Lakehead Kennel Club
Saturday, July 24, 2021 - Show 1



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Keetukka's Diego Oakridgelane
Owner: Shelley Gerig
Breeders: Shelley Gerig, Brenda Elliott, Marian Day, JoAnn Brewer


Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Scottish Terrier  
Ch VDK's Tukee Chasing The AZ Sun
Points: 103 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Boxer  
Tybrushe's Cover Paige of Denshaw
Points: 99
Best Puppy In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Boxer  
Ch Tybrushe's Cover Paige of Denshaw








Group 1 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   24
Group 2nd   
Ch Roaneden's Red Sky At Night
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   23
Group 3rd   
GCh Rickways Cut To The Chase
  Retriever (Labrador)   19
Group 4th   
Labrys Victory Heart Of Gold
  Retriever (Flat-Coated)   10
BPIG    Labrys Here Comes The Sun   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Labrys Victory Heart Of Gold

Best Of Opposite Sex
Labrys Here Comes The Sun

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Labrys Victory Heart Of Gold

Best Puppy In Breed
Labrys Here Comes The Sun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Labrys Here Comes The Sun

Junior Puppy Dog Class
1st Labrys Here Comes The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Labrys Victory Heart Of Gold

Open Bitch Class
1st Labrys Victory Heart Of Gold

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Clitheroe's Fire N Ice

Best Of Opposite Sex
GCh Clitheroe's Mr Worldwide



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Clitheroe's Fire N Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Clitheroe's Fire N Ice

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 8 pts (2-5-2-0)
GCh Rickways Cut To The Chase

Best Of Opposite Sex
Rickway Moon River

Best Of Winners: (2-5-2-0)
Rickway Moon River

Best Puppy In Breed
Keswick's Darksaber

Select Dog
GCh Fireline Hit The Jackpot


Winners Dog: (2-5-2-0)
Wolfridge's Diesel

Reserve Winners Dog
Keswick's Wolf King

Open Dog Class
1st Wolfridge's Diesel
2nd Keswick's Wolf King


Winners Bitch: (2-5-2-0)
Rickway Moon River

Reserve Winners Bitch
Keswick's Asgardian Valkyrie

Junior Puppy Bitch Class
1st Keswick's Darksaber

12-18 Month Bitch Class
1st Rickway Moon River

Open Bitch Class
1st Keswick's Asgardian Valkyrie
2nd Whitevelvet Arabian Nights
3rd Hayshaker Bridge To Fireline

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Roaneden's Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Highwind Warning

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Roaneden's Highwind Warning

Best Puppy In Breed
Oryxes Element Of Air


Winners Dog: (1-2-0-1)
Roaneden's Highwind Warning

12-18 Month Dog Class
1st Roaneden's Highwind Warning


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Readyfor Oryxes Foxtail Tule

Reserve Winners Bitch
Oryxes Element Of Air

Senior Puppy Bitch Class
1st Oryxes Element Of Air

Open Bitch Class
1st Readyfor Oryxes Foxtail Tule

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Sebastian's Dance Parti

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Sebastian's Dance Parti

Best Puppy In Breed
Sebastian's Dance Parti


Winners Dog: (2-2-1-0)
Ashenafay Make It Rain

Reserve Winners Dog
Sebastian's All About Power

12-18 Month Dog Class
1st Ashenafay Make It Rain

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sebastian's All About Power


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Sebastian's Dance Parti

Reserve Winners Bitch
Ashenafay Force Of Rain

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Autumnglow Magic Twoemz Jest Popping It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Twoemz Vixen To Win

Open Bitch Class
1st Twoemz Vixen To Win

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Telford's Calling The Shots
  Beagle   10
Group 2nd   
Ch Zenkosi Cinnamon Joy
  Rhodesian Ridgeback   8
Group 3rd    Hiddenwires Circuit Breaker   Dachshund (Standard Wire-Haired)   7
Group 4th   
GCh Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   5
BPIG   
Shetara Comar Get Your Ribbons On
  Whippet   N/A
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Telford's Calling The Shots

Best Of Opposite Sex
Foxfire's Three Small Words



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxfire's Three Small Words

12-18 Month Bitch Class
1st Foxfire's Three Small Words

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hiddenwires Circuit Breaker

Best Of Opposite Sex
Dogwood Dream Catcher SW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hiddenwires Circuit Breaker


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hiddenwires Circuit Breaker

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hiddenwires Circuit Breaker


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW

Open Bitch Class
1st Dogwood Dream Catcher SW

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Heathview Gyda



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Heathview Gyda

Open Bitch Class
1st Heathview Gyda

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zenkosi Cinnamon Joy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zenkosi Cinnamon Joy

Open Bitch Class
1st Zenkosi Cinnamon Joy

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Khamsin's Another Perfect Day

Best Puppy In Breed
Khamsin's Another Perfect Day


Winners Dog: (1-0-1-0)
Khamsin's Another Perfect Day

Senior Puppy Dog Class
1st Khamsin's Another Perfect Day


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Winsmith The Edge At SpecialD

Best Puppy In Breed
Shetara Comar Get Your Ribbons On


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shetara Comar Get Your Ribbons On

Senior Puppy Dog Class
1st Shetara Comar Get Your Ribbons On






Group 3 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tybrushe's Cover Paige of Denshaw
  Boxer   13
Group 2nd   
GCh Liberty's Let's Make Up
  Siberian Husky   12
Group 3rd   
Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   10
Group 4th   
Nothin' But Gossip Polarni Usvit
  Alaskan Malamute   6
BPIG   
Ch Tybrushe's Cover Paige of Denshaw
  Boxer   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nothin' But Gossip Polarni Usvit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nothin' But Gossip Polarni Usvit

Reserve Winners Bitch
Kekewabic's Tyohni Krystalmar

Canadian Bred Bitch Class
1st Kekewabic's Tyohni Krystalmar

Open Bitch Class
1st Nothin' But Gossip Polarni Usvit

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tailspins Miracle At Alpenrose


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Best Puppy In Breed
Tybrushe's Cover Paige of Denshaw



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Senior Puppy Bitch Class
1st Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullstock's Hugo Boss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullstock's Hugo Boss

Open Dog Class
1st Bullstock's Hugo Boss


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
Hilltophaven's Semper Fidelis

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Hilltophaven's Virago Sensation

Best Puppy In Breed
Hilltophaven's Semper Fidelis


Winners Dog: (2-2-0-0)
Hilltophaven's Semper Fidelis

Reserve Winners Dog
Wingate's Marlon Brando

Senior Puppy Dog Class
1st Hilltophaven's Semper Fidelis

Open Dog Class
1st Wingate's Marlon Brando


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Hilltophaven's Virago Sensation

Reserve Winners Bitch
Hilltophaven's Miss Swift

Senior Puppy Bitch Class
1st Hilltophaven's Miss Swift

12-18 Month Bitch Class
1st Hilltophaven's Virago Sensation

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Baby Blues Really Frank

Best Puppy In Breed
Baby Blues Really Frank


Winners Dog: (1-0-0-0)
Baby Blues Really Frank

Senior Puppy Dog Class
1st Baby Blues Really Frank


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nikita's Egyptian Cotton At Polarfleece


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Liberty's Let's Make Up

Best Of Opposite Sex
Ch Kammicks Dance With Dragons



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saras Himalayas Fame N Fortune







Group 4 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch VDK's Tukee Chasing The AZ Sun
  Scottish Terrier   3
Group 2nd    Grabo Frankie Goes To Magor   Bull Terrier   2
Group 3rd    Millenium's Bewitched   Schnauzer (Miniature)   1
Group 4th    Warkshire's Rothesay Bay   Cairn Terrier   0
BPIG    Grabo Frankie Goes To Magor   Bull Terrier   N/A
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grabo Frankie Goes To Magor

Best Puppy In Breed
Grabo Frankie Goes To Magor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Grabo Frankie Goes To Magor

Junior Puppy Bitch Class
1st Grabo Frankie Goes To Magor

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Warkshire's Rothesay Bay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Warkshire's Rothesay Bay

Open Dog Class
1st Warkshire's Rothesay Bay


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Millenium's Bewitched



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Millenium's Bewitched

Canadian Bred Bitch Class
1st Millenium's Bewitched

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
VDK's Tukee Chasing The AZ Sun



Winners Bitch: (0-1-0-0)
VDK's Tukee Chasing The AZ Sun

Canadian Bred Bitch Class
1st VDK's Tukee Chasing The AZ Sun





Group 5 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
Ardently All Right Fellas
  Chihuahua (Long Coat)   19
Group 2nd    Symarun's All Of A Sudden   Pomeranian   18
Group 3rd   
Firefly's Northern Adventure At Riesa
  Papillon   15
Group 4th   
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate
  Toy Fox Terrier   13
BPIG    Symarun's All Of A Sudden   Pomeranian   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Diago Sure As Shootin'

Best Of Opposite Sex
KB Pride Oliver's Little Dickens

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Diago Sure As Shootin'


Winners Dog: (2-1-0-0)
Diago Sure As Shootin'

Reserve Winners Dog
Mavie Dream Walkin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diago Sure As Shootin'

Open Dog Class
1st Mavie Dream Walkin'

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ardently All Right Fellas


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ardently All Right Fellas

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ardently All Right Fellas


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi

Best Of Opposite Sex
Abella Joy Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Abella Joy Du Domaine De Polana

Reserve Winners Bitch
Hawks'n'Hooves Enchanted Ella

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch That's Carlosas Solar Flair

Best Of Opposite Sex
That's Summer Better Than Others

Best Of Winners: (1-1-1-1)
That's Summer Better Than Others

Best Puppy In Breed
That's Summer Better Than Others

Select Bitch
GCh Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny


Winners Dog: (1-1-1-1)
Behike's Sadar

Open Dog Class
1st Behike's Sadar


Winners Bitch: (1-1-1-1)
That's Summer Better Than Others

Senior Puppy Bitch Class
1st That's Summer Better Than Others

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Paolo Marcos Solativo

Best Of Opposite Sex
JBLittle Sparkling Bubly

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Paolo Marcos Solativo

Best Puppy In Breed
JBLittle Sparkling Bubly


Winners Dog: (1-2-0-0)
Paolo Marcos Solativo

Open Dog Class
1st Paolo Marcos Solativo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
JBLittle Sparkling Bubly

Reserve Winners Bitch
JBLittle Soda Pop

Junior Puppy Bitch Class
1st JBLittle Sparkling Bubly
2nd JBLittle Soda Pop

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Firefly's Northern Adventure At Riesa

Best Of Opposite Sex
Ch Southcreek's Lunatic Fringe


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Symarun's All Of A Sudden

Best Puppy In Breed
Symarun's All Of A Sudden



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Symarun's All Of A Sudden

Reserve Winners Bitch
Symarun's In La La Land

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symarun's All Of A Sudden
2nd Symarun's One In A Million

Open Bitch Class
1st Symarun's In La La Land

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun
  Shiba Inu   7
Group 2nd   
PaisleyPella Miracle Mack
  Dalmatian   5
Group 3rd   
Visualart's Million Dollar Baby
  Poodle (Standard)   3
Group 4th   
Katzenjammer's Behold Master Of Classic Simplicity
  French Bulldog   0
BPIG    Paisleypella Sky's The Limit   Dalmatian   N/A
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
PaisleyPella Miracle Mack

Best Of Opposite Sex
Paisleypella Sky's The Limit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
PaisleyPella Miracle Mack

Best Puppy In Breed
Paisleypella Sky's The Limit


Winners Dog: (1-1-0-0)
PaisleyPella Miracle Mack

Open Dog Class
1st PaisleyPella Miracle Mack


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Paisleypella Sky's The Limit

Senior Puppy Bitch Class
1st Paisleypella Sky's The Limit

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Visualart's Million Dollar Baby

Best Of Opposite Sex
WinterGarden Ready Steady Go

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Visualart's Million Dollar Baby

Best Puppy In Breed
WinterGarden Ready Steady Go


Winners Dog: (1-2-0-0)
WinterGarden Ready Steady Go

Senior Puppy Dog Class
1st WinterGarden Ready Steady Go

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun

Best Of Opposite Sex
Wolfriver Zenergizer Wildrose



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wolfriver Zenergizer Wildrose

Open Bitch Class
1st Wolfriver Zenergizer Wildrose



Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx
  Collie (Smooth)   21
Group 2nd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   20
Group 3rd   
Ch Kamvalley's I'm Tutu Cute
  Welsh Corgi (Pembroke)   19
Group 4th   
GCh Vega's Eli
  German Shepherd Dog   18
BPIG No Entry
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Reddenblu's Satisfaction


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Tucker Creek's Wild Haven Copper

Best Of Opposite Sex
Robin's Magnificent Thea

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Tucker Creek's Wild Haven Copper


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Robin's Magnificent Thea

Reserve Winners Bitch
Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason

Canadian Bred Bitch Class
1st Robin's Magnificent Thea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wedgewood's Reason To Be At Wildpine

Open Bitch Class
1st Wedgewood's Beyond The Bounds Of Reason

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Prairiepine Afterhours Dusted With Diamonds



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Vega's Eli

Best Of Opposite Sex
Ch Mistique's Maizie

Select Bitch
Ch Timberline Rockn At Coachella



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GCh Weeskelf Laureate Dream On

Best Of Opposite Sex
Amberlyn's Touch Of Heaven

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Amberlyn's Touch Of Heaven


Winners Dog: (3-3-1-0)
Dalgarnoch Kings Ransom

Reserve Winners Dog
Dalgarnoch T.J. Oshie

Canadian Bred Dog Class
1st Dalgarnoch T.J. Oshie

Open Dog Class
1st Dalgarnoch Kings Ransom
2nd Dalgarnoch Untouchable


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Amberlyn's Touch Of Heaven

Reserve Winners Bitch
Dalgarnoch Kohl Miners Daughter

12-18 Month Bitch Class
1st Amberlyn's Touch Of Heaven

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalgarnoch Alines Liberty Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dalgarnoch Kohl Miners Daughter

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kamvalley's I'm Tutu Cute



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By