Battle River Canine Association
Friday, October 26, 2018



Related Results

Obedience

Friday, October 26 (Obedience Trial 1)
Saturday, October 27 (Obedience Trial 2)
Sunday, October 28 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, October 26 (Rally Trial 1)
Saturday, October 27 (Rally Trial 2)
Sunday, October 28 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Terrina Maciborski & Tannis Postma --
BIS MBPIS GCH Ghostpine's DiamondOfHope
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
Photo Jolie Janssen


Best In Show
Judge: Jon Cole
Retriever (Golden)  
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
Points: 407 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jon Cole
Siberian Husky  
GCh Nanook's Alberta Clipper
Points: 336
Best Puppy In Show
Judge: Jon Cole
Siberian Husky   Nanook's Footprints On Fire
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jon Cole
American Staffordshire Terrier  
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun








Group 1 - Ted Fahlgren Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   70
Group 2nd   
GCh Tricklecreek Friend Of Mine
  Spaniel (Clumber)   48
Group 3rd   
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   47
Group 4th   Ch Especially Hot Rod Harley   Spaniel (English Cocker)   43
BPIG    Nikomidiya Ice Ice Baby   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mayhemfarms After Shock   Retriever (Labrador)   0
Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Treebeard's Galileo



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yakityak's Blue Christmas



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Best Of Opposite Sex
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Nuthatch's Diamond Girl

Best Puppy In Breed
Peregrine's Semper Fidelis


Winners Dog: (1-1-1-1)
Peregrine's Semper Fidelis


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Nuthatch's Diamond Girl

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Blazingstar Pitch

Best Of Opposite Sex
Kistryl Toffee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Blazingstar Pitch

Best Puppy In Breed
Kistryl Toffee


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blazingstar Pitch


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kistryl Toffee

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 21 pts (4-8-5-5)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
GCh Canzas Sparkling Rosie

Best Of Winners: (4-8-5-5)
Harmony's Icandy

Best Puppy In Breed
Ch Kenro's Crimson Southern Belle

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
Ch Kavon's Special Edition


Winners Dog: (4-8-5-5)
JBG's Lean On Me

Reserve Winners Dog
Verdoro's Bar Code


Winners Bitch: (4-8-5-5)
Harmony's Icandy

Reserve Winners Bitch
Hollykins Simply Marvelous

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 12 pts (3-9-0-1)
Navigo Dodge Ram At Pinewoods

Best Of Opposite Sex
Ch Beaumark's Desert Skye

Best Of Winners: (3-9-0-1)
Navigo Dodge Ram At Pinewoods

Best Puppy In Breed
Shadesi After The Rain


Winners Dog: (3-9-0-1)
Navigo Dodge Ram At Pinewoods

Reserve Winners Dog
Danikk Memento


Winners Bitch: (3-9-0-1)
Beaumark's Black Diamond Imprint

Reserve Winners Bitch
Labralaynes Sealed With A Kiss

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
Ch Hroaneden Of Great Pleasure

Best Puppy In Breed
Tollwest Summit Fever



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Pikkinokka's Impreza Full Tilt

Reserve Winners Bitch
Tollwest Summit Fever

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhuzara's Blown Away



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 14 pts (2-6-5-2)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
GCh Braewood Highland Fling

Best Of Winners: (2-6-5-2)
Brandia's Estrella De Alegria

Best Puppy In Breed
Nikomidiya Ice Ice Baby

Select Dog
Ch Newsong's Wake Me Up Before You Go Go

Select Bitch
Ch Canrick's Ever After


Winners Dog: (2-6-5-2)
Puppylove Delamatchas Tanner

Reserve Winners Dog
Countrystars Golden Ticket


Winners Bitch: (2-6-5-2)
Brandia's Estrella De Alegria

Reserve Winners Bitch
Nikomidiya Ice Ice Baby

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Especially Hot Rod Harley

Best Of Opposite Sex
GCh Especially Dixie Chick



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cantabria Chicklet

Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aurelia's Houdini Hudson



Judge: Ted Fahlgren

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leith Gramayre No Chic In This Geek







Group 2 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Matsutakes This Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   34
Group 2nd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   33
Group 3rd   
Ch Regalcrown Blk Swan Of Course
  Rhodesian Ridgeback   32
Group 4th   
GCh Sirhan Kareem Cairo
  Saluki   29
BPIG   
Telford's Spark And Sparkle
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Silverglen Mist On The Prairie
  Irish Wolfhound   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ukrainian Bomond Fokus Pokus



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Telford's Spark And Sparkle

Best Of Opposite Sex
Waskasoo's Special Addition

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Telford's Spark And Sparkle

Best Puppy In Breed
Telford's Spark And Sparkle


Winners Dog: (1-2-0-0)
Waskasoo's Special Addition


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Telford's Spark And Sparkle

Reserve Winners Bitch
Telford's Pump Up The Volume

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Justart Riot Act

Best Of Opposite Sex
GCh Elance Mosaic At Elista



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Hello Dolly Stepowy Goniec

Reserve Winners Bitch
Wolfwoods Tegan

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Teckelwood RHK Cinnamon Kiss

Best Of Opposite Sex
GCh InParadise Premier Performance

Best Puppy In Breed
Teckelwood RHK Cinnamon Kiss

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Select Bitch
Ch RHK Sillys Cinder Ella



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Teckelwood RHK Cinnamon Kiss

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Fifthelement's Plavalguna

Best Puppy In Breed
Fifthelement's Plavalguna

Select Bitch
Ch Chetcote Eloquence



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Fifthelement's Plavalguna

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironwill's Wonder Woman

Best Puppy In Breed
Ironwill's Wonder Woman



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironwill's Wonder Woman

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chilcotin's Moonlight Harvest

Best Puppy In Breed
Chilcotin's Moonlight Harvest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chilcotin's Moonlight Harvest

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Matsutakes This Moment In Time



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Barrassy's Silhouette

Best Of Opposite Sex
Ch Silhouette Watson Macstiubhart

Best Puppy In Breed
Pinehurst Rosamund Den Choille



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Pinehurst Rosamund Den Choille

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Regalcrown Blk Swan Of Course

Best Of Opposite Sex
Regalcrown Rider Of The Storm

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Totr Golden Nugget's Cougar


Winners Dog: (1-1-0-1)
Regalcrown Rider Of The Storm


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Totr Golden Nugget's Cougar

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sirhan Kareem Cairo



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 5 pts (0-1-1-4)
GCh Lynallan Never Gets The Blues

Select Bitch
GCh Brushwood Meant To Be



Winners Bitch: (0-1-1-4)
Tarrango Lynallan Ruffian





Group 3 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nanook's Alberta Clipper
  Siberian Husky   79
Group 2nd   
Baywood A Legend In Flight
  Portuguese Water Dog   67
Group 3rd   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   61
Group 4th   
GCh Skeenawhip Sophistication
  Great Pyrenees   55
BPIG    Nanook's Footprints On Fire   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Innovations The Next Generation   Schnauzer (Giant)   0
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Glaciermist Arctic Outlaw

Select Dog
Ch Koyuk's No Holds Bard



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh Mirogod Sledzikujacy Bern

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins Mirror Image

Best Puppy In Breed
No Limit Von Romanshof

Select Dog
Ch NitroBerner's Enjoy The Race



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Creo's Miss Madrisa

Reserve Winners Bitch
Tailspins National Treasure

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
GCh Faberly's Key To Summer

Best Puppy In Breed
GCh Faberly's Key To Summer

Select Bitch
GCh Martini's Red Carpet Ready



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Faberly's Quelque Chose

Reserve Winners Bitch
Faberly's Lune De Miel

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Allyrae's Stormin Norman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Allyrae's Stormin Norman


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Scandifio's Rockin' Steady



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Scandifio's Rockin' Steady

Reserve Winners Bitch
Island Reign's Candy Crush

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 12 pts (1-3-7-2)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Of Winners: (1-3-7-2)
Gentry's Fast 'n Furious

Best Puppy In Breed
Gentry 'n Eastcapes Risk Taker

Select Dog
Ch Exante Patriot

Select Bitch
GCh Janterra's Locked In


Winners Dog: (1-3-7-2)
Gentry's Fast 'n Furious


Winners Bitch: (1-3-7-2)
Gentry 'n Eastcapes Risk Taker

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Happy Hooker

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 7 pts (4-1-1-2)
GCh Libertesse Scouts Honour

Best Of Opposite Sex
Ch Cilka's Resurrect The Architect

Best Of Winners: (4-1-1-2)
Paquestones Kingstone Mulligan

Best Puppy In Breed
Paquestones Kingstone Mulligan

Select Bitch
Ch Paquestone's We Won The Juno


Winners Dog: (4-1-1-2)
Darkhorse's Wolfn' Down The Pie

Reserve Winners Dog
Regalblack's Sweet Red Kupid


Winners Bitch: (4-1-1-2)
Paquestones Kingstone Mulligan

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skeenawhip Sophistication



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Ducati Quarterworld

Best Of Opposite Sex
Beretta Janessen Swiss

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Beretta Janessen Swiss

Best Puppy In Breed
Veila


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tamarackgsmd Lethal Weapon


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Beretta Janessen Swiss

Reserve Winners Bitch
Veila

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Ch Bendegeit's Peridots N Pearls

Best Puppy In Breed
Devincourts Ohana At Fortress



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Devincourts Ohana At Fortress

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Rosethorn's Diamonds And Gold

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Rosethorn's Time Will Tell

Select Dog
Ch Jalynn's Ruff Justice


Winners Dog: (1-2-2-0)
Rosethorn's Time Will Tell


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Rosethorn's Diamonds And Gold

Reserve Winners Bitch
Rosethorn's Perfect

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Baywood A Legend In Flight

Best Of Opposite Sex
Ch Robel Alessandra Bellisima

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Baywood A Legend In Flight

Best Puppy In Breed
Baywood Seaside Penny

Select Dog
GCh Baywood Got Some Splainin ToDo


Winners Dog: (1-2-2-1)
Baywood A Legend In Flight


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Baywood Seaside Penny

Reserve Winners Bitch
Baywood Mattierin Muffin

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Onyxgold's Gin And Tonic

Best Of Opposite Sex
Esmonds You Make Me Smile

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Onyxgold's Gin And Tonic

Best Puppy In Breed
Wathaman's Catch A Criminal


Winners Dog: (2-1-0-0)
Esmonds You Make Me Smile

Reserve Winners Dog
Wathaman's Catch A Criminal


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Onyxgold's Gin And Tonic

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasquite's Aefwine Meadowpark



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Winterdance's Let It Storm

Best Of Opposite Sex
Starstruck'n Gandale's Out Of The Haze

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy

Best Puppy In Breed
Sershan's Premiere Misha


Winners Dog: (2-2-1-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy

Reserve Winners Dog
Sershan's Premiere Misha


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Starstruck'n Gandale's Out Of The Haze

Reserve Winners Bitch
Sershan's Premiere Event

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Un Chain My Heart



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 11 pts (2-4-5-1)
GCh Nanook's Alberta Clipper

Best Of Opposite Sex
Nanook's Footprints On Fire

Best Of Winners: (2-4-5-1)
Nanook's Footprints On Fire

Best Puppy In Breed
Nanook's Footprints On Fire

Select Dog
GCh Ebonyshadow's Silverfox Rock'n

Select Bitch
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind


Winners Bitch: (2-4-5-1)
Nanook's Footprints On Fire

Reserve Winners Bitch
AuroraBalto's Nahanni





Group 4 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   28
Group 2nd   GCh Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   27
Group 3rd   
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   26
Group 4th   
Ch Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   25
BPIG   
Ch Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
LBK's Rebel And Proud Risk And Fun
  American Staffordshire Terrier   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Puppy In Breed
Marauders 24K Magic


Winners Dog: (2-0-1-0)
Bo Jangles vom Hause Manhartsberg

Reserve Winners Dog
Marauders 24K Magic


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Zealous Pinot Noir

Select Bitch
GCh Versaterre Fetch It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Zealous Pinot Noir

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bulligomingo-Omega's Paella



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Fireally Filberts Fauve

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Celtic Spirit

Best Puppy In Breed
GCh Fireally Filberts Fauve



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tarahill's Celtic Spirit

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Foxjar Moonstruck At Quissex

Reserve Winners Bitch
Auldwychs Best Kept Secrets

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Beinneins Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
Beinneins Dream Catcher

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Beinneins Sweet Dreams


Winners Dog: (1-1-0-0)
Beinneins Dream Catcher


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Beinneins Sweet Dreams

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Kilshans Back In Black

Best Puppy In Breed
Pyxis No Directions Needed


Winners Dog: (2-0-1-0)
Pyxis No Directions Needed

Reserve Winners Dog
Kilshans Art Of Noyz


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bowsers Every Line By Design

Best Puppy In Breed
Naibara's On My Own



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bowsers Every Line By Design

Reserve Winners Bitch
Naibara's On My Own

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Rynara's What Dreams R Made Of

Best Of Opposite Sex
VDK Finn Friedt

Best Puppy In Breed
VDK Finn Friedt

Select Bitch
Ch VDK Kenzie Of Glenshiel


Winners Dog: (1-0-0-2)
VDK Finn Friedt


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Tyrone's Winterfell

Best Puppy In Breed
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Select Bitch
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt


Winners Dog: (2-0-0-2)
Tyrone's Winterfell

Reserve Winners Dog
Holweit's Perfect Storm


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
Ch Wimaru N Sharinway Full Circle



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In







Group 5 - Jon Cole Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   72
Group 2nd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   62
Group 3rd   
GChEx Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   57
Group 4th   
GCh Weitoi Daragon
  Pekingese   53
BPIG   
Ch Arwins Divinedream Wind Charm
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Terra Marie's Hold Your Horses   Pomeranian   0
Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Select Dog
Ch Rivermead Casanova At Caruaidd



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Delrae's Princess Bubblegum

Best Of Opposite Sex
Ch Hamaara's Mighty Shadowdancer

Best Puppy In Breed
Ch Delrae's Princess Bubblegum


Winners Dog: (2-0-1-1)
Linda's Timbit's Timmy

Reserve Winners Dog
Dafawn's Dragon Slayer


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 11 pts (2-7-3-0)
Ch Crosswind's Triple Threat

Best Of Opposite Sex
Samajotos Lil Me

Best Of Winners: (2-7-3-0)
Crosswind Guardianofthegalaxy

Best Puppy In Breed
Delrae's Fenya To Biskaya

Select Dog
Ch Linda's Johny B Good Sharinway


Winners Bitch: (2-7-3-0)
Samajotos Lil Me

Reserve Winners Bitch
Delrae's Fenya To Biskaya

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Zen's Shake It Up

Best Of Opposite Sex
Ch WillowGlyn Glimmer On

Best Puppy In Breed
Ch WillowGlyn Glimmer On



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Windwater Flirt In A Skirt

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coton Field Grand Prix



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Karakorum's Easy Being Green

Best Of Opposite Sex
Zontee Dont Cha Wish U Were Me

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Karakorums By A Moon Shadow

Best Puppy In Breed
Karakorums By A Moon Shadow


Winners Dog: (1-3-1-0)
Karakorums By A Moon Shadow


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Zontee Dont Cha Wish U Were Me

Reserve Winners Bitch
My Exotic World Dreamweaver

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Lynperial's Mr Sandman


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lynperial's Mr Sandman


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 9 pts (2-5-3-0)
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
HBH My Future Looks Bright

Best Of Winners: (2-5-3-0)
HBH My Future Looks Bright

Best Puppy In Breed
HBH My Future Looks Bright

Select Dog
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit


Winners Dog: (2-5-3-0)
LosCompanero's Special Edition

Reserve Winners Dog
Henwrach Full Moon Fever


Winners Bitch: (2-5-3-0)
HBH My Future Looks Bright

Reserve Winners Bitch
Specialty Shadow's Trinket

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (1-0-2-2)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
GCh Paradisewing's Black Pearl

Best Puppy In Breed
Brevette Baccarat

Select Dog
GCh Ladymagic Topflite Windcatcher

Select Bitch
Ch Merit Topflite Partytime


Winners Dog: (1-0-2-2)
Brevette Baccarat


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Weitoi Daragon



Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Sunterra Sudden Impact

Best Of Opposite Sex
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Puppy In Breed
GCh Arwins Divinedream Wind Charm


Winners Dog: (2-0-1-1)
Terramarie's Casanova

Reserve Winners Dog
Geezava's Legend Has It


Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja

Best Of Opposite Sex
Ch Nadal's Preston Avenue

Best Puppy In Breed
Nadals Cup'a'Ambition



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Nice & Outgoing Kotys Tw

Reserve Winners Bitch
Nadals Cup'a'Ambition

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Diabolbric's Rumour Of War

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Blush

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Xoe's Happy Hour

Best Puppy In Breed
Xoe's Happy Hour


Winners Dog: (3-3-1-1)
Xoe's Happy Hour

Reserve Winners Dog
Eleki Xoe's Superbowl Titan


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Xoe I Am Fabulously Rich

Reserve Winners Bitch
Eleki Xoe's Trophy Wife

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Tayfield Valcopy Be Still My Heart

Best Of Opposite Sex
Maldonfox Roeders Tri A Snicker

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Tayfield Valcopy Be Still My Heart

Best Puppy In Breed
Maldonfox Roeders Tri A Snicker


Winners Dog: (1-3-0-2)
Maldonfox Roeders Tri A Snicker


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Tayfield Valcopy Be Still My Heart

Reserve Winners Bitch
Roeders Maple Leaf Molly

Judge: Jon Cole

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Yorkhaven Zeppelin

Best Of Opposite Sex
Tweedsmuir Toy Story

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Yorkhaven Zeppelin

Best Puppy In Breed
Tweedsmuir Nothing To Hide

Select Dog
GCh Yorkhouse Organized Crime


Winners Dog: (1-3-1-0)
Yorkhaven Zeppelin


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Tweedsmuir Toy Story

Reserve Winners Bitch
Yorkhouse Chantilly Lace





Group 6 - James Frederiksen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Mrang Belcourt Communicate   Poodle (Miniature)   49
Group 2nd   
Ch Sunside Absolutely Fabulous
  Shih Tzu   44
Group 3rd   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   38
Group 4th   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   31
BPIG   Ch Mrang Belcourt Communicate   Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Satika's Just Between Friends   Shiba Inu   0
Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Tropical Storm



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Select Bitch
GCh DanBro's Girls Night Out



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gumby's Cruzin To Arruga

Best Puppy In Breed
Gumby's Cruzin To Arruga



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gumby's Cruzin To Arruga

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Onsengeltje N Juju Ready Or Not

Best Of Opposite Sex
GCh Milo's Here Comes Freddie

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Spavinaw Crk Hear UR Make NN Waves @ Echoview

Best Puppy In Breed
Spavinaw Crk Hear UR Make NN Waves @ Echoview

Select Bitch
Ch Echoview Toys In The Attic


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Reserve Winners Bitch
Milo's In Alta's Memory

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 9 pts (3-4-3-0)
Ch Black Betty Darrien

Best Of Opposite Sex
Darslines Shine Karry

Best Of Winners: (3-4-3-0)
Sonic Boom By Gernada

Best Puppy In Breed
Sonic Boom By Gernada

Select Dog
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte


Winners Dog: (3-4-3-0)
Sonic Boom By Gernada

Reserve Winners Dog
Monitaps Chase N A Dream


Winners Bitch: (3-4-3-0)
Darslines Shine Karry

Reserve Winners Bitch
TR The Warrior Princess

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Beaukees EspressoShotCinnakees



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Mrang Belcourt Communicate

Best Of Opposite Sex
Kandansk You Don't Know

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Kandansk You Don't Know

Best Puppy In Breed
Ch Mrang Belcourt Communicate

Select Bitch
GCh Kandansk Quintessential


Winners Dog: (1-1-0-3)
Kandansk You Don't Know


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Kandansk You Don't Own Me

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Sintaro Her Manners Are M.I.A.

Best Puppy In Breed
Sintaro Her Manners Are M.I.A.

Select Dog
GCh Gardenpath Casino Royale


Winners Dog: (1-3-2-1)
Coronado Lucky Star


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Sintaro Her Manners Are M.I.A.

Reserve Winners Bitch
Seransil Temple City Eng Cream

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam



Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Opposite Sex
Satika's The Force Awakens

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Sunojo's Bridget Bordeaux

Best Puppy In Breed
Satika's The Force Awakens

Select Dog
Ch Fallscreek's Atari Maye No Kita


Winners Dog: (2-1-1-1)
Satika's The Force Awakens

Reserve Winners Dog
Cintara Akira Wilson


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Sunojo's Bridget Bordeaux

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Sunside Absolutely Fabulous

Best Of Opposite Sex
GCh StefMa Blue Ain't Your Color

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Ryan's It's A Solobration

Best Puppy In Breed
Ch Whisslers Warrior Of Mydreams

Select Dog
GCh MyDream's Love Is In The Air

Select Bitch
Ch Whisslers Warrior Of Mydreams


Winners Dog: (1-1-2-2)
Ryan's It's A Solobration


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Sandraker's Little Suzie

Judge: James Frederiksen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oneeto's Keeper To Carry On





Group 7 - Ekarat Sangkunakup Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Valubal What Happens In Vegas
  Old English Sheepdog   69
Group 2nd   
GCh Prairiemist Epic Impact
  Shetland Sheepdog   67
Group 3rd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   47
Group 4th   
GChEx Motlikru-Buaidh Kryptonite
  Bearded Collie   42
BPIG    Tamaron's Before Midnight   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brandmar's Killing Time W Kelkary   Bearded Collie   0
Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reel Queen Of Sheba At Ksenia



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 9 pts (4-3-1-2)
GCh Crystal Winds Why Not?

Best Of Opposite Sex
Cruisin's Up For An Adventure

Best Of Winners: (4-3-1-2)
Cruisin's Up For An Adventure

Best Puppy In Breed
Ch Saffire's Homecoming Queen

Select Bitch
Ch Saffire's Homecoming Queen


Winners Dog: (4-3-1-2)
Cruisin With My Chevy

Reserve Winners Dog
Lk Michigan's Oh It's Happening


Winners Bitch: (4-3-1-2)
Cruisin's Up For An Adventure

Reserve Winners Bitch
Somom's Miss Trouble Maker

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChEx Motlikru-Buaidh Kryptonite

Best Of Opposite Sex
Ch Shaggylane Glowing Princess

Select Dog
Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary


Winners Dog: (1-0-2-1)
Buaidh Motlikru Let It Bee


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Ammolites Drive To Arrive

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Eagle Mtn Tangerine Tango

Best Puppy In Breed
Ammolites Drive To Arrive

Select Dog
Maggray's N' Credible Journey


Winners Dog: (2-1-2-0)
Eagle Mtn Tangerine Tango

Reserve Winners Dog
MalinGer's Right On Q


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Ammolites Drive To Arrive

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks

Best Puppy In Breed
Picardiers Opportunity Knocks


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Nebadon's Kiss This

Best Puppy In Breed
Angelbrin's Alberta Rose Breugel

Select Dog
GCh Nebadon's Perfectly Engineered



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Nebadon's Kiss This

Reserve Winners Bitch
Afterglow's Layla

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 8 pts (2-2-2-3)
GCh Tallywood Transformation

Best Of Opposite Sex
Ch Tallywood Debutante

Best Of Winners: (2-2-2-3)
Davenloch's En Route

Best Puppy In Breed
Davenloch's Night Moves

Select Dog
GCh Cherfire's King Under The Mtn

Select Bitch
Ch Davenloch Cardoness Versailles


Winners Dog: (2-2-2-3)
Davenloch's Night Moves

Reserve Winners Dog
Cardoness The Jolly Roger


Winners Bitch: (2-2-2-3)
Davenloch's En Route

Reserve Winners Bitch
Davenloch's Hot N' Spicy

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Tamaron's Before Midnight

Best Of Opposite Sex
GCh Glendamar's Calm Before The Storm

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Tamaron's Before Midnight

Best Puppy In Breed
Tamaron's Before Midnight


Winners Dog: (2-1-0-1)
Tamaron's Before Midnight

Reserve Winners Dog
Tamaron's Purple Haze


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Tamaron's Leather 'N Lace

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Lacomtesse Vampire Slayer

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Lacomtesse Vampire Slayer

Best Puppy In Breed
Lacomtesse Vampire Slayer

Select Bitch
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke


Winners Dog: (1-1-0-2)
Lacomtesse Vampire Slayer


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Woodside's Diva

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alta The Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Alta The Perfect Storm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alta The Perfect Storm


Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Valubal What Happens In Vegas

Best Of Opposite Sex
Tasiahill Skye At Teddybearzoo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tasiahill Skye At Teddybearzoo

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Windkist Klondiker



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 19 pts (2-9-5-4)
GCh Prairiemist Epic Impact

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Callisto

Best Of Winners: (2-9-5-4)
Zesta Into The Blu

Best Puppy In Breed
Zesta Into The Blu

Select Dog
GCh Prairiemist Innovation

Select Bitch
GCh Dalgarnoch Celtic Lass Von Matris


Winners Dog: (2-9-5-4)
Liska Mudels Beedoe Bi Minute

Reserve Winners Dog
Zesta Puzzled Bi Blu


Winners Bitch: (2-9-5-4)
Zesta Into The Blu

Reserve Winners Bitch
Zesta You Had Me At Hello

Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Ekarat Sangkunakup

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Best Puppy In Breed
Quanda Over A Mile To Khaskova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By