United Kennel Club
Friday, October 15, 2021



Related Results

Conformation

Friday, October 15
Friday, October 15 (Ltd Show - Group 7)
Saturday, October 16
Saturday, October 16 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, October 17
Sunday, October 17 (Ltd Show - Group 1)
Monday, October 18
Monday, October 18 (Ltd Show - Retrievers)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Janet Lobb
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 297 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Janet Lobb
Bouvier des Flandres  
GChB Boyero Triple Twist Salto
Points: 284
Best Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Keepsake Boreal Victorious
Best Baby Puppy In Show
Judge: Janet Lobb
Bernese Mountain Dog   Alpenspirit Thunder Down Under








Group 1 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   40
Group 2nd   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   38
Group 3rd   
GCh Meliagold The Phantom Menace
  Retriever (Golden)   35
Group 4th   
DuValin California Dreams
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   27
BPIG    Nikomi Diya Oath Of Winning   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    De La Framboisiere Fleur de Sable   Retriever (Golden)   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
Ch Roi De Thule Dame Rose Des Vents

Best Of Opposite Sex
Ch Patronum Circumrota Parzival First To The Key

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Douxbarbu Henry Dit Renco

Select Dog
Ch Treebeard's Open The Pod Doors

Select Bitch
Ch Northrock's Noble Spirit


Winners Dog: (1-2-2-3)
Douxbarbu Henry Dit Renco

12-18 Month Dog Class
1st Douxbarbu Henry Dit Renco

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
DuValin California Dreams

Best Of Opposite Sex
Prince des Roches de Vouise

Best Of Winners: (1-1-1-0)
DuValin California Dreams


Winners Dog: (1-1-1-0)
Prince des Roches de Vouise

Open Dog Class
1st Prince des Roches de Vouise


Winners Bitch: (1-1-1-0)
DuValin California Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DuValin California Dreams

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk Justice For All



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Fondcombe Galadriel's Gift

Open Bitch Class
1st Fondcombe Galadriel's Gift

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dowerky Our Sassy Rose Cider



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GCh Meliagold The Phantom Menace

Best Of Opposite Sex
Ambertru's U Got That Yummy Yum

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Norsehaven Goldenhearth Jace

Best Puppy In Breed
De La Couvee Eugenia


Winners Dog: (3-4-1-0)
Norsehaven Goldenhearth Jace

Reserve Winners Dog
Des Emeraudes Kobe Bryant

Junior Puppy Dog Class
1st De La Couvee Eudes

Open Dog Class
1st Norsehaven Goldenhearth Jace
2nd Des Emeraudes Kobe Bryant


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Ambertru's U Got That Yummy Yum

Reserve Winners Bitch
De La Couvee Eugenia

Junior Puppy Bitch Class
1st De La Couvee Eugenia

12-18 Month Bitch Class
1st De La Framboisiere Rosa
2nd Maplelane's Dreaming Of Emerald's

Open Bitch Class
1st Ambertru's U Got That Yummy Yum

4-6 Month Bitch Class
1st De La Framboisiere Fleur de Sable

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Zinfndel For Boreal Mister Beau

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kriscoland's Winika


Winners Dog: (1-2-0-1)
Zinfndel For Boreal Mister Beau

12-18 Month Dog Class
1st Zinfndel For Boreal Mister Beau


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kriscoland's Winika

Reserve Winners Bitch
Boreal Miss Yeezy

Open Bitch Class
1st Kriscoland's Winika
2nd Boreal Miss Yeezy

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Pointdujour A Blooming Rose

Select Dog
GCh Roaneden's Thunderstruck



Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pointdujour A Blooming Rose

Open Bitch Class
1st Pointdujour A Blooming Rose

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Autumncolors Shiraz Wine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Autumncolors Shiraz Wine

Reserve Winners Bitch
Broughall's Run For Carnations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Autumncolors Shiraz Wine
2nd Broughall's Run For Carnations

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nikomi Diya Oath Of Winning

Best Puppy In Breed
Nikomi Diya Oath Of Winning


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nikomi Diya Oath Of Winning

Junior Puppy Dog Class
1st Nikomi Diya Oath Of Winning


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Horizon's Song Of Myself


Winners Dog: (1-0-1-0)
Horizon's Song Of Myself

Junior Puppy Dog Class
1st Horizon's Song Of Myself


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wittersham's Valour At Quetico


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Society's My Name Is Bond



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl

Best Of Opposite Sex
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl

Best Puppy In Breed
Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Junior Puppy Dog Class
1st Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl

Reserve Winners Bitch
Kihivas Wild Flower Power

12-18 Month Bitch Class
1st Stoneylake Queen Of Gems Miss Pearl

Open Bitch Class
1st Kihivas Wild Flower Power





Group 2 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   27
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   26
Group 3rd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   24
Group 4th   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   23
BPIG   
Ch GrandGables Ms Cilla Black
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Calamus Grace-Kelly

Best Of Opposite Sex
Deloubelle Ultimate Victory

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Calamus Grace-Kelly


Winners Dog: (1-1-0-0)
Deloubelle Ultimate Victory

Open Dog Class
1st Deloubelle Ultimate Victory


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Calamus Grace-Kelly

Open Bitch Class
1st Calamus Grace-Kelly

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Curtisfarms Taybro Juliet



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Freckashpeng Vaughn Rurik

Best Of Opposite Sex
Ch Kishniga's Diamond Pavlova



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandGables Ms Cilla Black

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Ms Cilla Black



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
Ch Telkel Enjoy The Silence SL

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Altadach Aston Martin SL

Select Bitch
GCh Granvalero's Rising Sun SL


Winners Dog: (1-2-1-4)
Altadach Aston Martin SL

Open Dog Class
1st Altadach Aston Martin SL


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Altadach Autobianchi SL

Reserve Winners Bitch
Altadach Alpina SL

Canadian Bred Bitch Class
1st Altadach Autobianchi SL

Open Bitch Class
1st Altadach Alpina SL

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caretta's In Love With Iden


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caretta's In Love With Iden

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Caretta's In Love With Iden


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Baileysong Chase N The Dream

Best Of Opposite Sex
Kalkinny Aurora Of Laislinn

Select Bitch
Ch Kalkinny Glamour Of Laislinn



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Kalkinny Aurora Of Laislinn

Open Bitch Class
1st Kalkinny Aurora Of Laislinn

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Fresco Aliuzija


Winners Dog: (2-0-0-0)
Fresco Aliuzija

Reserve Winners Dog
Feinouk Storm Rider

Open Dog Class
1st Fresco Aliuzija
2nd Feinouk Storm Rider


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Opposite Sex
Domino Group Of Seven

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Cause For Applause






Group 3 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pouch Cove's What Say You Cayuga
  Newfoundland   67
Group 2nd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   65
Group 3rd   
GCh Outlaws Gracie Belle V Liberator
  Doberman Pinscher   62
Group 4th   
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call
  Samoyed   53
BPIG    Vanderbilt's Fashion Monster   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Alpenspirit Thunder Down Under   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sendosan Naxxramas



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Indygo Lesna Magia

Best Of Opposite Sex
Alpenspirit Flamingo Hilton

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Alpenspirit Flamingo Hilton

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Flamingo Hilton

Select Bitch
Ch Belnois I Won't Let You Down


Winners Dog: (3-2-1-1)
Alpenspirit Ever Upward

Reserve Winners Dog
Belnois On My Way

Junior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Ever Upward

Senior Puppy Dog Class
1st Belnois On My Way
2nd Alpenspirit Wynn Wager

4-6 Month Dog Class
1st Alpenspirit Thunder Down Under


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Alpenspirit Flamingo Hilton

Reserve Winners Bitch
Dudswelriver The Girl Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

Senior Puppy Bitch Class
1st Alpenspirit Flamingo Hilton

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Barentsnight Templar Treasure

Best Of Opposite Sex
Altered Carbons Ragnar Lodbrok Of Sherwal

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Barentsnight Templar Treasure

Best Puppy In Breed
Altered Carbons Ragnar Lodbrok Of Sherwal

Select Bitch
Ch Odessa Tinuveil At AK9


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Barentsnight Templar Treasure

Reserve Winners Bitch
Barentsnight Whisper In The Dark

Junior Puppy Bitch Class
1st Barentsnight Whisper In The Dark

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barentsnight Templar Treasure

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Of Opposite Sex
Ch Tybrushe's Down By The River

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Lynbary's Goddess Of Storms

Best Puppy In Breed
Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

Select Dog
Ch Chucky Little Bambi

Select Bitch
Ch Bits Of Ritz


Winners Dog: (1-3-3-2)
Livin's Ring Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Livin's Ring Of Fire


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Lynbary's Goddess Of Storms

Reserve Winners Bitch
Jinny

Junior Puppy Bitch Class
1st Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

12-18 Month Bitch Class
1st Lynbary's Goddess Of Storms

Open Bitch Class
1st Jinny

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
GCh Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Midnightsky's Atria

Best Puppy In Breed
Ch Glitterati Deadly Attraction

Select Bitch
Ch Glitterati Deadly Attraction


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Midnightsky's Atria

Reserve Winners Bitch
Fabert's Dirty Lil Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Whitcam's Ruby Slippers

Open Bitch Class
1st Midnightsky's Atria
2nd Fabert's Dirty Lil Secret

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Lochdanes Vault At Rieslin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Lochdanes Vault At Rieslin


Winners Dog: (1-1-0-1)
Lochdanes Vault At Rieslin

Open Dog Class
1st Lochdanes Vault At Rieslin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Danaro Live Your Life Vee

12-18 Month Bitch Class
1st Danaro Live Your Life Vee

4-6 Month Bitch Class
1st Safrandane Nobody But You

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Northernpaws Derby Hubert

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Rainey

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Northernpaws Rainey

Best Puppy In Breed
Northernpaws Rainey


Winners Dog: (1-2-1-0)
Divon's Sirlion Popachops

Open Dog Class
1st Divon's Sirlion Popachops


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Northernpaws Rainey

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Senior Puppy Bitch Class
1st Northernpaws Rainey

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ultimatum Dello Goraggioso Cuore

Best Of Opposite Sex
Baby Blues Opera



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Baby Blues Opera

Canadian Bred Bitch Class
1st Baby Blues Opera

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
MacDuff's Critical Acclaim

Best Of Opposite Sex
Ch Macduff's Mara

Best Of Winners: (2-3-3-1)
MacDuff's Critical Acclaim

Best Puppy In Breed
Acostar's Amber Waves Of Grain

Select Dog
Ch Acostar's Hold My Beer


Winners Dog: (2-3-3-1)
MacDuff's Critical Acclaim

Reserve Winners Dog
Acostar's Evans And Tate Moscato

12-18 Month Dog Class
1st Acostar's Evans And Tate Moscato

Open Dog Class
1st MacDuff's Critical Acclaim


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Dagua Tanakis Alaia Surf

Reserve Winners Bitch
Keevabay's Rare Event

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar's Amber Waves Of Grain

Senior Puppy Bitch Class
1st Keevabay's Rare Event

12-18 Month Bitch Class
1st Dagua Tanakis Alaia Surf

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Fashion Monster

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Vanderbilt's Fashion Monster

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Fashion Monster


Winners Dog: (2-4-1-0)
Vanderbilt's Please Just A Sprinkle

Reserve Winners Dog
Supersammy's Apollo

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Please Just A Sprinkle

Senior Puppy Dog Class
1st Supersammy's Apollo


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Vanderbilt's Fashion Monster

Reserve Winners Bitch
Nikita's Funny Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikita's Sugar Cookie

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Fashion Monster

12-18 Month Bitch Class
1st Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Open Bitch Class
1st Nikita's Funny Girl

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 9 pts (3-5-0-2)
Snowmist's Ruffles

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Waking Up The Nation

Best Of Winners: (3-5-0-2)
Snowmist's Ruffles

Best Puppy In Breed
Snowmist's Waking Up The Nation

Select Bitch
GCh Trinacria's Mlle Bretzel


Winners Bitch: (3-5-0-2)
Snowmist's Ruffles

Reserve Winners Bitch
Trinacria's Only You

12-18 Month Bitch Class
1st Laskaroad's Madrid Foret Boreale

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heska Leave You Breathless

Open Bitch Class
1st Snowmist's Ruffles
2nd Trinacria's Only You
3rd Onetouch's Jewel Of The Nile





Group 4 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   12
Group 2nd   
Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   11
Group 3rd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   10
Group 4th   
Ch Massawippi Money Talks
  Schnauzer (Miniature)   8
BPIG   
Keepsake Boreal Victorious
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Longvue Yeloman Triple Play At Penaire


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Foxrun Rose Gold

Best Puppy In Breed
Foxrun Rose Gold



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunjoys Gingerbread Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunjoys Gingerbread Man

Open Dog Class
1st Sunjoys Gingerbread Man


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote Of Course

Open Bitch Class
1st Northcote Of Course

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Best Puppy In Breed
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout

Junior Puppy Dog Class
1st Lorsan Paradym Whatcha Talkin' Bout


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend Amaluna's Dobaella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend Amaluna's Dobaella

Open Bitch Class
1st Foxbend Amaluna's Dobaella

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Massawippi Money Talks

Best Of Opposite Sex
Ch Deloka's Set Fire To The Rain


Winners Dog: (1-0-1-1)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Open Dog Class
1st Classywags Ziggy Zack Zodiac


Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keepsake Boreal Victorious

Best Puppy In Breed
Keepsake Boreal Victorious


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keepsake Boreal Victorious

Senior Puppy Dog Class
1st Keepsake Boreal Victorious






Group 5 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   28
Group 2nd   
Lutindor Ohla Labella
  Chihuahua (Long Coat)   24
Group 3rd   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   23
Group 4th   
Ch Karidana The One And Only Louis
  Cavalier King Charles Spaniel   22
BPIG    Amyla's Golden Ticket   Havanese   N/A
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lutindor Ohla Labella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lutindor Ohla Labella

Open Bitch Class
1st Lutindor Ohla Labella

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gardine Don't Stop Believing



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kyanite De Bijou De Coton

Best Puppy In Breed
Emeraude De Bijoux De Coton



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Emeraude De Bijoux De Coton

Junior Puppy Bitch Class
1st Emeraude De Bijoux De Coton

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Navyn Cherry Bomb



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Navyn Cherry Bomb

Reserve Winners Bitch
Beauview Ticks The Boxes

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Cherry Bomb

Open Bitch Class
1st Beauview Ticks The Boxes

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Amyla's Golden Ticket

Best Puppy In Breed
Amyla's Golden Ticket



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Amyla's Golden Ticket

Reserve Winners Bitch
Amyla's Eyes On The Prize

Junior Puppy Bitch Class
1st Amyla's Eyes On The Prize

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Effervescent Honey
2nd Twinkle's Under The Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amyla's Golden Ticket

Open Bitch Class
1st Almendares Pasja

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kellika's King Joshua From Norway



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Lionking Victory Days

Best Puppy In Breed
Romiche I Have A Dream



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Lionking Victory Days

Reserve Winners Bitch
Romiche I Have A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Romiche I Have A Dream

Open Bitch Class
1st Lionking Victory Days
2nd Lionking Beautiful Trauma

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Gryphon's Over The Rainbow

Best Puppy In Breed
Bugaboo Chopsticks



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Gryphon's Over The Rainbow

Reserve Winners Bitch
Bugaboo Glittering Prize

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Chopsticks

12-18 Month Bitch Class
1st Bugaboo Glittering Prize

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryphon's Over The Rainbow





Group 6 - Joe Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   42
Group 2nd    Aisaka Taiga De Shitan   Japanese Akita   33
Group 3rd   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   32
Group 4th   
Ch Goodspice Maclain Call Of The Wild Alpenspirit
  Tibetan Spaniel   29
BPIG   
Ch Lakeridge Spending It In Style
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kortar's Koffee Kake   Shiba Inu   0
Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heartily Evita Peron



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heartily Evita Peron

12-18 Month Bitch Class
1st Heartily Evita Peron

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Starlight No Soup For You

Best Of Opposite Sex
Starlight Serenity Now

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Jolibully Delenclos Stephie Of Windermere

Best Puppy In Breed
GCh Starlight No Soup For You


Winners Dog: (2-3-0-1)
Starlight Serenity Now

Reserve Winners Dog
Delenclos Green Mt Feliciano

Senior Puppy Dog Class
1st Starlight Serenity Now

Open Dog Class
1st Delenclos Green Mt Feliciano

4-6 Month Dog Class
1st Bbad's Jolly Good Time


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Jolibully Delenclos Stephie Of Windermere

Reserve Winners Bitch
Dealan Delenclos Matilda In The Starlight

Senior Puppy Bitch Class
1st Dealan Delenclos Matilda In The Starlight

12-18 Month Bitch Class
1st Jolibully Delenclos Stephie Of Windermere

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bbad's Jolly Lil Devil

4-6 Month Bitch Class
1st Jolibully Toscane

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Dotson Wingardium Leviosa

Best Puppy In Breed
Southern Spots Rub Rub Rub



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Southern Spots Rub Rub Rub

Open Bitch Class
1st Southern Spots Rub Rub Rub

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Opposite Sex
DiOro Fabuleux Tresor



Winners Bitch: (0-2-1-0)
DiOro Fabuleux Tresor

Reserve Winners Bitch
Karendon's Morning Bliss At Masino

12-18 Month Bitch Class
1st Karendon's Morning Bliss At Masino

Open Bitch Class
1st DiOro Fabuleux Tresor

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisaka Taiga De Shitan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisaka Taiga De Shitan

Open Bitch Class
1st Aisaka Taiga De Shitan

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Marymay Bruno

Best Of Opposite Sex
Inukshuk Valhalla Can Wait

Best Puppy In Breed
Inukshuk Valhalla Can Wait



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Inukshuk Valhalla Can Wait

Reserve Winners Bitch
Belletristix Witch Of The Wood

Junior Puppy Bitch Class
1st Inukshuk Valhalla Can Wait

Open Bitch Class
1st Belletristix Witch Of The Wood

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Golbourne's Golden Phoenix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Golbourne's Golden Phoenix

Open Dog Class
1st Golbourne's Golden Phoenix


Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch Ace Passion Sweet Lola

Best Of Opposite Sex
Rosemel's San Francisco Way At Attitude

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Ace Passion Kalua

Best Puppy In Breed
Ace Passion Kalua

Select Dog
Ch Opus' Chi Mai

Select Bitch
Ch Kameo Hannae Boucledamour


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Ace Passion Kalua

Reserve Winners Bitch
Glow Whoopy The Black Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Glow Whoopy The Black Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glow Ziveren Jewelen

Open Bitch Class
1st Ace Passion Kalua

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Sayuki Nanako Go Miyuki

Best Of Opposite Sex
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sayuki Nanako Go Miyuki

Best Puppy In Breed
Sayuki Nanako Go Miyuki

Select Dog
GCh Wolfriver Taiho Koki


Winners Dog: (1-2-2-0)
Supersammy's Inu You Are Handsome

Senior Puppy Dog Class
1st Supersammy's Inu You Are Handsome


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Sayuki Nanako Go Miyuki

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kanojo

Senior Puppy Bitch Class
1st Sayuki Nanako Go Miyuki

Open Bitch Class
1st Kortar's Kanojo

4-6 Month Bitch Class
1st Kortar's Koffee Kake

Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Goodspice Maclain Call Of The Wild Alpenspirit



Judge: Joe Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Best Puppy In Breed
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Select Bitch
Ch KhoQeemo Metog Tsering



Winners Bitch: (0-2-0-1)
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Reserve Winners Bitch
Metshag Vanna White

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Metshag Vanna White

Open Bitch Class
1st MeTshag Wangmo Creme de la Creme



Group 7 - Janet Lobb Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   75
Group 2nd   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   74
Group 3rd   
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   61
Group 4th   
Harmonia's Bridgit Intensity
  German Shepherd Dog   60
BPIG    Camareigh Almar's Phineas Winsome   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dreamchaser's You Had Me At Hello   Bearded Collie   0
Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 12 pts (0-6-4-3)
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Puppy In Breed
Ch Mychazo A Real Boy At Oracle

Select Dog
Ch Relic's Pure Perfection

Select Bitch
Ch Lagenevoise First Level


4-6 Month Dog Class
1st Oracle's Night Vision

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Dreamchaser La Vita A Bella

Best Puppy In Breed
Sassway's Winter Song

Select Bitch
GCh Dreamchaser Positively Pink



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Kaboodle Many Happy Returns For Strathearn

Reserve Winners Bitch
Sassway's Winter Song

Senior Puppy Bitch Class
1st Sassway's Winter Song

Open Bitch Class
1st Kaboodle Many Happy Returns For Strathearn

4-6 Month Bitch Class
1st Dreamchaser's You Had Me At Hello

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 9 pts (1-5-2-2)
Ch Galaxy Astra Meum

Best Of Opposite Sex
Ch MNM's Double Take

Best Of Winners: (1-5-2-2)
Hidalgo Elska Of Asgard

Best Puppy In Breed
Fuji De La Destinee

Select Dog
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador

Select Bitch
Ch Gamora Astra Meum


Winners Dog: (1-5-2-2)
Apollo De La Destinee

Open Dog Class
1st Apollo De La Destinee


Winners Bitch: (1-5-2-2)
Hidalgo Elska Of Asgard

Reserve Winners Bitch
Nicha Chaho Le Mix Parfait

Senior Puppy Bitch Class
1st Fuji De La Destinee

12-18 Month Bitch Class
1st Nicha Chaho Le Mix Parfait

Open Bitch Class
1st Hidalgo Elska Of Asgard
2nd India Astra Meum
3rd LGD Circé Légende de l'Odyssée

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Canipur Spike Star Striker

Best Of Opposite Sex
Kenoma Priya Dream Lovers

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Canipur Spike Star Striker


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Kenoma Priya Dream Lovers

12-18 Month Bitch Class
1st Kenoma Priya Dream Lovers

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Boyero Triple Twist Salto



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Silverblu A Sky Full Of Stars

Best Puppy In Breed
Silverblu A Sky Full Of Stars



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Silverblu A Sky Full Of Stars

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Autumn At Eden

Junior Puppy Bitch Class
1st Silverblu A Sky Full Of Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Ennismoor's Autumn At Eden

12-18 Month Bitch Class
1st Dejade Bohemian Rhapsodie

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Taiaut Windancer Against The Wind

Best Of Opposite Sex
Eden Sand Storm

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Taiaut Windancer Against The Wind


Winners Dog: (3-2-0-0)
Eden Sand Storm

Reserve Winners Dog
Chippenhook's Soul Man

Canadian Bred Dog Class
1st Eden Sand Storm

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chippenhook's Soul Man

Open Dog Class
1st Taiaut Ginlor Thoroughly Good

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Maplemyst Building A Mystery

Best Of Opposite Sex
Maplemyst's Domino Effect

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Maplemyst Bold With A Smooth Finnish

Best Puppy In Breed
Maplemyst Where Sea Meets Skye


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Maplemyst's Domino Effect

Reserve Winners Bitch
MapleMyst Lights Camera Action

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplemyst Where Sea Meets Skye

Open Bitch Class
1st Maplemyst's Domino Effect
2nd MapleMyst Lights Camera Action

4-6 Month Bitch Class
1st Maplemyst's Wintersong

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Harmonia's Bridgit Intensity

Best Of Opposite Sex
Ch Styleflite's Where's The Beef

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Camareigh Almar's Phineas Winsome

Best Puppy In Breed
Camareigh Almar's Phineas Winsome


Winners Dog: (2-3-1-1)
Camareigh Almar's Phineas Winsome

Reserve Winners Dog
Zokylahy Von Brogklinberg

Senior Puppy Dog Class
1st Camareigh Almar's Phineas Winsome

Open Dog Class
1st Zokylahy Von Brogklinberg

4-6 Month Dog Class
1st Hendrix Du Domaine


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Fancyforest Top Gun

Reserve Winners Bitch
Overcome's Aby Lacomtesse

12-18 Month Bitch Class
1st Fancyforest Top Gun

Open Bitch Class
1st Overcome's Aby Lacomtesse
2nd Fancyforest Legend Of Calypso

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
Ch Stellar's In Trump We Trust

Select Dog
Ch Alta Gerly Dream Of Cooper



Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bagatelle Set The Moon On Fire



4-6 Month Bitch Class
1st Chenard L'Unique Diva

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Laureate Marilyn Merlot

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Lynphil Catena

Best Puppy In Breed
Lynphil Catena

Select Bitch
Ch Kelbren Iced Martyni


Winners Dog: (2-5-1-1)
Lynphil Catena

Reserve Winners Dog
Amberlyn's Incredible Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Lynphil Catena

12-18 Month Dog Class
1st Amberlyn's Incredible Dream

4-6 Month Dog Class
1st Divine Heartbreaker


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Laureate Marilyn Merlot

Reserve Winners Bitch
Laureate Unapologetic

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Unapologetic

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Quite Imposing

Canadian Bred Bitch Class
1st Selegance Little Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Divine's Heaven Sent

Open Bitch Class
1st Laureate Marilyn Merlot

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kipperton Cheri Cheri Lady

Best Puppy In Breed
Kipperton Cheri Cheri Lady



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kipperton Cheri Cheri Lady

Reserve Winners Bitch
Major Point Queen Elizabeth

Junior Puppy Bitch Class
1st Major Point Queen Elizabeth

Senior Puppy Bitch Class
1st Kipperton Cheri Cheri Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Tim Pride Legacy

Judge: Janet Lobb

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
Ch Tresaith's Wind Beneath My Wings

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Mezzoo Moon Knight

Best Puppy In Breed
Joska Heart And Harmonie

Select Dog
Ch Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Mezzoo You Are My Secret Lady

Reserve Winners Bitch
Joska Heart And Harmonie

Junior Puppy Bitch Class
1st Mezzoo Let's Dance Sweet Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Joska Heart And Harmonie

Open Bitch Class
1st Mezzoo You Are My Secret Lady

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By