Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Saturday, April 1, 2023 - Show-2



Related Results

Conformation

Saturday, April 01 (Show-1)
Saturday, April 01 (Show-2)
Sunday, April 02 (Show-3)
Sunday, April 02 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Wendy Schira
Retriever (Golden)  
GCh Bitagold's Watch Me Fly
Points: 86 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Schira
French Bulldog  
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe
Points: 54
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Vizsla (Smooth)  
Rhapsody Walk On The Wild Side
Best Veteran In Show
Judge: Wendy Schira
Retriever (Labrador)  GCh Onarock's Silver Lining
Best Altered In Show
Judge: Wendy Schira
Keeshond  
Keesridge Straighten Your Halo








Group 1 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bitagold's Watch Me Fly
  Retriever (Golden)   31
Group 2nd   
Ch After Hours Before The Storm At Cortland
  Spaniel (English Cocker)   23
Group 3rd   GCh LandnSea's Lighthouse Beacon   Retriever (Labrador)   22
Group 4th   
Ch Plaisance King Neuveville
  Setter (English)   11
BPIG   
Rhapsody Walk On The Wild Side
  Vizsla (Smooth)   N/A
Best Veteran In Group   GCh Onarock's Silver Lining   Retriever (Labrador)   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law

Open Bitch Class
1st Lossombra's Murphy's Law

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Canadian Bred Bitch Class
1st Fiume's Never Enough

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ava Of Meander River

Best Of Opposite Sex
Api Of Meander River

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ava Of Meander River

Best Puppy In Breed
Legacyk Lunar Eclipse


Winners Dog: (1-2-0-0)
Api Of Meander River

12-18 Month Dog Class
1st Api Of Meander River


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ava Of Meander River

Reserve Winners Bitch
Legacyk Lunar Eclipse

Senior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Lunar Eclipse

12-18 Month Bitch Class
1st Ava Of Meander River

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 7 pts (4-1-1-2)
GChB Bitagold's Watch Me Fly

Best Of Opposite Sex
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Best Of Winners: (4-1-1-2)
River Mist Here Comes The Boom

Best Puppy In Breed
Goldpaws Rainbow Classic

Select Bitch
Ch Ambercreek Princess Marleena


Winners Dog: (4-1-1-2)
River Mist Here Comes The Boom

Reserve Winners Dog
Goldpaws Rainbow Classic

Junior Puppy Dog Class
1st Goldpaws Rainbow Classic

Senior Puppy Dog Class
1st Goldiemay's Million Reasons

Open Dog Class
1st River Mist Here Comes The Boom
2nd Canza's Legacy Of Mandalore


Winners Bitch: (4-1-1-2)
Goldiemay's Purple Reign

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldiemay's Purple Reign

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 10 pts (5-3-0-3)
GCh LandnSea's Lighthouse Beacon

Best Of Opposite Sex
Onarock's Sonny's Dream

Best Of Winners: (5-3-0-3)
Landnsea's Tip Of The Iceberg

Best Puppy In Breed
Landnsea's Tip Of The Iceberg

Select Bitch
Ch Onarock's Tia Maria


Winners Dog: (5-3-0-3)
Onarock's Sonny's Dream

Reserve Winners Dog
Gofetch Fighting Newfoundlander

Senior Puppy Dog Class
1st Azureblue East Bound And Down

12-18 Month Dog Class
1st Onarock's Special Brew
2nd Onarock's Mavrick

Canadian Bred Dog Class
1st Onarock's Sonny's Dream
2nd Gofetch Fighting Newfoundlander


Winners Bitch: (5-3-0-3)
Landnsea's Tip Of The Iceberg

Reserve Winners Bitch
Landnsea's Joie's Lookout

Senior Puppy Bitch Class
1st Landnsea's Tip Of The Iceberg

12-18 Month Bitch Class
1st Onarock's Rain Drizzle And Fog

Open Bitch Class
1st Landnsea's Joie's Lookout

Veteran Female
GCh Onarock's Silver Lining

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Plaisance King Neuveville

Best Of Opposite Sex
GCh Plaisance Princess Marah

Select Dog
GChB Plaisance King Louis Jolliet



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Echo's I'm Your Man

Best Puppy In Breed
Echo's I'm Your Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Echo's I'm Your Man

Senior Puppy Dog Class
1st Echo's I'm Your Man


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaranik Rory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaranik Rory

Open Dog Class
1st Glaranik Rory


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh After Hours Before The Storm At Cortland



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhapsody Walk On The Wild Side

Best Puppy In Breed
Rhapsody Walk On The Wild Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhapsody Walk On The Wild Side

Senior Puppy Bitch Class
1st Rhapsody Walk On The Wild Side





Group 2 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   6
Group 2nd   
Ch Bearvalley's Neo Brown Bear
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   5
Group 3rd   
Ch Chenna Chasing Dragons
  Afghan Hound   3
Group 4th   
Ch Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   2
BPIG    Distingue' L'Homme Parfait   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Altered In Group   
GCh Jackwyre Walking Trouble
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chenna Chasing Dragons



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Distingue' L'Homme Parfait

Best Puppy In Breed
Distingue' L'Homme Parfait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Distingue' L'Homme Parfait

Senior Puppy Dog Class
1st Distingue' L'Homme Parfait


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear

Select Dog
Ch Jackwyre Long Live



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Trumphill's Taking The High Road



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   Ch Davik's Luck Of The Draw   Siberian Husky   14
Group 2nd   
Ch Outlaws Girls Got Rhythm
  Doberman Pinscher   13
Group 3rd   
Ch Farmore's Lollapalooza
  Boxer   8
Group 4th   
Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You
  Great Dane   6
BPIG   
Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You
  Great Dane   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Farmore's Lollapalooza

Best Of Opposite Sex
GCh Briley's Wear It Like Warpaint



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChB Outlaws Girls Got Rhythm

Best Of Opposite Sex
GChS Liberator's Kodachrome

Select Dog
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Select Bitch
Ch Sioul's La Vie Est Belle Rosie



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Midnightsky's California Love

12-18 Month Bitch Class
1st Midnightsky's California Love

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
King Of Helluland Hate It Or Love It

Best Of Opposite Sex
King Of Helluland Eternity Love

Best Of Winners: (1-1-0-0)
King Of Helluland Hate It Or Love It

Best Puppy In Breed
King Of Helluland Hate It Or Love It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Open Bitch Class
1st King Of Helluland Eternity Love

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brooklane's Cruzin Camaro



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Davik's Luck Of The Draw







Group 4 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Accolade's Man O' War
  Airedale Terrier   5
Group 2nd    Dashwood's Sorry Not Sorry   West Highland White Terrier   4
Group 3rd   
Caudlewood Dash Clarke
  Parson Russell Terrier   2
Group 4th   
Ch Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   1
BPIG   
Accolade's Man O' War
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Accolade's Man O' War

Best Puppy In Breed
Accolade's Man O' War


Winners Dog: (1-0-0-0)
Accolade's Man O' War

Senior Puppy Dog Class
1st Accolade's Man O' War


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke

Open Dog Class
1st Caudlewood Dash Clarke


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dashwood's Sorry Not Sorry

Best Puppy In Breed
Dashwood's Sorry Not Sorry






Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   8
Group 2nd   
Joval Full Of Pastabilities
  Griffon (Brussels)   6
Group 3rd   
Ch Drageltik's Bubbles
  Pug   5
Group 4th    Cantata's Mischief And Fairy Dust   Cavalier King Charles Spaniel   4
BPIG   
Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   N/A
Best Altered In Group   
Mallytrail Prince Charming
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cantata's Mischief And Fairy Dust

Best Of Opposite Sex
Stelwen Gold Rush

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cantata's Mischief And Fairy Dust

Best Puppy In Breed
Stelwen Gold Rush


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cantata's Mischief And Fairy Dust

12-18 Month Dog Class
1st Cantata's Mischief And Fairy Dust


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stelwen Gold Rush

Junior Puppy Bitch Class
1st Stelwen Gold Rush

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Denali's Danger Zone

Best Puppy In Breed
Denali's Danger Zone


Winners Dog: (3-0-0-0)
Denali's Danger Zone

Reserve Winners Dog
Taja Mulled It Over

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Mulled It Over

Open Dog Class
1st Denali's Danger Zone
2nd Gardine I Did It My Way @ Charkim


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Joval Full Of Pastabilities


Winners Dog: (1-0-0-0)
Joval Full Of Pastabilities

Open Dog Class
1st Joval Full Of Pastabilities


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Michaelmas Taylin Top Marks

Best Of Opposite Sex
Taylin Michaelmas Spellbound

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Michaelmas Taylin Top Marks

Best Puppy In Breed
Michaelmas Taylin Top Marks


Winners Dog: (1-1-0-0)
Michaelmas Taylin Top Marks

Junior Puppy Dog Class
1st Michaelmas Taylin Top Marks


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Taylin Michaelmas Spellbound

Junior Puppy Bitch Class
1st Taylin Michaelmas Spellbound

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Drageltik's Bubbles







Group 6 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe
  French Bulldog   12
Group 2nd   
Sparkle N'Shine Shen Te Chows
  Chow Chow   9
Group 3rd    Penumbra's Mischief Managed   Poodle (Miniature)   8
Group 4th   
Ch Keesridge Jorri Comes From Away
  Keeshond   6
BPIG    Penumbra's Mischief Managed   Poodle (Miniature)   N/A
Best Altered In Group   
Keesridge Straighten Your Halo
  Keeshond   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sparkle N'Shine Shen Te Chows


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sparkle N'Shine Shen Te Chows

12-18 Month Dog Class
1st Sparkle N'Shine Shen Te Chows


Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje's Sunshine And Lollispots

Best Puppy In Breed
Onsengeltje's Sunshine And Lollispots



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje's Sunshine And Lollispots

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje's Sunshine And Lollispots

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Opposite Sex
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Best Puppy In Breed
Cedar's Set Sail To Riverhead



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Reserve Winners Bitch
Cedar's Set Sail To Riverhead

Senior Puppy Bitch Class
1st Cedar's Set Sail To Riverhead

12-18 Month Bitch Class
1st Jaklins Wave Over Wave At Berg

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keesridge Jorri Comes From Away



Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Penumbra's Mischief Managed

Best Of Opposite Sex
Ch Napoli Arctic Ice Breaker-LeeAnns

Best Puppy In Breed
Penumbra's Mischief Managed



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Penumbra's Mischief Managed

Canadian Bred Bitch Class
1st Penumbra's Mischief Managed

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Savvy A Promise To Keep

Best Of Opposite Sex
Savvy Solomon At Saltmarsh

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Savvy A Promise To Keep


Winners Dog: (1-2-0-0)
Savvy Solomon At Saltmarsh

Open Dog Class
1st Savvy Solomon At Saltmarsh


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Savvy A Promise To Keep

Reserve Winners Bitch
Savvy It Was Agatha All Along

Canadian Bred Bitch Class
1st Savvy It Was Agatha All Along

Open Bitch Class
1st Savvy A Promise To Keep

Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Opals Sticks And Stones

Best Puppy In Breed
Opals Cast A Spell



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Opals Sticks And Stones

Reserve Winners Bitch
Opals Cast A Spell

Junior Puppy Bitch Class
1st Opals Cast A Spell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Opals Sticks And Stones



Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   4
Group 2nd   
Mocean's Taken'em To The Train Station
  German Shepherd Dog   3
Group 3rd   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   1
Group 4th   
Ch Shelhaven Suarez
  Shetland Sheepdog   0
BPIG   
Mocean's Taken'em To The Train Station
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sing It Syko Killa du Feu Eternel



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mocean's Taken'em To The Train Station

Best Puppy In Breed
Mocean's Taken'em To The Train Station


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mocean's Taken'em To The Train Station

Reserve Winners Dog
Yukon Vom Lousar

12-18 Month Dog Class
1st Yukon Vom Lousar

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mocean's Taken'em To The Train Station


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shelhaven Suarez



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By