect Alibi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Whiteheather's Perfect Alibi

Junior Puppy Dog Class
1st Whiteheather's Perfect Alibi



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   21
Group 2nd   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   19
Group 3rd   
Coton CPH's Gangsta Billy The Kid
  Coton De Tulear   16
Group 4th   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   11
BPIG   
Ch Chriscendo Conquistador
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shanash Nightrider At Miracles   Yorkshire Terrier   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
SuShines Paris In The Spring

Best Puppy In Breed
SuShines Paris In The Spring



Winners Bitch: (0-1-0-0)
SuShines Paris In The Spring

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st SuShines Paris In The Spring


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Laika Du Domaine De Polana

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Puppy In Breed
Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Select Dog
GCh Sandees Tumbleweed Griffin


Winners Dog: (1-3-1-0)
Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Senior Puppy Dog Class
1st Coton CPH's Gangsta Billy The Kid


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Joyaseda's Dreams Do Come True

Best Puppy In Breed
Joyaseda's Dreams Do Come True



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mightymites Dragon Heart




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Best Of Opposite Sex
Rocyn's Faster And Hotter

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Fantasys Shine Like a Diamond

Best Puppy In Breed
Fantasy Winsmore Chantilly Lace


Winners Dog: (1-4-0-0)
Rocyn's Faster And Hotter

Open Dog Class
1st Rocyn's Faster And Hotter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Enchanting Sabrina

Best Puppy In Breed
PekeEasy Enchanting Sabrina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
PekeEasy Enchanting Sabrina

Senior Puppy Bitch Class
1st PekeEasy Enchanting Sabrina


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Chriscendo Conquistador

Best Of Opposite Sex
Chriscendo Cross My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Conquistador



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
GCh Riverview's Ms. Belle Starr




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rustic Lane Sunshine Daydream

Open Bitch Class
1st Rustic Lane Sunshine Daydream

3-6 Month Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Shanash Nightrider At Miracles



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Colette Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   7
Group 3rd    Delamer Shining Star Fish   Schipperke   5
Group 4th    Shore Star Of The Show   French Bulldog   4
BPIG    Enchantedhartnjuju Crossing Borders At Onsengeltje   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Echoviews Nu Love 4 Cocoabeach   Dalmatian   0
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shore Star Of The Show



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shore Star Of The Show

Open Bitch Class
1st Shore Star Of The Show


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Keysmark's Spencer Tracy

Best Of Opposite Sex
GCh Klompen's That's Show Biz

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Keysmark's Spencer Tracy

Best Puppy In Breed
Keysmark's Spencer Tracy


Winners Dog: (1-1-0-1)
Keysmark's Spencer Tracy

Senior Puppy Dog Class
1st Keysmark's Spencer Tracy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Keysmark's Sweet Karma

Senior Puppy Bitch Class
1st Keysmark's Sweet Karma


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Heavenlys Blazing Star Maggie May

Reserve Winners Bitch
K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou

12-18 Month Bitch Class
1st Bijou's Fanning The Flames

Open Bitch Class
1st Heavenlys Blazing Star Maggie May


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Colette Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delamer Shining Star Fish



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delamer Shining Star Fish

Open Bitch Class
1st Delamer Shining Star Fish


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - John Muldoon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Toska vom Troyan Schloss
  German Shepherd Dog   37
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   28
Group 3rd    Cameron's Hot Diggity Dog   Bearded Collie   27
Group 4th   
GCh Yasashiikuma Lest We Forget
  Welsh Corgi (Cardigan)   26
BPIG    Harmonie JP Dandelion   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Novacoast Beyond The Limit
  Australian Shepherd   0
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Novacoast Ez Come Ez Go

Best Of Opposite Sex
Risingstar's Get Your Groove On

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Risingstar's Get Your Groove On

Select Dog
GCh Risingstar's Take Two

Select Bitch
GCh Novacoast EZ To Love


Winners Dog: (1-2-2-2)
Becen's Double Take

12-18 Month Dog Class
1st Becen's Double Take


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog

12-18 Month Dog Class
1st Cameron's Hot Diggity Dog



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Best Of Opposite Sex
Revelry's Kiss The Quarterback

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Spring in Winter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Harmonie JP Dandelion

Best Of Opposite Sex
Sugarnspice If The Broom Fits

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Harmonie JP Dandelion

Best Puppy In Breed
Harmonie JP Dandelion


Winners Dog: (2-2-0-0)
Harmonie JP Dandelion

Reserve Winners Dog
Cardross Chain Reaction

Senior Puppy Dog Class
1st Harmonie JP Dandelion

Open Dog Class
1st Cardross Chain Reaction


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sugarnspice If The Broom Fits

Reserve Winners Bitch
Cardross In With A Bang

Senior Puppy Bitch Class
1st Sugarnspice If The Broom Fits

Open Bitch Class
1st Cardross In With A Bang


Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Cardross No Mystery Here


3-6 Month Bitch Class
1st Cardross What You Want


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
Ch Toska vom Troyan Schloss

Best Of Opposite Sex
GCh Pacco von Micurs

Best Of Winners: (1-3-2-3)
Rainn Von Amalaberg

Best Puppy In Breed
Heidrun Von Troyan Schloss

Select Bitch
Ch Ashia Dei Precision


Winners Dog: (1-3-2-3)
Vhektor V Mowatt

Canadian Bred Dog Class
1st Vhektor V Mowatt


Winners Bitch: (1-3-2-3)
Rainn Von Amalaberg

Reserve Winners Bitch
Heidrun Von Troyan Schloss

Senior Puppy Bitch Class
1st Heidrun Von Troyan Schloss

Canadian Bred Bitch Class
1st Rainn Von Amalaberg

Open Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel

3-6 Month Bitch Class
1st Faiko Hemi von Amalaberg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

12-18 Month Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Immerzu High Fidelity

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu Harmonizing




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Shelhaven Ignite

Best Of Opposite Sex
Ch Shelhaven Take Your Time

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Shelhaven Ignite

Best Puppy In Breed
Shelhaven Ignite

Select Dog
Ch Grandgables No Time To Chill


Winners Dog: (3-2-1-1)
Shelhaven Ignite

Senior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Ignite

Open Dog Class
2nd AppleAcres True Colors Of Herdabout
3rd Valleybabes Pride Of Hampton


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Herdabout Upupaway To Eastecho

Reserve Winners Bitch
Lyricisle's Miss Know It All

Senior Puppy Bitch Class
1st Herdabout Upupaway To Eastecho

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lyricisle's Miss Know It All


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Best Puppy In Breed
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Senior Puppy Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: John Muldoon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By