South Shore Kennel Club
Saturday, June 1, 2019 - Show #1



Related Results

Conformation

Saturday, June 01 (Show #1)
Saturday, June 01 (Show #2)
Sunday, June 02 (Show #3)
Sunday, June 02 (Show #4)

Obedience

Saturday, June 01 (Obedience Trial 1)
Sunday, June 02 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, June 01 (Rally Trial 1)
Sunday, June 02 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:

-- Cindy MacPherson --
MRBIS BISS GCH Stonepillar’s Steel Grey RN CGN
"Greyson"
Breeders: Diane Ham & Elaine Paquette
Owners: Diane Ham & Cindy MacPherson
Handler: Cindy MacPherson


Best In Show
Judge: Denise Cornelssen
Rottweiler  
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
Points: 103 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Denise Cornelssen
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch Stonecroft's Star Seeking
Points: 90
Best Puppy In Show
Judge: Denise Cornelssen
Whippet  
Ch McCartney's Always Lavish
Best Baby Puppy In Show
Judge: Denise Cornelssen
Ibizan Hound   Admare's Audacious
Best Veteran In Show
Judge: Denise Cornelssen
Australian Shepherd  
GCh Thornapple Infatuation
Best Altered In Show
Judge: Denise Cornelssen
Miniature American Shepherd  
Pinewood's Blaize Of Glory








Group 1 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   17
Group 2nd   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   15
Group 3rd   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   14
Group 4th   
Bluestone Silver Wulff Tail
  Spaniel (English Cocker)   10
BPIG   
Jackson's A Star Is Born
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zion's Dreaming In Victory   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Jackson's A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Jackson's A Star Is Born

Select Dog
Ch Cressida Latitude



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Jackson's A Star Is Born

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jackson's A Star Is Born

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Jandor Crimson Clover

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Wildbrook's Continuous Motion

Best Puppy In Breed
Doukare's Dipped In Chocolate


Winners Dog: (1-3-1-0)
Wildbrook's Continuous Motion

12-18 Month Dog Class
1st Wildbrook's Continuous Motion


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Jandor Crimson Clover

Reserve Winners Bitch
Doukare Sierra's Legacy

Junior Puppy Bitch Class
1st Doukare's Dipped In Chocolate

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jandor Crimson Clover
2nd Doukare Sierra's Legacy

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Cfyre's Song of the Phoenix

Select Bitch
Ch Edenvalley Red Dory



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cfyre's Song of the Phoenix

Open Bitch Class
1st Cfyre's Song of the Phoenix

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Select Dog
Ch Marsuvica's Colour Of Black



3-6 Month Bitch Class
1st Zion's Dreaming In Victory

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestone Silver Wulff Tail

Best Puppy In Breed
Bluestone Silver Wulff Tail


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestone Silver Wulff Tail

Junior Puppy Dog Class
1st Bluestone Silver Wulff Tail


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Red Run Revolution

Best Puppy In Breed
Ourdream's Sugar And Spice


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ourdream's Sugar And Spice

Junior Puppy Dog Class
1st Ourdream's Sugar And Spice


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain

12-18 Month Dog Class
1st Follyhills Winoka AfterTheRain






Group 2 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   11
Group 2nd   Ch Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   8
Group 3rd   
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos
  Afghan Hound   5
Group 4th   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   3
BPIG   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Admare's Audacious   Ibizan Hound   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos

Best Of Opposite Sex
Ch Just Amira Of Meadow Valley



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars

Best Of Opposite Sex
Shillington Star Spangled

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shillington Star Spangled

Best Puppy In Breed
Shillington Spice Girl


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shillington Star Spangled

Open Dog Class
1st Shillington Star Spangled


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shillington Spice Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington Spice Girl

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rallee's Will I Am MW

Best Of Opposite Sex
Rallee's Frankie Drake MW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rallee's Will I Am MW

Best Puppy In Breed
Rallee's Will I Am MW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rallee's Will I Am MW

Senior Puppy Dog Class
1st Rallee's Will I Am MW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rallee's Frankie Drake MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Rallee's Frankie Drake MW





Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Graabine Little Bit O Chilli


Winners Dog: (1-0-0-0)
Graabine Little Bit O Chilli

Open Dog Class
1st Graabine Little Bit O Chilli


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Kiromols Morning Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Trumphill's Taking The High Road


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
McCartney's Always Lavish

Best Puppy In Breed
McCartney's Always Lavish


Winners Dog: (1-0-0-0)
McCartney's Always Lavish

Junior Puppy Dog Class
1st McCartney's Always Lavish






Group 3 - Denise Cornelssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   12
Group 2nd   
Ch Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   11
Group 3rd   
Ch TriLa's Workin The Strip
  Great Dane   6
Group 4th   
Ch Snowlegend Aria Of Snowstar
  Samoyed   5
BPIG   
Ch Regnancy A Test Of Faith
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowstar's Vixen's Quest   Samoyed   0
Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli

Best Puppy In Breed
Michaudville Fait Accompli


Winners Dog: (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli

Senior Puppy Dog Class
1st Michaudville Fait Accompli


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pine Ridge's Feel The Thunder


3-6 Month Dog Class
1st SaxmarkStonehill InstantReplay


Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Elio Del Ecousse



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Regnancy A Test Of Faith

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Hey Casanova Baby

Best Puppy In Breed
GCh Regnancy A Test Of Faith

Select Bitch
Ch Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Regnancy Amulets And Talisman

Reserve Winners Bitch
Regnancy A Touch Of Class

Senior Puppy Bitch Class
1st Regnancy Amulets And Talisman
2nd Regnancy A Touch Of Class

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TriLa's Workin The Strip



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abby of Hovisbyhart Estate

12-18 Month Bitch Class
1st Abby of Hovisbyhart Estate

Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



Judge: Denise Cornelssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Snowlegend Aria Of Snowstar

Best Of Opposite Sex
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Puppy In Breed
Snowstar A League Of Her Own


3-6 Month Dog Class
1st Snowstar's Vixen's Quest


3-6 Month Bitch Class
1st Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy





Group 4 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass
  Australian Terrier   19
Group 2nd   Ch Regalridge Stand On Guard   Airedale Terrier   17
Group 3rd   Ch Ganymede's Europa   Border Terrier   16
Group 4th    Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   14
BPIG    Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Roughjacks Puff D Magic Dragon   Russell Terrier   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regalridge Stand On Guard



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Temora Tassie Tria

12-18 Month Bitch Class
1st Temora Tassie Tria

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ganymede's Europa

Best Of Opposite Sex
Eagle Jorah Psi Mysteria


Winners Dog: (1-0-0-1)
Eagle Jorah Psi Mysteria

12-18 Month Dog Class
1st Eagle Jorah Psi Mysteria


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ellerker's High Water Hope

Best Of Opposite Sex
Crombie's Robert Burns

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ellerker's High Water Hope

Best Puppy In Breed
Crombie's Robert Burns


Winners Dog: (1-3-0-0)
Crombie's Robert Burns

Junior Puppy Dog Class
1st Crombie's Robert Burns


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Ellerker's High Water Hope

Reserve Winners Bitch
Crombie's Blond Assassian

Junior Puppy Bitch Class
1st Crombie's Blond Assassian

12-18 Month Bitch Class
1st Ellerker's High Water Hope

Open Bitch Class
1st Isabella From Deerpark

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Fyrewyre Presumed Guilty


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kincora's Elwha Dawn



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker


3-6 Month Dog Class
1st Roughjacks Puff D Magic Dragon


3-6 Month Bitch Class
1st Rough Jacks Valley Of Lillies

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's I'll Be Downtown

Best Puppy In Breed
Ellerker's I'll Be Downtown



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ellerker's I'll Be Downtown

Senior Puppy Bitch Class
1st Ellerker's I'll Be Downtown

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Mariner's Hide and Zeke

Best Of Opposite Sex
Mariner's Stellar Dreamchaser

Best Puppy In Breed
Mariner's Stellar Dreamchaser



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mariner's Stellar Dreamchaser

Reserve Winners Bitch
Lookinglass Scarlett O'Hara

Junior Puppy Bitch Class
1st Mariner's Stellar Dreamchaser

Canadian Bred Bitch Class
1st Lookinglass Scarlett O'Hara

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Skyehigh At Whiteheather

Best Of Opposite Sex
Skyehigh Shot Rock

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Skyehigh At Whiteheather

Best Puppy In Breed
Skyehigh At Whiteheather


Winners Dog: (2-1-0-0)
Skyehigh At Whiteheather

Reserve Winners Dog
Haeloganlane's Raibeart Alltan

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh At Whiteheather

Open Dog Class
1st Haeloganlane's Raibeart Alltan


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Skyehigh Shot Rock

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh Shot Rock





Group 5 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   Ch Chriscendo Constant Denial   Pomeranian   6
Group 2nd   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   5
Group 3rd    Meander Mynameiswilbywonderful   Chihuahua (Short Coat)   4
Group 4th   
Alikatia Danza Tango
  Coton De Tulear   3
BPIG   Ch Chriscendo Constant Denial   Pomeranian   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy

Best Puppy In Breed
Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy

Canadian Bred Bitch Class
1st Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Meander Mynameiswilbywonderful


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Best Puppy In Breed
Scherzando Quantum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scherzando Quantum

Junior Puppy Bitch Class
1st Scherzando Quantum

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alikatia Danza Tango



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Alikatia Danza Tango

Reserve Winners Bitch
Muse Du Domaine De Polana

12-18 Month Bitch Class
1st Alikatia Danza Tango

Canadian Bred Bitch Class
1st Muse Du Domaine De Polana

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chriscendo Constant Denial

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Constant Denial



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
  French Bulldog   12
Group 2nd    Opals Fashionably Late   Shih Tzu   8
Group 3rd   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   6
Group 4th   
Ch Jodezi Takin Er by Storm
  Chow Chow   5
BPIG    Opals Fashionably Late   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Royal Twister Coming to Town   Chow Chow   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper

12-18 Month Dog Class
1st Bellissimo's Super Trooper


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jodezi Takin Er by Storm

Best Puppy In Breed
Jodezi Takin Er by Storm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jodezi Takin Er by Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Jodezi Takin Er by Storm


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bijzondere Setsail For Seawind


Winners Dog: (1-0-1-0)
Keesridge Charmer At The Ocean

Canadian Bred Dog Class
1st Keesridge Charmer At The Ocean


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dawin's Little Jeannie

Best Puppy In Breed
Dawin's Little Jeannie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dawin's Little Jeannie

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawin's Little Jeannie

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter

12-18 Month Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Opals Fashionably Late

Best Puppy In Breed
Opals Fashionably Late



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Opals Fashionably Late

Reserve Winners Bitch
Halo's Diamonds In The Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Halo's Diamonds In The Sky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Opals Fashionably Late



Group 7 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Star Seeking
  Welsh Corgi (Pembroke)   20
Group 2nd   
GCh Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   19
Group 3rd   
Ch Agassiz N Austlyn Heading East
  Australian Cattle Dog   15
Group 4th   
Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   12
BPIG    Dietrich von Micurs   German Shepherd Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Thornapple Infatuation
  Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Pinewood's Blaize Of Glory
  Miniature American Shepherd   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Opposite Sex
Reddenblu's Smoke'n Kool

Best Puppy In Breed
Agassiz's Go Way With Ya


Winners Dog: (2-0-0-1)
Reddenblu's Smoke'n Kool

Reserve Winners Dog
Agassiz's Go Way With Ya

Junior Puppy Dog Class
1st Agassiz's Go Way With Ya

Open Dog Class
1st Reddenblu's Smoke'n Kool


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Select Bitch
Ch Malka's Silver Sails


Winners Dog: (1-0-1-2)
Applestream Novacoast by Storm

12-18 Month Dog Class
1st Applestream Novacoast by Storm

7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Wenlisa's Consider The Source


7 & Over Veteran Bitch Class
1st Thornapple Infatuation

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Feoras Dark Vixen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Feoras Dark Vixen

Reserve Winners Bitch
Feoras Fiery Leap

Open Bitch Class
1st Feoras Dark Vixen
2nd Feoras Fiery Leap

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Riverryan Fin Tin Tin

Best Of Opposite Sex
Ch Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Dietrich von Micurs

Best Puppy In Breed
Dietrich von Micurs


Winners Dog: (1-4-1-1)
Riverryan Prince Of Cap Pele

Open Dog Class
1st Riverryan Prince Of Cap Pele


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Dietrich von Micurs

Reserve Winners Bitch
Riverryan's Say The Word

Junior Puppy Bitch Class
1st Dietrich von Micurs
2nd Allie Oops Von Micurs

Open Bitch Class
1st Riverryan's Say The Word
2nd Keanesberg Astra





Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Heidi Perledatter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Heidi Perledatter

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Heidi Perledatter

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Herdabout Upupaway To Eastecho



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Herdabout Upupaway To Eastecho

Open Bitch Class
1st Herdabout Upupaway To Eastecho

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Star Seeking



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By