All Terrier Club Of Alberta
Friday, August 2, 2019



Related Results

Conformation

Friday, August 02

Related Specialties

Papillon Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Alberta Kennel Club - Friday, August 02 - Conformation
Alberta Kennel Club - Saturday, August 03 - Conformation
Alberta Kennel Club - Sunday, August 04 - Conformation
Alberta Kennel Club - Monday, August 05 - Conformation
Alberta Kennel Club - Friday, August 02 - Conformation
Alberta Kennel Club - Saturday, August 03 - Conformation
Alberta Kennel Club - Sunday, August 04 - Conformation
Alberta Kennel Club - Monday, August 05 - Conformation
Alberta Kennel Club - Friday, August 02 - Obedience
Alberta Kennel Club - Saturday, August 03 - Obedience
Alberta Kennel Club - Sunday, August 04 - Obedience
Alberta Kennel Club - Monday, August 05 - Obedience
Alberta Kennel Club - Friday, August 02 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club - Friday, August 02 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club - Saturday, August 03 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club - Sunday, August 04 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club - Sunday, August 04 - Rally Obedience
Alberta Kennel Club - Monday, August 05 - Rally Obedience
Bulldog Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Saint Bernard Fanciers Of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Pointer Club Of Canada [National] - Saturday, August 03 - Conformation
Borzoi Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Shiba Inu Canada [Regional] - Friday, August 02 - Conformation
Shiba Inu Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Alberta Sporting Hound Association - Friday, August 02 - Conformation
Boston Terrier Club Of Canada [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Bullmastiff Fanciers Of Canada [National] - Friday, August 02 - Conformation
Great Dane Club of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Great Dane Club of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Obedience
Great Dane Club of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Rally Obedience
Old English Sheepdog Fanciers Western Canada - Friday, August 02 - Conformation
Dalmatian Club Of Western Canada - Friday, August 02 - Conformation
Samoyed Association Of Canada [National] - Saturday, August 03 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, August 04 - Conformation
Staffordshire Bull Terrier Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Sunday, August 04 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, August 03 - Conformation
Western Canada Samoyed Club - Friday, August 02 - Conformation
Poodle Club Of Alberta - Sunday, August 04 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Cairn Terrier Club Of Canada [Regional] - Saturday, August 03 - Conformation
Chinese Crested Club Of Canada [Regional] - Friday, August 02 - Conformation
Chinese Crested Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation
Nova Scotia Duck Tolling Retriever Club Of Canada [National] - Sunday, August 04 - Conformation



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/








Group 4 - Dan Ericsson Top Dog
Points
Group 1st    Thunder Roads Little Deuce Coupe   Sealyham Terrier   90
Group 2nd   
Ch Pellinore's Wild Magic
  Cairn Terrier   89
Group 3rd   
Ch Tuscaroranes (Luna)
  Lakeland Terrier   73
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   71
BPIG    Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho   Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Castle Guard Homeward Bound
  Border Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Tyrone's Revolutionary Road
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Altered In Group   
GCh Tyrone's Revolutionary Road
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Stud Dog In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Blackbird
  Staffordshire Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Distaff Black Bart
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shawndee So Many Dreams

Best Of Opposite Sex
Brea's Champagne N Candlelight

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shawndee So Many Dreams


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shawndee So Many Dreams


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Reserve Winners Bitch
Shawndee Dance With Dragons

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun

Select Dog
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Acebreeders Jasmine Aj Jazzy

Best Puppy In Breed
Acebreeders Mischeif Managed



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Acebreeders Jasmine Aj Jazzy

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Mischeif Managed

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nosehill's Asha



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nosehill's Asha

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 12 pts (3-5-2-3)
Ch Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
Ch Middleshires Page Out Of History At Rikar

Best Of Winners: (3-5-2-3)
McHill's Hat Trick

Best Puppy In Breed
Ch Castle Guard Tork

Select Dog
Ch Castle Guard Tork

Select Bitch
GCh Versaterre Fetch It


Winners Dog: (3-5-2-3)
McHill's Hat Trick

Reserve Winners Dog
Versaterre Half Sour


Winners Bitch: (3-5-2-3)
Elwha's Point Of Origian-Koa

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's Girl On Fire

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 15 pts (2-5-4-5)
Ch Pellinore's Wild Magic

Best Of Opposite Sex
Ch Tarahill's Celtic Fire

Best Of Winners: (2-5-4-5)
Quarrydene's Asking For Trouble

Select Dog
GCh Quarrydene's Wild At Heart

Select Bitch
Ch Beguiling Gnome For The Day


Winners Dog: (2-5-4-5)
Quarrydene's Asking For Trouble

Reserve Winners Dog
Quarrydene's Barklay's Bark


Winners Bitch: (2-5-4-5)
Checkers Beyond Compare

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Here Comes The Sun

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keriland's Check Your Six



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Auldwychs Best Kept Secrets



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Krisma's Eyes On You



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sylkera Stairway To The Stars

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Tuscaroranes (Luna)

Select Dog
GCh Northcote Affirm Awestruck



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl

Best Puppy In Breed
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Villassa Country Belle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Villassa Country Belle

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ragus Mr. OO'Seven

Best Of Opposite Sex
Paradym's Itty Bitty Smitty

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ragus Mr. OO'Seven


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ragus Mr. OO'Seven


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Paradym's Itty Bitty Smitty

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Boldheart's Perfect Rebel

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Hellhound In Red

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Boldheart's Hellhound In Red

Best Puppy In Breed
Boldheart's Hellhound In Red


Winners Dog: (1-1-0-1)
Boldheart's Hellhound In Red


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Boldheart's In Perfect Balance

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian Walk The Line Shawndee

Best Puppy In Breed
Adrian Walk The Line Shawndee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adrian Walk The Line Shawndee


Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 10 pts (2-2-3-4)
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Opposite Sex
GCh Murdock's Phantom Power

Best Of Winners: (2-2-3-4)
Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Best Puppy In Breed
Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Select Bitch
GCh Rynara's What Dreams R Made Of


Winners Dog: (2-2-3-4)
McChrees Cooper T

Reserve Winners Dog
VDK's Thorburn Of Glenshiel


Winners Bitch: (2-2-3-4)
Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Reserve Winners Bitch
Beinnein Shady Lady At Dondare

Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thunder Roads Little Deuce Coupe



Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone's Revolutionary Road

Select Dog
Ch Tyrone's Winterfell



Judge: Dan Ericsson

Best Brood Bitch In Specialty
GCh Distaff Blackbird

Best Of Breed: 14 pts (3-0-5-7)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Ch Hillside Harleen Quinzel

Select Dog
GCh Daydream Kissing Sixth Gear

Select Bitch
Ch Distaff Cosma Shiva


Judge: Dan Ericsson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Brynmill Bets Are In

Best Of Opposite Sex
Ch Mysticgold's Simply Enchanting



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Giles Counting Stars For Mavs

Reserve Winners Bitch
Tasha's Olala Lulu

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By