Sudbury & District Kennel Club
Sunday, September 16, 2018 - Show # 6



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. GCHB Can. GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 118 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 101
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Pointer (German Short-Haired)  
Ch Leaside's California Blues
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Siberian Husky   Snowmist's No Regrets








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   16
Group 2nd   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   15
Group 3rd   
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   11
Group 4th    Linwood Classical Change   Setter (English)   9
BPIG   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katyra's Nothing Beats Rook   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Legacyk Shotgun Ryder

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues


Winners Dog: (1-2-1-0)
Legacyk Shotgun Ryder


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Reserve Winners Bitch
Legacyk Goodbye Ruby Tuesday

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Clitheroe's Say Yes To Winnie



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Aureolus Scarlet Letter

Reserve Winners Bitch
Starz I'm Ready To Shine

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Asa's American Honey



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Asa's American Honey

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Roea Peachy





Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Linwood Classical Change

Best Of Opposite Sex
GCh Lentigo's Saltcreek Teal



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Linwood Classical Change

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shadyhill's Keepin' Secrets

Best Puppy In Breed
Shadyhill's Keepin' Secrets


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shadyhill's Keepin' Secrets


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Puppy In Breed
Ch Gramayre Leith Weka Thrill Seeker

Select Bitch
Ch Gramayre Leith Weka Thrill Seeker







Group 2 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   11
Group 2nd   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   9
Group 3rd   
GCh Delightful Dolores v. Grunsven
  Basset Hound   7
Group 4th   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   6
BPIG   
Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Snowdancer's Ain't No Wire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Snowdancer's Ain't No Wire

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL

Best Puppy In Breed
Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Maanhaar Primo-Creatus Justa Supervillain At Angel


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
Shetara's Fame At Comar



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shetara's Fame At Comar





Group 3 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   19
Group 2nd   GCh Snowmist's Hennessey   Siberian Husky   18
Group 3rd   
GCh Liberator's On A High Note
  Doberman Pinscher   14
Group 4th   
GCh Alpenspirit Dreamer
  Bernese Mountain Dog   12
BPIG   
Snowmist's Mackenzie
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's No Regrets   Siberian Husky   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Alpenspirit Dreamer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Goldenbreez Fritzel Schnitzel


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Liberator's On A High Note

Best Puppy In Breed
Outlaw Angel Dream



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Outlaw Angel Dream

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Cheviot's Tsunami On The Rocks

Best Of Opposite Sex
Quicksilver's Blue Thor


Winners Dog: (2-0-0-1)
Quicksilver's Blue Thor

Reserve Winners Dog
Quicksilver's Blue Vidar


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Nottinghill's Rumour Has It



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Nottinghills Wont Be Outfoxed

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Steffi Emilly

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Starlight's The Sky Is The Limit

Best Of Opposite Sex
Pakoanani Reach For The Sky

Best Puppy In Breed
Moutain Woods Take Me To Neverland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pakoanani Reach For The Sky

Reserve Winners Bitch
Moutain Woods Take Me To Neverland

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Snowmist's Mackenzie

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Snowmist's Mackenzie

Best Puppy In Breed
Snowmist's Mackenzie


Winners Dog: (2-1-1-0)
Unicornhill's Broke The Bank

Reserve Winners Dog
Kammicks Hyrule Warrior


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Snowmist's Mackenzie





Group 4 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   12
Group 2nd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   11
Group 3rd   Ch Amblegreen Dralion MacDougal   Norwich Terrier   10
Group 4th   
GCh Gryndlscot Don't You Remember
  Scottish Terrier   9
BPIG    Syryn Perfect Storm   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bullyhill Kaleco Moon Shark At Puzzled   Bull Terrier   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl







Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Axelbelle Opie On Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Axelbelle Opie On Fire


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Syryn Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Syryn Perfect Storm



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Syryn Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Syryn Red Hot Chilli Piper

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star

Reserve Winners Bitch
Wenrick's Sweet Stuff

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Dralion MacDougal



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Of Opposite Sex
Toulin's Tartan Tessa

Best Puppy In Breed
Toulin's Tartan Tessa



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Toulin's Tartan Tessa

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek







Group 5 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   23
Group 2nd   
GCh Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   22
Group 3rd   
GCh Jimary's Ka Ching
  Pug   21
Group 4th   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   15
BPIG   
Jimary's Mr Smuckers
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Romiche Toison D'Or
  Pekingese   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Elin Land Galataya

Best Of Opposite Sex
Cogie's Burning Hector

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Elin Land Galataya

Best Puppy In Breed
Elin Land Galataya


Winners Dog: (2-1-0-0)
Cogie's Burning Hector

Reserve Winners Dog
Mini's Fireball Dancer


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Elin Land Galataya

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Mini's Je Suis Bobby

Best Puppy In Breed
Ch Mini's Je Suis Bobby


Winners Dog: (2-0-1-0)
Sundance Kid Happy Top Dog

Reserve Winners Dog
Arcreya's Zeus


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (1-1-4-0)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Best Of Winners: (1-1-4-0)
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression


Winners Dog: (1-1-4-0)
Loscompanero's Pinot Noir


Winners Bitch: (1-1-4-0)
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Puppy In Breed
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Dog
GCh Jordannas Keep Me In Mind







Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunterra Sudden Impact



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Jimary's Ka Ching

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Star Jasmine

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Jimary's Mr Smuckers

Best Puppy In Breed
Jimary's Mr Smuckers

Select Bitch
GCh Jimary's Dancing Dolly


Winners Dog: (1-2-1-2)
Jimary's Mr Smuckers


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Belaire Jimary Kinky Boots

Reserve Winners Bitch
Jimary's Dance'n In The Dark

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Littlestar's Follow Your Dream

Best Puppy In Breed
Littlestar's Follow Your Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Littlestar's Follow Your Dream





Group 6 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd   GCh Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   12
Group 3rd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   9
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   6
BPIG   
Bulldacious What's Your Status
  Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Radically's Foreign Affairs   Lhasa Apso   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Bulldacious What's Your Status

Best Puppy In Breed
Bulldacious What's Your Status

Select Bitch
Ch Rocyn's Bulldacious Roots And Wings



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bulldacious What's Your Status

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio

Best Puppy In Breed
Echoview's Nu Folio


Winners Dog: (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Opposite Sex
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Puppy In Breed
GCh Paddington De El Mencey Loco



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wund-R Y K-Central Shaken Not Stirred


Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Crazy One More Time

Best Puppy In Breed
Allure Ovation



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Allure Ovation

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bijou's Mango Mai Tai

Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket

Best Puppy In Breed
Souyen's My Heart Is In Havana



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dungreggor Kiss Me Sassy

Reserve Winners Bitch
Souyen's My Heart Is In Havana



Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills   Old English Sheepdog   15
Group 2nd   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   14
Group 3rd   
Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip
  Australian Shepherd   10
Group 4th    Goldenhylite's Coral Reef   Shetland Sheepdog   4
BPIG   
Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Catalyst's Started With A Song
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK





Winners Dog: (2-1-2-1)
Highrails Diversified Options

Reserve Winners Dog
Open Spirit Labakan Slovakia

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bellaclan Husslin Like My Daddy

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Don't Tell Daddy

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bellaclan Husslin Like My Daddy

Best Puppy In Breed
Bellaclan Husslin Like My Daddy


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bellaclan Husslin Like My Daddy

Reserve Winners Dog
Bellaclan Thief Of Hearts


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bellaclan Don't Tell Daddy

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Sablehill's Sly Gambler

Best Puppy In Breed
Baewulf At Shetara Vom Albtal

Select Bitch
GCh Mistique's Here Comes Nora


Winners Dog: (2-0-2-0)
Sablehill's Sly Gambler

Reserve Winners Dog
Baewulf At Shetara Vom Albtal


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Goldenhylite's Coral Reef

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Coral Reef



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Goldenhylite's Coral Reef

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By