United Kennel Club
Saturday, October 16, 2021 - Ltd Show - Group 3



Related Results

Conformation

Friday, October 15
Friday, October 15 (Ltd Show - Group 7)
Saturday, October 16
Saturday, October 16 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, October 17
Sunday, October 17 (Ltd Show - Group 1)
Monday, October 18
Monday, October 18 (Ltd Show - Retrievers)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS BISS Can GChS/MBIS Mex GCh Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard








Group 3 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   72
Group 2nd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   68
Group 3rd   
MacDuff's Critical Acclaim
  Portuguese Water Dog   64
Group 4th   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   57
BPIG   
Snowmist's Waking Up The Nation
  Siberian Husky   N/A
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sendosan Naxxramas



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Soul Of Angels Camry



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Indygo Lesna Magia

Best Of Opposite Sex
Ch Belnois I Won't Let You Down

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Alpenspirit Light Up Life

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Wynn Wager


Winners Dog: (2-2-1-1)
Alpenspirit Wynn Wager

Reserve Winners Dog
Belnois On My Way

Senior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Wynn Wager
2nd Belnois On My Way


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Alpenspirit Light Up Life

Reserve Winners Bitch
Dudswelriver The Girl Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

Open Bitch Class
1st Alpenspirit Light Up Life

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Odessa Tinuveil At AK9

Best Of Opposite Sex
Ch Mystery Keeper Iz Teremka

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Barentsnight Templar Treasure

Best Puppy In Breed
Tayniy Sovetnik Iz Teremka


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Barentsnight Templar Treasure

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barentsnight Templar Treasure

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
Ch Tybrushe's Down By The River

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Livin's Ring Of Fire

Best Puppy In Breed
Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

Select Dog
Ch Chieftain's Hit The Jackpot

Select Bitch
Ch Bits Of Ritz


Winners Dog: (1-2-2-2)
Livin's Ring Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Livin's Ring Of Fire


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Jinny

Reserve Winners Bitch
Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

Junior Puppy Bitch Class
1st Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who

Open Bitch Class
1st Jinny

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amulets Fastback Eleanor At Bravesouls N Deversailles

Best Of Opposite Sex
Chuck DeVersailles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amulets Fastback Eleanor At Bravesouls N Deversailles


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chuck DeVersailles

Open Dog Class
1st Chuck DeVersailles

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 10 pts (3-3-2-3)
GCh Outlaws Gracie Belle V Liberator

Best Of Opposite Sex
GCh Melrae's Motive Player

Best Of Winners: (3-3-2-3)
Soulstorm Winter Stars

Best Puppy In Breed
Ch Glitterati Deadly Attraction

Select Dog
GCh Heartwood's Blue Bomber

Select Bitch
Ch Jolydobes Princesse Aura


Winners Bitch: (3-3-2-3)
Whitcam's Ruby Slippers

Reserve Winners Bitch
Fabert's Dirty Lil Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Whitcam's Ruby Slippers

Open Bitch Class
1st Fabert's Dirty Lil Secret
2nd Midnightsky's Atria

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
GCh Paquestone's Light Up The Sky

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Danaro Live Your Life Vee

12-18 Month Bitch Class
1st Danaro Live Your Life Vee

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Northernpaws Derby Hubert

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Divon's Sirlion Popachops

Best Puppy In Breed
Northernpaws Rainey


Winners Dog: (1-2-1-0)
Divon's Sirlion Popachops

Open Dog Class
1st Divon's Sirlion Popachops


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Rainey

Senior Puppy Bitch Class
1st Northernpaws Rainey

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon

Best Puppy In Breed
Arcadia's Nothing Else Batters

Select Dog
Ch Pouch Cove's What Say You Cayuga


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
MacDuff's Critical Acclaim

Best Of Opposite Sex
Ch Macduff's Mara

Best Of Winners: (2-2-2-1)
MacDuff's Critical Acclaim

Best Puppy In Breed
Acostar's Amber Waves Of Grain

Select Dog
Ch Cutwater Where The Wind Takes Me


Winners Dog: (2-2-2-1)
MacDuff's Critical Acclaim

Reserve Winners Dog
Acostar's Evans And Tate Moscato

12-18 Month Dog Class
1st Acostar's Evans And Tate Moscato

Open Dog Class
1st MacDuff's Critical Acclaim


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Dagua Tanakis Alaia Surf

Reserve Winners Bitch
Acostar's Amber Waves Of Grain

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar's Amber Waves Of Grain

12-18 Month Bitch Class
1st Dagua Tanakis Alaia Surf

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call

Best Of Opposite Sex
Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Fashion Monster


Winners Dog: (3-4-1-0)
Snowpride Nauvik

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Please Just A Sprinkle

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Please Just A Sprinkle

Senior Puppy Dog Class
1st Supersammy's Apollo

Open Dog Class
1st Snowpride Nauvik


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Fashion Monster

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikita's Sugar Cookie

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Fashion Monster

12-18 Month Bitch Class
1st Nikita Zimnya Dusha De Sobaka

Open Bitch Class
1st Nikita's Funny Girl

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 10 pts (4-5-0-2)
Snowmist's Ruffles

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Waking Up The Nation

Best Of Winners: (4-5-0-2)
Snowmist's Ruffles

Best Puppy In Breed
Snowmist's Waking Up The Nation

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By