Assiniboine Kennel Club
Friday, March 29, 2024 - Show-2



Related Results

Conformation

Friday, March 29 (Show-1)
Friday, March 29 (Show-2)
Saturday, March 30 (Show-3)
Sunday, March 31 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Havanese  
GChEx Oeste's Askin For Kisses
Points: 183 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Schnauzer (Giant)  
GCh Aerdenhout's Make It True
Points: 157
Best Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Irish Terrier  
Sionnach's Pint Of Harp's








Group 1 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st    Linwood Classical Rendition   Setter (English)   32
Group 2nd   
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait
  Spaniel (English Springer)   30
Group 3rd   
GCh Northsyde's Pumpkin To Talk About
  Retriever (Golden)   26
Group 4th    Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah   Vizsla (Smooth)   17
BPIG    Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah   Vizsla (Smooth)   1
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite

Best Puppy In Breed
IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite

Junior Puppy Bitch Class
1st IL Granaio Dei Malatesta Aphrodite

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Best Puppy In Breed
Braithwaite Quest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braithwaite Quest

Senior Puppy Bitch Class
1st Braithwaite Quest

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legacyk The Chosen One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legacyk The Chosen One

Open Dog Class
1st Legacyk The Chosen One


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GChB Northsyde's Pumpkin To Talk About

Best Of Opposite Sex
Ch Eirene's Strip Tease

Best Of Winners: (2-3-2-2)
JBG's Sanford & Sons

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Strip Tease

Select Dog
GChB Goldpaw's Baelfire Making Magic At Bearzden

Select Bitch
Ch Allseasons Joyfull Irish Blessing


Winners Dog: (2-3-2-2)
JBG's Sanford & Sons

Reserve Winners Dog
Verdoro's Great Gatsby

12-18 Month Dog Class
1st Verdoro's Great Gatsby

Open Dog Class
1st JBG's Sanford & Sons

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Rickways Born To Rule

Best Of Opposite Sex
Rickways Texas Man

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Thomashenry's Goddess Of The Lake

Best Puppy In Breed
Rickways Texas Man

Select Bitch
GCh Tybo's Little Black Olive


Winners Dog: (2-2-0-2)
Rickways Texas Man

Reserve Winners Dog
Rickways I Want You To Want Me

Junior Puppy Dog Class
1st Rickways Texas Man
2nd Rickways I Want You To Want Me


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Thomashenry's Goddess Of The Lake

Reserve Winners Bitch
Tybo's End Of An Era

12-18 Month Bitch Class
1st Tybo's End Of An Era

Open Bitch Class
1st Thomashenry's Goddess Of The Lake

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Linwood Classical Rendition

Best Of Opposite Sex
Ch Sunsetter's Lightning Strikes Once



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Linwood Classical Rendition

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Linwood Classical Rendition

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Sassenach Evans DJ Mango Tango Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Moonsetter Riding The Storm To Oakisle



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sebastian's Power Play

Best Puppy In Breed
Sebastian's Power Play


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sebastian's Power Play

Reserve Winners Dog
Blackgem's Diamond At Dagobah

Canadian Bred Dog Class
1st Blackgem's Diamond At Dagobah

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sebastian's Power Play


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kinwashkly The Final F Word

Best Of Opposite Sex
Sovereign Rionnag Breagha

Best Puppy In Breed
Sovereign Rionnag Breagha



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sovereign Rionnag Breagha

Junior Puppy Bitch Class
1st Sovereign Rionnag Breagha

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait

Best Of Opposite Sex
Ch Merry Thoughts Poppy On A Whim

Select Dog
GCh Keypoint's Show You The World



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Rosen's Jenessa

12-18 Month Bitch Class
1st Rosen's Jenessa

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah

Best Puppy In Breed
Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah

Junior Puppy Bitch Class
1st Panacea Kizmar Fire Roasted At Paytah

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Koping Versa Near And Dear

Best Of Opposite Sex
Koping Sea Ya Later

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Koping Versa Near And Dear


Winners Dog: (1-1-0-0)
Koping Sea Ya Later

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Koping Sea Ya Later


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Koping Versa Near And Dear

12-18 Month Bitch Class
1st Koping Versa Near And Dear





Group 2 - Lyzane Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunhunde Night Goddess
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   15
Group 2nd   
GChG Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   10
Group 3rd    Counterpoint Wasn't That A Party!   Whippet   9
Group 4th   
GChS Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth)   6
BPIG   
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   1
Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Orphan Owen v Grunsven



Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wolfwoods Claude Monet

Best Of Opposite Sex
Veena Szana At Serendipity

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wolfwoods Claude Monet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wolfwoods Claude Monet

12-18 Month Dog Class
1st Wolfwoods Claude Monet


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Veena Szana At Serendipity

Open Bitch Class
1st Veena Szana At Serendipity

Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL

Best Puppy In Breed
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL



Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chilcotin's Olive Oyl



Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Lyzane Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Counterpoint Wasn't That A Party!

Best Of Opposite Sex
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Counterpoint Wasn't That A Party!

Best Puppy In Breed
McCartney's Always Welcome At Westham


Winners Bitch: (1-1-0-1)
McCartney's Always Welcome At Westham

Senior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Always Welcome At Westham





Group 3 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aerdenhout's Make It True
  Schnauzer (Giant)   30
Group 2nd   
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O
  Portuguese Water Dog   29
Group 3rd   
GCh Unicornhill Tattle Tale
  Siberian Husky   28
Group 4th   
Ch Outlaws Shoot To Thrill
  Doberman Pinscher   27
BPIG   
Ch Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
  Bernese Mountain Dog   1
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch TyOhni's Lady Freya

Best Puppy In Breed
Artic-luv's Astra At Greywolf


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun

Best Puppy In Breed
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'

Best Of Opposite Sex
Hi-Tech Chasing My Dream


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hi-Tech Chasing My Dream

Open Dog Class
1st Hi-Tech Chasing My Dream


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cooperdale Miss Delicious

Best Of Opposite Sex
Mallaig's Over The Sea To Skye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cooperdale Miss Delicious


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mallaig's Over The Sea To Skye

12-18 Month Dog Class
1st Mallaig's Over The Sea To Skye


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cooperdale Miss Delicious

12-18 Month Bitch Class
1st Cooperdale Miss Delicious



Winners Dog: (2-3-2-2)
Hilltophaven's Firestorm

Reserve Winners Dog
Holmrun's Last Chance

Senior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Chance

Canadian Bred Dog Class
1st Hilltophaven's Firestorm


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Hilltophaven's Takin' The World By Storm

Reserve Winners Bitch
Hilltophaven's Wildfire

Senior Puppy Bitch Class
1st Hilltophaven's Wildfire

12-18 Month Bitch Class
1st Supernova Here Comes the Hotstepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hilltophaven's Takin' The World By Storm

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brazen Shine On Darkstar



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiara Del Vezuvia Mastino

Best Puppy In Breed
Tiara Del Vezuvia Mastino



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tiara Del Vezuvia Mastino

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiara Del Vezuvia Mastino

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wathaman's Flirt'n With Fire



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Lasquite's Inspector Clouseau

Best Of Opposite Sex
GCh Idle Down Haters Gonna Hate V Covered Bridge

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Covered Bridge's Country Boy V Hunfrith

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Polarfleece's Something Sinful

Select Bitch
GChB Winterpeg's Teija



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Aerdenhout's Make It True



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Celtic Cross Dream A Little Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Celtic Cross Dream A Little Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Celtic Cross Dream A Little Dream

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Unicornhill Tattle Tale







Group 4 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 2nd   
Ch Shawndee Focus On Glamoor
  Airedale Terrier   17
Group 3rd   
GChB VDK Glamorous At Embolden
  Scottish Terrier   14
Group 4th   
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull
  Bull Terrier (Miniature)   13
BPIG   
Sionnach's Pint Of Harp's
  Irish Terrier   1
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shawndee Focus On Glamoor



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shawndee Focus On Goldenspring

Reserve Winners Bitch
Shawndee Focus Point

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring
2nd Shawndee Focus Point

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame

Best Of Opposite Sex
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Best Puppy In Breed
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Select Bitch
Ch Mysidekicks Tui Byrd



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Boldwind Amazed By You

Open Bitch Class
1st Boldwind Amazed By You

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Table Top Irresistible Dance Ironwood Imaginabull

Best Puppy In Breed
Amarantine's Window To My Soul



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amarantine's Window To My Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Window To My Soul

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sionnach's Pint Of Harp's

Best Puppy In Breed
Sionnach's Pint Of Harp's



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sionnach's Pint Of Harp's

Senior Puppy Bitch Class
1st Sionnach's Pint Of Harp's

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee

Best Puppy In Breed
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee

Reserve Winners Bitch
Shawndee Adrian See Spot Run

Senior Puppy Bitch Class
1st Adrienne's They Won't Forget Me Shawndee

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Adrian See Spot Run

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Bowsers Footsteps In The Dark

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Villam's Sinatra Berry

Best Puppy In Breed
Villam's Sinatra Berry


Winners Dog: (1-1-1-0)
Villam's Sinatra Berry

Senior Puppy Dog Class
1st Villam's Sinatra Berry


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Bowsers Footsteps In The Dark

Open Bitch Class
1st Bowsers Footsteps In The Dark

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB VDK Glamorous At Embolden



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Skyehigh's Lord Bixby O'Forestfield

Best Of Opposite Sex
Windacre A Song In The Ayr At MacTal

Best Puppy In Breed
GCh Skyehigh's Lord Bixby O'Forestfield






Group 5 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   25
Group 2nd   
GChS Diabolbric's The Force Awakens
  Pug   24
Group 3rd   
Simian Tamarin American Tail
  Affenpinscher   22
Group 4th   Ch Riff Raff's Replica   Papillon   21
BPIG   
Rae Anne's Timeless Elegance
  Papillon   1
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Simian Tamarin American Tail


Winners Dog: (1-0-0-0)
Simian Tamarin American Tail

Open Dog Class
1st Simian Tamarin American Tail


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chantilly Lace Pretty Face Von Fritz



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Miss M's Black Barlow

Best Of Opposite Sex
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Best Puppy In Breed
Mini's Hollywood Nights


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mini's Hollywood Nights

Junior Puppy Dog Class
1st Mini's Hollywood Nights


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Open Bitch Class
1st Chiquita De Oro Gladys Vanilla

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Puffin N Wind Frankly My Dear

Best Of Opposite Sex
Ch Wind Ziggy Stardust

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Willowglyn Love You Like A Love Song

Best Puppy In Breed
Willowglyn Love You Like A Love Song


Winners Dog: (1-1-1-2)
Hex N Wind Fry Me Up Some Beignets

Junior Puppy Dog Class
1st Hex N Wind Fry Me Up Some Beignets


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Willowglyn Love You Like A Love Song

Junior Puppy Bitch Class
1st Willowglyn Love You Like A Love Song

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi's What's The Fuss Gus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi's What's The Fuss Gus

Open Dog Class
1st Chi's What's The Fuss Gus


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us

Best Of Opposite Sex
Toykeeper's Hour Glass

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Toykeeper's Repeat Performance

Best Puppy In Breed
Toykeeper's Repeat Performance


Winners Dog: (1-1-1-0)
Toykeeper's Repeat Performance

Senior Puppy Dog Class
1st Toykeeper's Repeat Performance


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Toykeeper's Hour Glass

Senior Puppy Bitch Class
1st Toykeeper's Hour Glass

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Riff Raff's Replica

Best Of Opposite Sex
GChG Rae Anne's Top Gun

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Rae Anne's Timeless Elegance

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Timeless Elegance

Select Dog
Ch Paradisewing's Walk Through The Fire


Winners Dog: (2-1-2-1)
Rae Anne's Timeless Elegance

Reserve Winners Dog
Hallmark's His Royal Highness

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Timeless Elegance

Open Dog Class
1st Hallmark's His Royal Highness


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Riesa's Marked For Mystery

12-18 Month Bitch Class
1st Riesa's Marked For Mystery

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

12-18 Month Bitch Class
1st Pom Beach Kidd`s Marvelous Sabrina

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
GCh Eleki Xoe's Add A Little Spice



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
VeeVee Rise N Star

Best Of Opposite Sex
VeeVee Dream Come True

Best Of Winners: (1-1-0-0)
VeeVee Rise N Star


Winners Dog: (1-1-0-0)
VeeVee Rise N Star

12-18 Month Dog Class
1st VeeVee Rise N Star


Winners Bitch: (1-1-0-0)
VeeVee Dream Come True

12-18 Month Bitch Class
1st VeeVee Dream Come True





Group 6 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   20
Group 2nd   
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos
  Tibetan Terrier   19
Group 3rd   Ch Essence Xalted Joyful Tidings   Poodle (Standard)   18
Group 4th   
Ch Siren's The People's Prince
  Bichon Frise   14
BPIG   Ch Essence Xalted Joyful Tidings   Poodle (Standard)   1
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Siren's The People's Prince


Winners Dog: (1-0-0-0)
Siren's The People's Prince

Open Dog Class
1st Siren's The People's Prince


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Rugerlane That's One Way Of Putin It

Best Puppy In Breed
Over The Tops Ace In The Hole


Winners Dog: (1-0-1-0)
Over The Tops Ace In The Hole

Senior Puppy Dog Class
1st Over The Tops Ace In The Hole


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh SpecialD Resting Witch Face



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Eagertrieves Brazen Bedazzled

Best Puppy In Breed
Katzenjammers Dr J Julius

Select Dog
Ch Vavam Mallaig


Winners Dog: (1-0-2-0)
Katzenjammers Dr J Julius

Senior Puppy Dog Class
1st Katzenjammers Dr J Julius


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Canterbury's Red Baron

Best Of Opposite Sex
Ch Balladair's Whiskey And Pearls At Covet


Winners Dog: (1-0-0-1)
Canterbury's Red Baron

Open Dog Class
1st Canterbury's Red Baron


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Qi Yun Wu Que Of Siang Shun Cyuan She

Best Of Opposite Sex
Qi Yun Chang Le Of Siang Shun Cyuan She

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Qi Yun Wu Que Of Siang Shun Cyuan She


Winners Dog: (2-2-0-0)
Qi Yun Wu Que Of Siang Shun Cyuan She

Reserve Winners Dog
Xi Yun Bao Lu

12-18 Month Dog Class
1st Xi Yun Bao Lu

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Qi Yun Wu Que Of Siang Shun Cyuan She


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Qi Yun Chang Le Of Siang Shun Cyuan She

Reserve Winners Bitch
Xi Yun Wan Qian

12-18 Month Bitch Class
1st Xi Yun Wan Qian

Open Bitch Class
1st Qi Yun Chang Le Of Siang Shun Cyuan She

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Jadesilk Hopelessly Devoted To U

Best Puppy In Breed
Jadesilk Firenze



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Jadesilk Firenze

Junior Puppy Bitch Class
1st Jadesilk Firenze

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos





Group 7 - Todd Foley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae
  Collie (Smooth)   35
Group 2nd   
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   33
Group 3rd    Sensation's Night Halo   Belgian Shepherd Dog   32
Group 4th   
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   29
BPIG    Sensation's Night Halo   Belgian Shepherd Dog   1
Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sensation's Night Halo

Best Of Opposite Sex
Ch Uniquity's Lucas Rising

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sensation's Night Halo

Best Puppy In Breed
Sensation's Night Halo


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vortex Alpha Put Up Your Dukes

12-18 Month Dog Class
1st Vortex Alpha Put Up Your Dukes


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sensation's Night Halo

Senior Puppy Bitch Class
1st Sensation's Night Halo

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Black Diamond Willow

Best Of Opposite Sex
Darian Tuxedo Junction

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Black Diamond Willow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Darian Tuxedo Junction

Open Dog Class
1st Darian Tuxedo Junction


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Black Diamond Willow

Open Bitch Class
1st Black Diamond Willow

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
GCh IB'lieve's Uptown Girl



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour

Best Puppy In Breed
Midnight Island's Day Off At Sugarok

Select Dog
GCh Earthwind N Sugarok No Bad Days


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jimeni's Endeavour V Eklectic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jimeni's Endeavour V Eklectic

Open Dog Class
1st Jimeni's Endeavour V Eklectic


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windkist Up The Ante

Best Of Opposite Sex
Immerzu Quenelle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windkist Up The Ante

Best Puppy In Breed
Immerzu Quenelle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windkist Up The Ante

Canadian Bred Dog Class
1st Windkist Up The Ante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Immerzu Quenelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Immerzu Quenelle

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 8 pts (2-5-0-2)
Amberlyn's Diamond Ring

Best Of Opposite Sex
Cassbar's I Told You So

Best Of Winners: (2-5-0-2)
Amberlyn's Diamond Ring

Best Puppy In Breed
Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky

Select Bitch
Ch Cassbar Reflections


Winners Dog: (2-5-0-2)
Cassbar's I Told You So

Reserve Winners Dog
Zesta Time To Shine

Junior Puppy Dog Class
1st Cassbar's I Told You So

Open Dog Class
1st Zesta Time To Shine


Winners Bitch: (2-5-0-2)
Amberlyn's Diamond Ring

Reserve Winners Bitch
Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Conspirito Tresta Talisman
2nd Kelli XX's And O Four U

Senior Puppy Bitch Class
1st Amberlyn's Donayne Blue Clear Sky

Open Bitch Class
1st Amberlyn's Diamond Ring
2nd Zesta Mama Mia

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Nootka's Hand Made Jewel

Best Of Opposite Sex
Ch Night Keepish Flying High

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Nootka's Hand Made Jewel

Best Puppy In Breed
Nootka's Hand Made Jewel


Winners Dog: (2-2-1-0)
Nootka's Highway Man

Reserve Winners Dog
Nootka's Hard Act To Follow

Junior Puppy Dog Class
1st Nootka's Highway Man
2nd Nootka's Hard Act To Follow


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Nootka's Hand Made Jewel

Reserve Winners Bitch
Nootka's Heart Of Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Nootka's Heart Of Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nootka's Hand Made Jewel

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By