Limestone City Obedience & Kennel Club
Saturday, July 22, 2023



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Ed Wild
Spaniel (English Springer)  
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
Points: 180 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ed Wild
Portuguese Water Dog  
GChB Marinella's The Thunder Rolls
Points: 156
Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Siberian Husky  
Atlanticbreeze Babe Ruth
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Spaniel (Welsh Springer)  
Long Lane V8 Powered
Best Altered In Show
Judge: Ed Wild
German Shepherd Dog  
GCh Hellwigg's To Hot To B Reckless
Best Veteran In Show
Judge: Ed Wild
Toy Manchester Terrier  
GCh Szulik's Mister Munster Junior








Group 1 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   23
Group 2nd   
Ch Seasyde Rapture Of Zephyr
  Pointer   22
Group 3rd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   20
Group 4th   
GChS Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   15
BPIG   
Chrishelle's Fishin In The Dark
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Long Lane V8 Powered
  Spaniel (Welsh Springer)   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluespruce Neige De L'Hiver



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluespruce Neige De L'Hiver


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arcticbreeze New Sensation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arcticbreeze New Sensation


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Of Opposite Sex
Ch Libertia Bumble Bee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (0-0-4-1)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Ch Skypoint's Finesse

Best Puppy In Breed
Ch Chrishelle's Fishin In The Dark

Select Dog
GChB Jaegersmann N Lombardie Starry Knight




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Argon's Lady Of Shallot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
GChS Goldpaws Got Twenty Twenty Vision At Sunkozi

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Blueheron Ocean's Pearl


Winners Dog: (1-2-1-1)
Jengar's Eugene Fitzhebert


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Blueheron Ocean's Pearl

Reserve Winners Bitch
Gazebo's Sugarplums Dancing at RiverMist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Opposite Sex
GCh Mooselake's Suit Yourself

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Benacres I Will Remember You

Best Puppy In Breed
Monpaq Echo From The Past

Select Bitch
Ch Benacres Luna Lovegood


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Benacres I Will Remember You

Reserve Winners Bitch
Monpaq's Sunset Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lentigo's Dark Rider


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lentigo's Dark Rider



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time




Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sirhan Madiidu Al Basari
  Saluki   23
Group 2nd   
Ch Egbar's Bittersweet Symphony
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   22
Group 3rd   
GChS Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   21
Group 4th   
Ch Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   17
BPIG   
Ch Egbar's Bittersweet Symphony
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Sparkle And Shine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Heartbeat Sparkle And Shine

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Princess Patricia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Shillington Curtisfarms Chanel

Best Of Opposite Sex
Ch Branston Mason Authentic Roots

Best Puppy In Breed
Curtisfarms I'm On My Way



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Branston Mason Quintessential Ingredient

Reserve Winners Bitch
Curtisfarms I'm On My Way


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Puppy In Breed
Ch Egbar's Bittersweet Symphony




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Famkes I Am Woman Hear Me Roar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Famkes I Am Woman Hear Me Roar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Altadach Bush Morning Glory SL

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Altadach Bush Morning Glory SL

Best Puppy In Breed
Danny Boy's California Sunshine

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL


Winners Dog: (1-1-2-0)
Danny Boy's California Sunshine


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Altadach Bush Morning Glory SL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Bonny Vom Steinkreuz O

Best Puppy In Breed
GCh Vomgussaroff's Aya Corona Borealis

Select Bitch
GCh Vomgussaroff's Aya Corona Borealis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blythmoor It Happened One Night At Mason

Best Puppy In Breed
Blythmoor It Happened One Night At Mason



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Royalcityrr Alpha Dorothea

Best Puppy In Breed
Ch Royalcityrr Alpha Dorothea



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Aisling's Tiz The Season




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   35
Group 2nd   
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   34
Group 3rd   
GCh Daomori's King Of The West
  Akita   25
Group 4th   
Atlanticbreeze Babe Ruth
  Siberian Husky   24
BPIG   
Atlanticbreeze Babe Ruth
  Siberian Husky   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Perun's Jewel Orchid
  Siberian Husky   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Daomori's King Of The West




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ice Gangsta's Ball Of Fire For Chayo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Barentsnight Doing It Right


Winners Dog: (1-0-0-0)
Barentsnight Doing It Right



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GCh Haltonhill's Storm Warning

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Haltonhill's Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Select Bitch
Ch Dajen's Sparking A New Flame


Winners Dog: (1-2-1-2)
Haltonhill's Show Me The Money


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Reserve Winners Bitch
Dajen She's A Wildflower


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Gerifreki Devil's Food Made By Akna

Best Puppy In Breed
Gerifreki Devil's Food Made By Akna


Winners Dog: (2-0-0-0)
Gerifreki Devil's Food Made By Akna

Reserve Winners Dog
Akna Temple Mount



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GChG Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Ignites 414 Black Knight

Best Puppy In Breed
VividDream's Fool For Love

Select Dog
GChS Liberator's Kodachrome

Select Bitch
Ch Ignites HMCS Annapolis


Winners Dog: (2-2-3-2)
Ignites 414 Black Knight

Reserve Winners Dog
VividDream's Fool For Love


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Connquest Fill Yar Boots

Reserve Winners Bitch
Morningstar Latoya


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Spruce Hill's Follow The Rocky Road

Best Puppy In Breed
Spruce Hill's Follow The Rocky Road



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Northernpaws Chewbacca Of Knighterrant

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Faith In Knighterrant

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Knighterrant's Dash Rendar


Winners Dog: (1-2-1-0)
Knighterrant's Dash Rendar


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Northernpaws Faith In Knighterrant

Reserve Winners Bitch
Julia Dream Debra-Damo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vasfor's Back In The Fast Lane




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Atlanticbreeze Babe Ruth

Best Of Opposite Sex
Ch Perun's Mystic Topaz

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Atlanticbreeze Babe Ruth

Best Puppy In Breed
Atlanticbreeze Babe Ruth

Select Dog
Ch Sherakan's Top Gun

Select Bitch
GChB Snoebears Astrid At Sugarrun


Winners Dog: (2-1-2-2)
Atlanticbreeze Babe Ruth

Reserve Winners Dog
Sherakan's Night Watch


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Debalys The Sequel At Chieko


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Tony Monk Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   13
Group 2nd   
Thistlebitt Pinky Swear
  Border Terrier   9
Group 3rd   
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   5
Group 4th   
Ravenlore Echos Of Locksley
  Parson Russell Terrier   3
BPIG No Entry
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Thistlebitt Pinky Swear

Best Of Opposite Sex
Fanfare Quite The Catch

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Baytree Devonian Fern


Winners Dog: (1-2-0-1)
Fanfare Quite The Catch


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Baytree Devonian Fern

Reserve Winners Bitch
Heavensridge Phoenix Out Of The Mist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment

Select Dog
GCh Mazara's The Conductor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Solid Rocky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GChB Massawippi Mad Money

Best Of Opposite Sex
Dachari Chasing The Dream


Winners Dog: (3-0-0-1)
Dachari Chasing The Dream

Reserve Winners Dog
Dachari Back Street Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Monk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Joy Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   42
Group 2nd   
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante
  Pomeranian   41
Group 3rd   
GCh JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans
  Maltese   40
Group 4th   
Ch Halcyonia Mischief In The Maples
  Cavalier King Charles Spaniel   38
BPIG    Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon   Pug   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   0
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Halcyonia Mischief In The Maples

Best Of Opposite Sex
Heavenly's Carpe Diem

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Heavenly's Carpe Diem


Winners Dog: (1-1-0-1)
Heavenly's Carpe Diem


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Darane Jane Eyre


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Winsomelux Warrior

Best Of Opposite Sex
Winsome Black Velvet

Best Puppy In Breed
Winsome Black Velvet



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Winsome Black Velvet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Arcreya Primrose Raised By Wolves

Best Puppy In Breed
Applegarden Go Play Circus


Winners Dog: (2-0-1-0)
Applegarden Go Play Circus

Reserve Winners Dog
Primrose Outta The Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colliwood's Well Worth The Wait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Colliwood's Well Worth The Wait



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Sir Kobi de Joyeux Coton

Best Of Opposite Sex
GChS Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Zara De Joyeux Coton



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Cotondeneige Iris

Reserve Winners Bitch
Zara De Joyeux Coton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Star Griff Fairy Night Dancer

Best Of Opposite Sex
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Puppy In Breed
Star Griff Fairy Night Dancer

Select Dog
Ch Navyn's Dashing Duke At Maplebruxe



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Star Griff Fairy Night Dancer

Reserve Winners Bitch
Navyn'n Ginlor Cast A Spell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Delsols Wish Upon A Star

Best Of Opposite Sex
Delsols Heart Breaker

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Delsols Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Delsols Wish Upon A Star


Winners Dog: (1-1-0-0)
Delsols Heart Breaker


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Delsols Wish Upon A Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rythm's Nightshade At Silverland




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
All I Want Elnaja

Best Puppy In Breed
All I Want Elnaja


Winners Dog: (1-0-0-1)
All I Want Elnaja



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Mightymites The Magic Of Believing

Best Of Opposite Sex
Ch Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mightymites The Magic Of Believing

Best Puppy In Breed
Mightymites The Magic Of Believing


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Of Opposite Sex
GChB Pocket's Asti Spumante

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Best Puppy In Breed
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon



Winners Bitch: (1-3-1-1)
Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon

Reserve Winners Bitch
Northgate's Hyclass Bugaboo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stranger Worlds Of Lore

Best Puppy In Breed
Stranger Worlds Of Lore



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stranger Worlds Of Lore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Bayside's Prince Louis At McLean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Quikdraw's Cowboy Up

Best Of Opposite Sex
Nicnak's Going Viral

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Nicnak's Gone Viral


Winners Dog: (1-2-1-0)
Nicnak's Gone Viral


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Nicnak's Going Viral

Reserve Winners Bitch
Traditsiya Solar City


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shenandal's Optimism And Joy
  Dalmatian   15
Group 2nd   
Ch The Ritz How Sweet It Is
  Bulldog   14
Group 3rd   
Tayann Peachie Keen
  Boston Terrier   13
Group 4th   
Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky
  Schipperke   12
BPIG   
Tayann Peachie Keen
  Boston Terrier   N/A
Best Veteran In Group   Ch Kortar's Katsumo   Shiba Inu   0
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayann Peachie Keen

Best Puppy In Breed
Tayann Peachie Keen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayann Peachie Keen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh The Ritz How Sweet It Is




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chowridge Nirvana At Dragonslayer Tai

Best Puppy In Breed
Dragonslayer Tai's Satin N'Lace



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's Optimism And Joy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elle Frenchies Lark

Best Puppy In Breed
Elle Frenchies Lark



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elle Frenchies Lark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Daveren's Time Stands Still


Winners Dog: (1-0-1-0)
Prince Paris Wot A Thriller



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Ridgeside A Night In Vegas

Best Puppy In Breed
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore

Select Bitch
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Bellini I Am A Believer

Reserve Winners Bitch
Desjardin's Egypt Is Ready To Dazzle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mardeck N'Oasis Mystic Wheel In The Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kortar's Katsumo

Best Of Opposite Sex
Kortar's Koffee Kake

Best Puppy In Breed
Kortar's Kanako



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kortar's Koffee Kake

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kanako


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Runway Down To The River
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   18
Group 3rd   
GCh Hybris N MacLands Gonna Make My Noise
  Miniature American Shepherd   17
Group 4th    Dury Voe Fear No Evil   Shetland Sheepdog   10
BPIG    Laureate Mimosa   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Woodland's Plz Stand Up   Australian Shepherd   0
Group 1st (Altered)   
GCh Hellwigg's To Hot To B Reckless
  German Shepherd Dog   0
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Catalyst's Old Country Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Woodland's You're Braver Than You Believe

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Oenomel's Rise So High @Woodland

Best Puppy In Breed
Oenomel's Rise So High @Woodland

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way


Winners Dog: (1-1-2-1)
Sunpiper Opening Gambit


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Oenomel's Rise So High @Woodland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Delapagaille Future Jewel O'Bellsha




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Yours Forever Llama

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Yours Forever Llama




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Hybris N MacLands Gonna Make My Noise

Best Of Opposite Sex
GCh Keecams Itty Bitty Bits

Best Puppy In Breed
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL

Select Dog
GChB Tanasi's Lightly Toasted



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Forestwood Fly by Night @ Perardua

Reserve Winners Bitch
Hilltops Sparkling Eve At KL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Dury Voe Fear No Evil

Best Of Opposite Sex
Laureate Mimosa

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Dury Voe Fear No Evil

Best Puppy In Breed
Laureate Mimosa

Select Bitch
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle


Winners Dog: (1-3-0-1)
Dury Voe Fear No Evil


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Laureate Mimosa

Reserve Winners Bitch
Beldawns Incandescent


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Best Of Opposite Sex
Cymry Platinum J. Copper Moon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cymry Mariner's Legacy

Best Puppy In Breed
Cymry Mariner's Legacy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cymry Mariner's Legacy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cymry Platinum J. Copper Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By