Cranbrook & District Kennel Club
Friday, August 27, 2021



Related Results

Conformation

Thursday, August 26
Thursday, August 26 (Ltd Breed - Group 1)
Friday, August 27
Friday, August 27 (Ltd Breed - European Breeds)
Saturday, August 28
Saturday, August 28 (Ltd Breed - Group 7)

Obedience

Friday, August 27 (Obedience Fri-1)
Friday, August 27 (Obedience Fri-2)
Saturday, August 28 (Obedience Sat-3)
Saturday, August 28 (Obedience Sat-4)

Rally Obedience

Friday, August 20 (Rally Fri-1)
Friday, August 27 (Rally Fri-2)
Saturday, August 28 (Rally Sat-3)
Saturday, August 28 (Rally Sat-4)



Results courtesy of:

-- Lori-Ann Fischer --
MBIS, MBISS, MRBIS, Am Ch, Can GChEx Esmonds God of All
CDX, RN, U-RO2, PD, JD, LD, DSX2, AJ, HDN, HDS, TN-I, TKN, TKI, NTD, NW-Team1, HIC, Am RN

"Pan"
Owner: Dawn Phillips, Ann Felske-Jackman
Presented by Lori-Ann Fischer


Best In Show
Judge: Rick Fehler
Old English Sheepdog  
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
Points: 218 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rick Fehler
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Video Game
Points: 184
Best Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Italian Greyhound  
Ch Diavolino's Eleventh Hour
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Weimaraner   Versa Koping Pearl Of Wisdom At Dalalta
Best Veteran In Show
Judge: Rick Fehler
Lhasa Apso  
GCh Apsolutely Red Red Whine








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mar-K's Secret Mission
  Spaniel (American Cocker)   33
Group 2nd   Ch Koping Flaunt Your Feathers   Weimaraner   30
Group 3rd   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   26
Group 4th   
Ch Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   18
BPIG   
Ch Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Versa Koping Pearl Of Wisdom At Dalalta   Weimaraner   3
Best Veteran In Group   
GChEx Koping Win'Weim Pink Flamingo
  Weimaraner   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Wulymuts Pickled Pippa

Select Bitch
Ch Wulymut's Raw Shuga For Larry



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wulymuts Pickled Pippa

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Bianca's BrazosRiver Jon Adams

Best Of Opposite Sex
Firepoint Good Bones

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Firepoint Got A Good Thing Going On

Best Puppy In Breed
Firepoint Got A Good Thing Going On

Select Dog
GCh Clarity Go'n Big With VJK-Myst


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Firepoint Good Bones

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepeakes' Worth Repeating


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepeakes' Worth Repeating


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GCh Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Eirene's Chick Flick

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Nadina's Grizzly Storm

Best Puppy In Breed
Verdoro's National Enquirer


Winners Dog: (2-5-1-0)
Nadina's Grizzly Storm

Reserve Winners Dog
Goldcker Ripple Ships


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Eirene's Chick Flick

Reserve Winners Bitch
Nadina's Hope Springs Eternal

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eagertrieves Key To Innovation

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Key To Innovation



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eagertrieves Key To Innovation

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oceantide's Barney R Trouble


Winners Dog: (1-0-0-0)
Oceantide's Barney R Trouble


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Saturnii Careless Whisper

Best Of Opposite Sex
Kenerin I Kissed A Girl


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kenerin I Kissed A Girl


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Mar-K's Secret Mission

Best Of Opposite Sex
Rehmann's Queen Of Hearts

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Puppylove Master Of The Game

Best Puppy In Breed
Rehmann's Queen Of Hearts


Winners Dog: (1-1-1-0)
Puppylove Master Of The Game


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Rehmann's Queen Of Hearts

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Islandview Sea A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tricklecreek Gran Torino

Best Puppy In Breed
Ch Tricklecreek Gran Torino



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee

Best Of Opposite Sex
Cantabria Galway Bay

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cantabria Galway Bay

Veteran Male
GCh Ragtime North Star


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jolyn N Indigo's Diamond Jubilee

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bondir Margery's Mystere


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Stoneylake Chillin Charlie

Best Of Opposite Sex
Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Koping Flaunt Your Feathers

Best Of Opposite Sex
Koping Proud As A Peacock

Best Puppy In Breed
Koping Proud As A Peacock



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Koping Proud As A Peacock

Reserve Winners Bitch
Trax Any Given Sunday

Veteran Female
GChEx Koping Win'Weim Pink Flamingo





Group 2 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Haefen Phaeton Kharisma
  Saluki   14
Group 2nd    Pahlavi Affirmed   Afghan Hound   13
Group 3rd   
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
  Whippet   12
Group 4th   Ch RHK Kiss A Golden Spark   Dachshund (Miniature Long-Haired)   8
BPIG    RHK Kiss A Cinnamon Star   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pikkinokka's Hotshot Star Phoenix   Finnish Spitz   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pahlavi Affirmed


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pahlavi Affirmed


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Darksun Weres The Beef Ahmahr Nahr

Best Of Opposite Sex
Summit My Stardust Melody

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Darksun Weres The Beef Ahmahr Nahr


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Summit My Stardust Melody

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh RHK Kiss A Golden Spark

Best Of Opposite Sex
RHK Kiss A Cinnamon Star

Best Puppy In Breed
RHK Kiss A Cinnamon Star



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RHK Kiss A Cinnamon Star

Reserve Winners Bitch
RHK Goldys Copper Star

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wagswell's Mmm My Corona MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wagswell's Mmm My Corona MW

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch I Spy Traces Matsutakes Carrig







Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Greystone Flash Bang Explosive At Windrock


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Thunderball



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Ch Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Kimera We Know What You Want


Winners Dog: (1-1-1-1)
Kimera We Know What You Want


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sinclair Some Like It Hot





Group 3 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   38
Group 2nd   
GCh Cassels Chillin On The Moon
  Doberman Pinscher   35
Group 3rd   
GCh Tybrushe's Livin The High Life
  Boxer   27
Group 4th   
GCh Mytuk's The Main Event
  Alaskan Malamute   19
BPIG    Kuvuk's Decended From Royalty   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Samson's Voodoo Child   Boxer   7
Best Veteran In Group   
GCh Eternalfire's 'El Presidente
  Rottweiler   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Mytuk's The Main Event

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Kickstart My Heart

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mytuk's The Notorious

Best Puppy In Breed
Tonomi's Kickstart My Heart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mytuk's The Notorious


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tonomi's Kickstart My Heart

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh NitroBerner's Coco Chanel

Best Puppy In Breed
Susa's Joie De Vivre



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Susa's Joie De Vivre

Veteran Female
GCh NitroBerner's Coco Chanel

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Samson's Olive You Too

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Samson's Olive You Too

Select Dog
Ch Martini's Ryding The Devils Highway


Winners Dog: (1-3-3-1)
Tybrushe's Awakening


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Samson's Olive You Too

Reserve Winners Bitch
Martini's Pink Whitney

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Noble Noah Of Sycalcade

Best Of Opposite Sex
Sycalcade Rockabull For Da Win

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Noble Noah Of Sycalcade


Winners Dog: (1-1-0-0)
Noble Noah Of Sycalcade

Veteran Male
GCh Rambull's Rumour Has It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sycalcade Rockabull For Da Win

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 7 pts (4-2-1-1)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Gentry N Eastcapes Knockout

Best Of Winners: (4-2-1-1)
Gentry's Califragilistic

Best Puppy In Breed
Ch Mojave's Sorcerer At Ufourea


Winners Dog: (4-2-1-1)
Gentry's Smooth Kriminal

Reserve Winners Dog
Diamond Iron's Forged In Steel


Winners Bitch: (4-2-1-1)
Gentry's Califragilistic

Reserve Winners Bitch
Mojave's Songbird

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Livesky's After Party In Vegas

Best Of Opposite Sex
Longo Miller Everafter's Highly Confidential

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Longo Miller Everafter's Highly Confidential

Best Puppy In Breed
Longo Miller Everafter's Highly Confidential


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tip Of The Iceberg

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Neu-Rodes High Tides And GoodVibes At Eternalfire

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Innovations Dutch Destroyer

Best Of Opposite Sex
Ivolyn's Kairos Im Your Wingman

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Jury's Karma Police

Best Puppy In Breed
Jury's Karma Police


Winners Dog: (1-3-0-1)
Ivolyn's Kairos Im Your Wingman


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Jury's Karma Police

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's I'm On Cloud Nine

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Geistvoll Pied Piper



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Reigning In It To Win It

Best Of Opposite Sex
Kuvuk's Decended From Royalty

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kuvuk's Decended From Royalty

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Decended From Royalty


Winners Dog: (1-2-1-0)
Kuvuk's Cypress Bowl


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kuvuk's Decended From Royalty

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Play It To Win





Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   26
Group 2nd   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   23
Group 3rd   
Ch Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   22
Group 4th   
Terraraz It's Miller Time
  Norwich Terrier   20
BPIG   
Terraraz It's Miller Time
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines   Schnauzer (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
GCh Wildside's Setting Fire To The Reign
  Kerry Blue Terrier   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crandales Blue Huckleberry

Best Of Opposite Sex
Crandales Tap'n Juniper Berry

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crandales Blue Huckleberry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crandales Blue Huckleberry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crandales Tap'n Juniper Berry

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Chargers Gazella Creamy Dream

Best Of Opposite Sex
Ch Chargers Gazella B-Train

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Creamy Dream



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Chargers Gazella Creamy Dream

Reserve Winners Bitch
Chargers Gazella Sweet Dreams

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ryba's Skyfall



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brrams Maybe It Was Memphis



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brrams Maybe It Was Memphis

Reserve Winners Bitch
Thistlebitt Beechwood Minnie

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Rozehaven's Ball Lightning

Best Of Opposite Sex
Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Rozehaven's Ball Lightning

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Ball Lightning

Select Dog
GCh Brickfield Crusher

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Winners Dog: (1-1-1-1)
Rozehaven's Ball Lightning


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Rozehaven's Springtime Zephyr

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Blueve's First Edition

Best Of Opposite Sex
Ch Cearuil's Radha Ta Me


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Of Opposite Sex
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Puppy In Breed
Terraraz It's Miller Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Best Of Opposite Sex
Boldheart's Politically Incorrect

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Select Dog
Ch Boldheart's Bend The Rules


Winners Dog: (2-2-1-0)
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Reserve Winners Dog
Slodki Sorbet Mysia Zaglada

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mapherna's Let The Sun Shine In


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mapherna's Let The Sun Shine In


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beinneins Baccarat



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beinneins Baccarat

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Distaff Black Bart


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Windacre A Penny For Your Thoughts

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Windacre A Penny For Your Thoughts

Best Puppy In Breed
Windacre A Penny For Your Thoughts


Winners Dog: (1-1-1-0)
Windacre We Got A Barrel Of Fun


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   Ch Topflite Nanrich No Cash Limit   Papillon   37
Group 2nd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   24
Group 3rd   Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill   Pug   23
Group 4th   
Ch Lapaul Havin A Blast At Firesprite
  Pomeranian   18
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiwiblue Little Joe   Yorkshire Terrier   4
Best Veteran In Group   
GCh Riff Raff's Ramblin Road
  Papillon   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kewpy's All Eyes On Me At Crosson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kewpy's All Eyes On Me At Crosson


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gardine Don't Stop Believing



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Havasmallpaw Friday Nite Lites

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw Princess Leia

Select Dog
Ch Havasmallpaw With Mr. Mikey



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Havasmallpaw Friday Nite Lites

Reserve Winners Bitch
Havasmallpaw Princess Leia

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
Ch Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 12 pts (3-4-3-3)
Ch Topflite Nanrich No Cash Limit

Best Of Opposite Sex
Ch Rae Anne's Let It Be You

Best Of Winners: (3-4-3-3)
Valifyre Goodbye Kiss

Best Puppy In Breed
Bluechip Meet Me At Gibraltar

Select Dog
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Bitch
Ch Valifyre Nanrich Take Flight


Winners Dog: (3-4-3-3)
Prestwick's Trend Setter

Reserve Winners Dog
Bluechip Meet Me At Gibraltar


Winners Bitch: (3-4-3-3)
Valifyre Goodbye Kiss

Reserve Winners Bitch
Prestwick's All The Rage

Veteran Female
GCh Riff Raff's Ramblin Road

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Lapaul Havin A Blast At Firesprite

Best Of Opposite Sex
Firesprite You're So Vain

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Firesprite Code Talker

Best Puppy In Breed
Firesprite Code Talker

Select Dog
GChB Windmist Sunterra Start Me Up


Winners Dog: (2-2-2-0)
Firesprite Code Talker

Reserve Winners Dog
Pikkinokka's Ain't No Tiger


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Firesprite You're So Vain

Reserve Winners Bitch
Eveningmist Color Of My Dreams

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Sweet Dreams

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Cuddle's Rasputin

Best Puppy In Breed
Cuddle's Sweet Dreams

Select Dog
Ch Eleki Xoe's That's All Jack


Winners Dog: (1-2-2-0)
Cuddle's Rasputin


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Cuddle's Sweet Dreams

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Miss D Meanor

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Kiwiblue Steel The Thunder

Best Of Opposite Sex
VeeVee's Classy N Fabulous

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Kiwiblue Steel The Thunder


Winners Dog: (2-3-0-0)
Kiwiblue Steel The Thunder

Reserve Winners Dog
NicNak's Comin' Attraction


Winners Bitch: (2-3-0-0)
VeeVee's Classy N Fabulous

Reserve Winners Bitch
Quikdraw's Someone Like You





Group 6 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   31
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   29
Group 3rd    Ramar's Dragon Princess   Schipperke   24
Group 4th   
Ch Keewest's Xeryus Shining Bright
  Keeshond   23
BPIG   
Ch TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BFF's X'cuse Me While I Kiss The Sky
  French Bulldog   7
Best Veteran In Group   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Destiny's Timeless Elegance-Pnina Tornai

Best Of Opposite Sex
Charming Fast & Furious Divina Stella

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Destiny's Timeless Elegance-Pnina Tornai

Best Puppy In Breed
Destiny's Pandaemonium

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Chowridge Stan The Man

Best Of Opposite Sex
Chowridge TNT I'm Dynamite

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Chowridge Stan The Man

Best Puppy In Breed
Chowridge Stan The Man


Winners Dog: (2-2-0-1)
Chowridge Stan The Man

Reserve Winners Dog
Cross B All That And More For Chowridge


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Chowridge TNT I'm Dynamite

Reserve Winners Bitch
Chowridge Kinda Something Special

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
BFF's Tennessee Wiskey

Best Of Winners: (1-4-2-1)
BFF's Under My Spell

Best Puppy In Breed
GCh TR Special Edition At Berlane

Select Dog
GCh Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!


Winners Dog: (1-4-2-1)
BFF's Under My Spell


Winners Bitch: (1-4-2-1)
BFF's Tennessee Wiskey

Reserve Winners Bitch
BFF's Viva Las Vegas

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Keewest's Xeryus Shining Bright

Best Of Opposite Sex
Ch Beaukees Fly Me To The Moon



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Keewest's Xavia Princess

Reserve Winners Bitch
Keewest's Xenia Princess

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Best Puppy In Breed
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Seransil Pretty In Pearls

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Edencourt Link On Sunrise


Winners Dog: (1-2-2-0)
Edencourt Link On Sunrise


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Seransil Pretty In Pearls

Reserve Winners Bitch
Seransil Temple City Amor Amor Amor

Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ramar's Dragon Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ramar's Dragon Princess



Group 7 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   33
Group 2nd   
Ch Corimist Destiny Awaits
  Bearded Collie   31
Group 3rd   
GCh Snowycreek's Galileo Galassia
  German Shepherd Dog   30
Group 4th   
GCh Longhauls Its My Turn
  Shetland Sheepdog   27
BPIG   
Ch Zesta Unquestionablu
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Northview Nostalgia   Shetland Sheepdog   9
Best Veteran In Group    Kiji Talk That Talk   Australian Shepherd   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiji Moral Of The Story



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiji Moral Of The Story

Veteran Female
Kiji Talk That Talk

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Corimist Destiny Awaits



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Niobe De L'Ame Du Loup

Best Of Opposite Sex
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Niobe De L'Ame Du Loup

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Best Puppy In Breed
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
I'm Special Smokin Hot Baylor


Winners Dog: (1-0-0-0)
I'm Special Smokin Hot Baylor


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Tallywood Souldust

Best Of Opposite Sex
Ch Tallywood Coalescence

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Sylvan Argent Windsong Starlit


Winners Dog: (1-2-1-1)
Crossons Cutting Edge


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Sylvan Argent Windsong Starlit

Reserve Winners Bitch
Crossons Bright Like A Diamond

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Bearspaw Velvet Fog Wheat

Best Of Opposite Sex
Ch Bearspaw Guovssahas



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bearspaw Velvet Fog Wheat

Reserve Winners Bitch
Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Snowycreek's Galileo Galassia

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Select Bitch
Ch Snowycreek's Highest Honors



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Tumbleweed's One In A Million

Best Puppy In Breed
Tumbleweed's One In A Million



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tumbleweed's One In A Million

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 9 pts (2-5-2-1)
GCh Longhauls Its My Turn

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Unquestionablu

Best Of Winners: (2-5-2-1)
Zesta No Need To Ask

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Unquestionablu

Select Dog
Ch Lynphil Incantato


Winners Dog: (2-5-2-1)
Holesome's You Gotta Gotta Gund

Reserve Winners Dog
Zesta Define The Moment


Winners Bitch: (2-5-2-1)
Zesta No Need To Ask

Reserve Winners Bitch
Cassbar Keystone Decadence

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eastcliff Milaivan Mylo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eastcliff Milaivan Mylo


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Puppy In Breed
Simayak's Special Delivery


Winners Dog: (1-0-1-0)
Simayak's Special Delivery


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Redrose's Peppermint Patty

Best Puppy In Breed
Ch Redrose's Peppermint Patty



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By