Pacific Kennel Club
Sunday, October 31, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Judith Taylor
Rottweiler  
GChEx Esmonds God Of All
Points: 312 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 265
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Italian Greyhound  
Ch Diavolino's Eleventh Hour
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Whippet  
Prima's Midsummer Night's Moon
Best Veteran In Show
Judge: Judith Taylor
Pekingese  
GChEx Littlelion China Doll








Group 1 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mar-K's Secret Mission
  Spaniel (American Cocker)   72
Group 2nd   Ch Kulana Prime Time   Setter (Irish)   70
Group 3rd   
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   69
Group 4th   
Ch Stonepeake's Blue T Shadow
  Retriever (Chesapeake Bay)   58
BPIG    Blossom Impressive Cruise Money   Setter (Gordon)   6
Best Baby Puppy In Group   
Hattrick's Glowing Ember
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   
GCh Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
LK's Hello Summer For Laodicea

Best Puppy In Breed
Balsamroot Alta Lago

Select Bitch
Ch West Coast Boo



Winners Bitch: (0-4-1-1)
LK's Hello Summer For Laodicea

Reserve Winners Bitch
Balsamroot Alta Lago

Junior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Alta Lago

Senior Puppy Bitch Class
1st West Coast Daenerys For Laodicea

Open Bitch Class
1st LK's Hello Summer For Laodicea
2nd Calala Truffles Radamia

4-6 Month Bitch Class
1st Bazolo Charmaine

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nowwithem Rooster Cogburn


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westham Islands People Are Strange


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Stonepeake's Blue T Shadow


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tsunami's Last Stand For Parker

Canadian Bred Dog Class
1st Tsunami's Last Stand For Parker


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Affinity The Colour Of Magic

Select Dog
Ch Woodfinch Sweet Afton


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 17 pts (5-4-4-5)
Ch Kitsana's Trial Run

Best Of Opposite Sex
GChB Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside

Best Of Winners: (5-4-4-5)
Tashora Sings To My Heart

Best Puppy In Breed
Allsgold's Summer Time

Select Dog
GChB Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Camalire Show Time

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GCh Readyfor Sunjiro Of Madrona Kii

Best Of Opposite Sex
GCh Nirvelli World Needs A Melody

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Watermark's She's Got Rhythm At Arbutus Ridge

Best Puppy In Breed
Watermark's She's Got Rhythm At Arbutus Ridge

Select Dog
Ch Watermark's King Palmer


Winners Dog: (3-1-2-1)
Readyfor X Marks The Spot

Reserve Winners Dog
Daintree's Muddy Gumboots

Junior Puppy Dog Class
1st Daintree's Muddy Gumboots

Senior Puppy Dog Class
1st Watermark's Jasper Jericho

Open Dog Class
1st Readyfor X Marks The Spot

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Wildwood's Gin Blossom 4 Firerun

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Perfect Gift


4-6 Month Dog Class
1st Firerun's Strike A Match


Winners Bitch: (0-3-0-1)
Firerun's Light The Fire

Reserve Winners Bitch
Fieldgate You Take My Breath Away

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Perfect Gift

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate You Take My Breath Away

Open Bitch Class
1st Firerun's Light The Fire

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChB Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Ch Sassenach Oakisle Covert Amour

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Blossom Impressive Cruise Money

Best Puppy In Breed
Blossom Impressive Cruise Money

Select Dog
Ch Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows

Select Bitch
Ch Sassenach Evans On Fire


Winners Dog: (1-2-2-2)
Blossom Impressive Cruise Money

Junior Puppy Dog Class
1st Blossom Impressive Cruise Money

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Mar-K's Secret Mission


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q


Winners Dog: (1-0-1-0)
Quinlan Moonlight In The Sky

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (0-2-1-4)
GChB Silversea's Summer Sonnet

Best Of Opposite Sex
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Puppy In Breed
Ch Target's Bee Spirits

Select Bitch
GChB Bartland's Poseidon Adventure



Winners Bitch: (0-2-1-4)
Trax Chorus Girl

Reserve Winners Bitch
Silveroak Trax Hell On Heels

Senior Puppy Bitch Class
1st Silveroak Trax Hell On Heels

Open Bitch Class
1st Trax Chorus Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Silveroak Trax Sometimes U Know





Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   37
Group 2nd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   34
Group 3rd   
GCh The Golden Buzzer Of Course
  Rhodesian Ridgeback   31
Group 4th   
McKaden Carte Blanche
  Whippet   22
BPIG   
McKaden Carte Blanche
  Whippet   6
Best Baby Puppy In Group   
Prima's Midsummer Night's Moon
  Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Arubmec's For A Few Dollars More

Best Of Opposite Sex
Bajoran SFF's Adorable

Best Puppy In Breed
Bajoran SFF's Adorable



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bajoran SFF's Adorable

Reserve Winners Bitch
SFF's Signet Ruffian

Senior Puppy Bitch Class
1st Bajoran SFF's Adorable

Open Bitch Class
1st SFF's Signet Ruffian

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Era Of Cosa Nostra Elite

Best Of Opposite Sex
GCh Nouveau's Link To My Heart



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Best Of Opposite Sex
GrandGables Lil Ms Futuristic

Best Puppy In Breed
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (2-1-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Reserve Winners Dog
Roundabout Jester v Joskip MS

Junior Puppy Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela

Open Dog Class
1st Roundabout Jester v Joskip MS


Winners Bitch: (2-1-0-0)
GrandGables Lil Ms Futuristic

Open Bitch Class
1st GrandGables Lil Ms Futuristic

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton


Veteran Male
Caretta's Attila


12-18 Month Bitch Class
1st Hollyrood Aurelia Feralia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nefer-Temu Anubis Kara For-El At Brandweer

Best Of Opposite Sex
Brandweer Tr Destino Saar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nefer-Temu Anubis Kara For-El At Brandweer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Brandweer Tr Destino Saar

Open Dog Class
1st Brandweer Tr Destino Saar

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
McKaden Carte Blanche

Best Of Opposite Sex
GCh Watch Me Prima Sangria Moon

Best Of Winners: (3-3-0-1)
McKaden Carte Blanche

Best Puppy In Breed
McKaden Carte Blanche


Winners Dog: (3-3-0-1)
McKaden Carte Blanche

Reserve Winners Dog
Summit Tripplestar Goose Island Ale

Senior Puppy Dog Class
1st Summit Tripplestar Goose Island Ale

12-18 Month Dog Class
1st Summit Meritage Dressed In The Dark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st McKaden Carte Blanche

4-6 Month Dog Class
1st Prima's Midsummer Night's Moon


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Coppersea Missing Lynx

Reserve Winners Bitch
Aberle Enchanted At Coppersea

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coppersea Missing Lynx

Open Bitch Class
1st Aberle Enchanted At Coppersea
2nd Dioro Sailaway Serengeti

4-6 Month Bitch Class
1st Prima's Watch Me Reach For The Moon





Group 3 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   46
Group 2nd   
GChB Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   45
Group 3rd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   38
Group 4th   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   36
BPIG   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   3
Best Baby Puppy In Group   
Cerasi Astronomia Nova
  Eurasier   0
Best Veteran In Group   Ch Boxjoy's Great Expectations   Boxer   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna

Best Of Opposite Sex
Bernergold Future Link

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Bernergold Future Link

Best Puppy In Breed
Bernergold Game Changer


Winners Dog: (1-3-0-1)
Bernergold Future Link

12-18 Month Dog Class
1st Bernergold Future Link

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Best Puppy In Breed
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Reserve Winners Bitch
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Junior Puppy Bitch Class
1st Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Open Bitch Class
1st Boxjoy Tiny Tina Turner

Veteran Female
Ch Boxjoy's Great Expectations

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Shayla's Zahra Breeze

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Banbury's Major Black


Winners Dog: (1-2-1-0)
Banbury's Major Black

12-18 Month Dog Class
1st Banbury's Major Black


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shayla's Zahra Breeze

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Shayla's Zahra Breeze

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Gentry's Chain Reaction

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Ko N Foxfire's Mayan Madness

Select Dog
Ch Ka-Tet Death Note

Select Bitch
GCh Gentry N Salieri Coco Martini


Winners Dog: (2-1-2-2)
Gentry's Chain Reaction

Reserve Winners Dog
Brauchbar Blink Once He Is Gone

12-18 Month Dog Class
1st Brauchbar Blink Once He Is Gone

Open Dog Class
1st Gentry's Chain Reaction


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Ko N Foxfire's Mayan Madness

12-18 Month Bitch Class
1st Ko N Foxfire's Mayan Madness





4-6 Month Bitch Class
1st Cerasi Astronomia Nova

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GChS Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Ocean Memories Of Og

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Paquestone's Ocean Memories Of Og

Best Puppy In Breed
EBD Rave Review V Valbydane


Winners Dog: (1-4-2-1)
Paquestone's Oscar Wilde Fire

Open Dog Class
1st Paquestone's Oscar Wilde Fire


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Paquestone's Ocean Memories Of Og

Reserve Winners Bitch
Paquestone's This Is My O Face

Senior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Canadian Bred Bitch Class
1st Paquestone's Ocean Memories Of Og

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paquestone's This Is My O Face

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Veteran Female
Ch Paquestone's Gold N Ginger

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Little Mtn's Big Ben

Best Of Opposite Sex
Little Mtn's Dakota Soleil

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Kamenah's Joyous Journey

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Athena The Wise

Select Dog
GCh Ltl Mtn Bring Down The House


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Little Mtn's Dakota Soleil

Reserve Winners Bitch
Gryphoenix Athena The Wise

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Athena The Wise

Open Bitch Class
1st Little Mtn's Dakota Soleil

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

12-18 Month Dog Class
1st Stillstream's The Thunder Rolls


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Polar Mist Heaven's Drive


Winners Dog: (2-0-1-0)
Polarmagic Star Orion

Reserve Winners Dog
Polarmagic White Cloud

12-18 Month Dog Class
1st Polarmagic White Cloud

Open Dog Class
1st Polarmagic Star Orion


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Pretty In Pink

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Kiraly's Hot Stuff

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout


Winners Dog: (2-1-1-0)
Kiraly's Hot Stuff

Reserve Winners Dog
Kiraly's Drogon

Canadian Bred Dog Class
1st Kiraly's Hot Stuff

Open Dog Class
1st Kiraly's Drogon


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Kiraly's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Kiraly's Pretty In Pink

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Reigning's Jem Of A Lifetime



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Reigning's Jem Of A Lifetime

Reserve Winners Bitch
Aurum's Northern Aurora

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reigning's Jem Of A Lifetime

Open Bitch Class
1st Aurum's Northern Aurora
2nd Aurum's Northern Belle





Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   30
Group 2nd   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   29
Group 3rd   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   25
Group 4th   
Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik
  Staffordshire Bull Terrier   24
BPIG   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Glenfraser's Skye Rose   Scottish Terrier   0
Best Veteran In Group    King's Mtn's Oopsa Daisy   Dandie Dinmont Terrier   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts (4-1-2-1)
GChEx Marauders Hey Jude

Best Of Opposite Sex
GCh Chargers Gazella B-Train

Best Of Winners: (4-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Sweet Dreams

Select Dog
GCh Chargers Huntercreek Brickhouse


Winners Dog: (4-1-2-1)
Marauders I'm Your Huckleberry

Reserve Winners Dog
Michl R One Cold Night

Junior Puppy Dog Class
1st Marauders I'm Your Huckleberry

Senior Puppy Dog Class
1st Chargers Gazella Dream Machine

12-18 Month Dog Class
1st Alpine's If Looks Could Kill

Open Dog Class
1st Michl R One Cold Night


Winners Bitch: (4-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Gazella Sweet Dreams

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Samba Of Bully Lake

Best Of Opposite Sex
Troll Dogs Harold


Winners Dog: (1-0-0-1)
Troll Dogs Harold

Open Dog Class
1st Troll Dogs Harold


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Opposite Sex
Galastar's Perseverance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

12-18 Month Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Perseverance

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King's Mtn. Tilly Tiptoes



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King's Mtn. Tilly Tiptoes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st King's Mtn. Tilly Tiptoes

Veteran Female
King's Mtn's Oopsa Daisy

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Red Rock Ground Control

Best Of Opposite Sex
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Puppy In Breed
Envoy Foxy VII Snowbird


Winners Dog: (2-1-1-0)
Wlanimu's Showman

Reserve Winners Dog
Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Open Dog Class
1st Wlanimu's Showman


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Glenfraser's Islay Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Dunsmuir'N'Glenby's Bright Venture



4-6 Month Bitch Class
1st Glenfraser's Skye Rose

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Lach Faire's Powers Gold Label

Junior Puppy Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik

Best Puppy In Breed
Brave Spirit Tea My Unreal Jewel


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Darwyn's Notorious



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   45
Group 2nd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   44
Group 3rd   
GChB Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   43
Group 4th   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   36
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   1
Best Baby Puppy In Group    Mylads Cocoa Caliente   Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChEx Littlelion China Doll
  Pekingese   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GChB Mingchen Rewind

Best Puppy In Breed
Mingchen River Rox

Select Dog
Ch Lucidity's Galactica

Select Bitch
GCh Moyola Mo Chuisle



Winners Bitch: (0-3-2-2)
Mingchen River Rox

Reserve Winners Bitch
Moyola Aingeal Alainn

Junior Puppy Bitch Class
1st Mingchen River Rox

Senior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's Set Phasers To Stun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moyola Aingeal Alainn

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About

Best Puppy In Breed
Ciao Bella Point Break


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ciao Bella Point Break

Junior Puppy Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts (0-3-3-4)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Puppy In Breed
MistyTrails Wyntr'Elise

Select Dog
Ch Cinnabarmm Running Red Lights

Select Bitch
Ch Oeste's Star Of My Heart



Winners Bitch: (0-3-3-4)
MistyTrails Wyntr'Elise

Reserve Winners Bitch
Specialty Brie's Coco Chenelle

Junior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Coco Chenelle

Open Bitch Class
1st MistyTrails Wyntr'Elise
2nd Sylarena Diamond In The Snow

4-6 Month Bitch Class
1st Mylads Cocoa Caliente

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Truluv's Season Of The Witch

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow

Select Bitch
Ch Jade By Paris



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Truluv's Season Of The Witch

Reserve Winners Bitch
Rosian's Win For Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Season Of The Witch

Canadian Bred Bitch Class
1st Rushine's Catcha Later Truluv

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pekehuis Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Rebecca For Taylin

Best Puppy In Breed
Michaelmas Rebecca For Taylin



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Michaelmas Rebecca For Taylin

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Painted Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Michaelmas Rebecca For Taylin

Open Bitch Class
1st PekeEasy Painted Fern

Veteran Female
GChEx Littlelion China Doll

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Red Starr

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Pomhaven's Red Starr

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Red Starr

Select Dog
GChS Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Dog: (3-3-2-0)
Chriscendo Mighty Cute

Reserve Winners Dog
Grand Alexander Legend

Junior Puppy Dog Class
1st Cristyhill's Devilish Child

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Mighty Cute
2nd Grand Alexander Legend


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Pomhaven's Red Starr

Reserve Winners Bitch
Cristyhill's Ohso Devilish

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Red Starr
2nd Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cristyhill's Ohso Devilish

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Apricot Kiss Tuk-Tuk Goose

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Run With Your Dreams

Best Puppy In Breed
Cuddle's Run With Your Dreams

Select Dog
Ch Cuddles Maximus Prime

Select Bitch
Ch Apricot Kiss Little China Doll



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Cuddle's Run With Your Dreams

Reserve Winners Bitch
Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Junior Puppy Bitch Class
1st Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Run With Your Dreams

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Westmeath Play It Again Sam

Best Of Opposite Sex
Pastoral Judawn Road To Glory

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Westmeath Play It Again Sam


Winners Dog: (1-1-0-0)
Westmeath Play It Again Sam

12-18 Month Dog Class
1st Westmeath Play It Again Sam


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pastoral Judawn Road To Glory





Group 6 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   41
Group 2nd   
GChB Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   40
Group 3rd   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   39
Group 4th   
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep
  Keeshond   37
BPIG    Sunojo's Ohso Juji Go   Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lil Buddy Monica For Babylon
  Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChS Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Of Opposite Sex
Purejoy's Rockstar MD

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Purejoy's Rockstar MD


Winners Dog: (2-2-1-0)
Purejoy's Double Legacy

Reserve Winners Dog
Wrapt Thanks Obama

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Purejoy's Double Legacy

Open Dog Class
1st Wrapt Thanks Obama


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Purejoy's Rockstar MD

Reserve Winners Bitch
Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Canadian Bred Bitch Class
1st Purejoy's Rockstar MD

Open Bitch Class
1st Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Dorkay's It's Always Tea Time

Best Puppy In Breed
Sito's Whiskey On My Breath

Select Bitch
Ch Dorkay's Brilliance


Winners Dog: (1-0-1-2)
Sito's Whiskey On My Breath

Senior Puppy Dog Class
1st Sito's Whiskey On My Breath


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch McGregor's Fanny Pac


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Beshia's Ho Ming



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
Ch Beaumonde's Bonnie B Of Dorkay

Best Of Opposite Sex
Ch Monbebebull He Is The One

Best Puppy In Breed
Ch Monbebebull He Is The One

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo

Select Bitch
Ch Flamant Sail With Me So Be It



Senior Puppy Bitch Class
1st Amberbull Hot N Spicy

Canadian Bred Bitch Class
1st Flamant Heart Of The Ocean

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Empress Raven

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Best Puppy In Breed
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Best Of Opposite Sex
GCh Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Best Puppy In Breed
GCh Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn


Winners Dog: (2-4-0-1)
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Reserve Winners Dog
Lyric's Ad Astra

Canadian Bred Dog Class
1st Lyric's Little Rascal Alfalfa

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyric's Ad Astra


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Glow Cassiopeia For Otrada

Reserve Winners Bitch
Hushaby's Belle Of The Ball

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Cassiopeia For Otrada
2nd Hushaby's Belle Of The Ball

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Open Bitch Class
1st Nubian Ripleys Capricious Tkp

Veteran Female
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Artistry Charmed At Standard

Best Of Opposite Sex
Ch Artistry Castles In The Mist

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Lumiere Carrington Totally Outlandish

Best Puppy In Breed
Lumiere Carrington Totally Outlandish


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Lumiere Farleys D Fire Away

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin All That Jazz

Junior Puppy Bitch Class
1st Belcourt First Impressions

Senior Puppy Bitch Class
1st Reigate Dawin All That Jazz

Open Bitch Class
1st Lumiere Farleys D Fire Away
2nd Taywyn's Dark Secret

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Junior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Ohso Juji Go


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Prime Moon Run The Risk

Best Of Opposite Sex
Ch Sealegends Blue Bell Cindy Lou



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   35
Group 2nd   
GCh Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   30
Group 3rd   
Ch Dediamonds Real Quiet
  Bouvier des Flandres   28
Group 4th    Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   25
BPIG    Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Northview's Mad About Blue   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Sporting Field Mystic Faith
  Border Collie   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch Vanstone Truth Be Told

Best Of Opposite Sex
Oenomel's We Go Together

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Oenomel's We Go Together

Best Puppy In Breed
Oenomel's We Go Together


Winners Dog: (3-1-1-0)
Kiji Honky Tonk Hero

Reserve Winners Dog
Vanstone Stand And Deliver

Junior Puppy Dog Class
1st Whiskey At Midnite

Open Dog Class
1st Kiji Honky Tonk Hero
2nd Vanstone Stand And Deliver


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Oenomel's We Go Together

Junior Puppy Bitch Class
1st Oenomel's We Go Together

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Kelkary's Ragtyme Tango


Winners Dog: (1-0-1-0)
Celticchaos Kilkary Gryffindor

12-18 Month Dog Class
1st Celticchaos Kilkary Gryffindor


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kat Bugatti

Best Of Opposite Sex
Ch Kaizen's Here For Evermore

Best Puppy In Breed
Kat Bugatti


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kat Bugatti

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kat Bugatti


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Kulana Eclipse Gopher It


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Dediamonds Real Quiet

Best Of Opposite Sex
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Best Puppy In Breed
Aktiv's Once In A Pink Moon



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aktiv's Once In A Pink Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Aktiv's Once In A Pink Moon

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
GChB Woodside's Kahlua PP

Select Dog
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Fonseca Little Bit Rock N Roll

Reserve Winners Bitch
Woodside's Jolene

Open Bitch Class
1st Fonseca Little Bit Rock N Roll
2nd Woodside's Jolene

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 10 pts (1-7-1-2)
Northview's Prestigious

Best Of Opposite Sex
GChB Avoca Force Of Nature

Best Of Winners: (1-7-1-2)
Northview's Prestigious

Best Puppy In Breed
Northview's Prestigious

Select Bitch
GCh Coastalviews Isn't She Lovely


Winners Dog: (1-7-1-2)
Zesta Just For Laughs

Senior Puppy Dog Class
1st Zesta Just For Laughs

4-6 Month Dog Class
1st Northview's Mad About Blue


Winners Bitch: (1-7-1-2)
Northview's Prestigious

Reserve Winners Bitch
Grandgables In The Moment

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Charismatic

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables In The Moment

12-18 Month Bitch Class
1st Avoca's Anniversary Edition

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shema's Xochilt

Open Bitch Class
1st Northview's Prestigious
2nd Zesta No Need To Ask
3rd Northview's Reign At Ashwyn

4-6 Month Bitch Class
1st Holesome's Mad About You

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Coventry Just For The Record

Best Puppy In Breed
Coventry Just For The Record



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Coventry Just For The Record

Junior Puppy Bitch Class
1st Coventry Just For The Record

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By