Ladies Kennel Club Of BC
Saturday, February 24, 2024



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Terry Carter
Schnauzer (Giant)  
Ch Aerdenhout's Make It True
Points: 339 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Carter
Setter (Irish)  
GChB Kulana Prime Time
Points: 293
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Shetland Sheepdog  Ch Amberlyn's Animation
Best Baby Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Spaniel (English Springer)   Blackpearl's Good Omens








Group 1 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kulana Prime Time
  Setter (Irish)   69
Group 2nd   
GChS Allsgold Where The Wild Things Are
  Retriever (Golden)   68
Group 3rd   
Ch Hunterspride Timeless Beauty
  Pointer (German Short-Haired)   61
Group 4th    Aladdin N Celestine Starlight Spectra   Spaniel (American Cocker)   60
BPIG    Aladdin N Celestine Starlight Spectra   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blackpearl's Good Omens   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Crossiron's Dream Come True

Best Of Opposite Sex
GCh Whiskeytown Canadian Crown Royal Blu

Select Bitch
GCh Novera's Take Me Anywhere V Crossiron




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto

Best Of Opposite Sex
Lagotto Hill Russula

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lagotto Hill Russula

Best Puppy In Breed
Lagotto Hill Russula


Winners Dog: (1-1-1-0)
West Coast Cinder

Senior Puppy Dog Class
1st West Coast Cinder


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lagotto Hill Russula

Junior Puppy Bitch Class
1st Lagotto Hill Russula


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hunterspride Timeless Beauty




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-1-0-1)
Award Cancelled

Best Of Opposite Sex
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Award Cancelled

Best Puppy In Breed
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Select Bitch
Ch Woodfinch Sweet Afton


Winners Dog: (1-1-0-1)
Award Cancelled

12-18 Month Dog Class
1st Affinity Night Watch


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GChS Allsgold Where The Wild Things Are

Best Of Opposite Sex
Westbrook's Any Given Sundae

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Westbrook's Any Given Sundae

Best Puppy In Breed
Westbrook's Any Given Sundae

Select Dog
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold


Winners Dog: (1-4-2-0)
Tashora Reflection of Dutton

Open Dog Class
1st Tashora Reflection of Dutton


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Westbrook's Any Given Sundae

Reserve Winners Bitch
Goldtales Shades Of Summer

Junior Puppy Bitch Class
1st Westbrook's Any Given Sundae

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldplus Chantilly Lace
2nd Creeksidefrm's Moonlight In Paris

Open Bitch Class
1st Goldtales Shades Of Summer


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 16 pts (4-8-1-4)
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Opposite Sex
Skyfire Danrich Afternoon Delight

Best Of Winners: (4-8-1-4)
Skyfire Danrich Afternoon Delight

Best Puppy In Breed
Ch Labradale's Mayflower At Innovation

Select Bitch
GCh Danrich's Custom Toy


Winners Dog: (4-8-1-4)
Rainydaze's Spud Muffin

Reserve Winners Dog
Artesian's Stuck In The Mud

Junior Puppy Dog Class
1st Rainydaze's Spud Muffin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Artesian's Stuck In The Mud
2nd Soundviews Blumanchew

Open Dog Class
1st Soundviews Loyal Sidekick At Cameo


Winners Bitch: (4-8-1-4)
Skyfire Danrich Afternoon Delight

Reserve Winners Bitch
Inishmoor Sakura Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainydaze's I'm A Big Dill

Senior Puppy Bitch Class
1st Makaila Devileen's True Pride

12-18 Month Bitch Class
1st Inishmoor Sakura Moon
2nd Honey Bee Bella Mare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skyfire Danrich Afternoon Delight
2nd Britton's Crown Jewel

Open Bitch Class
1st Soundviews One Mint Julep
2nd Piper 6th

4-6 Month Bitch Class
1st Danrich's Enjoy The Ride


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 13 pts (2-5-1-6)
Jocar's Power Of The Force

Best Of Opposite Sex
Tollerpride Seabiscuit By Four

Best Of Winners: (2-5-1-6)
Jocar's Power Of The Force

Best Puppy In Breed
Arbutusridge Dream Weaver

Select Bitch
GCh Monarda's When The Stars Align


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Fieldgate's 007

Best Of Opposite Sex
Fieldgate's Dream Comes True

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Dream Comes True



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fieldgate's Dream Comes True

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Champagne

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Dream Comes True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kulana Prime Time




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Andsome Promise

Best Of Opposite Sex
Lynann's Heartthrob

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Lynann's Heartthrob

Select Dog
Ch Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Dog: (1-1-1-1)
Lynann's Heartthrob

Open Dog Class
1st Lynann's Heartthrob


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Andsome So Precious

Open Bitch Class
1st Andsome So Precious


Class results courtesy of: Classic Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Blackpearl's Good Omens



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Coomara's Oran Mor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Topknotz Murphy Mystic Ceili

12-18 Month Dog Class
1st Topknotz Murphy Mystic Ceili



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Bartland's Fully Loaded

Best Of Opposite Sex
GCh Waypoints Destiny Of Ghostprints

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Ghostprints Simplee Irresistible

Best Puppy In Breed
Ch Ashmores The Eighth Note

Select Dog
Ch Ashmores The Eighth Note


Winners Dog: (1-1-2-1)
Ghostprints Maximum Expression

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostprints Maximum Expression


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Ghostprints Simplee Irresistible

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostprints Simplee Irresistible


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Polo's The Royal Advisor
  Afghan Hound   35
Group 2nd   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   29
Group 3rd   
Mirepoix's Totally Hitched
  Petit Basset Griffon Vendeen   28
Group 4th   
Ch Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone
  Borzoi   26
BPIG   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgefolk's Callisto Of Ageis   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Polo's The Royal Advisor

Best Of Opposite Sex
Polo's These Diamonds Are Rio

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Polo's These Diamonds Are Rio

Best Puppy In Breed
Polo's These Diamonds Are Rio

Select Dog
Ch Kominek's Hawthorne


Winners Dog: (2-2-2-0)
Polo's My New Design

Reserve Winners Dog
Suni's Irish Cream With Polo

Senior Puppy Dog Class
1st Polo's My New Design
2nd Suni's Irish Cream With Polo


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Polo's These Diamonds Are Rio

Reserve Winners Bitch
Polo's Rio Diamonds

Senior Puppy Bitch Class
1st Polo's These Diamonds Are Rio
2nd Polo's Rio Diamonds


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elmden's Heart Of Rock-N-Roll At Greystone




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
Ch Phenomenal Femme Fatal

Best Of Opposite Sex
Ch Phenomenal Pharaoh King

Best Puppy In Breed
Joskip's Sinfully Delicious ML

Select Dog
Ch Rabows Smoky Quart'z ML

Select Bitch
Ch Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Joskip's Sinfully Delicious ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Joskip's Sinfully Delicious ML


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Gurkha's So Pretty Gonna Kiss Myself MS

Best Of Opposite Sex
Ch Kurzebeine MS Von Red Bull Power

Best Puppy In Breed
Couture's Summer Sunset MSP



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Barkerville Milos SL

Best Puppy In Breed
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL

Select Dog
Ch E R Dox Out Of The Blue At Kaltoba SL




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Barkerville Eugenie

Best Of Opposite Sex
Barkerville Borderline

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Barkerville Eugenie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Barkerville Borderline

Open Dog Class
1st Barkerville Borderline


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barkerville Eugenie

Open Bitch Class
1st Barkerville Eugenie


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood

Best Puppy In Breed
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Southpoint Quintus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Southpoint Quintus

12-18 Month Dog Class
1st Southpoint Quintus



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Select Dog
GChB Soletrader Thunderball


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mirepoix's Totally Hitched

Open Dog Class
1st Mirepoix's Totally Hitched



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 6 pts (0-1-3-3)
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Opposite Sex
Ch Crossed Pines Pablo Creek Jude Of Courage

Select Dog
Ch Goldenears Golden Boy

Select Bitch
Ch Songbird's Red Sky In The Morning


4-6 Month Dog Class
1st Ridgefolk's Dark Side Of The Moon


Winners Bitch: (0-1-3-3)
Ushindi Tanest Inaya

12-18 Month Bitch Class
1st Ushindi Tanest Inaya

4-6 Month Bitch Class
1st Ridgefolk's Callisto Of Ageis


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Prima's Watch Me Reach For The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Sailaway Pagani Imola

Best Puppy In Breed
McCartney's Always Welcome At Westham

Select Dog
Ch Sailaway Dream Catcher



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Aerdenhout's Make It True
  Schnauzer (Giant)   45
Group 2nd   
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   44
Group 3rd   
Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
  Newfoundland   33
Group 4th   
GChS Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   31
BPIG   
Devonquest N Legendale Poker Face
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dune's Heart Won't Lie   Akita   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own



4-6 Month Bitch Class
1st Dune's Heart Won't Lie


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 7 pts (2-3-0-3)
GChB BernEden's It's A Pixie Party

Best Of Opposite Sex
Bernergold Heir To The Throne

Best Of Winners: (2-3-0-3)
Bernergold Heir To The Throne

Best Puppy In Breed
Bernergold I'll Steal Your Heart

Select Bitch
Ch Bernergold Hit The Ground Running


Winners Dog: (2-3-0-3)
Bernergold Heir To The Throne

Reserve Winners Dog
WF Otis

Canadian Bred Dog Class
1st Bernergold Heir To The Throne

Open Dog Class
1st WF Otis


Winners Bitch: (2-3-0-3)
Bernergold I'll Steal Your Heart

Reserve Winners Bitch
Va Margo

Junior Puppy Bitch Class
1st Bernergold I'll Steal Your Heart
2nd Bernergold In Your Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Va Margo


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Hive's The Queen Bee

Best Of Opposite Sex
Hive's Jalapeno Business

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Hive's Eye Candy

Best Puppy In Breed
Hive's Eye Candy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Hive's Jalapeno Business

Senior Puppy Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Hive's Eye Candy

Reserve Winners Bitch
Samson's Takes Flight to Annarva

Senior Puppy Bitch Class
1st Hive's Eye Candy
2nd Samson's Takes Flight to Annarva


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Headstone's Double Down At Honorbuls




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 10 pts (3-6-0-2)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Fargo Falco Jr Del Littorio

Best Of Winners: (3-6-0-2)
Devonquest N Legendale Poker Face

Best Puppy In Breed
Devonquest N Legendale Poker Face

Select Bitch
GChB ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (3-6-0-2)
Fargo Falco Jr Del Littorio

Reserve Winners Dog
Tiago Tenace Tempra Del Littorio

Junior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tiago Tenace Tempra Del Littorio

Open Dog Class
1st Fargo Falco Jr Del Littorio


Winners Bitch: (3-6-0-2)
Devonquest N Legendale Poker Face

Reserve Winners Bitch
Legendale N KO Madness Of The Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Legendale N KO Madness Of The Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Devonquest N Legendale Poker Face

12-18 Month Bitch Class
1st Caprigem I Feel Love

Canadian Bred Bitch Class
1st Ka-Tet Lucky Number Seven

Open Bitch Class
1st Fede Felicia La Luz Del Littorio
2nd Ravensown Devil Or Angel @ Foxfire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh CR Prince Charming

Best Of Opposite Sex
Ch Little Mtn's Dakota Soleil

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Select Bitch
Ch Gryphoenix Athena The Wise


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Gryphoenix Beaujolais Nouveau

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Beaujolais Nouveau


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary

Best Of Opposite Sex
Ch Stillstream's The Thunder Rolls



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki

Best Of Opposite Sex
Domarco Journi Back To Laserene

Best Puppy In Breed
Tanaki's Boozy Dark Delight



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Domarco Journi Back To Laserene

Reserve Winners Bitch
Tanaki's Boozy Dark Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Tanaki's Boozy Dark Delight

Open Bitch Class
1st Domarco Journi Back To Laserene


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Of Opposite Sex
Trojan's Black Mask Moondance

Best Puppy In Breed
Matai Vom Haus Maljamz



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Puppy In Breed
Ch Dormo's Gold Pressed Latinum

Select Dog
Ch Dormo's Gold Pressed Latinum


Winners Dog: (1-0-2-0)
Snowlegend Irresistible Franz

Open Dog Class
1st Snowlegend Irresistible Franz



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aerdenhout's Make It True




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning I'm A Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Snoebear's Reigning I'm A Star


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   45
Group 2nd   
Darwyn's Mad About You
  Welsh Terrier   40
Group 3rd   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   34
Group 4th   
GChB Westhams Little Ol Cowgirl
  Parson Russell Terrier   33
BPIG   
Darwyn's Mad About You
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skyfall N Argona's Angels And Demons   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Nova

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Takala Trails Harry Potter

Best Puppy In Breed
Takala Trails Harry Potter


Winners Dog: (1-1-1-0)
Takala Trails Harry Potter

Junior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Harry Potter


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Takala Trails Nova

Junior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails Nova


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
GChS Marauders I'm Your Huckleberry




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mysidekicks Tui Byrd

Best Of Opposite Sex
Versaterre's Call To Order

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mysidekick N Firefly's Serendipity

Best Puppy In Breed
Mysidekick N Firefly's Serendipity


Winners Dog: (1-1-0-1)
Versaterre's Call To Order

12-18 Month Dog Class
1st Versaterre's Call To Order


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Mysidekick N Firefly's Serendipity

Junior Puppy Bitch Class
1st Mysidekick N Firefly's Serendipity


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
Romcana Crystal River

Select Dog
GChB Brickfield Crusher



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Red Branch Queen Of Hearts At Kimerik

Best Of Opposite Sex
Ch Red Branch Serrano

Select Dog
GCh Takala Trails Rhett



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Red Branch Queen Of Hearts At Kimerik

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Red Branch Queen Of Hearts At Kimerik


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moonshadows Northern Lights



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moonshadows Northern Lights

Open Bitch Class
1st Moonshadows Northern Lights


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Best Puppy In Breed
Jaeva Lady Bird



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Reserve Winners Bitch
Jaeva Lady Bird

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaeva Lady Bird

Open Bitch Class
1st Dralion Inglewood NorthStar


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amblegreen Paradym All Or Nothing

Best Puppy In Breed
Amblegreen Paradym All Or Nothing


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amblegreen Paradym All Or Nothing

Junior Puppy Dog Class
1st Amblegreen Paradym All Or Nothing



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ballymoon's Blue Rodeo

Best Puppy In Breed
Ballymoon's Blue Rodeo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ballymoon's Blue Rodeo

Junior Puppy Dog Class
1st Ballymoon's Blue Rodeo



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Express Empire Sweet Dreams

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Empire Express Salute To Heritage


Winners Dog: (1-3-1-0)
Empire Express Salute To Heritage

12-18 Month Dog Class
1st Empire Express Salute To Heritage


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Gryndlscot Trotters Magic Caramel



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Vegasdreams Park Avenue View




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hion If The Shoe Fits



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Larkhill's Music And Passion

Reserve Winners Bitch
Larkhill's Under A Violette Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkhill's Under A Violette Moon

Open Bitch Class
1st Larkhill's Music And Passion

4-6 Month Bitch Class
1st Skyfall N Argona's Angels And Demons


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Darwyn's Mad About You

Best Of Opposite Sex
GChB Darwyn's Trail Blazer

Best Puppy In Breed
Darwyn's Mad About You

Select Bitch
Ch Darwyn's Pretty In Pink



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Darwyn's Mad About You

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Miss Daisy

Junior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Mad About You
2nd Darwyn's Always Forward, Never Back

Open Bitch Class
1st Darwyn's Miss Daisy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Skyehigh's Lord Bixby O'Forestfield

Best Puppy In Breed
GCh Skyehigh's Lord Bixby O'Forestfield


Winners Dog: (1-0-1-0)
Hopecharm Northern Star

Open Dog Class
1st Hopecharm Northern Star



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   50
Group 2nd   
Windmist My Time To Shine
  Pomeranian   41
Group 3rd    Carlin's Lil' Treasured Jewel   Pug   36
Group 4th   
GChG Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   30
BPIG   
Windmist My Time To Shine
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    MistyTrails Allara's Penny Lane   Havanese   0




4-6 Month Bitch Class
1st Lyn's Jelly Bean At Lemoge


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Ch Moyola Sweeties From Chance



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Lucidity's Mistral

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Altair

Canadian Bred Bitch Class
1st Lucidity's Altair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Mistral


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arklands N Crystaljems Ebony




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sheppard's Island Voodoo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sheppard's Island Voodoo

Open Bitch Class
1st Sheppard's Island Voodoo


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solarus Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solarus Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Solarus Luna


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Specialty Brie's Laurel

Best Puppy In Breed
Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart


Winners Dog: (2-3-3-1)
Havadahl Flash Gordon

Reserve Winners Dog
Havanangel's Prince Theodore Of Lumahai

Junior Puppy Dog Class
1st Havadahl Flash Gordon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Havanangel's Prince Theodore Of Lumahai


Winners Bitch: (2-3-3-1)
Specialty Brie's Laurel

Reserve Winners Bitch
Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart
2nd MistyTrails Sum'r Elise

12-18 Month Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel

4-6 Month Bitch Class
1st MistyTrails Allara's Penny Lane


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch G-James Of Angela White




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Mightymites Hooked On You @ Teralea

Best Of Opposite Sex
Teralea's Wind At My Back

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Teralea's Wind At My Back

Best Puppy In Breed
Teralea's Wind At My Back

Select Dog
Ch Pinup's Wicked Pissa

Select Bitch
Ch Risingstar Mind Your Manners


Winners Dog: (1-1-2-1)
Brackley Steppin Out V Teralea

12-18 Month Dog Class
1st Brackley Steppin Out V Teralea


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Teralea's Wind At My Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Teralea's Wind At My Back


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Sweet Pekes Silver Birch


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sweet Pekes Gorgeous Grover

Open Dog Class
1st Sweet Pekes Gorgeous Grover



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Windmist My Time To Shine

Best Of Opposite Sex
Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Windmist My Time To Shine

Best Puppy In Breed
Windmist My Time To Shine

Select Dog
GChB Chriscendo Mighty Cute

Select Bitch
Ch Pikkinokka's Lady Bug


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Windmist My Time To Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Windmist My Time To Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Smart Connection Born This Way

Best Puppy In Breed
Smart Connection Born This Way

Select Bitch
Ch Lemoge's Snow Angel



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Carlin's Lil' Treasured Jewel

Best Of Opposite Sex
Carlin & Kirkstone's Blackjack - Place Your Bet!

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Carlin's Lil' Treasured Jewel

Best Puppy In Breed
Carlin's Lil' Treasured Jewel


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Carlin's Lil' Treasured Jewel

Reserve Winners Bitch
Apricot Kiss U R My Dreamer

Junior Puppy Bitch Class
1st Carlin's Lil' Treasured Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Apricot Kiss U R My Dreamer

Open Bitch Class
1st Apricot Kiss U R My Forever Mouse


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Spoildrotten's Bark At The Moon



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   52
Group 2nd   
Ch Estate's Kid Rock
  Dalmatian   42
Group 3rd   
GCh Sunojo I Aim To Misbehave
  Shiba Inu   36
Group 4th   
GCh Merrythought Ups Its Ante With An Ace
  Keeshond   33
BPIG   
Shainakees Darkenwald Make Your Own Kind Of Music
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lumiere's Bitter Sweet Symphony   Poodle (Standard)   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Award Cancelled




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Sittingbullies Xo Xo Xo

Best Of Opposite Sex
OTG's Give Me The Power

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Sittingbullies Xo Xo Xo

Best Puppy In Breed
Sittingbullies Ima Rilly Big Dill


Winners Dog: (1-5-0-0)
OTG's Give Me The Power

12-18 Month Dog Class
1st OTG's Give Me The Power


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Siosalach's Beanilla Spice

Best Puppy In Breed
Siosalach's I Want To Dance With Somebody



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Estate's Kid Rock

Best Of Opposite Sex
Ch Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Spotlite In The Pacific Northwest

Select Bitch
GCh Perdita's A Parlay At H'Gate



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Onsengeltje Heaven Sent To Cetina

Reserve Winners Bitch
Spotlite In The Pacific Northwest

Junior Puppy Bitch Class
1st Spotlite In The Pacific Northwest

12-18 Month Bitch Class
1st Onsengeltje Heaven Sent To Cetina

Open Bitch Class
1st Moomoo Meadows Klahowya Shining Star


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 11 pts (3-6-1-2)
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Best Of Opposite Sex
Bountybull's Veni Vidi Vici

Best Of Winners: (3-6-1-2)
Bountybull's Veni Vidi Vici

Best Puppy In Breed
Bountybull's Veni Vidi Vici

Select Bitch
Ch Fernridge's Aurum Vexillum


Winners Dog: (3-6-1-2)
Bountybull's Veni Vidi Vici

Reserve Winners Dog
Bountybull's U Can't Touch This

Junior Puppy Dog Class
1st Bountybull's Veni Vidi Vici
2nd Fernridge's IL Gladiatore

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Senior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

12-18 Month Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (0-4-0-2)
Ch Lyric's Diamond All Star

Best Puppy In Breed
Ripleys Smoke And Mirrors

Select Bitch
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty



Winners Bitch: (0-4-0-2)
Kandansk Fair Flame

Reserve Winners Bitch
Maezhi Made To Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Ripleys Smoke And Mirrors

12-18 Month Bitch Class
1st Ripleys Radiance

Canadian Bred Bitch Class
1st Kandansk Fair Flame

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Made To Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 9 pts (3-4-1-2)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Ch Standard's I'm A Believer

Best Of Winners: (3-4-1-2)
Reigate Dawin Bentley Bentayga

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin Bentley Bentayga

Select Bitch
GCh Violet's Golden Charm


Winners Dog: (3-4-1-2)
Reigate Dawin Bentley Bentayga

Reserve Winners Dog
Reigate Dawin Lincoln Versaille

Senior Puppy Dog Class
1st Reigate Dawin Bentley Bentayga

Canadian Bred Dog Class
1st Reigate Dawin Lincoln Versaille

Open Dog Class
1st Violets Under A Blue Slate Moon


Winners Bitch: (3-4-1-2)
Violets Dancing In The Willows

Reserve Winners Bitch
Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Junior Puppy Bitch Class
1st Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Canadian Bred Bitch Class
1st Reigate Dawin Emily Bronte

Open Bitch Class
1st Violets Dancing In The Willows
2nd Violet Finds A Lucky Penny

4-6 Month Bitch Class
1st Lumiere's Bitter Sweet Symphony


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Sunojo I Aim To Misbehave

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Muscle Bunny

Best Puppy In Breed
Sunojo's Muscle Bunny

Select Dog
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sunojo's Muscle Bunny

Senior Puppy Bitch Class
1st Sunojo's Muscle Bunny


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sealegends Magical Midnight Dance




Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Solo's Bayou Le Vacher
  Berger Picard   37
Group 2nd   
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   36
Group 3rd   
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   34
Group 4th   
Ch Vanstone Irresistible You
  Australian Shepherd   31
BPIG   Ch Amberlyn's Animation   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
WNR She's B Witch' N
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WNR Dine Aways Holy Basil



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Vanstone Irresistible You

Best Of Opposite Sex
Ch Vanstone Stand And Deliver

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Vanstone Premiere Somthn To Say

Best Puppy In Breed
Vanstone Light The Way


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Vanstone Premiere Somthn To Say

Reserve Winners Bitch
Vanstone Light The Way

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanstone Light The Way

Open Bitch Class
1st Vanstone Premiere Somthn To Say


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Attra Dea's Keepsake

Best Puppy In Breed
Attra Dea's Keepsake



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Attra Dea's Keepsake

Reserve Winners Bitch
Missal Asunaq

Junior Puppy Bitch Class
1st Attra Dea's Keepsake

12-18 Month Bitch Class
1st Kazwick's Shadanatam Follow The Songbird

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Missal Asunaq


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Solo's Bayou Le Vacher


Winners Dog: (1-0-0-0)
Solo's Bayou Le Vacher

Open Dog Class
1st Solo's Bayou Le Vacher



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Best Of Opposite Sex
Boyero Yield to Temptation

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Boyero Yield to Temptation

Best Puppy In Breed
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Select Bitch
GCh IB'lieve's Uptown Girl


Winners Dog: (1-2-0-2)
Boyero Yield to Temptation

Open Dog Class
1st Boyero Yield to Temptation


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Best Of Opposite Sex
Shadagrace Sweet Adventure

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Shadagrace Sweet Adventure

Best Puppy In Breed
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu


Winners Dog: (1-1-0-1)
Shadagrace Sweet Adventure

Open Dog Class
1st Shadagrace Sweet Adventure


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Kohlein's Radljost V Vineyard



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kohlein's Radljost V Vineyard

Open Bitch Class
1st Kohlein's Radljost V Vineyard


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 12 pts (3-6-2-2)
Ch Amberlyn's Animation

Best Of Opposite Sex
GChS CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (0-1-1-0)
Cassbar's Sugar Shack

Best Puppy In Breed
Ch Amberlyn's Animation

Select Dog
GChB Avoca Force Of Nature

Select Bitch
Ch Jetset So That's How


Winners Dog: (0-1-1-0)
Northview Tuxedo Sam

Reserve Winners Dog
Hyperhounds Connor The One

Senior Puppy Dog Class
1st Avoca's Solar Eclipse

12-18 Month Dog Class
1st Northview Tuxedo Sam

Open Dog Class
1st Hyperhounds Connor The One


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cassbar's Sugar Shack

Reserve Winners Bitch
Northview Girl On Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Amaley's Celestial Serenade
2nd Coastalviews Ocean Eyes

12-18 Month Bitch Class
1st Northview Girl On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Northview's Amazing Story

Open Bitch Class
1st Cassbar's Sugar Shack
2nd Zesta Luxurious


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Aurigan Simayak's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By