Nickel District Kennel Club
Sunday, April 1, 2018 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, March 30 (Show # 1)
Friday, March 30 (Show # 2)
Saturday, March 31 (Show # 3)
Saturday, March 31 (Show #4)
Sunday, April 01 (Show # 5)
Sunday, April 01 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
Ch Linwood Foreign Exchange
"Sterling"
Owner: Noreen Lorenz & Gordon Hayburn
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Len Harfield
Schnauzer (Giant)  
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Len Harfield
Afghan Hound  
GCh Winterbourne's Amantaka
Points: 115
Best Puppy In Show
Judge: Len Harfield
Pekingese  
Ch Michaelmas Yue Yue Fen
Best Baby Puppy In Show
Judge: Len Harfield
Australian Shepherd  
Please Likes It Hot








Group 1 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bulwinkle's Rocket J Squirrel
  Spaniel (Clumber)   23
Group 2nd   
GCh Neigenuveaux King Of The Road
  Barbet   22
Group 3rd   
Ch Hillock L.V TheTruth AtGoldpaw
  Retriever (Golden)   21
Group 4th   
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   12
BPIG   
Ch Hillock L.V TheTruth AtGoldpaw
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bitagold's Heavenly Spirits   Retriever (Golden)   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 8 pts (0-7-2-0)
Hillock L.V TheTruth AtGoldpaw

Best Of Opposite Sex
Ch Kyon's Paw Patrol

Best Puppy In Breed
Hillock L.V TheTruth AtGoldpaw

Select Dog
Ch Shilo's Yorr The One That I Want



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
Mooselake Movin On Up

Best Of Opposite Sex
Skazka's Ryder Of The Storm

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Mooselake Movin On Up

Best Puppy In Breed
Mooselake Movin On Up

Select Dog
Ch Samphire Star Catcher


Winners Dog: (3-5-1-0)
Skazka's Ryder Of The Storm

Reserve Winners Dog
Fieldbrook's Maddie's Boy

Senior Puppy Dog Class
1st Fieldbrook's Maddie's Boy

12-18 Month Dog Class
1st Skazka's Ryder Of The Storm

Open Dog Class
1st Wimberway's Outrigger

3-6 Month Dog Class
1st Skazka's Winning Ticket


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Mooselake Movin On Up

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Roea Peachy

Junior Puppy Bitch Class
1st Mooselake Movin On Up

12-18 Month Bitch Class
1st Skazka's Rumor Has It

Canadian Bred Bitch Class
1st Fieldbrook's Ryse For Honour

Open Bitch Class
1st Wimberway's Roea Peachy
2nd Grandriver's Pie In The Sky

3-6 Month Bitch Class
1st Skazka's Whispering Willow
2nd Skazka's Yankee Dime Tana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence

Best Of Opposite Sex
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Counting Stars


3-6 Month Dog Class
1st Oryxes Gildedstag N Coppercoin


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Katyra's All Of Which

Senior Puppy Bitch Class
1st Katyra's All Of Which


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bulwinkle's Rocket J Squirrel




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   18
Group 2nd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   16
Group 3rd   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   14
Group 4th    Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy   Borzoi   12
BPIG   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shetara's Fame At Comar
  Whippet   0
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Awbari Cotton Candy Cloud Sardula




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Obie's Canadian Dream Chaser

Best Puppy In Breed
Obie's Canadian Dream Chaser


Winners Dog: (1-0-0-0)
Obie's Canadian Dream Chaser

Senior Puppy Dog Class
1st Obie's Canadian Dream Chaser



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lane Rae Samphire Miss Chievious



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Boru's Absolute Magnitude

Best Of Opposite Sex
Boru's Fully Completely

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fuimus's Rising Son

Best Puppy In Breed
Fuimus's Rising Son


Winners Dog: (1-1-1-0)
Fuimus's Rising Son

Senior Puppy Dog Class
1st Fuimus's Rising Son


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Boru's Fully Completely

12-18 Month Bitch Class
1st Boru's Fully Completely


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Palakore's Let It Be Doxieluv

Best Puppy In Breed
Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Dog: (1-0-0-0)
Palakore's Let It Be Doxieluv

Junior Puppy Dog Class
1st Palakore's Let It Be Doxieluv



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Snowdancer's Ain't No Wire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Open Bitch Class
1st Snowdancer's Ain't No Wire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Tsertus Gingerbread

Best Of Opposite Sex
GCh Hunu The Patriot At Freestyle MW

Select Bitch
Ch Tsertus It's Your Destiny To Vitaz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quiquen Air Alert


Winners Dog: (1-0-0-0)
Quiquen Air Alert

Open Dog Class
1st Quiquen Air Alert



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Select Bitch
GCh Vrymeer Soliloquy



3-6 Month Bitch Class
1st Shetara's Fame At Comar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   15
Group 2nd   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   14
Group 3rd   
Ch Starlaine Here I Go Again Ambermark
  Doberman Pinscher   13
Group 4th   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   12
BPIG   
Denshaw N Tybrushe Bodacious
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Haltonhill's Playing With Fire   Boxer   0
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Starring-Maat Original Sin

Best Puppy In Breed
Ironprides Seeing Is Believing



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ironprides Seeing Is Believing

Junior Puppy Bitch Class
1st Ironprides Seeing Is Believing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Goldenbreez Fritzel Schnitzel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Goldenbreez Fritzel Schnitzel

12-18 Month Dog Class
1st Goldenbreez Fritzel Schnitzel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Tybrushe's All That Jazz

Best Of Opposite Sex
Denshaw N Tybrushe Bodacious

Best Puppy In Breed
Denshaw N Tybrushe Bodacious

Select Bitch
Ch Fyrecreek's Just Like Fire


Winners Dog: (1-0-0-2)
Denshaw N Tybrushe Bodacious

Junior Puppy Dog Class
1st Denshaw N Tybrushe Bodacious

3-6 Month Dog Class
1st Haltonhill's Playing With Fire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Starlaine Here I Go Again Ambermark




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR

Best Puppy In Breed
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Swissmount Yasashiikuma Brielle

Best Puppy In Breed
Swissmount Yasashiikuma Brielle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Swissmount Yasashiikuma Brielle

Senior Puppy Bitch Class
1st Swissmount Yasashiikuma Brielle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Nerthus Don't Just Fly Soar

Best Of Opposite Sex
Starlight's The Sky Is The Limit

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Starlight's The Sky Is The Limit

Best Puppy In Breed
Starlight's The Sky Is The Limit


Winners Dog: (1-1-0-1)
Starlight's The Sky Is The Limit

Senior Puppy Dog Class
1st Starlight's The Sky Is The Limit


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pakoanani Reach For The Sky

12-18 Month Bitch Class
1st Pakoanani Reach For The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   11
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   9
Group 3rd   
GCh Paradym Laughs Out Loud
  Norwich Terrier   8
Group 4th   
Ch Symphonie's Oooh La La
  Kerry Blue Terrier   7
BPIG    Devils And Fairies Tiger' Son By BS   Staffordshire Bull Terrier   N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ispy Deal Or No Deal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxheart's I'm To Blame

Best Of Opposite Sex
Garcini's Full Sails To Kaitlyn

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxheart's I'm To Blame


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxheart's I'm To Blame

Open Dog Class
1st Foxheart's I'm To Blame


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Garcini's Full Sails To Kaitlyn

12-18 Month Bitch Class
1st Garcini's Full Sails To Kaitlyn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Symphonie's Oooh La La

Select Bitch
Ch Symphonie's Oh Mamma Mia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Paradym Laughs Out Loud




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Best Puppy In Breed
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Senior Puppy Bitch Class
1st Goodspice Miss Emma Of Salt Creek


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pinehome Lives Of Girls 'N Women




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Of Opposite Sex
Devils And Fairies Tiger' Son By BS

Best Puppy In Breed
Devils And Fairies Tiger' Son By BS


Winners Dog: (1-0-0-1)
Devils And Fairies Tiger' Son By BS

Senior Puppy Dog Class
1st Devils And Fairies Tiger' Son By BS



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   22
Group 2nd   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   20
Group 3rd   
Ch Rokila Gone Rogue
  Papillon   18
Group 4th   Ch Lynroys U R Sizzlin' Hot   Poodle (Toy)   11
BPIG   
Ch Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Histakes Winner Takes All   Havanese   0
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bonitos Companeros Toffee

Best Of Opposite Sex
Kbpride Dawn Of Field Farm Denton

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bonitos Companeros Toffee

Best Puppy In Breed
Kbpride Dawn Of Field Farm Denton


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kbpride Dawn Of Field Farm Denton

Senior Puppy Dog Class
1st Kbpride Dawn Of Field Farm Denton


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bonitos Companeros Toffee

Open Bitch Class
1st Bonitos Companeros Toffee


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Denali's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Cedric The Great (Cantarell)

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Denali's Slippery When Wet

Best Puppy In Breed
Denali's Slippery When Wet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cedric The Great (Cantarell)

Junior Puppy Dog Class
1st Cedric The Great (Cantarell)


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Denali's Slippery When Wet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Slippery When Wet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
Pocopayasos Red Carpet Affair

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Red Carpet Affair


Winners Dog: (1-0-0-1)
Pocopayasos Red Carpet Affair

Junior Puppy Dog Class
1st Pocopayasos Red Carpet Affair

3-6 Month Dog Class
1st Histakes Winner Takes All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 6 pts (0-3-3-1)
GCh Rokila Gone Rogue

Best Of Opposite Sex
Pinkribbon Stepn Out In Style

Best Puppy In Breed
Algos Dancing Queen

Select Dog
Ch Rokila Never Forget Riesa

Select Bitch
GCh Pinkribbon's Bubbling Over



Winners Bitch: (0-3-3-1)
Pinkribbon Stepn Out In Style

Reserve Winners Bitch
Algos Dancing Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Algos Dancing Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Pinkribbon Stepn Out In Style

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algos Flying Solo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Puppy In Breed
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Select Dog
GCh Michaelmas Yue Yue Fen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pomsdapi L'Empereur De Shareco

Best Puppy In Breed
Pomsdapi L'Empereur De Shareco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pomsdapi L'Empereur De Shareco

Junior Puppy Dog Class
1st Pomsdapi L'Empereur De Shareco



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Lynroys U R Sizzlin' Hot

Best Puppy In Breed
Ch Lynroys U R Sizzlin' Hot



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Lynroys U R Cute As A Button

Reserve Winners Bitch
Diannas Red Roses For Lynroy

Junior Puppy Bitch Class
1st Lynroys U R Cute As A Button

Senior Puppy Bitch Class
1st Diannas Red Roses For Lynroy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Littlestar's Sweet Perfection 2E




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   17
Group 2nd   
Ch Gumby's Cruzin To Laguna
  Chinese Shar-Pei   13
Group 3rd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   12
Group 4th   
Ch Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   9
BPIG   
Ch Shenandal's My Kind Of Joy
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Paddington De El Mencey Loco
  French Bulldog   0
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bulldacious Man Of Steel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bulldacious Man Of Steel

12-18 Month Dog Class
1st Bulldacious Man Of Steel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gumby's Cruzin To Laguna


3-6 Month Dog Class
1st Gumby's Bearposh For Ever Mine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Commitment's Holy Diver

Best Of Opposite Sex
Pyatyi Element Evrika



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pyatyi Element Evrika

12-18 Month Bitch Class
1st Pyatyi Element Evrika


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
GCh Shenandal's My Kind Of Joy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Ch Nifty's Grated Coconut

Best Puppy In Breed
Aristocrafts One Hot Lolita


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aristocrafts One Hot Lolita

Open Bitch Class
1st Aristocrafts One Hot Lolita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wund-R Y K-Central Shaken Not Stirred



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
GCh Litilann Harten Stack The Deck

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Vetset Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Vetset Written In The Stars


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Vetset Written In The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Written In The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dungreggor Kiss Me Sassy

Best Puppy In Breed
Dungreggor Kiss Me Sassy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dungreggor Kiss Me Sassy

Reserve Winners Bitch
Regalred Last Try N Dungreggor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dungreggor Kiss Me Sassy

Open Bitch Class
1st Regalred Last Try N Dungreggor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Algos Gonna Make You Look

Best Of Opposite Sex
Algos Jewel In The Wilderness

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Algos Gonna Make You Look

Select Bitch
Ch Algos Diamond From The Skye


Winners Dog: (1-1-0-1)
Algos Gonna Make You Look

Open Dog Class
1st Algos Gonna Make You Look


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Algos Jewel In The Wilderness

12-18 Month Bitch Class
1st Algos Jewel In The Wilderness


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beaugency BRIX
  Briard   19
Group 2nd   
Ch Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   17
Group 3rd   GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books   Shetland Sheepdog   16
Group 4th   
Ch Romar's Wendy You Want To Eat
  Bearded Collie   9
BPIG   
Give Me Five Moravia Campanella
  Briard   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Please Likes It Hot
  Australian Shepherd   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Highrails Big Time Cash

Best Of Opposite Sex
Turbar's Living It Up At Becen

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Highrails Big Time Cash

Best Puppy In Breed
Highrails Big Time Cash


Winners Dog: (3-1-0-0)
Highrails Big Time Cash

Reserve Winners Dog
Riomesa Pay It Forward

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Highrails Big Time Cash

Open Dog Class
1st Riomesa Pay It Forward
2nd Aleshanee Tobey's Comet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Romar's Wendy You Want To Eat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Beaugency BRIX

Best Puppy In Breed
Give Me Five Moravia Campanella


Winners Dog: (1-0-1-0)
Give Me Five Moravia Campanella

Junior Puppy Dog Class
1st Give Me Five Moravia Campanella



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Hellwigg's Miss B Haven

Best Of Opposite Sex
Ch Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Puppy In Breed
Ginza Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ginza Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Ginza Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Caprock Better Look Now She's Jmell

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Caprock Better Look Now She's Jmell

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's The Deliverance

Select Bitch
Ch Ramblinbrooks Amazin Grace


Winners Dog: (3-2-1-1)
Goldenhylite's The Deliverance

Reserve Winners Dog
Cermel Quantum Leap

Junior Puppy Dog Class
1st Goldenhylite's The Deliverance

Canadian Bred Dog Class
1st Cermel Quantum Leap
2nd Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Caprock Better Look Now She's Jmell

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Gem At Rivermyst

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Gem At Rivermyst

Open Bitch Class
1st Caprock Better Look Now She's Jmell

3-6 Month Bitch Class
1st Goldenhylite's Fyre N Fury


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget


3-6 Month Dog Class
1st Yasashiikuma Show Me The Money



Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By