Hub City Kennel & Obedience Club
Sunday, May 7, 2023



Related Results

Obedience

Friday, May 05 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 06 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 07 (Obedience Trial-3)
Sunday, May 07 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, May 05 (Rally Trial-1)
Friday, May 05 (Rally Trial-2)
Saturday, May 06 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Diane Fast --
Special 'D' Dalmatians & Whippets
Breeder/Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Nancy Tibben
Bernese Mountain Dog  
GChB Aiden Sergina V.'T Rijkenspark
Points: 265 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Nancy Tibben
Shetland Sheepdog  
GChB Mystic Suntime Supernova
Points: 217
Best Puppy In Show
Judge: Nancy Tibben
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
Chrislynn's Shift Happens SW
Best Baby Puppy In Show
Judge: Nancy Tibben
Setter (Irish)  
Trusask's In Pusuit Of Happiness
Best Veteran In Show
Judge: Nancy Tibben
Retriever (Golden)  
GCh Kenro's Royal Prodigy Of Tucson
Best Altered In Show
Judge: Nancy Tibben
Doberman Pinscher  
GChB Regnancy's Always Siriusly Charming
Best Brace In Show
Judge: Nancy Tibben
Bull Terrier (Miniature) 
Amarantine's Cipher The Code & Bull Terrier (Miniature) 
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat








Group 1 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
Keypoint's The Heavens Are Right
  Spaniel (English Springer)   35
Group 2nd   
GChS Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   33
Group 3rd    Auburnmist Powered By Otoo   Retriever (Golden)   31
Group 4th    Clarity's Whisky Under The Bridge   Pointer (German Short-Haired)   22
BPIG    Sunsetter's It Takes A Village   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Trusask's In Pusuit Of Happiness
  Setter (Irish)   0
Best Veteran In Group   
GCh Kenro's Royal Prodigy Of Tucson
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group   Ch Harmony's Dark Side Of The Moon   Retriever (Golden)   0
Best Brace In Group   
GCh Sunshuel Rock Me
  Spaniel (American Cocker)   0
Best Brace In Group   
Rehmann's Tri White Dove
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Clarity's Whisky Under The Bridge

Best Of Opposite Sex
Shotshell Zena Corazon

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Clarity's Whisky Under The Bridge

Best Puppy In Breed
Shotshell Zena Corazon


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shotshell Zena Corazon

Senior Puppy Bitch Class
1st Shotshell Zena Corazon

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Inglis Shoot For The Stars



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
Auburnmist Powered By Otoo

Best Of Opposite Sex
Kenro's Peace And Tranquility

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Auburnmist Powered By Otoo

Best Puppy In Breed
Kenro's Peace And Tranquility

Select Dog
GCh Coltan's Strike It Rich


Winners Dog: (2-4-2-1)
Auburnmist Powered By Otoo

Reserve Winners Dog
Kenro's How The West Was Won

Senior Puppy Dog Class
1st Kenro's How The West Was Won

Open Dog Class
1st Auburnmist Powered By Otoo

Veteran Male
GCh Coltan's Strike It Rich

4-6 Month Dog Class
1st Taffy's Yellowstone

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 10 pts (5-5-1-0)
GChS Loretta Labs Persistence Of Memory

Best Of Opposite Sex
Labralayne's Finders Keepers

Best Of Winners: (5-5-1-0)
Aeolian's Upper Crust

Best Puppy In Breed
Biscay Probability


Winners Dog: (5-5-1-0)
Aeolian's Upper Crust

Reserve Winners Dog
Acornoaks Timber

Junior Puppy Dog Class
1st Biscay Probability
2nd Ekho's Atmospheric

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Aeolian's Upper Crust

Open Dog Class
1st Acornoaks Timber
2nd Cedarwood Montview The Whole Enchileda


Winners Bitch: (5-5-1-0)
Labralayne's Finders Keepers

Reserve Winners Bitch
Luck Be A Lady At Dunrovin

Canadian Bred Bitch Class
1st Aeolian's Faraway Song
2nd Labraharvest Justa Sip O'rainwater

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Luck Be A Lady At Dunrovin

Open Bitch Class
1st Labralayne's Finders Keepers
2nd Oceanspray's Koa

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tollchester's Terrific Trout


4-6 Month Dog Class
1st Featherz Geo Joe


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChS Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Of Opposite Sex
Kei-Rin's King Of The North

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kei-Rin's King Of The North

Best Puppy In Breed
Sunsetter's It Takes A Village


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kei-Rin's King Of The North

Open Dog Class
1st Kei-Rin's King Of The North

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trusask's Aviator Of Time


4-6 Month Dog Class
1st Trusask's Walkn In The Sun

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Ch Rehmann's Tri White Dove



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keypoint's The Heavens Are Right

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Be The Change

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keypoint's The Heavens Are Right

Best Puppy In Breed
Keypoint's Be The Change


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keypoint's The Heavens Are Right

12-18 Month Dog Class
1st Keypoint's The Heavens Are Right


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keypoint's Be The Change

Junior Puppy Bitch Class
1st Keypoint's Be The Change

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sarga's Frost Jeges

Best Of Opposite Sex
Aldozovolgyi-Drotos Draga

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sarga's Frost Jeges


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sarga's Frost Jeges

12-18 Month Dog Class
1st Sarga's Frost Jeges


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aldozovolgyi-Drotos Draga

12-18 Month Bitch Class
1st Aldozovolgyi-Drotos Draga





Group 2 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
Chrislynn's Shift Happens SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   19
Group 2nd   
Ch Nalikar's Blow Us All Away
  Afghan Hound   18
Group 3rd   GCh Taugo's Rocket Queen   Borzoi   16
Group 4th   
Lexmark's Prairie Pride
  Beagle   15
BPIG   
Chrislynn's Shift Happens SW
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Phenomenal Phantasy Of Astraea
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Khamsin's Sterling Stetson
  Saluki   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Nalikar's Blow Us All Away



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Nalikar's What'd I Miss

Open Bitch Class
1st Nalikar's What'd I Miss

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lagom's Liberty, Reporting For Duty



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lexmark's Prairie Pride

Best Puppy In Breed
Lexmark's Prairie Pride



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Lexmark's Prairie Pride

Reserve Winners Bitch
Dragonpearl Catch Me If You Can

Senior Puppy Bitch Class
1st Lexmark's Prairie Pride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dragonpearl Catch Me If You Can

Open Bitch Class
1st Crimsonsky's Heist At Lexmark

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Taugo's Rocket Queen



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh RHK Dark Diva Zensation

Best Of Opposite Sex
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Best Puppy In Breed
RHK And Telfords Seize The Day


Winners Dog: (2-0-0-1)
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Reserve Winners Dog
RHK And Telfords Seize The Day

Senior Puppy Dog Class
1st RHK And Telfords Seize The Day

12-18 Month Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen


4-6 Month Bitch Class
1st Phenomenal Phantasy Of Astraea

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chrislynn's Shift Happens SW

Best Puppy In Breed
Chrislynn's Shift Happens SW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chrislynn's Shift Happens SW

Junior Puppy Dog Class
1st Chrislynn's Shift Happens SW


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Phantoms Circle Of Life



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silverglen's Krickett



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChB Winsmith The Edge At SpecialD

Best Of Opposite Sex
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Brookside Agarita Sunrise

Select Dog
GCh Vrymeer Westbound To Santa Fe

Select Bitch
GCh Counterpoint Perfect Circle


Winners Dog: (1-1-2-2)
Aberle's Robot In Disguise

12-18 Month Dog Class
1st Aberle's Robot In Disguise


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Brookside Agarita Sunrise

12-18 Month Bitch Class
1st Brookside Agarita Sunrise





Group 3 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Aiden Sergina V.'T Rijkenspark
  Bernese Mountain Dog   47
Group 2nd   
Ch Ringkona's Calm Bfor The Storm
  Siberian Husky   43
Group 3rd   
Ch Mojo's Agent Starling At Kaspyn
  Akita   33
Group 4th   
Ch Meraki's Maybe She's Born With It
  Great Dane   32
BPIG   
Archangel's Beauty Above All
  Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
GSMBilG Du Imprintz (Morales)
  Schnauzer (Giant)   0
Best Veteran In Group   
GCh Sunuryk's Bakk To The Future
  Siberian Husky   0
Group 1st (Altered)   
GChB Regnancy's Always Siriusly Charming
  Doberman Pinscher   0
Group 2nd (Altered)   
Ch Wil-Joi Second Star To The Right V Meraki
  Great Dane   0
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mojo's Agent Starling At Kaspyn







4-6 Month Bitch Class
1st Tonomi's Building A Mystery

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GCh NitroBerner's Coco Chanel

Best Puppy In Breed
NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Select Dog
Ch Excuse Me Sir Von Sasaunna


Winners Dog: (1-0-2-1)
NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Junior Puppy Dog Class
1st NitroBerner's Happy Days At Zeigen

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
Ch Candykisses 'N Cinergy's Marshmallow Mocha

Best Of Opposite Sex
Ch Gallardo's Who Made Who

Best Puppy In Breed
Gallardo's Legends Rise

Select Bitch
GCh ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'


Winners Dog: (2-0-1-2)
Bimberg's Kindofa Big Deal

Reserve Winners Dog
Gallardo's Legends Rise

Junior Puppy Dog Class
1st Gallardo's Legends Rise

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bimberg's Kindofa Big Deal


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Archangel's Beauty Above All

Best Of Opposite Sex
Sycalcade's Shakin Not Stirred

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Archangel's Beauty Above All

Best Puppy In Breed
Archangel's Beauty Above All

Select Bitch
Ch Bolder's Dowager Countess


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sycalcade's Shakin Not Stirred

Senior Puppy Dog Class
1st Sycalcade's Shakin Not Stirred

4-6 Month Dog Class
1st Mallaig's Over The Sea To Skye


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Archangel's Beauty Above All

Junior Puppy Bitch Class
1st Archangel's Beauty Above All

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh ConnQuest Turn It On Again

Best Of Opposite Sex
Ch Janterra's Bling Bang

Select Bitch
GCh Whitcam's Voice Of Freedom



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Meraki's Maybe She's Born With It

Best Of Opposite Sex
Enzo's Riptide At Morning Dew

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Meraki's Maybe She's Born With It

Best Puppy In Breed
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir

Select Bitch
GChB Kiltic's She's Got It All At JetAir


Winners Dog: (1-3-0-1)
Enzo's Riptide At Morning Dew

Open Dog Class
1st Enzo's Riptide At Morning Dew


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Meraki's Maybe She's Born With It

Reserve Winners Bitch
Morningdews Wild Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Timeless Door To My Soul At Sunnysky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Meraki's Maybe She's Born With It

Open Bitch Class
1st Morningdews Wild Fire

4-6 Month Bitch Class
1st Unity Gallantree Where The Road Meets Sunnysky

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bendegeit's Arson Around



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Ventdunord Rises From The Flame

Best Of Opposite Sex
Vent Du Nord Guardian At The Gates

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Vent Du Nord Guardian At The Gates

Select Bitch
GCh Bearbrook Always On My Mind At Twinhuey


Winners Dog: (1-2-0-2)
Vent Du Nord Guardian At The Gates

12-18 Month Dog Class
1st Vent Du Nord Guardian At The Gates

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Baywood Nautical Journey

Best Of Opposite Sex
Ch Skipnstone Cant Take My Eyes Off Of You At Csharp

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Armada's Ace Up Her Sleeve

Best Puppy In Breed
Baywood Made To Fly


Winners Dog: (1-3-1-1)
Baywood Made To Fly

Junior Puppy Dog Class
1st Baywood Made To Fly

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
GChB Snowater's The Puck Drops At Snowbastian

Select Dog
GChS Blitzen's Mr Blue Sky



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Good Fellas Never Rat



4-6 Month Bitch Class
1st GSMBilG Du Imprintz (Morales)





Group 4 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   24
Group 2nd   
GChB Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   19
Group 3rd   
GCh Ambricks Foolish Heart At Jumpstart
  Manchester Terrier   18
Group 4th   
Barbary Indigo
  Scottish Terrier   17
BPIG   
Barbary Indigo
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tenax Let Me Be
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Altered In Group   
Amarantine's Cipher The Code
  Bull Terrier (Miniature)   0
Best Brace In Group   
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat
  Bull Terrier (Miniature)   0
Best Brace In Group   
Amarantine's Cipher The Code
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Mysidekicks Tui Byrd

Best Of Opposite Sex
Ch Ourson Orion Psi Mysteria

Best Puppy In Breed
Ch Ourson Orion Psi Mysteria



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Mysidekicks Tui Byrd

12-18 Month Bitch Class
1st Mysidekicks Tui Byrd

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat

Best Of Opposite Sex
Amarantine's Warriors Poet

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Amarantine's Warriors Poet

Best Puppy In Breed
Amarantine's Warriors Poet


Winners Dog: (1-2-0-1)
Amarantine's Warriors Poet

Junior Puppy Dog Class
1st Amarantine's Warriors Poet


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Sunnysky Go Big N' Go Broke

Reserve Winners Bitch
Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola

Junior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Gift Of A Thistle With Paniola

12-18 Month Bitch Class
1st Sunnysky Go Big N' Go Broke

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tarahill's Seismic Coda

Best Of Opposite Sex
FireAlly Ten Year Wait

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tarahill's Seismic Coda


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tarahill's Seismic Coda

Open Dog Class
1st Tarahill's Seismic Coda


Winners Bitch: (1-1-0-0)
FireAlly Ten Year Wait

Open Bitch Class
1st FireAlly Ten Year Wait

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
El-Ray's Heart On Fire At Paigewyre

Best Of Opposite Sex
Paigewyre Talk Of The Town

Best Of Winners: (1-1-0-0)
El-Ray's Heart On Fire At Paigewyre


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Paigewyre Talk Of The Town

Open Bitch Class
1st Paigewyre Talk Of The Town

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gellent Hof Zennon Miracle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gellent Hof Zennon Miracle

12-18 Month Dog Class
1st Gellent Hof Zennon Miracle


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ambricks Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Ch Minuteman Fluffy Socks

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cherry Fields Super Fly

Best Puppy In Breed
Cherry Fields Super Fly


Winners Dog: (1-2-1-1)
Cherry Fields Super Fly

Junior Puppy Dog Class
1st Cherry Fields Super Fly


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Milestone Underdressed

Reserve Winners Bitch
Empire Inferno At Kampfer

12-18 Month Bitch Class
1st Empire Inferno At Kampfer

Open Bitch Class
1st Milestone Underdressed

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Barbary Indigo

Best Puppy In Breed
Barbary Indigo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Barbary Indigo

Junior Puppy Dog Class
1st Barbary Indigo


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Tequila's Total Package Kit

Best Of Opposite Sex
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ghostpine's Play It Again

Best Puppy In Breed
Riverwild's Simply Devine

Select Bitch
GCh Dynastaffs Never Be Alone


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ghostpine's Play It Again

12-18 Month Dog Class
1st Ghostpine's Play It Again


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Reserve Winners Bitch
Riverwild's Simply Devine

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwild's Simply Devine

Open Bitch Class
1st Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

4-6 Month Bitch Class
1st Tenax Let Me Be
2nd Tenax Watch Her Soar





Group 5 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Custom's Devolution
  Poodle (Toy)   32
Group 2nd   
GChB Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   30
Group 3rd   Ch Diaquiris Melody At Lionheart   Pekingese   17
Group 4th   
Ch Xoe's Master Of Illusions
  Pug   16
BPIG   
CryCa's Never Ending Story
  Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Halostar Go Big Or Go Home
  Chinese Crested Dog   0
Best Veteran In Group   Ch Midori's Cheeky Monkey   Poodle (Toy)   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Delrae's Swish Bish



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Delrae's Swish Bish

Reserve Winners Bitch
Delrae's Covergirl

Canadian Bred Bitch Class
1st Delrae's Swish Bish

Open Bitch Class
1st Delrae's Covergirl

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 12 pts (3-6-3-1)
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
Ch Solarus Willowglyn Luminescence

Best Of Winners: (3-6-3-1)
Willowglyn Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
Sunlit's Done Me Dirty


Winners Dog: (3-6-3-1)
Dalen Highway To Hell

Reserve Winners Dog
Dalen Blaze Of Glory

Junior Puppy Dog Class
1st Dalen Blaze Of Glory

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dalen Highway To Hell
2nd Hex's Papa's A Rolling Stone

4-6 Month Dog Class
1st Halostar Go Big Or Go Home


Winners Bitch: (3-6-3-1)
Willowglyn Twinkle Little Star

Reserve Winners Bitch
Sunlit's Done Me Dirty

Junior Puppy Bitch Class
1st Olyuti's Kiss From Angel At Shantel
2nd Dalen Ring Of Fire
3rd Hex's Duchess Of Firecrest

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunlit's Done Me Dirty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hex's Good Girl Gone Bad

Open Bitch Class
1st Willowglyn Twinkle Little Star

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing

Best Puppy In Breed
Dashwood Muffin But Sunshine At Maniak


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny


4-6 Month Dog Class
1st Sylyn's Golden Fire Of Topazz


4-6 Month Bitch Class
1st Sylyn's Carnelian Sunset

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Rae Anne's In Fashion

Best Of Opposite Sex
Notion's Disco Inferno

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Notion's Disco Inferno

Best Puppy In Breed
Ch Rae Anne's In Fashion


Winners Dog: (2-1-0-1)
Notion's Disco Inferno

Reserve Winners Dog
Nanrich Topflite Northern Lights

12-18 Month Dog Class
1st Nanrich Topflite Northern Lights

Open Dog Class
1st Notion's Disco Inferno


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Sunokas Neon Strike At Sunburst

12-18 Month Bitch Class
1st Sunokas Neon Strike At Sunburst

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diaquiris Melody At Lionheart



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Diogenoir Thing Two



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Diogenoir Thing Two

Reserve Winners Bitch
Diogenoir Wandering Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diogenoir Wandering Soul

Open Bitch Class
1st Diogenoir Thing Two

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Custom's Devolution


Winners Dog: (1-0-1-0)
Keja's Never Out Of Style

12-18 Month Dog Class
1st Keja's Never Out Of Style

Veteran Male
Ch Midori's Cheeky Monkey


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Xoe's Master Of Illusions



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Artemus Where The Wild Things Are


Winners Dog: (2-0-0-0)
Artemus Where The Wild Things Are

Reserve Winners Dog
Ricochet Last Call

12-18 Month Dog Class
1st Ricochet Last Call

Open Dog Class
1st Artemus Where The Wild Things Are


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
CryCa's Never Ending Story

Best Puppy In Breed
CryCa's Never Ending Story



Winners Bitch: (0-1-0-0)
CryCa's Never Ending Story

Junior Puppy Bitch Class
1st CryCa's Never Ending Story





Group 6 - Jeremy Browne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Overtop China Looks Like A Dream Of DHL
  Bichon Frise   36
Group 2nd   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   32
Group 3rd   
Vavam Mallaig
  French Bulldog   31
Group 4th   
GCh Aviator's Candle In The Wind At Esprit
  Poodle (Standard)   29
BPIG   
Vavam Mallaig
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Maydele Proves The Lie With LaBelle
  Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ultimate BB's Lady Like



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ultimate BB's Lady Like

Open Bitch Class
1st Ultimate BB's Lady Like

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
GChB SpecialD Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Pepper Oak Dixon's Dotted Queen

Best Puppy In Breed
Echoviews Pop A Top

Select Bitch
GCh SpecialD Resting Witch Face


Winners Dog: (2-3-2-3)
Echoviews Cutting Edge

Reserve Winners Dog
Echoviews Pop A Top

Junior Puppy Dog Class
1st Echoviews Pop A Top

Open Dog Class
1st Echoviews Cutting Edge

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vavam Mallaig

Best Of Opposite Sex
Crispim Frenchies Lyla

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vavam Mallaig

Best Puppy In Breed
Vavam Mallaig


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vavam Mallaig

Junior Puppy Dog Class
1st Vavam Mallaig


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crispim Frenchies Lyla

12-18 Month Bitch Class
1st Crispim Frenchies Lyla

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Admiraal's Rocky Road

Best Of Opposite Sex
Ch Horizon's Queen Ann's Lace

Best Puppy In Breed
Ch Horizon's Queen Ann's Lace



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Admiraal's Sashay Away

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Honey Cruller

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Sashay Away

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Honey Cruller

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Ch Thalpet's Island Girl

Best Puppy In Breed
Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

Select Dog
Ch Maezhi's Easy On The Eyes



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Lezerin's Joy Ride To Labelle

Reserve Winners Bitch
Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

Junior Puppy Bitch Class
1st Bar King's Combing Attraction At Midori

Senior Puppy Bitch Class
1st Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

12-18 Month Bitch Class
1st Lezerin's Joy Ride To Labelle

Open Bitch Class
1st Thalpet's Prime Meridian

4-6 Month Bitch Class
1st Fascino's Dancing Queen

Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin



Judge: Jeremy Browne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Zoega Dream Of Coffee

Best Of Opposite Sex
Xolotime Balam Of Humo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Zoega Dream Of Coffee


Winners Dog: (1-1-0-0)
Xolotime Balam Of Humo

Open Dog Class
1st Xolotime Balam Of Humo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Zoega Dream Of Coffee

12-18 Month Bitch Class
1st Zoega Dream Of Coffee



Group 7 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   66
Group 2nd   
GCh Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   53
Group 3rd   
GCh WR Aussies Half And Half
  Australian Shepherd   52
Group 4th   
Prairiesides Time Stands Still V Westrock
  German Shepherd Dog   42
BPIG   
Prairiesides Time Stands Still V Westrock
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Curig Invictus Maneo
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Altered In Group   GCh Cincerlee Simmer Dim   Shetland Sheepdog   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Riverwild's Polar Attraction

Best Of Opposite Sex
Jokarra's Pied Pyper

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Riverwild's Polar Attraction

Best Puppy In Breed
Catalyst's Red Headed Stranger


Winners Dog: (1-2-0-0)
Riverwild's Polar Attraction

12-18 Month Dog Class
1st Riverwild's Polar Attraction


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Jokarra's Pied Pyper

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Red Headed Stranger

Senior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Red Headed Stranger

Open Bitch Class
1st Jokarra's Pied Pyper

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 9 pts (3-2-4-1)
GChS WR Aussies Half And Half

Best Of Opposite Sex
Annrock's Stonehill A League Of Her Own

Best Of Winners: (3-2-4-1)
Kinring's Simply Stunning

Best Puppy In Breed
Kinring's Simply Stunning

Select Dog
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival


Winners Bitch: (3-2-4-1)
Saffire's Believe In Dreams

Reserve Winners Bitch
Sheep's Kin And The Winner Is

Junior Puppy Bitch Class
1st Saffire's Believe In Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheep's Kin And The Winner Is

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GChB MOTCh Eternity's Vance

Best Of Opposite Sex
MBS Resistance Is Futile

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Semperfye N Kennaree B Quantum

Best Puppy In Breed
MBS Continuum

Select Dog
Ch Omniscient's Braveheart


Winners Dog: (3-3-2-0)
Semperfye N Kennaree B Quantum

Reserve Winners Dog
MBS Continuum

Senior Puppy Dog Class
1st MBS Continuum

12-18 Month Dog Class
1st Shadanatam You Know My Name

Open Dog Class
1st Semperfye N Kennaree B Quantum


Winners Bitch: (3-3-2-0)
MBS Resistance Is Futile

Reserve Winners Bitch
AlphaLoup's I'm No Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st AlphaLoup's I'm No Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st MBS Resistance Is Futile

Canadian Bred Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe




4-6 Month Dog Class
1st Asset's Speed Force


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Cardross Love Is A Rose

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Sound Of Silence

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Cardross Love Is A Rose

Best Puppy In Breed
Cardross Love Is A Rose


Winners Dog: (1-4-0-0)
Cherfire's Sound Of Silence

Open Dog Class
1st Cherfire's Sound Of Silence


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Cardross Love Is A Rose

Reserve Winners Bitch
Tamaron's Far And Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross Love Is A Rose
2nd Tamaron's Far And Away

12-18 Month Bitch Class
1st Prairiemist Lady Marmalade

Open Bitch Class
1st Caradilis Black Dash

4-6 Month Bitch Class
1st Caradilis French Kiss
2nd Whiskeyjack Written In The Stars

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Prairiesides Time Stands Still V Westrock

Best Puppy In Breed
Prairiesides Time Stands Still V Westrock


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Headlines Tulsa

Best Puppy In Breed
Headlines Tulsa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Headlines Tulsa

Junior Puppy Bitch Class
1st Headlines Tulsa

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Open Bitch Class
1st Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Woolkin's Hello World

Best Of Opposite Sex
Whimzy Gussied Up For Blue Caleb

Best Puppy In Breed
Snowdowne Knowing It's True At Blue Caleb


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 12 pts (4-4-3-2)
GChB Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Uncharted

Best Of Winners: (4-4-3-2)
Miqelon Lyrique Bi Liska

Best Puppy In Breed
Ch Coastalview Cincerlee Good Times

Select Dog
Ch Coastalview Cincerlee Good Times


Winners Dog: (4-4-3-2)
Zesta Hickstead

Reserve Winners Dog
Willowglyn Midnight Rambler

Junior Puppy Dog Class
1st Zesta Hickstead

Senior Puppy Dog Class
1st Donayne's Eye On The Prize

12-18 Month Dog Class
1st Cincerlee's Urban Cowboy

Open Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler


Winners Bitch: (4-4-3-2)
Miqelon Lyrique Bi Liska

Reserve Winners Bitch
Maxmar Whisk Girl At Prairiemist

Junior Puppy Bitch Class
1st Ksara Oolalyla

Senior Puppy Bitch Class
1st Maxmar Whisk Girl At Prairiemist
2nd Zesta Your Welcome

Canadian Bred Bitch Class
1st Miqelon Lyrique Bi Liska

4-6 Month Bitch Class
1st Ksenia's Star Of The Sea At Trusask

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Crosswind's High Fashion

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Crosswind's High Fashion

Best Puppy In Breed
Crosswind's High Fashion


Winners Dog: (1-4-1-0)
Crosswind's Dragon Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Crosswind's Dragon Magic

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crosswind's Storybook Romance

Best Of Opposite Sex
Crosswind's The Thunder Rolls

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crosswind's Storybook Romance

Best Puppy In Breed
Crosswind's Storybook Romance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crosswind's The Thunder Rolls

Senior Puppy Dog Class
1st Crosswind's The Thunder Rolls

4-6 Month Dog Class
1st Curig Invictus Maneo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crosswind's Storybook Romance

Senior Puppy Bitch Class
1st Crosswind's Storybook Romance

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By