Sudbury & District Kennel Club
Sunday, September 16, 2018 - Show # 5



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. GCHB Can. GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Sandra Lex
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Desert Chill
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandra Lex
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 102
Best Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
Siberian Husky  
Unicornhill's Broke The Bank
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
Lhasa Apso   Radically's Foreign Affairs








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   20
Group 2nd   
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   19
Group 3rd   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   17
Group 4th   
Bearabella's Back With A Bang
  Retriever (Golden)   13
BPIG   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trojh's Love At First Sight   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues


Winners Dog: (1-2-1-0)
Legacyk Shotgun Ryder


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Reserve Winners Bitch
Legacyk Goodbye Ruby Tuesday

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Bearabella's Back With A Bang

Best Of Opposite Sex
Bearabella's Big Bang

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Bearabella's Back With A Bang

Select Bitch
GCh Clitheroe's Say Yes To Winnie


Winners Dog: (1-4-0-1)
Bearabella's Big Bang


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Bearabella's Back With A Bang

Reserve Winners Bitch
Starz I'm Ready To Shine

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Asa's American Honey



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Asa's American Honey

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Roea Peachy

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Linwood Classical Change

Best Of Opposite Sex
GCh Lentigo's Saltcreek Teal



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Linwood Classical Change

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shadyhill's Keepin' Secrets

Best Of Opposite Sex
Silkroad's Totally Hair Barbie

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shadyhill's Keepin' Secrets

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Keepin' Secrets


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadyhill's Keepin' Secrets


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silkroad's Totally Hair Barbie

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Especially Hotline Bling







Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Puppy In Breed
Ch Gramayre Leith Weka Thrill Seeker







Group 2 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
Group 2nd   
Ch Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   10
Group 3rd   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   8
Group 4th   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   6
BPIG    Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Snowdancer's Ain't No Wire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist

Best Puppy In Breed
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Maanhaar Primo-Creatus Justa Supervillain At Angel


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
Shetara's Fame At Comar



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shetara's Fame At Comar





Group 3 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   19
Group 2nd   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   15
Group 3rd   
GCh Liberator's On A High Note
  Doberman Pinscher   14
Group 4th   
Nottinghill's Rumour Has It
  Mastiff   12
BPIG   
Unicornhill's Broke The Bank
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's No Regrets   Siberian Husky   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Alpenspirit Dreamer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Goldenbreez Fritzel Schnitzel


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Liberator's On A High Note

Best Puppy In Breed
Outlaw Angel Dream



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Outlaw Angel Dream

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Quicksilver's Blue Vidar

Best Of Opposite Sex
Ch Cheviot's Tsunami On The Rocks


Winners Dog: (2-0-0-1)
Quicksilver's Blue Vidar

Reserve Winners Dog
Quicksilver's Blue Thor


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Nottinghill's Rumour Has It



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Nottinghills Wont Be Outfoxed

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Sasha

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Pakoanani Reach For The Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Starlight's The Sky Is The Limit

Best Puppy In Breed
Moutain Woods Take Me To Neverland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pakoanani Reach For The Sky

Reserve Winners Bitch
Moutain Woods Take Me To Neverland

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Unicornhill's Broke The Bank

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Unicornhill's Broke The Bank

Best Puppy In Breed
Unicornhill's Broke The Bank


Winners Dog: (1-2-0-1)
Unicornhill's Broke The Bank


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Snowmist's Mackenzie

Reserve Winners Bitch
Huskystars Canada Ice Crystal





Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   13
Group 2nd   
Toulin's Tartan Tessa
  Scottish Terrier   12
Group 3rd    Amblegreen Dralion MacDougal   Norwich Terrier   10
Group 4th   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   9
BPIG   
Toulin's Tartan Tessa
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bullyhill Kaleco Moon Shark At Puzzled   Bull Terrier   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Wimberway's Bdr Braemar Bar B

Best Puppy In Breed
Braemar's Against All Odds



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Wimberway's Bdr Braemar Bar B

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Keepsake





Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Axelbelle Zdenek Archi The Red


Winners Dog: (2-0-0-0)
Axelbelle Zdenek Archi The Red

Reserve Winners Dog
Axelbelle Opie On Fire


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Syryn Red Hot Chilli Piper

Best Puppy In Breed
Syryn Perfect Storm



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Syryn Red Hot Chilli Piper

Reserve Winners Bitch
Syryn Perfect Storm

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star

Reserve Winners Bitch
Wenrick's Sweet Stuff

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Dralion MacDougal



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Toulin's Tartan Tessa

Best Of Opposite Sex
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Puppy In Breed
Toulin's Tartan Tessa



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Toulin's Tartan Tessa

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek







Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   22
Group 2nd   
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   21
Group 3rd   
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   20
Group 4th   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   18
BPIG   
Ch Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Romiche Toison D'Or
  Pekingese   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Elin Land Galataya

Best Of Opposite Sex
Mini's Fireball Dancer

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Elin Land Galataya

Best Puppy In Breed
Elin Land Galataya


Winners Dog: (2-1-0-0)
Mini's Fireball Dancer

Reserve Winners Dog
Cogie's Burning Hector


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Elin Land Galataya

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Mini's Je Suis Bobby

Best Puppy In Breed
Ch Mini's Je Suis Bobby


Reserve Winners Dog
Arcreya's Zeus


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-1-4-0)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Select Dog
GCh Pocopayasos U Got Served



Winners Bitch: (0-1-4-0)
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Jordannas Keep Me In Mind







Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunterra Sudden Impact



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Jimary's Ka Ching

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Star Jasmine

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Belaire Jimary Kinky Boots

Best Puppy In Breed
Belaire Jimary Kinky Boots

Select Bitch
GCh Jimary's Dancing Dolly


Winners Dog: (1-2-1-2)
Jimary's Mr Smuckers


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Belaire Jimary Kinky Boots

Reserve Winners Bitch
Jimary's Dance'n In The Dark

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Littlestar's Follow Your Dream

Best Puppy In Breed
Littlestar's Follow Your Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Littlestar's Follow Your Dream





Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   10
Group 3rd   
Ch Rocyn's Bulldacious Roots And Wings
  Bulldog   7
Group 4th   GCh Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   5
BPIG   
Ch Paddington De El Mencey Loco
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Radically's Foreign Affairs   Lhasa Apso   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rocyn's Bulldacious Roots And Wings

Best Puppy In Breed
Bulldacious What's Your Status



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bulldacious What's Your Status

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio

Best Puppy In Breed
Echoview's Nu Folio


Winners Dog: (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
GCh Aristocrafts One Hot Lolita

Best Puppy In Breed
GCh Paddington De El Mencey Loco



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wund-R Y K-Central Shaken Not Stirred


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Of Winners: (1-1-1-1)
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bijou's Mango Mai Tai

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dungreggor Kiss Me Sassy

Reserve Winners Bitch
Regalred Last Try N Dungreggor



Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills   Old English Sheepdog   16
Group 2nd   
Ch Please Likes It Hot
  Australian Shepherd   15
Group 3rd   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   10
Group 4th    Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   9
BPIG   
Ch Please Likes It Hot
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Please Likes It Hot

Best Of Opposite Sex
GCh Vulcan's Take It To The Limit

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Puppy In Breed
Ch Please Likes It Hot

Select Dog
Ch Highrails Big Time Cash


Winners Dog: (1-1-2-1)
Highrails Diversified Options

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Don't Tell Daddy

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Bellaclan Husslin Like My Daddy


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Reserve Winners Dog
Bellaclan Husslin Like My Daddy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bellaclan Don't Tell Daddy

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
Ch Moda's Summer Star Raylex Chablis

Best Of Opposite Sex
Sablehill's Sly Gambler

Best Puppy In Breed
Baewulf At Shetara Vom Albtal

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald

Select Bitch
GCh Mistique's Here Comes Nora


Winners Dog: (2-0-1-2)
Sablehill's Sly Gambler

Reserve Winners Dog
Baewulf At Shetara Vom Albtal


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Goldenhylite's Coral Reef

Best Of Opposite Sex
Weeskelf Dash Ta Fame

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Goldenhylite's Coral Reef

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Coral Reef


Winners Dog: (1-1-0-0)
Weeskelf Dash Ta Fame


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Goldenhylite's Coral Reef

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By