Thunder Bay Kennel & Training Club
Sunday, June 9, 2024 - Show 5



Related Results

Conformation

Friday, June 07 (Show 1)
Friday, June 07 (Show 2)
Saturday, June 08 (Show 3)
Saturday, June 08 (Show 4)
Sunday, June 09 (Show 5)



Results courtesy of:


-- Thunder Bay Kennel & Training Club --
www.thunderbaykennelclub.org


Best In Show
Judge: Donna Conod
Retriever (Golden)  
GChB Northsyde's Pumpkin To Talk About
Points: 89 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Conod
Poodle (Standard)  
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
Points: 68
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Dalmatian   Gallopangel Radiant Milo








Group 1 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Northsyde's Pumpkin To Talk About
  Retriever (Golden)   20
Group 2nd   
GCh Shaankata N Clanagroe's All That Is
  Spaniel (American Cocker)   11
Group 3rd   
GCh Sunsetter's Seven Deadly Zins
  Setter (English)   8
Group 4th   
GCh Roaneden's Windtrieve Sunset Echos
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   7
BPIG    Canza's And You Turn Yourself Around   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Labrys Fire Diamond In The Ruff


Winners Dog: (1-0-0-0)
Labrys Fire Diamond In The Ruff

Canadian Bred Dog Class
1st Labrys Fire Diamond In The Ruff




Winners Dog: (1-1-4-3)
Innova's Top Fuel

Junior Puppy Dog Class
1st Innova's Top Fuel


Winners Bitch: (1-1-4-3)
Canza's And You Turn Yourself Around

Junior Puppy Bitch Class
1st Canza's And You Turn Yourself Around

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Rickways First Chance

Select Bitch
Ch Keswick's Blood Of The Dragon



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Rickways First Chance

Reserve Winners Bitch
Chablais Jewel Of The North

Open Bitch Class
1st Rickways First Chance
2nd Chablais Jewel Of The North

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Roaneden's Windtrieve Sunset Echos

Select Bitch
Ch Oryxes Element Of Air



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunsetter's Seven Deadly Zins



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Shaankata N Clanagroe's All That Is

Best Of Opposite Sex
Nicolas Romero Moser Dog

Best Puppy In Breed
Nicolas Romero Moser Dog


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Hunterslove Miss Molly

Select Bitch
Ch Twoemz Vixen To Win







Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxfire's I Have A Theory
  Beagle   8
Group 2nd   
Ch ER Dox The Road Warrior is Dawson
  Dachshund (Standard Long-Haired)   3
Group 3rd   
Ch Boru's Absolutely Fabulous
  Bloodhound   2
Group 4th    Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW   Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
BPIG   
Foxfire's Pretty Please
  Beagle   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Foxfire's I Have A Theory

Best Of Opposite Sex
Flying Ears Thrill Of The Hunt At Redlaur

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Foxfire's Pretty Please

Best Puppy In Breed
Foxfire's Pretty Please

Select Dog
Ch Foxfire's Out Of This World


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Foxfire's Pretty Please

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxfire's Pretty Please

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Boru's Absolutely Fabulous



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh ER Dox The Road Warrior is Dawson



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW

Best Of Opposite Sex
Dogwood Dream Catcher SW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW

12-18 Month Dog Class
1st Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dogwood Dream Catcher SW





Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   Ch Timberknolls Golden Bow   Newfoundland   11
Group 2nd   
GCh Unicornhill Tattle Tale
  Siberian Husky   10
Group 3rd    Drogheda N Leinenstone's Sortilege On The Rocks   Great Dane   9
Group 4th   Ch Vanderbilt's Lucky Iceman   Samoyed   8
BPIG    Cresswell's High Octane   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sanekats Tyohni Mitsu Keikewabic


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB ZaiZoe-Kuhl These Boots Are Made For Walkin'



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Inspire's Fame And Fortune

Best Of Opposite Sex
Cresswell's High Octane

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Inspire's Fame And Fortune

Best Puppy In Breed
Cresswell's High Octane


Winners Dog: (1-1-0-0)
Inspire's Fame And Fortune

12-18 Month Dog Class
1st Inspire's Fame And Fortune


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cresswell's High Octane

Senior Puppy Bitch Class
1st Cresswell's High Octane

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Timberknolls Golden Bow



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Vanderbilt's Lucky Iceman


Winners Dog: (1-0-1-0)
Celticfrost Under Pressure

Open Dog Class
1st Celticfrost Under Pressure


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Unicornhill Tattle Tale



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Saras Himalayas Fame N Fortune







Group 4 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Benchmark's Bright Shining Fame
  Border Terrier   11
Group 2nd   
Warkshires Kasey At The Bat
  Cairn Terrier   10
Group 3rd   
Grabo The Iconic Enzo
  Bull Terrier   7
Group 4th   
Ch Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex
  Bull Terrier (Miniature)   6
BPIG   
Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Benchmark's Bright Shining Fame



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Grabo The Iconic Enzo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Grabo The Iconic Enzo

Open Dog Class
1st Grabo The Iconic Enzo


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Best Of Opposite Sex
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat

Best Puppy In Breed
Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood

Select Bitch
Ch Amarantine's Window To My Soul



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Kenron's Poker Face

Reserve Winners Bitch
Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood

Senior Puppy Bitch Class
1st Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood

Open Bitch Class
1st Kenron's Poker Face

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Warkshires Kasey At The Bat

Best Of Opposite Sex
Warkshire's Faery Wicca

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Warkshires Kasey At The Bat


Winners Dog: (1-2-0-0)
Warkshires Kasey At The Bat

Open Dog Class
1st Warkshires Kasey At The Bat


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Reserve Winners Bitch
Warkshires Victoria

Open Bitch Class
1st Warkshire's Faery Wicca
2nd Warkshires Victoria

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Millenium's Let The Sun Shine






Group 5 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Southcreek's Life In The Fast Lane
  Papillon   9
Group 2nd   
Ch Leahcims Different Drum
  Pekingese   4
Group 3rd   
GCh Mavie All That Glitters Is Gold
  Cavalier King Charles Spaniel   3
Group 4th   
Ch Ardently And The Music Was
  Chihuahua (Long Coat)   1
BPIG   
Rae Anne's Style And Fashion
  Papillon   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Mavie All That Glitters Is Gold

Best Of Opposite Sex
Ch Midori's Flowers Ultrachic



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Ardently And The Music Was



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blessed Marvel Linda Black Amor

Open Bitch Class
1st Blessed Marvel Linda Black Amor

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GCh Southcreek's Life In The Fast Lane

Best Of Opposite Sex
Ch Rokila N Riesa's Spellcaster

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Style And Fashion

Select Dog
GChG Rae Anne's Top Gun



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Rae Anne's Style And Fashion

Senior Puppy Bitch Class
1st Rae Anne's Style And Fashion

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Leahcims Different Drum







Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   6
Group 2nd   
Ch Vavam Mallaig
  French Bulldog   5
Group 3rd    Gallopangel Radiant Milo   Dalmatian   4
Group 4th   
Threeacres Tea Party
  Bulldog   2
BPIG    Gallopangel Radiant Milo   Dalmatian   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Threeacres Tea Party

Best Of Opposite Sex
Ch Threeacres Puff The Magicdragon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Threeacres Tea Party

Open Bitch Class
1st Threeacres Tea Party

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Gallopangel Radiant Milo

Best Puppy In Breed
Gallopangel Radiant Milo

Select Dog
Ch Sun Dog Wingman At Winterspear


Winners Dog: (1-0-1-0)
Gallopangel Radiant Milo

Junior Puppy Dog Class
1st Gallopangel Radiant Milo


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vavam Mallaig



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Crystalton Chikoda Curtain Call



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh San Jo The Man In Black





Group 7 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Boyero You Bloom Me Away
  Bouvier des Flandres   18
Group 2nd   
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   17
Group 3rd   
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   16
Group 4th   
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae
  Collie (Smooth)   15
BPIG   
Dalgarnoch Klean Sweep
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wedgewood's Reason To Be At Wildpine

Best Of Opposite Sex
Ch Emerald Isle Revolution At Taisho



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero You Bloom Me Away



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kaleef's Celeste



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kaleef's Celeste

Reserve Winners Bitch
Winsome's Norland Rubybear

12-18 Month Bitch Class
1st Kaleef's Celeste

Open Bitch Class
1st Winsome's Norland Rubybear

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 10 pts (2-4-1-4)
Ch Shelhaven Afire

Best Of Opposite Sex
Dalgarnoch Klean Sweep

Best Of Winners: (2-4-1-4)
Dalgarnoch Klean Sweep

Best Puppy In Breed
Dalgarnoch Klean Sweep

Select Dog
Ch Dalgarnoch Man Of Mystery

Select Bitch
Ch Dalgarnoch River Dance


Winners Dog: (2-4-1-4)
Dalgarnoch Klean Sweep

Reserve Winners Dog
Dalgarnoch Little Dark One

Junior Puppy Dog Class
1st Dalgarnoch Klean Sweep

Canadian Bred Dog Class
1st Dalgarnoch Little Dark One


Winners Bitch: (2-4-1-4)
Dalgarnoch Made For You

Reserve Winners Bitch
Dalgarnoch Nite To Remember

Senior Puppy Bitch Class
1st Dalgarnoch Nite To Remember

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalgarnoch Alines Liberty Belle

Open Bitch Class
1st Dalgarnoch Made For You
2nd Dalgarnoch Maple Sugar

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By