Nanaimo Kennel Club [Winter Classic]
Sunday, December 4, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles


Best In Show
Judge: Anjeli Vaid
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 330 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Anjeli Vaid
Siberian Husky  
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
Points: 292
Best Puppy In Show
Judge: Anjeli Vaid
Boxer  
Hive's Catchin' A Buzz
Best Baby Puppy In Show
Judge: Anjeli Vaid
Retriever (Labrador)   Fireback Danrich Dressed To Impress
Best Veteran In Show
Judge: Anjeli Vaid
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition








Group 1 - Kerry Lee Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   73
Group 2nd   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   56
Group 3rd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   52
Group 4th   
Ch Readyfor Everyones Favorite Redhead
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   51
BPIG    Verdoro's Top Secret   Retriever (Golden)   3
Best Baby Puppy In Group    Fireback Danrich Dressed To Impress   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   GCh Elcazador A Mighty Wizard   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Balsamroot Boya Lago

Best Puppy In Breed
Laodicea's Knuffel Salutes Newton


4-6 Month Dog Class
1st Laodicea's Joel Maisel


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Balsamroot Boya Lago

Reserve Winners Bitch
Laodicea's Knuffel Salutes Newton

Senior Puppy Bitch Class
1st Laodicea's Knuffel Salutes Newton

12-18 Month Bitch Class
1st Balsamroot Boya Lago

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch HH Shining Star At Nowwithem

Best Puppy In Breed
Ch HH Shining Star At Nowwithem



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 6 pts (1-3-3-0)
GCh Hunterspride Wyndbourne Challenge

Best Of Opposite Sex
Hunterspride New Beginnings Tiaka

Best Of Winners: (1-3-3-0)
Clarity's Silver Lining

Best Puppy In Breed
Hunterspride New Beginnings Tiaka

Select Dog
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Winners Dog: (1-3-3-0)
Clarity's Silver Lining

12-18 Month Dog Class
1st Clarity's Silver Lining

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 16 pts (3-5-8-1)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Ch Allsgold's Summer Time

Best Of Winners: (3-5-8-1)
Verdoro's Top Secret

Best Puppy In Breed
Verdoro's Top Secret

Select Dog
Ch Chuckanut's Pinball Wizard


Winners Dog: (3-5-8-1)
Verdoro's Top Secret

Reserve Winners Dog
Kitsana's Free Spirit

Junior Puppy Dog Class
1st Verdoro's Top Secret

Open Dog Class
1st Kitsana's Free Spirit
2nd Meradi's The Red Baron


Winners Bitch: (3-5-8-1)
Myriosa's First Tee Frost Delay

Reserve Winners Bitch
Tashora Grand Finale

Junior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Some Like It Hot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Myriosa's First Tee Frost Delay
2nd Gowrielea's Balmaha
3rd Kleanza's Glory Of The Snow

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 12 pts (3-2-3-5)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Winners: (3-2-3-5)
Danrich's Custom Toy

Best Puppy In Breed
Danrich's Custom Toy

Select Dog
GChB Makaila's Dapper Revelation

Select Bitch
Ch Devileen's Bird Of Paradise


Winners Bitch: (3-2-3-5)
Danrich's Custom Toy

Reserve Winners Bitch
Cedarbrae's Bark At The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Danrich's Custom Toy

Open Bitch Class
1st Cedarbrae's Bark At The Moon

4-6 Month Bitch Class
1st Fireback Danrich Dressed To Impress
2nd Britton's Crown Jewel

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 10 pts (2-2-4-3)
GCh Readyfor Everyones Favorite Redhead

Best Of Opposite Sex
GCh Hattrick's Glowing Ember

Best Of Winners: (2-2-4-3)
Lealee's Soaring To The Stars

Best Puppy In Breed
Topaws Better Believe It

Select Dog
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Select Bitch
Ch Topaws An Iris Made A Wish


Winners Dog: (2-2-4-3)
Topaws Better Believe It

Reserve Winners Dog
Watermark's Westcoast Zunga

Junior Puppy Dog Class
1st Topaws Better Believe It

12-18 Month Dog Class
1st Watermark's Westcoast Zunga


Winners Bitch: (2-2-4-3)
Lealee's Soaring To The Stars

Reserve Winners Bitch
Topaws Basket Of Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Topaws Basket Of Gold

Open Bitch Class
1st Lealee's Soaring To The Stars

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Spotify



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Qashqai Of Your Sweetest Dream


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Out Of The Mist



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Stirling Morro Bay

Best Of Opposite Sex
Ch Cantabria Brigg Fair

Best Puppy In Breed
Ch Stirling Morro Bay

Select Bitch
Ch Elcazador Golden Touch


Winners Bitch: (0-2-1-2)
Merrylegs English Toffee

Reserve Winners Bitch
Edasiy Summer Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs English Toffee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Edasiy Summer Star

4-6 Month Bitch Class
1st Cantabria Lochsong

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's My What A Guy That Gaston

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Waternymphs Bright Shiny Penny

Best Puppy In Breed
Keypoint's My What A Guy That Gaston


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Waternymphs Bright Shiny Penny

Reserve Winners Bitch
Keypoint's Catch Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Open Bitch Class
1st Keypoint's Catch Fire

Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChB Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
Ch Upcountry's Cool Cruiser

Best Puppy In Breed
Upcountry's Electrifying Performance

Select Dog
GChS Eastwind Solana's High Seas Adventure


Judge: Kerry Lee

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChG RoseWin's Legacy In Time

Select Dog
Ch Bartland's Smoke On The Water

Select Bitch
GCh Bartland's Moonlight Sonata







Group 2 - Anjeli Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   37
Group 2nd   
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   36
Group 3rd   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   28
Group 4th   
GCh Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
BPIG   
Ch Bearvalley's Neo Brown Bear
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   6
Best Baby Puppy In Group   
Coso's Ama La Vita
  Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Breigayt's Fancy Like

Best Of Opposite Sex
Ch Breigayt's Family Guy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Breigayt's Fancy Like


Winners Dog: (1-2-1-0)
Meriadoc Wynfield Secret Garden

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Meriadoc Wynfield Secret Garden


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Breigayt's Fancy Like

Reserve Winners Bitch
Breigayt's Dusty Rosa

12-18 Month Bitch Class
1st Breigayt's Fancy Like

Open Bitch Class
1st Breigayt's Dusty Rosa

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Otrada Sudariniya Lukeria

Best Of Opposite Sex
Meeukka Quicksilver

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Otrada Sudariniya Lukeria


Winners Dog: (1-2-0-0)
Meeukka Quicksilver

Open Dog Class
1st Meeukka Quicksilver


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Otrada Sudariniya Lukeria

Reserve Winners Bitch
Otrada Solomiya

12-18 Month Bitch Class
1st Otrada Sudariniya Lukeria
2nd Otrada Solomiya

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Ch Nouveau's Adora My Heart

Best Puppy In Breed
Couture's Thain Of The Shire


Winners Dog: (1-0-1-1)
Couture's Thain Of The Shire

Senior Puppy Dog Class
1st Couture's Thain Of The Shire


Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hashtag Vuela Vuela



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL

Best Of Opposite Sex
GChB Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear

Best Puppy In Breed
GCh Bearvalley's Neo Brown Bear



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus


Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pikkinokka's Glory Days

Best Puppy In Breed
Kinsols Kova The Sassy One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pikkinokka's Glory Days

Reserve Winners Bitch
Kinsols Kova The Sassy One

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Glory Days

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kan Trace Baila Morena



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kan Trace Baila Morena

Reserve Winners Bitch
TruNorth's Hell And High Water Beth

12-18 Month Bitch Class
1st TruNorth's Hell And High Water Beth

Open Bitch Class
1st Kan Trace Baila Morena



Winners Dog: (1-2-3-2)
Coso's Mejores Amigos

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Coso's Mejores Amigos

Veteran Male
GCh Coso Cola Classic


Winners Bitch: (1-2-3-2)
Firekeeper's Daughter At Mirador

Reserve Winners Bitch
Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Junior Puppy Bitch Class
1st Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Open Bitch Class
1st Firekeeper's Daughter At Mirador

4-6 Month Bitch Class
1st Coso's Ama La Vita

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Haefen Freespirits Mistral

12-18 Month Bitch Class
1st Haefen Freespirits Mistral

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko

Best Puppy In Breed
Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko

Senior Puppy Bitch Class
1st Akashima's Kochi Ken Asami Fuyu No Ko

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 6 pts (1-2-0-4)
GChB Tarrango's Telling Tales

Best Of Opposite Sex
Jetstream Game On

Best Of Winners: (1-2-0-4)
Counterpoint Let's Get This Party Started

Best Puppy In Breed
Counterpoint Let's Get This Party Started

Select Bitch
GCh Treadway Got To Get You Into My Life


Winners Dog: (1-2-0-4)
Jetstream Game On

Senior Puppy Dog Class
1st Jetstream Game On





Group 3 - Sue Bownds Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   48
Group 2nd   
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   46
Group 3rd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   34
Group 4th   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   27
BPIG   
Hive's Catchin' A Buzz
  Boxer   3
Best Veteran In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Outlander's Take Me Back In Time

Best Puppy In Breed
Arctic's Kokan Kazuki


Winners Dog: (1-0-1-0)
Arctic's Kokan Kazuki

Senior Puppy Dog Class
1st Arctic's Kokan Kazuki


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Hive's Catchin' A Buzz

Best Of Opposite Sex
Hive's The Queen Bee

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Hive's Catchin' A Buzz

Best Puppy In Breed
Hive's Catchin' A Buzz


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Hive's The Queen Bee

Reserve Winners Bitch
Hive's Working Hard For The Honey

Junior Puppy Bitch Class
1st Hive's The Queen Bee
2nd Hive's Working Hard For The Honey

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 11 pts (5-4-1-2)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Conte Ciro Del Littorio

Best Of Winners: (5-4-1-2)
Brauchbar Tiborkallo

Best Puppy In Breed
Brauchbar Good Things Come In Threes

Select Bitch
GChB ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Bitch: (5-4-1-2)
Brauchbar Tiborkallo

Reserve Winners Bitch
Ka-Tet Lucky Number Seven

12-18 Month Bitch Class
1st Brauchbar Tiborkallo
2nd Ka-Tet Lucky Number Seven
3rd Sant Kreal Rated R

Open Bitch Class
1st Holmrun's M'Ocean

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sundogs Rolfie



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oceanus Mastini's Generale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Oceanus Mastini's Generale

Open Dog Class
1st Oceanus Mastini's Generale


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Bitch
Ch Havenport Sexsea Black Pearl



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS BigLuv's Let It Ride

Best Of Opposite Sex
Ch Wathaman's Easy On The Shotz



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dormo's Trip The Northern Lights Fantastic

Best Puppy In Breed
Dormo's Trip The Northern Lights Fantastic


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiraly's Hot Stuff



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning Crystal Fountain


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Almazy Anabara Tania Fairy Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Almazy Anabara Sirius Star






Group 4 - Anjeli Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   37
Group 2nd   
GCh Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   34
Group 3rd   
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   31
Group 4th   
Lucas (Estonia)
  Skye Terrier   28
BPIG    Wichunt Heartthrob From Martinrae   Norwich Terrier   2
Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Elwha's Little Miss Clever Clogs

Select Bitch
GChB Benchmark's Bella Amiga



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Select Dog
GCh Rozehaven's Eastern Haar

Select Bitch
GChB Delicious Abernethy



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Kian's Christmas Magic O'isle

Best Of Opposite Sex
Ch Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar

Best Puppy In Breed
Kian's Christmas Magic O'isle



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kian's Christmas Magic O'isle

Reserve Winners Bitch
Cairnton's Toonees Salish Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle

12-18 Month Bitch Class
1st Cairnton's Toonees Salish Moon

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milar Paco



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu

Best Of Opposite Sex
GCh TCh Black Bandits U Got It All Metric



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Wichunt Pumpkin Spice Latte

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Wichunt Heartthrob From Martinrae

Best Puppy In Breed
Wichunt Heartthrob From Martinrae


Winners Dog: (1-1-1-0)
Wichunt Heartthrob From Martinrae

Junior Puppy Dog Class
1st Wichunt Heartthrob From Martinrae


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wichunt Pumpkin Spice Latte

Open Bitch Class
1st Wichunt Pumpkin Spice Latte

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Hutch's Rock My Dreams

Best Of Opposite Sex
Kinsey's Gargolas You Are The Reason

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Hutch's Rock My Dreams

Best Puppy In Breed
Dreamaker Ready For Take Off


Winners Dog: (2-2-0-1)
Hutch's Rock My Dreams

Reserve Winners Dog
Dreamaker Ready For Take Off

Senior Puppy Dog Class
1st Dreamaker Ready For Take Off

Open Dog Class
1st Hutch's Rock My Dreams

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Trotters Under The Kilt

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Trotters Under The Kilt

Best Puppy In Breed
Trotters Under The Kilt


Winners Dog: (1-1-0-1)
Trotters Under The Kilt

Junior Puppy Dog Class
1st Trotters Under The Kilt


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Trotters Butterscotch Miss

Junior Puppy Bitch Class
1st Trotters Butterscotch Miss

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Best Puppy In Breed
Vegasdreams Park Avenue View



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Reserve Winners Bitch
Vegasdreams Park Avenue View

Junior Puppy Bitch Class
1st Vegasdreams Park Avenue View

12-18 Month Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)

Reserve Winners Dog
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Lucas (Estonia)
2nd Kometa Rossi Kovid


Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Vangerbull You Are My Hero

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Isabella 2nd

Best Puppy In Breed
Distaff Cascade


Winners Dog: (1-3-0-0)
Vangerbull You Are My Hero

Open Dog Class
1st Vangerbull You Are My Hero


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Takala Trails Isabella 2nd

Reserve Winners Bitch
Distaff Tessa's Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Distaff Cascade

Open Bitch Class
1st Takala Trails Isabella 2nd
2nd Distaff Tessa's Molly

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Seriously Sirius Mya

Best Puppy In Breed
Darwyn's Seriously Sirius Mya



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Seriously Sirius Mya

Junior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Seriously Sirius Mya

Judge: Anjeli Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Puppy In Breed
Game On Ladyleigh


Winners Dog: (1-0-1-1)
Game On Ladyleigh

Junior Puppy Dog Class
1st Game On Ladyleigh






Group 5 - Sue Bownds Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   48
Group 2nd   
GChB Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   43
Group 3rd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   29
Group 4th   
GCh Chriscendo Mighty Cute
  Pomeranian   28
BPIG    Delyteful N Flinters Time For Wishes   Papillon   4
Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChG Alderglen Siren Song



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Arkland N Crystaljems Rockstar



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 13 pts (2-4-3-5)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Winners: (2-4-3-5)
MistyTrails Lily Elise Dot Com

Best Puppy In Breed
GChS MistyTrails Caught On Radar

Select Dog
Ch Specialty Ebony's Yellow Stone

Select Bitch
MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Dog: (2-4-3-5)
Specialty Charm's Redington

Reserve Winners Dog
Salida Del Sol Havadahl HugoBoss

Junior Puppy Dog Class
1st Specialty Charm's Redington

12-18 Month Dog Class
1st Salida Del Sol Havadahl HugoBoss


Winners Bitch: (2-4-3-5)
MistyTrails Lily Elise Dot Com

Reserve Winners Bitch
Adel Rio-Primero

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Lily Elise Dot Com
2nd Adel Rio-Primero

Canadian Bred Bitch Class
1st Salida Del Sol Havadahl Gucci

Open Bitch Class
1st Parksland Sylarena Island Luv N Motion

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Truluv's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Ch Derrima Abracadabra

Best Puppy In Breed
Delyteful N Flinters Time For Wishes



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Delyteful N Flinters Time For Wishes

Senior Puppy Bitch Class
1st Delyteful N Flinters Time For Wishes

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sweet Pekes Silver Birch

Best Puppy In Breed
Sweet Pekes Silver Birch


Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 9 pts (1-3-4-2)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
Furrycreek's Frappuccino

Best Of Winners: (1-3-4-2)
Furrycreek's Frappuccino

Best Puppy In Breed
Ch Furrycreek's Feel Like Flying

Select Dog
Ch Furrycreek's Blue Jeans


Winners Dog: (1-3-4-2)
Chriscendo Communication

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Communication


Winners Bitch: (1-3-4-2)
Furrycreek's Frappuccino

Reserve Winners Bitch
Spoildrotten's Ginger Snap

Senior Puppy Bitch Class
1st Pikkinokka's Lady Bug

12-18 Month Bitch Class
1st Furrycreek's Frappuccino

Open Bitch Class
1st Spoildrotten's Ginger Snap

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Lemoges The Marque

Best Of Opposite Sex
Lemoge's Little Emma

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Lemoges The Marque

Best Puppy In Breed
Lemoges The Marque

Select Dog
Ch Lemoge's Ethan The Gift Of The Island


Winners Dog: (1-2-1-0)
Lemoges The Marque

Junior Puppy Dog Class
1st Lemoges The Marque


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Lemoge's Little Emma

Reserve Winners Bitch
Lemoge's Little Dragon

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemoge's Little Emma
2nd Lemoge's Little Dragon

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Ch Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Monirentes Zurbagan

Best Puppy In Breed
Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful


Winners Dog: (2-1-1-1)
Monirentes Zurbagan

Reserve Winners Dog
Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful

Junior Puppy Dog Class
1st Carlin & Fantasy's Some Kind Of Wonderful

Open Dog Class
1st Monirentes Zurbagan

Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Sue Bownds

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Tempo's Oops! I Did It Again

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Bark At The Moon

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Tempo's Oops! I Did It Again

Best Puppy In Breed
Tempo's Oops! I Did It Again


Winners Dog: (1-4-0-0)
Spoildrotten's Bark At The Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Spoildrotten's Bark At The Moon





Group 6 - Mukal Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fyrewater's Black Fog
  Schipperke   47
Group 2nd   
GCh Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   42
Group 3rd   
GCh Sunojo How We Say Zee
  Shiba Inu   38
Group 4th   
GChB Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   32
BPIG    Sunojo's Bad Decisions   Shiba Inu   3
Best Baby Puppy In Group    Theory Take My Breath Away   Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
GCh Fyrewater's Black Fog
  Schipperke   0
Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion

Select Dog
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GCh Waylin's One Of Lifes Sweet Mysteries

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Waylin's Love Story

Best Puppy In Breed
GCh Waylin's One Of Lifes Sweet Mysteries

Select Bitch
Ch Sito's Where We Started From


Winners Dog: (1-2-1-4)
Waylin's Love Story

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Waylin's Love Story


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Waylin's Sound Of Music

Reserve Winners Bitch
Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

Junior Puppy Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Opposite Sex
La Vid Targa (de La Parra)

Best Of Winners: (1-4-1-0)
La Vid Targa (de La Parra)

Best Puppy In Breed
Bellisabull's I'm A Tuff Nut To Crack

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator

Best Of Opposite Sex
Winterspear At Highgate

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Winterspear At Highgate

Best Puppy In Breed
Winterspear At Highgate

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glow Issa Galaxy For Otrada

Best Puppy In Breed
Glow Issa Galaxy For Otrada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glow Issa Galaxy For Otrada

Senior Puppy Bitch Class
1st Glow Issa Galaxy For Otrada

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Continental Spirit Of Willow

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Lakeridge Continental Diplomat

Best Puppy In Breed
Lakeridge Continental Diplomat


Winners Dog: (2-1-1-0)
Lakeridge Continental Diplomat

Reserve Winners Dog
Wintergarden Litilann's The Triumvirate

Junior Puppy Dog Class
1st Wintergarden Litilann's The Triumvirate

Senior Puppy Dog Class
1st Lakeridge Continental Diplomat

4-6 Month Dog Class
1st Hillcrest Top Gun Maverick


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Continental Spirit Of Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

4-6 Month Bitch Class
1st Theory Take My Breath Away

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Fyrewater's Black Fog

Best Of Opposite Sex
Sanhedren's Cinder Berry

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Sanhedren's Cinder Berry

Best Puppy In Breed
Sanhedren's Cinder Berry

Select Dog
GCh Doreve's Island West Paladin


Winners Dog: (1-2-2-0)
Island West's Rock N Danny Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Island West's Rock N Danny Boy

Veteran Male
GCh Fyrewater's Black Fog


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Sanhedren's Cinder Berry

Reserve Winners Bitch
Raven Of Island West

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanhedren's Cinder Berry

Open Bitch Class
1st Raven Of Island West

4-6 Month Bitch Class
1st Island West Kinsol Pfeffa Regime

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Sunojo How We Say Zee

Best Of Opposite Sex
Sunojo's V For Vendeddie

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Best Puppy In Breed
Sunojo's Bad Decisions


Winners Dog: (1-3-2-0)
Sunojo's Bad Decisions

Junior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Bad Decisions


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Sunojo's V For Vendeddie

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Giving You The Gears

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's Fan O'War

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's V For Vendeddie

Open Bitch Class
1st Sunojo's Giving You The Gears

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 6 pts (0-2-2-3)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Ch Symarun's Last Chapter

Best Puppy In Breed
Ch Symarun's Last Chapter

Select Dog
GChB Sealegends Moonlight Magic

Select Bitch
GCh Sealegends Flowers In The Spring



Winners Bitch: (0-2-2-3)
Sealegends Scarlett Rose

Reserve Winners Bitch
Sealegend's Angel's Trumpet

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet

Senior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Scarlett Rose

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GChS Judo's Top Secret At Trekhond

Select Dog
GCh Trekhond's King Of The Road


4-6 Month Bitch Class
1st Trekhond's Jump For Joy



Group 7 - Mukal Vaid Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   34
Group 2nd   
GChB Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   31
Group 3rd   
GChB CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   29
Group 4th   
GCh Alta Little Red Corvette At RF
  Miniature American Shepherd   22
BPIG   
Ch Kohlein's Lara Balares
  German Shepherd Dog   1
Best Baby Puppy In Group    Stoneyroyde Deja Vu Do You Get It Deja Vu   Old English Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GChB CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Best Of Opposite Sex
Ksenia's Trail Hunter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Best Puppy In Breed
WNR's Frankly Speaking


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

12-18 Month Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
WNR's Frankly Speaking

Senior Puppy Bitch Class
1st WNR's Frankly Speaking

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Vanstone Tenderhearted Girl



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Celticmoon's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
GCh Celticmoon's Timeless Classic



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde

Best Of Opposite Sex
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Best Puppy In Breed
Eclipse In The Eye Of The Beeholder



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Senior Puppy Bitch Class
1st Eclipse In The Eye Of The Beeholder

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Caradilis N Celticmoon's Monarch Of Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Ennismoor's Isle Of Arwyn

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ennismoor Ready Aye Ready At Tricounty


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Cynclair Midnight Regards

Open Bitch Class
1st Cynclair Midnight Regards

Veteran Female
Ch Davenloch Midnight Mist

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck



Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Southern Witchcraft Of Kohlein

Best Puppy In Breed
Kohlein's Lara Balares

Select Bitch
GChB Woodside's Kahlua PP



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Kohlein's Lara Balares

Reserve Winners Bitch
Woodside's Pepper 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Senior Puppy Bitch Class
1st Woodside's Pepper 2nd

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Whiskey Creek Penelope

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Whiskey Creek Penelope

Best Puppy In Breed
Whiskey Creek Penelope


Winners Dog: (2-2-1-0)
Milldamcreek Worth The Weight

Reserve Winners Dog
Distinct's Sweet Journey To Fate

Senior Puppy Dog Class
1st Distinct's Sweet Journey To Fate

12-18 Month Dog Class
1st Milldamcreek Worth The Weight

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Select Dog
GCh Blueshire's Big Ben

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Opposite Sex
Ch Tresta Conspirito Pastry Chef

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Cincerlee's Revival

Best Puppy In Breed
Conspirito's Barbary Dove


Winners Dog: (2-3-1-1)
Cincerlee's Revival

Reserve Winners Dog
Cincerlee Prince Of The Universe

12-18 Month Dog Class
1st Cincerlee Prince Of The Universe

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee's Revival

Judge: Mukal Vaid

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Maksherri Baiya Morna

Best Of Opposite Sex
Zhelan's I Am A Dreamer


Winners Dog: (1-0-0-1)
Zhelan's I Am A Dreamer

Canadian Bred Dog Class
1st Zhelan's I Am A Dreamer


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By