Crocus Obedience & Kennel Club
Saturday, February 18, 2023 - Show-1



Related Results

Obedience

Saturday, February 18 (Obedience Trial-1)
Sunday, February 19 (Obedience Trial-2)
Monday, February 20 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Saturday, February 18 (Rally Trial-1)
Sunday, February 19 (Rally Trial-2)
Monday, February 20 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Havanese  
GChS Oeste's Askin For Kisses
Points: 176 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stewart Dankner
Akita  
GChS Marqways Born Into Royalty
Points: 150
Best Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Shih Tzu  
Ch Jadesilk Hopelessly Devoted To U
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stewart Dankner
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
Sunhunde Night Goddess








Group 1 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   30
Group 2nd   
GCh Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   24
Group 3rd   
GChB Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   23
Group 4th   
GCh Legacyk Made It Legal
  Pointer (German Short-Haired)   21
BPIG    Rosen's Divine Roxianna   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Koping Versa Dear In The Headlights
  Weimaraner   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Legacyk Made It Legal



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Tasmara I Have A Secret

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Verdoro's Memories Are Made Of This

Best Puppy In Breed
Carolot's Energizer Bunny


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Tasmara I Have A Secret

Reserve Winners Bitch
Carolot's Energizer Bunny

Senior Puppy Bitch Class
1st Carolot's Energizer Bunny
2nd Kenro's Peace And Tranquility

12-18 Month Bitch Class
1st Tasmara I Have A Secret

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GChB Play Mor Open Secrets At Keswick

Best Of Opposite Sex
GCh Tybo's Little Black Olive

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Rickways The Bishop

Best Puppy In Breed
Fireline Black Legend


Winners Dog: (1-4-1-1)
Rickways The Bishop

Canadian Bred Dog Class
1st Rickways The Bishop


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Keswick's Conduit Of Chaos

Reserve Winners Bitch
Biscay Passage Abegweit

Junior Puppy Bitch Class
1st Fireline Southern Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Keswick's Conduit Of Chaos

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fireline Black Legend

Open Bitch Class
1st Biscay Passage Abegweit

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Trusask's Rockstar Liam


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture


Winners Dog: (1-0-1-0)
Black Lord Tommy Lee

Open Dog Class
1st Black Lord Tommy Lee


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Reminiscent

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Rosen's Divine Roxianna

Best Puppy In Breed
Rosen's Divine Roxianna


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Rosen's Divine Roxianna

Reserve Winners Bitch
Keypoint's Solitary Refinement

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosen's Divine Roxianna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keypoint's Catch Fire

Open Bitch Class
1st Keypoint's Solitary Refinement

4-6 Month Bitch Class
1st Keypoint's Be The Change

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure






Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
Polo's Where Bling Is King
  Afghan Hound   18
Group 2nd   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   17
Group 3rd   GCh Windrock Little Town Flirt   Greyhound   16
Group 4th   
Kibo's Ray Of Sunshine At Jahina
  Rhodesian Ridgeback   15
BPIG   
Polo's Where Bling Is King
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Polo's Where Bling Is King

Best Puppy In Breed
Polo's Where Bling Is King


Winners Dog: (1-0-0-0)
Polo's Where Bling Is King

Junior Puppy Dog Class
1st Polo's Where Bling Is King


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Kolani Hardy D'Oner

Best Of Opposite Sex
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Best Puppy In Breed
Shecaras Mayberry Melody

Select Dog
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Reserve Winners Bitch
Shecaras Mayberry Melody

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Open Bitch Class
1st Shecaras Mayberry Melody

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elance Falling Fire



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Sunhunde Wunder-Ful New Beginning

Best Of Opposite Sex
Ch Shamorra Brandach Heartspell

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Klein Hunde Journey's End


Winners Dog: (2-1-1-1)
Klein Hunde Ganache MLD

Reserve Winners Dog
Innocence Pro Skater Tiger Entchen

12-18 Month Dog Class
1st Innocence Pro Skater Tiger Entchen

Canadian Bred Dog Class
1st Klein Hunde Ganache MLD


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Klein Hunde Journey's End

Canadian Bred Bitch Class
1st Klein Hunde Journey's End

4-6 Month Bitch Class
1st Sunhunde Night Goddess

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Little Town Flirt



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Phantoms Circle Of Life

Best Puppy In Breed
GChB Phantoms Circle Of Life



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kibo's Ray Of Sunshine At Jahina


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Marqways Born Into Royalty
  Akita   32
Group 2nd   
GChB Tybrushe's Livin The High Life
  Boxer   31
Group 3rd   
GCh Kiltic's Bacardi Breeze
  Great Dane   30
Group 4th   
Ch Cassels Redline At Erobern
  Doberman Pinscher   23
BPIG   
Snowater's Comin' In Hot Too Snowbastian
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Remy The Auora Melody From Hillset   Samoyed   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Earthwind Sharp Dressed Man

Best Of Opposite Sex
Winterchill's Wyld N' Fancy

Best Puppy In Breed
Winterchill's Wyld N' Fancy



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Winterchill's Wyld N' Fancy

Reserve Winners Bitch
Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind

Senior Puppy Bitch Class
1st Winterchill's Wyld N' Fancy

12-18 Month Bitch Class
1st Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Creo's Eternal Beauty

Best Of Opposite Sex
Creo's Eiger Of Kelbern

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Creo's Eternal Beauty

Best Puppy In Breed
Bellas Berner Jasper


Winners Dog: (2-2-0-0)
Creo's Eiger Of Kelbern

Reserve Winners Dog
Bellas Berner Jasper

Senior Puppy Dog Class
1st Bellas Berner Jasper

12-18 Month Dog Class
1st Creo's Eiger Of Kelbern

4-6 Month Dog Class
1st Creo's Just Cruisin Along


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Creo's Eternal Beauty

Reserve Winners Bitch
Creo's Fitzroy Freyja

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's Eternal Beauty

Canadian Bred Bitch Class
1st Creo's Fitzroy Freyja

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tybrushe's Livin The High Life



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Cassels Redline At Erobern

Select Bitch
GCh ConnQuest Turn It On Again



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Janterra's Flaunt It

Open Bitch Class
1st Janterra's Flaunt It

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Brazen Long Strange Trip

Best Of Opposite Sex
GCh Grandmaster Brazen Alibi



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Csharp's Frozen In Time

Best Of Opposite Sex
Skipnstone Cant Take My Eyes Off Of You At Csharp

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Csharp's Frozen In Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Csharp's Frozen In Time

Open Bitch Class
1st Csharp's Frozen In Time

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoneyplains My Time To Shine

Best Puppy In Breed
Stoneyplains My Time To Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoneyplains My Time To Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Stoneyplains My Time To Shine

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChB Nikita's Egyptian Cotton At Polarfleece

Best Of Opposite Sex
GCh Nasha Gordost Nelson

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Snowater's Comin' In Hot Too Snowbastian

Best Puppy In Breed
Snowater's Comin' In Hot Too Snowbastian


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Snowater's Comin' In Hot Too Snowbastian

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Jewel Of The North

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowater's Comin' In Hot Too Snowbastian

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Jewel Of The North

4-6 Month Bitch Class
1st Polarfleece's Something Sinful

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
GChS Jury's Karma Police

Best Puppy In Breed
Ch Innovations Git R Done



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nanook's Northern Footprint



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nanook's Northern Footprint

Open Bitch Class
1st Nanook's Northern Footprint





Group 4 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Adrian Walk The Line Shawndee
  Russell Terrier   13
Group 2nd   
GChB Benchmark's Bright Shining Fame
  Border Terrier   12
Group 3rd   
Trotters Butterscotch Miss
  Scottish Terrier   4
Group 4th    Jonaire Kataxin High Jinx   Soft-Coated Wheaten Terrier   3
BPIG   
Trotters Butterscotch Miss
  Scottish Terrier   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
GChB Benchmark's Bella Amiga

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Versaterre's Castle Guard Pink

Best Puppy In Breed
Ourson Orion Psi Mysteria

Select Dog
GCh Castle Guard Mount Banjo Amazeeano


Winners Dog: (2-3-2-1)
Ourson Orion Psi Mysteria

Reserve Winners Dog
Castle Guard Perfect Optimism

Junior Puppy Dog Class
1st Ourson Orion Psi Mysteria

12-18 Month Dog Class
1st Castle Guard Perfect Optimism

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Amarantine's Weaver Of Fate

Best Puppy In Breed
Tinydancer The Thunder Rolls



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Amarantine's Weaver Of Fate

Reserve Winners Bitch
Tinydancer The Thunder Rolls

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer The Thunder Rolls

Canadian Bred Bitch Class
1st Amarantine's Weaver Of Fate

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Adrian Walk The Line Shawndee



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trotters Butterscotch Miss

Best Puppy In Breed
Trotters Butterscotch Miss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trotters Butterscotch Miss

Senior Puppy Bitch Class
1st Trotters Butterscotch Miss

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jonaire Kataxin High Jinx

Best Puppy In Breed
Jonaire Kataxin High Jinx



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jonaire Kataxin High Jinx

Senior Puppy Bitch Class
1st Jonaire Kataxin High Jinx

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Best Puppy In Breed
Windacre A Song In The Ayr At MacTal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Junior Puppy Bitch Class
1st Windacre A Song In The Ayr At MacTal





Group 5 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   25
Group 2nd   
GCh Wind's Da Vinci Code
  Chinese Crested Dog   22
Group 3rd   Ch Maniak's Hazel May Be Nuts   Griffon (Brussels)   13
Group 4th   
Dunyasha Zolotaya Imperiya
  Biewer Terrier   12
BPIG   
Hex's Wind And Reign
  Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Dunyasha Zolotaya Imperiya

Best Of Opposite Sex
Exquisite Luxury Of Veevee

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Dunyasha Zolotaya Imperiya


Winners Dog: (1-3-0-0)
Exquisite Luxury Of Veevee

12-18 Month Dog Class
1st Exquisite Luxury Of Veevee


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Dunyasha Zolotaya Imperiya

Reserve Winners Bitch
Chantilly Lace Pretty Face Von Fritz

12-18 Month Bitch Class
1st Dunyasha Zolotaya Imperiya

Canadian Bred Bitch Class
1st VeeVee's Roll Of The Dice

Open Bitch Class
1st Chantilly Lace Pretty Face Von Fritz

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Miss M's Blazing Sun

Best Puppy In Breed
Miss M's Blazing Sun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Miss M's Blazing Sun

Junior Puppy Dog Class
1st Miss M's Blazing Sun


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lemieux's King Of The Gods



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
GCh Wind's Da Vinci Code

Best Of Opposite Sex
Shantel's The Secret Is In The Stars

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Shantel's The Secret Is In The Stars

Best Puppy In Breed
Hex's Wind And Reign

Select Dog
GCh Wind Closer To The Heart


Winners Dog: (3-4-2-0)
Rosen's Lucius Lysander

Reserve Winners Dog
Hex's Iconic Louis V

Canadian Bred Dog Class
1st Rosen's Lucius Lysander
2nd Hex's Iconic Louis V

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hex's Papa's A Rolling Stone


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Shantel's The Secret Is In The Stars

Reserve Winners Bitch
Hex's Wind And Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Hex's Wind And Reign

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosen's Celestial Delight From Aradia

12-18 Month Bitch Class
1st Shantel's The Secret Is In The Stars

Open Bitch Class
1st Ethereal's Livin' On The Edge

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Maniak's Hazel May Be Nuts



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
That's Carlosas Bandera Pirata

Best Of Winners: (1-1-0-1)
That's Carlosas Bandera Pirata

Best Puppy In Breed
That's Carlosas Bandera Pirata


Winners Dog: (1-1-0-1)
That's Carlosas Bandera Pirata

Junior Puppy Dog Class
1st That's Carlosas Bandera Pirata


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Adel Rio-Primero

Senior Puppy Bitch Class
1st Adel Rio-Primero

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Flolin Andali Follow The Son

Best Of Opposite Sex
Kaiana Topflite 5th Avenue

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Flolin Andali Follow The Son

Best Puppy In Breed
Kaiana Topflite 5th Avenue


Winners Dog: (1-2-0-0)
Flolin Andali Follow The Son

Open Dog Class
1st Flolin Andali Follow The Son


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kaiana Topflite 5th Avenue

Reserve Winners Bitch
Passionpaps Call Your Bluff

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaiana Topflite 5th Avenue

Senior Puppy Bitch Class
1st Passionpaps Call Your Bluff

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diogenoir Thing Two



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diogenoir Thing Two

Open Bitch Class
1st Diogenoir Thing Two

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nadals Polar Bear

Best Puppy In Breed
Nadals Polar Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nadals Polar Bear

Senior Puppy Dog Class
1st Nadals Polar Bear


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Pekeapug's Hugapugs 5th Spirit



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pekeapug's Hugapugs 5th Spirit

Open Bitch Class
1st Pekeapug's Hugapugs 5th Spirit





Group 6 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jadesilk Hopelessly Devoted To U
  Shih Tzu   17
Group 2nd   
GChB Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   15
Group 3rd   
Master Marksman Hascikova
  Bichon Frise   9
Group 4th    Kiji Get Another Boyfriend   Lowchen   6
BPIG   
Ch Jadesilk Hopelessly Devoted To U
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Eagertrieves Brazen Bedazzled
  French Bulldog   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Master Marksman Hascikova

Best Of Opposite Sex
Dalnavert's Ice Maiden

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Master Marksman Hascikova

Best Puppy In Breed
Dalnavert's Ice Maiden


Winners Dog: (1-2-0-0)
Master Marksman Hascikova

12-18 Month Dog Class
1st Master Marksman Hascikova


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dalnavert's Ice Maiden

Reserve Winners Bitch
Dalnavert Luvit Kate Spade

Senior Puppy Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Kate Spade

Open Bitch Class
1st Dalnavert's Ice Maiden

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It

Best Puppy In Breed
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Echoviews Nu Moon Rising



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Echoviews Nu Moon Rising

Reserve Winners Bitch
Echoviews Faith Of The Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Echoviews Faith Of The Heart

Open Bitch Class
1st Echoviews Nu Moon Rising




4-6 Month Dog Class
1st Eagertrieves Brazen Bedazzled


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiji Get Another Boyfriend

Best Puppy In Breed
Kiji Get Another Boyfriend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiji Get Another Boyfriend

Junior Puppy Dog Class
1st Kiji Get Another Boyfriend


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GChS Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Balladair's Shelby Bejewelled

Best Puppy In Breed
Balladair's Shelby Bejewelled



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Balladair's Shelby Bejewelled

Reserve Winners Bitch
Sunniva's Tia Maria At Tyramara

Junior Puppy Bitch Class
1st Balladair's Shelby Bejewelled
2nd Balladair's Whiskey And Pearls At Covet

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunniva's Working 9-5

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunniva's Sunflower Sweetness Princess B

Open Bitch Class
1st Sunniva's Tia Maria At Tyramara



Winners Dog: (1-0-0-2)
Belcourt Reach For The Stars

Senior Puppy Dog Class
1st Belcourt Reach For The Stars

4-6 Month Dog Class
1st Galavanting Over The Edge And Back


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Jadesilk Hopelessly Devoted To U

Best Of Opposite Sex
Ch Jadesilk In The Firelight

Best Puppy In Breed
Jadesilk Hopelessly Devoted To U



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jadesilk Hopelessly Devoted To U

Junior Puppy Bitch Class
1st Jadesilk Hopelessly Devoted To U



Group 7 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   35
Group 2nd   
GChB Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   34
Group 3rd   
GChB Northbay XSell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   31
Group 4th   
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler
  Briard   26
BPIG   
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler
  Briard   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shadagrace Snowventure Queen Bee
  Finnish Lapphund   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger

Best Puppy In Breed
Catalyst's Red Headed Stranger



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Catalyst's Red Headed Stranger

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Red Headed Stranger

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Ch Kinring's Act Of Valour

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Uproar's Standing Outside The Fire

Best Puppy In Breed
Ch Kiji Crazy In Love

Select Bitch
Ch Kiji Crazy In Love


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Risk'N Hope's Follow The Beat

12-18 Month Bitch Class
1st Risk'N Hope's Follow The Beat

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler

Best Puppy In Breed
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Deja Vu Popsakadoo Time Traveler

Senior Puppy Dog Class
1st Deja Vu Popsakadoo Time Traveler


Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Cardross Love Is A Rose

Best Puppy In Breed
Cardross Love Is A Rose

Select Dog
GChB PrairiePine The Lawman Of Tairis



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Cardross Love Is A Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross Love Is A Rose

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh DK Shadagrace Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Shadagrace Can't Stop The Feeling

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Shadagrace Can't Stop The Feeling

Best Puppy In Breed
Shadagrace Sweet Oh Henry

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Timberline's As Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Opposite Sex
Mystksand Just Give Me A Reason

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Timberline's As Smooth As Tennessee Whiskey

Best Puppy In Breed
Timberline's As Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mystksand Just Give Me A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Mystksand Just Give Me A Reason

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Woolkin's Hello World



Judge: Lynn White

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
Ch Emmy's Main Squeeze

Best Of Opposite Sex
Cassbar's Echo The Future

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Cassbar Laureate All Fired Up

Best Puppy In Breed
Cassbar Laureate All Fired Up

Select Dog
Ch Cassbar's Ramble N Roll


Winners Dog: (2-4-2-0)
Cassbar Laureate All Fired Up

Reserve Winners Dog
Miqelon Proper 12

Junior Puppy Dog Class
1st Cassbar Laureate All Fired Up

Open Dog Class
1st Miqelon Proper 12


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Cassbar's Echo The Future

Reserve Winners Bitch
Beldawn Illumination

Junior Puppy Bitch Class
1st Emmys Ooh La La

Senior Puppy Bitch Class
1st Beldawn Illumination

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cassbar's Echo The Future

Open Bitch Class
1st Amberlyn's Intrigue

Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Of Opposite Sex
Ch Night Keepish Flying High

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By