South Shore Kennel Club
Sunday, June 4, 2017 - Show # 3



Related Results

Conformation

Saturday, June 03 (Show # 1)
Saturday, June 03 (Show # 2)
Sunday, June 04 (Show # 3)
Sunday, June 04 (Show #4)

Obedience

Saturday, June 03 (Obedience Trial 1)
Sunday, June 04 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, June 03 (Rally Trial 1)
Sunday, June 04 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Poodle (Standard)  
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
Points: 84 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Bullmastiff  
Bramstoke's Walkin In Memphis
Best Puppy In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Newfoundland   Trails End All The Right Moves
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Boxer  
Elharlen's Kindred Spirit
Best Altered In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Samoyed  
GCh Dushanbe's Let It Snow
Best Veteran In Show
Judge: Richard Lopaschuk
Doberman Pinscher  
Ch Edelmar's That's My Girl








Group 1 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   14
Group 2nd   GCh Doukare's Around The Corner   Retriever (Labrador)   12
Group 3rd   
GCh Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   7
Group 4th   
Ch Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   6
BPIG   
Ch Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Remme's Sunset Sam
  Spaniel (English Springer)   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Seasyde Believe In Me

Best Of Opposite Sex
GCh Yakityak's Blue Christmas




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Mistcurl Capt Worden Of Canaan



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Best Of Winners: (2-1-1-0)
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Puppy In Breed
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend


Winners Dog: (2-1-1-0)
YBFGoldens All Or Nothing JustB

Reserve Winners Dog
Canwin's Do D Crime Do D Time

Junior Puppy Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time

Senior Puppy Dog Class
1st YBFGoldens All Or Nothing JustB


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Doukare's Around The Corner

Best Of Opposite Sex
Everwoods Sky Is The Limit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Bluestone's Little Black Dress

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone's Little Black Dress

Select Bitch
Ch Bluestones Hanging With Giants




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme


3-6 Month Dog Class
1st Waternymphs Follow Your Heart


3-6 Month Bitch Class
1st Remme's Sunset Sam


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun
  Rhodesian Ridgeback   9
Group 2nd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   7
Group 3rd   
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca
  Greyhound   5
Group 4th   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   4
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group   
Ch Arghandab's Peekablue
  Greyhound   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Senior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca


7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Arghandab's Peekablue



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun

Best Of Opposite Sex
Asoshi Sadiki Of Omega


Winners Dog: (1-0-0-1)
Asoshi Sadiki Of Omega

Open Dog Class
1st Asoshi Sadiki Of Omega



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Puppy In Breed
Sporting Fields On My Honor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   14
Group 2nd   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   13
Group 3rd   Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll   Doberman Pinscher   9
Group 4th    Trails End All The Right Moves   Newfoundland   8
BPIG    Trails End All The Right Moves   Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   0
Best Veteran In Group   
Ch Edelmar's That's My Girl
  Doberman Pinscher   0
Best Altered In Group   
GCh Dushanbe's Let It Snow
  Samoyed   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

12-18 Month Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Best Puppy In Breed
Briley Officer And A Gentleman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


3-6 Month Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
GCh Emilia Del Ecousse

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse


Winners Dog: (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse

12-18 Month Dog Class
1st Elio Del Ecousse


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ojadn's Spirit Moon Cedar Knoll



7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Edelmar's That's My Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trails End All The Right Moves

Best Puppy In Breed
Trails End All The Right Moves



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trails End All The Right Moves

Junior Puppy Bitch Class
1st Trails End All The Right Moves


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Ribbon of Dreams


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dushanbe's In Your Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's In Your Dreams


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Showcase

Junior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase

Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Dushanbe's Let It Snow


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Champagne Ginger Rogers




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   8
Group 2nd   Ch Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   7
Group 3rd   
Trollhattan's Ever So Sylvie
  Fox Terrier (Smooth)   6
Group 4th   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   4
BPIG   
Ch Presbrooke Stand Back
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ganymede's Morwenna

Best Of Opposite Sex
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trollhattan's Ever So Sylvie

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Ever So Sylvie



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Junior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back

Best Puppy In Breed
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   10
Group 2nd   
Ch Coton CPH's Gangsta Billy The Kid
  Coton De Tulear   9
Group 3rd   
Ch Maribeso Castel Light My Fire
  Papillon   6
Group 4th   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   4
BPIG   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch SuShines Paris In The Spring

Best Puppy In Breed
Ch SuShines Paris In The Spring




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Alika Tia Princess Cinderella

Best Puppy In Breed
Alika Tia Princess Cinderella



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Best Puppy In Breed
Baribal's Earl Of My Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baribal's Earl Of My Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Baribal's Earl Of My Heart



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Maribeso Castel Light My Fire

Best Of Opposite Sex
Gnomehaven's Red Sonja



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Gnomehaven's Red Sonja

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Of Opposite Sex
Fwaggles Float Like A Butterfly

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Junior Puppy Dog Class
1st Lebail Rolling Stone v Fwaggle


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fwaggles Float Like A Butterfly

Junior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles Float Like A Butterfly


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds
  Poodle (Standard)   10
Group 2nd   Ch Delamer I Sea Magic   Schipperke   6
Group 3rd   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   5
Group 4th    Bijzondere Setsail For Seawind   Keeshond   4
BPIG    K-Lar's Chocolate Daisy Bijou   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Valpo's Liberty Belle   French Bulldog   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Of Opposite Sex
Master Yoda (Velasco)

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula


Winners Dog: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Open Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

12-18 Month Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Valpo's Liberty Belle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ufourea Leaping For Love

12-18 Month Bitch Class
1st Ufourea Leaping For Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Bijzondere Setsail For Seawind

Select Dog
Ch Draakring Come Let Me Whisper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bijzondere Setsail For Seawind

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bijzondere Setsail For Seawind



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Select Bitch
GCh K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Heavenlys Blazing Star Maggie May

Reserve Winners Bitch
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Open Bitch Class
1st Heavenlys Blazing Star Maggie May


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Delamer I Sea Magic




Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Valerie Gervais Top Dog
Points
Group 1st   Ch Agassiz N Austlyn Heading East   Australian Cattle Dog   13
Group 2nd    Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   12
Group 3rd   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   11
Group 4th   Ch Grandgables No Time To Chill   Shetland Sheepdog   7
BPIG   
Ch Lyricisle's Miss Know It All
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ishka vom Reikenhaus   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
Malka's Tidal Wave A Driften

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Malka's Silver Sails

Best Puppy In Breed
Malka's Silver Sails


Winners Dog: (1-2-0-1)
Malka's Tidal Wave A Driften

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Tidal Wave A Driften


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Malka's Silver Sails

Reserve Winners Bitch
Malka's Seven Seas

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Silver Sails
2nd Malka's Seven Seas


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cardross Chain Reaction

Open Dog Class
1st Cardross Chain Reaction



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve

3-6 Month Bitch Class
1st Ishka vom Reikenhaus


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Qubic's Whole Lotta Hugs

12-18 Month Dog Class
1st Qubic's Whole Lotta Hugs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia du Domaine de Polana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia du Domaine de Polana

Open Bitch Class
1st Katia du Domaine de Polana


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Valerie Gervais

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Grandgables No Time To Chill

Best Of Opposite Sex
GCh Lyricisle's Miss Know It All

Best Puppy In Breed
GCh Lyricisle's Miss Know It All


Winners Dog: (2-0-1-1)
AppleAcres True Colors Of Herdabout

Reserve Winners Dog
Valleybabes Pride Of Hampton

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Valleybabes Pride Of Hampton

Open Dog Class
1st AppleAcres True Colors Of Herdabout



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By