Forest City Kennel Club
Saturday, May 14, 2022 - Show-3



Related Results


Results courtesy of:


-- Chelby Marling --
RBIS CKC GCHB AKC/ASCA CH Limelite's Tee Off
"Ping"
Breeders: Kelly Holder, Betsy J Atkinson & Devon Benbrook
Owners: Chantal Masson, Cynthia Larocque, Mélodie C Marois & AJ Travares
Presented by Chelby Marling


Best In Show
Judge: Olga Gagne
Borzoi  
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 270 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Olga Gagne
Setter (Irish)  
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
Points: 244
Best Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Akita  
Ch Marqway's Creating Chaos
Best Baby Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Chinese Shar-Pei  
Periwrinkles After Eight








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   79
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   78
Group 3rd   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   75
Group 4th   
GCh Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   74
BPIG   
GCh Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldpaw's We Adore You   Retriever (Golden)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Duvalin Louisiana Blues




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Best Puppy In Breed
Dolce Vita Montefalco at Oryxes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dolce Vita Montefalco at Oryxes

Junior Puppy Dog Class
1st Dolce Vita Montefalco at Oryxes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brackenmoor Royal Finest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Sepia Sands Of Time

Best Of Opposite Sex
Ch Lakota Hills Chase

Best Puppy In Breed
Fernweh's Fortune Favours The Bold



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Fernweh's Fortune Favours The Bold

Senior Puppy Bitch Class
1st Fernweh's Fortune Favours The Bold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
GCh Rush's True Illusion

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Rush's You Lil' Brite Jewel

Select Dog
Ch Rush's Full And Uncensored


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Rush's You Lil' Brite Jewel

12-18 Month Bitch Class
1st Rush's You Lil' Brite Jewel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
GCh Cawarra's Old Time Rock N Roll

Best Of Opposite Sex
Greyden's I Am Serendipity Pinetap Dancer

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Greyden's I Am Denver Colorado All Spruced Up

Best Puppy In Breed
Greyden's I Am Denver Colorado All Spruced Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GChS Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Summer Squeeze

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Roaneden's Summer Squeeze

Best Puppy In Breed
GChS Roaneden's Shorelander

Select Dog
GChB Roaneden's Thunderstruck

Select Bitch
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Roaneden's Summer Squeeze

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Roaneden's Summer Squeeze

4-6 Month Bitch Class
1st Redaero's Baked To Perfection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pine Hollow's Artworks Country Rose




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Killarney Emerald Of Clancuddy

Best Of Opposite Sex
Ch Clancuddy's Cinnamon Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 10 pts (3-7-0-1)
Ch Jomardi's Canadian Sparkling In Fashion

Best Of Opposite Sex
Windstar's Dark Shades Of Contraband

Best Of Winners: (3-7-0-1)
Nonnies Song And Dance

Best Puppy In Breed
Blackgem's Party In The USA


Winners Dog: (3-7-0-1)
Windstar's Dark Shades Of Contraband

Reserve Winners Dog
Jomardi's BJ Shortstop

Senior Puppy Dog Class
1st Lurians Awesome Pippin

12-18 Month Dog Class
1st Windstar's Dark Shades Of Contraband

Open Dog Class
1st Jomardi's BJ Shortstop


Winners Bitch: (3-7-0-1)
Nonnies Song And Dance

Reserve Winners Bitch
Blackgem's Party In The USA

Junior Puppy Bitch Class
1st Mar-K N Eon's Child Surprise

12-18 Month Bitch Class
1st Kingdoms Blue Crown Royal For Ramah

Canadian Bred Bitch Class
1st Shandys One Moment In Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blackgem's Party In The USA
2nd Wynridge's Lady Marvel

Open Bitch Class
1st Nonnies Song And Dance
2nd Tri-Pod N Silkroad's Roll Of Sweetness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Horizons Hope Is The Thing With Feathers



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Horizons Hope Is The Thing With Feathers

Reserve Winners Bitch
Hiddencreeks Justified By Faith

12-18 Month Bitch Class
1st Horizons Hope Is The Thing With Feathers

Canadian Bred Bitch Class
1st Hiddencreeks Justified By Faith


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Cantabria Oak And Ash

Best Of Opposite Sex
Nonnies Steadfast Matilda

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Cantabria Oak And Ash

Best Puppy In Breed
Cantabria Oak And Ash

Select Dog
GCh Especially Classic Couture


Winners Dog: (3-1-1-0)
Cantabria Oak And Ash

Reserve Winners Dog
Twinsmade Hotshot

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Cause For Applause

Senior Puppy Dog Class
1st Cantabria Oak And Ash

Open Dog Class
1st Twinsmade Hotshot


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Nonnies Steadfast Matilda

Junior Puppy Bitch Class
1st Nonnies Steadfast Matilda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Castlehill's Bugsy Malone O'Crispin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rolyart's Sound Of Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Ourdreams Redy T Start A Rukus

Best Of Opposite Sex
Ch Ourdream's Cosmic Disturbance




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Best Of Opposite Sex
Sandyridge's Won Of The Good Ones

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Best Puppy In Breed
Sandyridge's Won Of The Good Ones


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sandyridge's Won Of The Good Ones

Junior Puppy Bitch Class
1st Sandyridge's Won Of The Good Ones


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Veronica Mercer Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   25
Group 2nd   
GChS Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   23
Group 3rd   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   22
Group 4th   
GCh Boru's Surrealism
  Bloodhound   20
BPIG   
Windstorm Dream Weaver Denali
  Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dacski's Southern Remembrance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross How U Doin


Winners Dog: (1-0-1-0)
TraJam Muckross How U Doin

Junior Puppy Dog Class
1st TraJam Muckross How U Doin



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boru's Surrealism




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Otrada Skazochnaya Luna

Best Puppy In Breed
Otrada Skazochnaya Luna



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Otrada Skazochnaya Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Otrada Skazochnaya Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenlivet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Abdeka's Bayaway Glenlivet

Reserve Winners Bitch
Abdeka's Bayaway Glenrothes

Canadian Bred Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenlivet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Abdeka's Bayaway Glenrothes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sonoma's Bailey Blue ML

Best Of Opposite Sex
Katydox Revere The Glory Westwinds ML

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sonoma's Bailey Blue ML

Best Puppy In Breed
Sonoma's Bailey Blue ML


Winners Dog: (2-1-0-0)
Katydox Revere The Glory Westwinds ML

Reserve Winners Dog
Doxieluv Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Doxieluv Rocket Man

Open Dog Class
1st Katydox Revere The Glory Westwinds ML


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sonoma's Bailey Blue ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Sonoma's Bailey Blue ML

4-6 Month Bitch Class
1st Dacski's Southern Remembrance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Freestyle's Reflection Of My Life With Hunu MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kalkinny Triumph Of Laislinn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kalkinny Triumph Of Laislinn

Reserve Winners Bitch
Tayleefarm Go Your Own Way

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tayleefarm Go Your Own Way

Open Bitch Class
1st Kalkinny Triumph Of Laislinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Osiris A Standing Ovation Xo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Kopera's Reggie

Best Of Opposite Sex
GCh Kopera's Golden Gait




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windstorm Dream Weaver Denali

Best Puppy In Breed
Windstorm Dream Weaver Denali


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windstorm Dream Weaver Denali

Senior Puppy Dog Class
1st Windstorm Dream Weaver Denali



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Veronica Mercer

Best Of Breed: 5 pts (2-0-0-4)
GCh McCartney's Wild Soul

Best Of Opposite Sex
Rawkstar Ad Astra Per Aspera

Best Puppy In Breed
Vrymeer On The Catwalk

Select Bitch
Ch Leelo Redcliffe Simply Sensational


Winners Dog: (2-0-0-4)
Rawkstar Ad Astra Per Aspera

Reserve Winners Dog
Vrymeer On The Catwalk

Senior Puppy Dog Class
1st Vrymeer On The Catwalk

Open Dog Class
1st Rawkstar Ad Astra Per Aspera



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   37
Group 2nd   
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   32
Group 3rd   
GCh Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   29
Group 4th   
Ch Marqway's Creating Chaos
  Akita   25
BPIG   
Ch Marqway's Creating Chaos
  Akita   N/A
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Marqway's Creating Chaos

Best Of Opposite Sex
Marqway's Queen Reigns Supreme

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Marqway's Creating Chaos

Best Puppy In Breed
Marqway's Creating Chaos

Select Dog
GChS Marqways Born Into Royalty


Winners Dog: (2-1-1-0)
Marqway's Creating Chaos

Reserve Winners Dog
Marqway's Heir Apparent

Junior Puppy Dog Class
1st Marqway's Creating Chaos

Open Dog Class
1st Marqway's Heir Apparent


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Marqway's Queen Reigns Supreme

Senior Puppy Bitch Class
1st Marqway's Queen Reigns Supreme


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChS Ice Gangsta's Arrow Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Illusions Spellbound At Nordicstorm

Best Puppy In Breed
Tonomi's Dancing On A Cloud



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Alpenbliss Travelin Man

Select Dog
Ch Mountmagic Jury's Out V Avatar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Xelascon Harbinger Of Hope

Best Of Opposite Sex
Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Xelascon Harbinger Of Hope

Best Puppy In Breed
Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee

Select Bitch
Ch Fyrecreek's Skyscraper


Winners Dog: (1-3-0-1)
Xelascon Harbinger Of Hope

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Harbinger Of Hope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Opposite Sex
Stonehill 'n Saxmark's Switcheroo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler

Select Dog
Ch Arket's Rock E Rogue


Winners Dog: (1-0-2-0)
Garshangan The Talisman

Open Dog Class
1st Garshangan The Talisman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Vinzenz Del Penon De Ifach

Best Of Opposite Sex
Hazelwood's Legacy Of Daisy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hazelwood's Legacy Of Daisy


Winners Dog: (1-1-1-0)
Amedeo Del Fracasso

12-18 Month Dog Class
1st Amedeo Del Fracasso


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hazelwood's Legacy Of Daisy

Canadian Bred Bitch Class
1st Hazelwood's Legacy Of Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Claircreek Through The Looking Glass

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Claircreek Through The Looking Glass

Best Puppy In Breed
Claircreek Through The Looking Glass


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Claircreek Through The Looking Glass

Reserve Winners Bitch
Fado's Private Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Claircreek Through The Looking Glass

12-18 Month Bitch Class
1st Fado's Private Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Esmonds Canadian Shield




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Desertwind's King Of The Road V Orph

Best Puppy In Breed
Desertwind's King Of The Road V Orph



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Peppermill Dashing Thru The Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Vicroot Britney (Jade)

Best Puppy In Breed
Aloha Gloria Leones



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Peppermill's Ice Ice Baby V Hidden Assets

Reserve Winners Bitch
Aloha Gloria Leones

Senior Puppy Bitch Class
1st Aloha Gloria Leones

12-18 Month Bitch Class
1st Peppermill's Ice Ice Baby V Hidden Assets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kristaris Barking Up The Right Tree

Best Of Opposite Sex
Sierras Hope Siberians On Cloud Wine

Best Puppy In Breed
Sierras Hope Siberians On Cloud Wine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sierras Hope Siberians On Cloud Wine

Senior Puppy Bitch Class
1st Sierras Hope Siberians On Cloud Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Paradym Just For Laughs
  Norwich Terrier   24
Group 2nd   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   20
Group 3rd   
GCh Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   19
Group 4th   Ch Rexroth Cup Of Tea   Norfolk Terrier   17
BPIG   
Silvershadow Something Special
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Eons A Game Changer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Firefly's Treasure's All Mine At Lochawe



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Talyot Malika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Talyot Malika

Open Bitch Class
1st Talyot Malika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexroth Cup Of Tea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexroth Cup Of Tea

Open Bitch Class
1st Rexroth Cup Of Tea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Paradym Just For Laughs

Best Of Opposite Sex
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Best Puppy In Breed
Ripcord's What A Feeling


Winners Dog: (2-1-0-1)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Reserve Winners Dog
Paradym Double Dare Ya

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Open Dog Class
1st Paradym Double Dare Ya


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Ripcord's What A Feeling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ripcord's What A Feeling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ratitatt I'm Smitten At Venturehill



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Venture Hill Special Edition

Open Bitch Class
1st Venture Hill Special Edition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Massawippi Mad Money

Best Puppy In Breed
Silvershadow Something Special



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Silvershadow Something Special

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Something Special


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Blayloch Dreaming Of Dunnet

Best Of Opposite Sex
Glenroslin Live And Make Merry



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glenroslin Live And Make Merry

Open Bitch Class
1st Glenroslin Live And Make Merry


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel's Agent Opal

Select Bitch
Ch Diamondjewel's Agent Opal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Rolona's Gold Coast



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Quinta Od Guvernera

Reserve Winners Bitch
Copperfields Snugglebug

12-18 Month Bitch Class
1st Copperfields Snugglebug

Open Bitch Class
1st Quinta Od Guvernera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   37
Group 2nd   
Ch Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
  Toy Manchester Terrier   33
Group 3rd   
GChB Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   31
Group 4th   
GCh Pinkribbon's The Bees Knees
  Papillon   25
BPIG   Ch Diaquiris Dam Yankees   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Amyla's Jack At Willowgate And Delsol   Havanese   0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Londoncor Acacia

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Birchrun Dressed To Impress

Best Puppy In Breed
Birchrun Dressed To Impress


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Londoncor Acacia

Reserve Winners Bitch
Syrenia's Victoria's Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Barrington's Helene's Harper

Open Bitch Class
1st Londoncor Acacia
2nd Syrenia's Victoria's Love

4-6 Month Bitch Class
1st Barrington's Sandpiper In Velaris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hileigh's The One With The Monkey

Best Puppy In Breed
Hileigh's The One With The Monkey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hileigh's The One With The Monkey

Senior Puppy Dog Class
1st Hileigh's The One With The Monkey



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Denali's Crown Jewel

Best Of Opposite Sex
Fancy Ever Gattaca Olyuti For Gentlewind

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Moon Harbour Stacy

Best Puppy In Breed
Moon Harbour Stacy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Moon Harbour Stacy

Reserve Winners Bitch
Denali's Circle Of Life

Junior Puppy Bitch Class
1st Moon Harbour Stacy

Canadian Bred Bitch Class
1st Denali's Circle Of Life

4-6 Month Bitch Class
1st NV Valour's SassyTails Freyja


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Royal Shaklands Balboa Rocky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Of Opposite Sex
Twinkle's Positively Likeable Simon

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Twinkle's One Of A Kind Ruby Duby Du

Best Puppy In Breed
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You

Select Bitch
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Twinkle's One Of A Kind Ruby Duby Du

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Luna Among The Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's One Of A Kind Ruby Duby Du

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Luna Among The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Velvet JP Malibu

Best Of Opposite Sex
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Puppy In Breed
Velvet JP Malibu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Velvet JP Malibu

Senior Puppy Bitch Class
1st Velvet JP Malibu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Pinkribbon's The Bees Knees

Best Of Opposite Sex
Sallysvalley Young Warrior

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cornsilks Dot Com

Best Puppy In Breed
Cornsilks Dot Com


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sallysvalley Young Warrior

12-18 Month Dog Class
1st Sallysvalley Young Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cornsilks Dot Com

Senior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Dot Com


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Proud Mary

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris Dam Yankees

Select Dog
Ch Diaquiris Dam Yankees



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Diaquiris Proud Mary

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Madam Butterfly

Junior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Proud Mary

Open Bitch Class
1st Diaquiris Madam Butterfly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solar Smile Kimberly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solar Smile Kimberly

12-18 Month Bitch Class
1st Solar Smile Kimberly


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lynroys U R My L'il Angel From Above

Best Puppy In Breed
Lynroys U R My L'il Angel From Above



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lynroys U R My L'il Angel From Above

Reserve Winners Bitch
Saratoga's Joed Silver Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lynroys U R My L'il Angel From Above

Open Bitch Class
1st Saratoga's Joed Silver Charm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Fantasia Brenich Shine Like A Diamond



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Artemus Voila Violetta

12-18 Month Bitch Class
1st Artemus Voila Violetta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
Deebet's Time To Bloom



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Deebet's Time To Bloom

Open Bitch Class
1st Deebet's Time To Bloom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Camparis Diorella

Best Puppy In Breed
Camparis Diorella



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Camparis Diorella

Reserve Winners Bitch
Justatitch Thayla

Senior Puppy Bitch Class
1st Camparis Diorella

Open Bitch Class
1st Justatitch Thayla


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   29
Group 2nd   
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   28
Group 3rd   
GCh Long Feng Nightcrawler
  Chow Chow   23
Group 4th    Briarside U Can't Stop Me   Poodle (Standard)   19
BPIG    Briarside U Can't Stop Me   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Atka Kunik

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Atka Kunik


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Atka Kunik

Senior Puppy Dog Class
1st Nuuktok's Atka Kunik



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Soyeux Valentino

Best Of Opposite Sex
Soyeux Rever De Paris

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Soyeux Valentino

Best Puppy In Breed
Soyeux Valentino


Winners Dog: (1-1-0-0)
Soyeux Valentino

Junior Puppy Dog Class
1st Soyeux Valentino


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Soyeux Rever De Paris

Junior Puppy Bitch Class
1st Soyeux Rever De Paris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Pelee's Standing Strong In The Chaos

Best Of Opposite Sex
Pelee's A Bite Of The Good Life

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Pelee's A Bite Of The Good Life

Best Puppy In Breed
Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious


Winners Dog: (1-3-1-1)
TopBrass Harvey Wallbanger

Bred By Exhibitor Dog Class
1st TopBrass Harvey Wallbanger


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Pelee's A Bite Of The Good Life

Reserve Winners Bitch
Topbrass Southern Comfort

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderbulls Likkle But Tallawah Of Bulldacious

12-18 Month Bitch Class
1st Pelee's A Bite Of The Good Life

Open Bitch Class
1st Topbrass Southern Comfort

4-6 Month Bitch Class
1st Rocyn's Bulldacious Right Up My Alley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin



4-6 Month Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Long Feng Nightcrawler

Best Of Opposite Sex
Ch Pinchou's Princess Buttercup



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Pyatyi Element Avrora

Reserve Winners Bitch
Pinchou's Roadrunner

Open Bitch Class
1st Pyatyi Element Avrora
2nd Pinchou's Roadrunner


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Sanvars Enchantress Of Tiva

Best Puppy In Breed
Sanvars Enchantress Of Tiva



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Sanvars Enchantress Of Tiva

Reserve Winners Bitch
Umbra Aberwyn Bewitched And Bejeweled

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvars Enchantress Of Tiva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Umbra Aberwyn Bewitched And Bejeweled
2nd Denali's Got 2 Gossip

Open Bitch Class
1st Hawkhill Sheza Ticket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Briarside U Can't Stop Me

Best Of Opposite Sex
Briarside The Favourite One

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Briarside U Can't Stop Me

Best Puppy In Breed
Briarside U Can't Stop Me


Winners Dog: (1-3-0-0)
Briarside The Favourite One

Senior Puppy Dog Class
1st Briarside The Favourite One


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Briarside U Can't Stop Me

Reserve Winners Bitch
Mazinblue Bala Brasileira

Junior Puppy Bitch Class
1st Carrington's Golden Girl De Nicheca

Senior Puppy Bitch Class
1st Briarside U Can't Stop Me

Open Bitch Class
1st Mazinblue Bala Brasileira

4-6 Month Bitch Class
1st Shorebird Upland Sandpiper


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hibiscus Chisana Takaramono

Best Puppy In Breed
GCh Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Michael Woods (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   33
Group 2nd   GCh Celebre Journey To Chantryile   Belgian Shepherd Dog   30
Group 3rd   
GCh Stonecroft's Sea Scape
  Welsh Corgi (Pembroke)   28
Group 4th   
Ch Uretopia's Its Gonna Get Loud
  Australian Cattle Dog   26
BPIG    Honeyfox Don't Burst My Bubble   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Uretopia's Its Gonna Get Loud


4-6 Month Dog Class
1st Byeyo's Top Gun



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
GCh Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Beachbum's Sand Dollar

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Beachbum's Sand Dollar

Best Puppy In Breed
Beachbum's Sand Dollar

Select Dog
GChG Limelite's Tee Off


Winners Dog: (1-5-2-0)
Jolifilo's Noble Heartthrob

Open Dog Class
1st Jolifilo's Noble Heartthrob

4-6 Month Dog Class
1st Aussiezip Where'd Ya Go


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Celebre Journey To Chantryile



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellaclan Suns Out Guns Out

Best Puppy In Breed
Bellaclan Suns Out Guns Out


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellaclan Suns Out Guns Out

Senior Puppy Dog Class
1st Bellaclan Suns Out Guns Out



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Decor's Here Comes The Son

Best Of Opposite Sex
Kaymann's Tri'd To Be Blue

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Decor's Here Comes The Son

Best Puppy In Breed
Colwick Long Acre Reminiscent


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Kaymann's Tri'd To Be Blue

Reserve Winners Bitch
Glasgowhill's Party In The USA

Junior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Party In The USA
2nd Omega's Next Chapter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kaymann's Tri'd To Be Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Lacomtesse Ailyn Vel

Best Of Opposite Sex
Kennelwood's Top Gun Of Almar


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kennelwood's Top Gun Of Almar

Open Dog Class
1st Kennelwood's Top Gun Of Almar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Hilltop's Full Moon Over Pinewood

Best Puppy In Breed
Hilltop's Full Moon Over Pinewood

Select Bitch
Ch Hilltop's Whiskey On The Rox At Pinewood



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hilltop's Full Moon Over Pinewood

Reserve Winners Bitch
Keecams Follow Me To Macland

Junior Puppy Bitch Class
1st Hilltop's Full Moon Over Pinewood

12-18 Month Bitch Class
1st Keecams Follow Me To Macland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tasiahills Royal Sir Galahad




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
Nitelatches Mandalorian

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Laureate Looking Glass

Best Puppy In Breed
Laureate Looking Glass


Winners Dog: (1-1-0-1)
Nitelatches Mandalorian

Junior Puppy Dog Class
1st Nitelatches Mandalorian


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Laureate Looking Glass

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Looking Glass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Esrohollow Mele Kalikimaka

Best Of Opposite Sex
Esrohollow Cashed Out

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Esrohollow Cashed Out

Best Puppy In Breed
Esrohollow In Times Like These


Winners Dog: (1-3-1-0)
Esrohollow Casablanca's Bogart

Senior Puppy Dog Class
1st Esrohollow Casablanca's Bogart


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Esrohollow Cashed Out

Reserve Winners Bitch
Esrohollow In Times Like These

Senior Puppy Bitch Class
1st Esrohollow In Times Like These

Open Bitch Class
1st Esrohollow Cashed Out
2nd Esrohollow's Dynamic Equation


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Michael Woods (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Stonecroft's Sea Scape

Best Puppy In Breed
Honeyfox Don't Burst My Bubble



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Honeyfox Don't Burst My Bubble

Senior Puppy Bitch Class
1st Honeyfox Don't Burst My Bubble


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By