Markham Kennel Club
Monday, August 21, 2023



Related Results

Conformation

Monday, August 21
Monday, August 21 (Ltd Show - Group 1)
Tuesday, August 22
Tuesday, August 22 (Ltd Show - Group 3)
Wednesday, August 23
Wednesday, August 23 (Ltd Show - Dachshunds)



Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Peter Laventhall-Wolfish
Pointer  
GChB Perryglen's Black Label
Points: 138 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Peter Laventhall-Wolfish
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 102
Best Puppy In Show
Judge: Peter Laventhall-Wolfish
Poodle (Standard)  
Canterbury Hillwood Sephora Rose
Best Baby Puppy In Show
Judge: Peter Laventhall-Wolfish
Chow Chow   Pinchou's Winter Nights








Group 1 - Tracie Austen Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Perryglen's Black Label
  Pointer   35
Group 2nd   
Ch Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream
  Spaniel (American Cocker)   33
Group 3rd    Simplicity's I'm To Blame   Weimaraner   29
Group 4th   Ch Gowrielea's Scottish Glory   Retriever (Golden)   27
BPIG   
Ch Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Verdoro's A Well Dressed Lad In Plaid At Ursadore   Retriever (Golden)   0
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Perryglen's Black Label

Best Of Opposite Sex
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hotwired's Pocket Full Of Sunshine

Best Puppy In Breed
Hotwired's Pocket Full Of Sunshine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Castlegar Elliquin On An Even Keel

Best Of Opposite Sex
Ch Ironridge's Executive Decision



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Wyndance's Spirit Break Out

Open Bitch Class
1st Wyndance's Spirit Break Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Kalmegess' Four The Roses



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Trilliumview's Key To My Heart Tavi

12-18 Month Bitch Class
1st Trilliumview's Key To My Heart Tavi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tilda's Bright Star @ Lentigo's

Best Puppy In Breed
Tilda's Bright Star @ Lentigo's



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tilda's Bright Star @ Lentigo's

Junior Puppy Bitch Class
1st Tilda's Bright Star @ Lentigo's


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream

Best Of Opposite Sex
Gold-Coast Driving Miss Daisy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream

Best Puppy In Breed
Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Gold-Coast Driving Miss Daisy

Reserve Winners Bitch
Windstar's Inspirational Contraband

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstar's Inspirational Contraband

12-18 Month Bitch Class
1st Gold-Coast Driving Miss Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carnaby Especially Rockette


4-6 Month Dog Class
1st Carnaby One And Done



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 7 pts (1-1-3-3)
Ch Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue

Best Of Opposite Sex
Tina Trading Naira Nadira

Best Of Winners: (1-1-3-3)
Tina Trading Naira Nadira

Select Dog
Ch Calabri Royal Clarkson

Select Bitch
Ch Ferngolds Mighty Maxi The Heart Warrior


Winners Dog: (1-1-3-3)
Calabri Celtic Casey Cavell

Open Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Simplicity's I'm To Blame

Best Puppy In Breed
Simplicity's I'm To Blame




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   10
Group 2nd   
Ch Bushwacker Fortune Hunter
  Basenji   9
Group 3rd   
Ch Clandara's I Have A Vision
  Whippet   8
Group 4th   Ch Naku's Gogo Gadget At Arthayr   Norrbottenspets   7
BPIG   Ch Naku's Gogo Gadget At Arthayr   Norrbottenspets   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bushwacker Fortune Hunter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru's Legend Of El Dorado

Best Puppy In Breed
Boru's Legend Of El Dorado


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru's Legend Of El Dorado

Junior Puppy Dog Class
1st Boru's Legend Of El Dorado



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Egbar's Dreaming Of You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Gogo Gadget At Arthayr

Best Puppy In Breed
Ch Naku's Gogo Gadget At Arthayr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Fanta's Ziva Skye

Best Of Opposite Sex
Fanta's Ragnar The Mighty

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fanta's Ziva Skye

Best Puppy In Breed
Fanta's Ziva Skye

Select Bitch
Ch Fanta's Revna The Swift


Winners Dog: (1-1-0-1)
Fanta's Ragnar The Mighty

Senior Puppy Dog Class
1st Fanta's Ragnar The Mighty


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fanta's Ziva Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta's Ziva Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Osiris Purple Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Osiris Purple Rain

Open Bitch Class
1st Osiris Purple Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Angelridge Indigo Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Angelridge Indigo Sky

Open Dog Class
1st Angelridge Indigo Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Clandara's I Have A Vision




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   14
Group 2nd   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   13
Group 3rd   
Ch Almandeene Chertik Iz Tabakerki
  Black Russian Terrier   12
Group 4th   
Ch Magnolia's Enemies By Monday
  Doberman Pinscher   10
BPIG   
VividDream's Fashionably Late
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chasseron's Brewing Tempest

Best Puppy In Breed
Chasseron's Dracarys Dragon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chasseron's Brewing Tempest

Reserve Winners Bitch
Chasseron's Dracarys Dragon

Senior Puppy Bitch Class
1st Chasseron's Dracarys Dragon

Open Bitch Class
1st Chasseron's Brewing Tempest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Of Opposite Sex
GCh IliasLegacy Quest Belle

Best Puppy In Breed
GCh IliasLegacy Quest Belle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Magnolia's Enemies By Monday

Best Of Opposite Sex
GCh Cresswell's Final Say

Best Of Winners: (1-1-1-1)
VividDream's Fashionably Late

Best Puppy In Breed
VividDream's Fashionably Late


Winners Dog: (1-1-1-1)
Big Red Freedom Fighter Von Guards

Junior Puppy Dog Class
1st Big Red Freedom Fighter Von Guards


Winners Bitch: (1-1-1-1)
VividDream's Fashionably Late

Junior Puppy Bitch Class
1st VividDream's Fashionably Late


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Nasdane's Goddess of Rayne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Baby Blue's Witchy

Best Puppy In Breed
Baby Blue's Witchy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Baby Blue's Witchy

Reserve Winners Bitch
Perla Nera Del Nolano

Senior Puppy Bitch Class
1st Baby Blue's Witchy

Open Bitch Class
1st Perla Nera Del Nolano
2nd Baby Blue's Oceania


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Polairis Von Konigliche

Best Puppy In Breed
Polairis Von Konigliche



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Polairis Von Konigliche

Junior Puppy Bitch Class
1st Polairis Von Konigliche


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Eugen I-Ra A Handsome Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon
  West Highland White Terrier   10
Group 2nd   
Ch Clandara's Lover Boy Of DelToro
  Staffordshire Bull Terrier   8
Group 3rd   
Pridestar The One To Shine
  Airedale Terrier   4
Group 4th   
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense
  Schnauzer (Miniature)   2
BPIG    Skyehigh's Song Of The Northern Lights   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kilmaree's Ruadh Creag   Cairn Terrier   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pridestar The One To Shine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pridestar The One To Shine

Reserve Winners Bitch
Shannon's Zita

12-18 Month Bitch Class
1st Shannon's Zita

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine


Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Best Of Opposite Sex
Rainnie's Eema

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Best Puppy In Breed
Rainnie's Eema


Winners Dog: (1-1-0-0)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rainnie's Eema

Senior Puppy Bitch Class
1st Rainnie's Eema

4-6 Month Bitch Class
1st You Should See Me In A Crown Von Trailside


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fable Farms The Enchanter At Bushwell



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Clandara's Lover Boy Of DelToro

Best Of Opposite Sex
Trawden Snow Day At Dynastaff

Best Puppy In Breed
Clandara's Something To Talk About



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Trawden Snow Day At Dynastaff

Reserve Winners Bitch
Clandara's Something To Talk About

Junior Puppy Bitch Class
1st Clandara's Something To Talk About

Senior Puppy Bitch Class
1st Gorgonbull Flamethrower

Open Bitch Class
1st Trawden Snow Day At Dynastaff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Skyehigh's Webmaster Gordon

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Song Of The Northern Lights

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Song Of The Northern Lights



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Peter Laventhall-Wolfish Top Dog
Points
Group 1st   
Heubergs Arlington National
  Pug   28
Group 2nd   
Ch Jewelcroft's Return On Investment
  Cavalier King Charles Spaniel   27
Group 3rd   
Foxmore Franklynn
  Poodle (Toy)   24
Group 4th    Dachari Dream A Little Dream Of Mee   Griffon (Brussels)   22
BPIG   
Ch Delsol's Lil Charmer At Weatherford
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pinkribbon's How Sweet It Is   Papillon   0
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Jewelcroft's Return On Investment

Best Of Opposite Sex
GCh Midsummers Chantilly Lace & Leather



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Midsummers Cinnamon Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Midsummers Cinnamon Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Best Puppy In Breed
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Junior Puppy Bitch Class
1st Cottoncandy's Ghost Of Kyiv


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Arden

Best Of Opposite Sex
Clussexx Set It On Fire At Holifield

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Arden


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tickitbou's Designed By Arden

Open Bitch Class
1st Tickitbou's Designed By Arden


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dachari Dream A Little Dream Of Mee



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Delsol's Lil Charmer At Weatherford

Best Puppy In Breed
GCh Delsol's Lil Charmer At Weatherford


4-6 Month Dog Class
1st Sonrisas I'm Liam


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Delsols Moogie

Reserve Winners Bitch
Amistosa's She's All That

Junior Puppy Bitch Class
1st Amistosa's She's All That

Canadian Bred Bitch Class
1st Delsols Moogie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clandara's Hot Couture




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Polaris Princess Selena

Best Puppy In Breed
Polaris Princess Selena



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Polaris Princess Selena

Reserve Winners Bitch
Polaris Prima Ballerina

Senior Puppy Bitch Class
1st Polaris Princess Selena

Open Bitch Class
1st Polaris Prima Ballerina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Diamondsun's Yolo

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Dream Come True

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Rockalily's Dream Come True

Best Puppy In Breed
Rockalily's Dream Come True


Winners Dog: (3-2-1-0)
Rockalily's Init To Winit

Reserve Winners Dog
Rockalily's Yogi Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Rockalily's Init To Winit
2nd Heaven Sent A Traveling Man Nelson

12-18 Month Dog Class
1st Rockalily's Yogi Bear


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Rockalily's Dream Come True

Reserve Winners Bitch
Royal Spyce I Am A Believer

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockalily's Dream Come True

Open Bitch Class
1st Royal Spyce I Am A Believer

4-6 Month Bitch Class
1st Pinkribbon's How Sweet It Is


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Holifield's Atomic Blonde



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Holifield's Atomic Blonde

Reserve Winners Bitch
Holifield's Eskimo Kisses

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Holifield's Eskimo Kisses

Open Bitch Class
1st Holifield's Atomic Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxmore Franklynn



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxmore Franklynn

Reserve Winners Bitch
Foxmore Cora

12-18 Month Bitch Class
1st Foxmore Franklynn

Open Bitch Class
1st Foxmore Cora


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Heubergs Arlington National


Winners Dog: (1-0-0-0)
Heubergs Arlington National

12-18 Month Dog Class
1st Heubergs Arlington National



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Traditsiya Solar City

Best Of Opposite Sex
Angel's Body Stribrne Prani

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Traditsiya Solar City

Best Puppy In Breed
Camparis Hashtag

Select Bitch
GCh Camparis Diorella


Winners Dog: (2-2-0-1)
Angel's Body Stribrne Prani

Reserve Winners Dog
Camparis Hashtag

Junior Puppy Dog Class
1st Camparis Hashtag

Open Dog Class
1st Angel's Body Stribrne Prani


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Traditsiya Solar City

Reserve Winners Bitch
Michelle Planet Of York

Senior Puppy Bitch Class
1st Michelle Planet Of York

Open Bitch Class
1st Traditsiya Solar City


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Tracie Austen Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas   Poodle (Standard)   15
Group 2nd   
Ch Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo
  Bulldog   10
Group 3rd    Award Cancelled      0
Group 4th   Ch Pinchou's Princess Buttercup   Chow Chow   6
BPIG   
Canterbury Hillwood Sephora Rose
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pinchou's Winter Nights   Chow Chow   0
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo

Best Of Opposite Sex
Jacib's Prada

Best Puppy In Breed
Jacib's Prada



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jacib's Prada

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Wynter Wonderland

Junior Puppy Bitch Class
1st Jacib's Prada

Senior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Wynter Wonderland

4-6 Month Bitch Class
1st Jacib's Just Tully


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Pinchou's Princess Buttercup



4-6 Month Bitch Class
1st Pinchou's Winter Nights


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Award Cancelled




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch MD's Cloud 9

Best Of Opposite Sex
Aery On A Whim For Bibelot

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Aery On A Whim For Bibelot

Best Puppy In Breed
Aery On A Whim For Bibelot


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Aery On A Whim For Bibelot

Reserve Winners Bitch
Polosport Late Night Talking

Junior Puppy Bitch Class
1st Aery On A Whim For Bibelot
2nd Polosport Late Night Talking


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GCh Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas

Best Of Opposite Sex
Shorebird Snow Goose

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Canterbury Hillwood Sephora Rose

Best Puppy In Breed
Canterbury Hillwood Sephora Rose

Select Bitch
GCh Bellefleet's Never Say Never Again


Winners Dog: (1-1-0-3)
Shorebird Snow Goose

Junior Puppy Dog Class
1st Shorebird Snow Goose


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Canterbury Hillwood Sephora Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Canterbury Hillwood Sephora Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tracie Austen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mirabella Cherry Paradise For Everyone

Best Puppy In Breed
Mirabella Cherry Paradise For Everyone



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Peter Laventhall-Wolfish Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kurpas N Larkspur Leap Of Faith
  Australian Cattle Dog   20
Group 2nd   Ch Ennismoor's Intuition   Collie (Rough)   19
Group 3rd   
Jester Timing Is Everything
  Briard   16
Group 4th   
GCh Bold Legends Chronicles Of Riddick
  Miniature American Shepherd   15
BPIG    Regaloake's Deja Blu   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kendelee's Princess Kicking Up Dust   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kurpas N Larkspur Leap Of Faith




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fortis's Everything Counts

Best Puppy In Breed
Fortis's Everything Counts



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fortis's Everything Counts

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fortis's Everything Counts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jester Timing Is Everything

12-18 Month Bitch Class
1st Jester Timing Is Everything


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ennismoor's Intuition

Best Of Opposite Sex
Ennismoor Cedar Ridge

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ennismoor's Intuition

Best Puppy In Breed
Glasshouse A Solid Request


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ennismoor Cedar Ridge

12-18 Month Dog Class
1st Ennismoor Cedar Ridge


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ennismoor's Intuition

Reserve Winners Bitch
Glasshouse A Solid Request

Junior Puppy Bitch Class
1st Glasshouse A Solid Request

Open Bitch Class
1st Ennismoor's Intuition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Willy Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
V Sina Vom Trienzbachtal

Best Of Winners: (1-2-1-0)
V Sina Vom Trienzbachtal

Best Puppy In Breed
Ares Dark Black


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ares Dark Black

Junior Puppy Dog Class
1st Ares Dark Black


Winners Bitch: (1-2-1-0)
V Sina Vom Trienzbachtal

Reserve Winners Bitch
Cantrys Vom Burgimwald

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantrys Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st V Sina Vom Trienzbachtal

4-6 Month Bitch Class
1st Lilly Mae Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Bold Legends Chronicles Of Riddick

Best Of Opposite Sex
Followme A Break From The Norm

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Hampton Hills The Buzz About Town

Best Puppy In Breed
GCh Mtn Breeze Fighting For Honor

Select Bitch
GCh Mtn Breeze Fighting For Honor


Winners Dog: (2-2-1-1)
Hampton Hills The Buzz About Town

Reserve Winners Dog
Follow Me To The Danger Zone

Junior Puppy Dog Class
1st Follow Me To The Danger Zone

12-18 Month Dog Class
1st Hampton Hills The Buzz About Town

4-6 Month Dog Class
1st Just 4 Paws Chasin Waves


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Of Hades


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Ennismoor Champagne Kisses For Charli

Best Puppy In Breed
Regaloake's Deja Blu



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Ennismoor Champagne Kisses For Charli

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Deja Blu

Junior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Deja Blu
2nd Regaloake Aurea

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor Champagne Kisses For Charli


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Brynheulog The Bees Knees



4-6 Month Bitch Class
1st Kendelee's Princess Kicking Up Dust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By